Üç Tarzı Siyaset

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.512
Gösterim
Adı:
Üç Tarzı Siyaset
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056182235
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kilit Yayınları
Baskılar:
Üç Tarzı Siyaset
Üç Tarzı Siyaset
Üç Tarz-ı Siyaset
Üç Tarz-ı Siyaset
Osmanlı Devleti'nin yıkılış sürecinde birçok aydın, devleti ve milleti kurtaracak değişik fikirler arama başladılar.Ortaya bir çok görüş ve farklı çözüm önerileri sunuluyor, bunlar aydınlar arasında tartışılıyordu.Ancak bu görüş ve öneriler arasında Yusuf Akçura'nın 'Üç Tarz-ı Siyaset' adlı makalesi fazlaca öne çıkmış ve büyük önem kazanmıştı.
Elinizde tuttuğunuz bu kitap Yusuf Akçura'nın bundan bir asır önce ortaya koyduğu fikir akımı olan Üç Tarz-ı Siyaset'in yani Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülüğün tam metnidir.Bu fikir akımını genç nesillere aktarabilmek günümüzde ülkemizin içinde bulunduğu sosyal, kültürel ve siyasal sorunların tarihsel nedenlerine ışık tutabilmek amacıyla çok büyük önem taşımaktadır.
80 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Pantürkizm'in kurucu babası olan yusuf akçura tarafından yazılmış,mısırdaki türk dergisinde yayınlanan osmanlı devleti'nin son dönemlerinde devletin bekası için osmanlıcılık, türkçülük ve islamcılık politikalarının uygulanabilirliğini ele alan kısa bir makaledir. akçura bu makalesinde açıkça türkçülüğü desteklemese de, osmanlıcılığı uygulanabilir görmemiş, islamcılık ve türkçülüğün şanslarını eşit görmüştür. fakat bu makalenin en önemli noktası; ele alınan dönemin koşulları itibariyle türkçülük olarak bir politikanın ilk defa ciddi ve kapsamlı bir şekilde dile getirilmesidir. bu sebeple modern türk devleti'nin ideoloğu olan ziya gökalp'e fikir babalığı yaptığı yada ona öncülük ettiği söylenebilir.Ali Kemal bey'in kendince yazdığı Cevabımız yazısı ve Ferit Tek'in Bir Mektup adlı yazısı da konu üzerinde tartışma-açıklama havasında da kitap içerisinde bulunur.
80 syf.
·Beğendi·10/10
Yusuf Akçura Türkçülük akımının önderi sayılan muhteşem bir fikir adamı.Üç Tarz-ı Siyaset adlı makalesini de yaşadığı dönemin ünlü bir gazetesi olan Türk Gazetesi'ne yazmış ve ardından da kitap olarak basılmıştır.Döneminin en büyük üç siyasi cereyanının anlatıldığı ve çözüme kavuştuğu önemli bir belge Üç Tarz-ı Siyaset.
126 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap ismini Yusuf Akçura'nın Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde çokça tartışılan üç siyasi cereyanı Türk gazetesinde ele alıp değerlendirdiği aynı isimli makalesinden almıştır.
Eser üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Akçura'nın makalesine yer verilmiştir. Bu makalede Akçura Osmanlıcılık, İslamcılık(Panislamizm), Türkçülük(Pantürkizm) akımlarının olumlu, olumsuz yönlerini ele almış ve bu akımların hayata geçirilmesi önündeki dahili ve harici engelleri değerlendirmiştir.
İkinci bölümü ise Ali Kemal'in Akçura'nın makalesine verdiği cevap "Cevabımız" başlığıyla oluşturmuştur.
Üçüncü bölümde ise Ahmed Ferid'in Yusuf Akçura ve Ali Kemal'e verdiği cevap makalesi yer almıştır.
Benim asıl ilgimi çeken ve hoşuma giden nokta ise Akçura'nın makalesine verilen cevaplardaki üslup. Yapılan eleştiriler ve verilen cevaplar oldukça seviyeli. Acaba günümüzde böyle bir makaleye bir iki kişi cevap yazsa işin sonunda kaç türlü argo kelime kullanılır ne gibi hakaretler edilir diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
Zamanla çok şey kaybettik, öncelikle vicdanımızı ve saygımızı..
126 syf.
·3 günde·5/10
''Bizim için Türk'ü İslam'dan ,İslam'ı Türk'ten,Türk ve İslam'ı Osmanlılıktan,Osmanlılığı Türk'ten ve İslam'dan ayırmak,tekliği üçe bölmek OLAMAZ''
Özellikle tarihe merakı olan arkadaşlar mutlaka okumanız gereken bir kitaptır .Altı çizilmesi ve her Türk gencinin bilmesi gereken konular vardır .Tabiki de kitapta onaylamadığım görüşlerde yer almaktadır lakin herkesin şahsi görüşüdür.
65 syf.
·Puan vermedi
Hafta sonu bir arkadaşımın ziyareti ile geldi bu kitap .Babasının kütüphanesindenmiş.Saman kağıdına basılı , çok eski bir baskı..Arkadaşım : Bu eseri oku mutlaka "dedi.Geri gelip alıcam, yorumlarını bekliyorum.Hiç okumadım Yusuf Akçura'yı..Ben Ziya Gökalp'çiyim. Bazı yazarların fanatiğiyim.Onun gibi başkası yazamaz , gelemem ona eleştiriye.
Cemil Meriç edalı arkadaşım başladı eleştirmeye Gökalp'i. " Türkçülüğün Esasları kitabında Émile Durkheim'den etkilendiğini , Yusuf Akçura'nın Ziya'dan daha koyu Türk milliyetçisi olduğunu , sırf yahudi asıllı diye Halide Edip Adıvarla evlenmekten vazgeçtiğini.."
Kitaba gelince incecik kitabı 3 günde bitirebildim.Akıcılıkla ilgili bir problem değil çok eski basım olduğundan dili anlaşılmıyor. Bir sözlüğe bak, bir kitabı oku .Yeni okumayı öğrenen çocuk gibi okuduğumdan bir şey anlamadım.
Okurlara tavsiyem günümüz Türkçesiyle basılmış olanını okumanız.Şahsen satın alıp bu eseri tekrar okuyacağım.
80 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki kitabı okurken -16 gün okumuş olmamdan da anlaşılacağı üzere- sıkıldım. Fakat kitap bilgi bakımından çok önemli, üslup bakımından ağır, mevzuları bakımından Türkiye’de hiç bitmeyen 3 mevzuyu açıklamış, tartışmış; Ve kendisi için doğru olanı söylemiştir.

