Uhuvvet Risalesi (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2612
Gösterim
Adı:
Uhuvvet Risalesi
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438427
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sözler Yayınları
168 syf.
·1 günde·10/10
.. Her insan aynı değil, olamaz da. İnsanlar birbirinden farklı olduğu gibi, görüşleri, fikirleri, düşünceleri de farklı farklıdır. Kimseye zorla bir fikri kabul ettiremezsin. Fikirlerin senin için var. Başka insanları, senin fikirlerine katılmıyor diye dışlayamazsın. Senin fikirlerin veya yaptığın mesleğin daha güzel olabilir ama, en güzel benim fikrimdir, benim mesleğimdir.. benim.. ben.. ben.. diyemezsin.

   Haklı olabilirsin ama, haklı olmak, her zaman kurtarmıyor insanı. Senin haklı olman, karşındaki insanın haksız olduğu anlamına gelmiyor. Onunla alay etmene, onu dışlamaya olanak sağlamıyor. Herkes kendince haklıdır zâten.

   Ne var ki, herkesin kendine âit fikirleri, kendine has düşünme tarzı, kişiliğine has görüşleri, aklına uygun bakış açıları var. İster katılırsın, ister katılmazsın, istersen de redd edersin.. ama küçümseyerek, dışlayarak, alay ederek yaklaşamazsın kimseye. Birinde kusur arayacaksan, önce kendine bakmalısın.. kusursuz musun? Değilsin.. kimse kusursuz değildir. Birilerine bir şeyler söyleyeceksen, söylemeden önce, kendini onun yerine koy, bin kere düşün, ona göre davran, ona göre söyle....

   Yukarıda yazılanların muhâtâbı kendi nefsimdir. Kimse üzerine alınmasın, "Acabâ bana mı diyor" diye :)

   İsminden de görüldüğü üzere mu'minler arasındaki uhuvvetten, kardeşlikten bahseden bu muhteşem kitap; Bediuzzaman hazretlerinin "Mektubat" eserinden alıntı olup, Yirmiikinci Mektubun Birinci ve İkinci Mebhas'larının broşür hâlinde neşrolunmuş versiyonudur.

   "Hak yalnız bizim tuttuğumuz yoldur, diğer yolların hepsi yanlıştır" gibi kalbe gelen şeytâni düşüncelerden sakınmak için bu kitabı okumanızı, okutmanızı cân-ı gönülden tavsiye ederim..

   Üstad, Uhuvvet Risalesiyle ufkumuza yeni yeni pencereler açıyor; mu'minler arasındaki birliğin, uhuvvetin, kardeşliğin, saygının, sevginin, ihlâsın ne olduğunu, nasıl yaşandığını öyle güzel bir üslûb kullanarak dile getiriyor ki; okudukça, ne kadar noksan kaldığımı görmemek için