Kitapta Siyasetin Üç Tarzı olarak verilen 1. Tarz, Osmanlılık, 2. Tarz İslamcılık, 3. Tarz ise Türkçülüktür.

Osmanlılık; iyisiyle, kötüsüyle, müslümanıyla, hristiyanıyla tüm Osmanlı toprakları içindeki bütün milletleri tek bir milliyet altında toplayan bir siyasi düşüncedir. Osmanlılık fikri, Osmanlı’da halkın çoğunluğunun müslüman olmasından ötürü İslamcılık fikrine de yarayacak fakat Türkçülüğe, Türkleri geriye düşürüp diğer toplumlarla eşit kıldığı için yaramayacaktır.

İslamcılık fikri; İslam ittihadının olacağına olan inançtır. 1904’te çoğu islam toprağı Osmanlılar’da olduğu için bu fikrin birleşmesi için gereken en önemli etken Osmanlılardır. Fakat kitapta Yusuf Akçura’nın da belirtmiş olduğu üzere Emeviler döneminden sonra bunun gerçekleşmesi zordur.

Türkçülük fikri ise; Tüm Türk yurtlarının birleşip tek bir yurt olması, ittihadı fikridir. Daha sonra İsmail Enver Paşa ve birçok Osmanlı Paşası bu fikir için çalışacaktır. Büyük Türk çoğunluğu ve toprağı Osmanlı’da olduğu için yine bu fikir için önemli etken Osmanlı’dır.

Bu üç tarz hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyor, hangisinin, neden Türk Milletine ya da Osmanlılar’a yararlı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bu kitap sizin için vazgeçilmez olacaktır. Esenlikler.
80 syf.
·Puan vermedi
Türkçülük akımının önderi sayılan Yusuf Akçura bu makalesinde Osmanlıcılık, Türkçülük, İslamcılık akımlarını ve doğabilecek sorunları ele almıştır.

Kitabı yaklaşık dört senedir okumayı planlıyordum. Benim için geç kalınmış bir eser oldu.

Bu kitapta 34 sayfalık bir önsöz bulunuyor.

Kısa bir makale olduğu için en kısa zamanınızda okumanızı dilerim.

Pdf:

http://aton.ttu.edu/pdf/Uc_Tarzi_Siyaset.pdf
80 syf.
·Puan vermedi
YUSUF AKÇURA
Öncelikle kitabı Ötüken Yayın evinden okumanızı tavsiye ederim. Yusuf Akçuranin Türkçülük denildiğinde akla gelen en önemli simacılardandır. "Türkçülük'ün Babası" . Yusuf Akçura 'nın bu kitabı devletin bekası için osmanlıcılık, türkçülük ve islamcılık politikalarının uygulanabilirliğini ele alan kısa bir makaledir. Kitap gerçekten Osmanlı'nın Türkçülük'ün ve İslamın muhteşem bileşkesi. Kitabı tavsiye eder ve size bir akıntıya esenlikler dilerim..
" Bugüne kadar dedik, diyoruz, demek istiyoruz ki "TÜRK" mazi, meziyet sahibi bir kavimdir, altı yüz beş senelik bir devletin, Bir saltanatın kurucusu, malikdir. 🇹🇷
80 syf.
Yataktan kaldırılmak istenen hasta bir yaşlı adam ve onu kaldırmak için reçete edilen 3 ilaç. Hangisi faydalı hangisi zararlı? Hangisi uygulanır hangisi fikirde kalır?
Günümüz gözlüğü ile geçmişin yansımasına getirdiğimiz yorumların özünü o günlerden yazmış Yusuf Akçura. İlm-i siyasetin içinden gelen, askeri terbiye alıp uluslararası akademide kendini yetiştiren dönemin ilmi siyasetçilerinin en önemlilerindendir Yusuf Akçura. Osmanlı'nın kurtuluşu için ortaya atılan 3 tarz siyaseti her yönüyle ele alıp hem anlatan hem yorumlayan yazar günümüz siyaseti içinde çarpıcı örnekler sunmuştur.
80 syf.
·1 günde·10/10
Akçura, döneminde savunulan siyasi akımları iyi irdeleyip Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük fikirlerini avantaj ve dezavantajları ile güzelce açıklamış. Bu akımlar arasında Osmanlıcılık fikrinin mümkün uygulama alanı olmadığını belirtip, diğer iki akım arasında net bir seçim yapmasa da makalesinde Türkçülüğü vurguladığı açıktır.Aynı zamanda kendisine bu yazısı hakkında verilmiş iki itiraz mektuba da kitapta yer verilmiştir.

Bu siyasi akımlar gerek aynı gerekse farklı adlarla güncelliğini hala korumaktadır diye düşünüyorum. Doğal olarak eser de bence halen çok güncel. Kitapta önsöz de güzel hazırlanmış.

İlgililerin okunması yararlı olacaktır.
(Bu arada ben kitabı Türk Tarih Kurumu Yayınları baskısından okudum.)
80 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap bölümlere ayrılmış ve üç konu üzerinde durulmuştur:

Bir Osmanlı milleti meydana getirmek

Esasını İslamcılıktan alan bir devlet yapısı oluşturmak

Türk milliyetçiliği oluşturmak

Yazar; Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük diye de adlandırılan bu fikirlerin faydaları, zararları, gelişme aşamaları üzerinde durmuş; bunlardan hangisinin Osmanlı devlet yapısına uygun olduğu üzerine tezler geliştirmiştir. 
Ve diğer bölümlerde de eleştirel cevaplar var.

Ağır bir kitap olmasına rağmen çok beğendim.
Ne zaman Türkler içerde ve dışarda şahsen yükselirler, kuvvetlenirler, maddeten ve manen, fikren ve ilmen kudret ve servet sahibi olurlarsa, gitgide bu Türk devleti de o feyizlerin meyvelerini görmeğe, toplamağa başlar.
Yusuf Akçura
Sayfa 48 - Türk Tarih Kurumu
Doktor Şerafettin Mağmumî, özetle, şunları söylemişti: Osmanlılık fikri çürüktür, çeşitli toplulukların uzlaştırılması olanağı kalmamıştır. Türk ulusseverliği dışında, kurtarıcı hiçbir fikir yoktur..
Bugüne kadar dedik, diyoruz, demek istiyoruz ki "TÜRK" mazi, meziyet sahibi bir kavimdir, altı yüz beş senelik bir devletin, Bir saltanatın kurucusu, malikdir.
Bizim için Türk'ü İslam'dan, İslam'ı Türk'ten, Türk ve İslam'ı Osmanlılık'tan, Osmanlılığı Türk'ten, İslam'dan ayırmak, bir'i teslis eylemek [üç etmek] muhaldir.
Mısır,26 Mayıs 1904
Ali Kemal

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Tarzı Siyaset
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056182235
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kilit Yayınları
Baskılar:
Üç Tarzı Siyaset
Üç Tarzı Siyaset
Üç Tarz-ı Siyaset
Üç Tarz-ı Siyaset
Osmanlı Devleti'nin yıkılış sürecinde birçok aydın, devleti ve milleti kurtaracak değişik fikirler arama başladılar.Ortaya bir çok görüş ve farklı çözüm önerileri sunuluyor, bunlar aydınlar arasında tartışılıyordu.Ancak bu görüş ve öneriler arasında Yusuf Akçura'nın 'Üç Tarz-ı Siyaset' adlı makalesi fazlaca öne çıkmış ve büyük önem kazanmıştı.
Elinizde tuttuğunuz bu kitap Yusuf Akçura'nın bundan bir asır önce ortaya koyduğu fikir akımı olan Üç Tarz-ı Siyaset'in yani Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülüğün tam metnidir.Bu fikir akımını genç nesillere aktarabilmek günümüzde ülkemizin içinde bulunduğu sosyal, kültürel ve siyasal sorunların tarihsel nedenlerine ışık tutabilmek amacıyla çok büyük önem taşımaktadır.

Kitabı okuyanlar 397 okur

  • Elif Şevval Arslanbaba
  • Cihangir
  • Böngebay
  • Cahit
  • Ahmet Dogan
  • Aysel Kabaca
  • Amor Fati
  • Çiğdemden
  • I. Emin
  • Nilay Tunç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.7
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%34.6
25-34 Yaş
%42.3
35-44 Yaş
%11.5
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40
Erkek
%60

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.8 (36)
9
%9.9 (12)
8
%9.1 (11)
7
%7.4 (9)
6
%5.8 (7)
5
%0.8 (1)
4
%1.7 (2)
3
%0.8 (1)
2
%0.8 (1)
1
%0.8 (1)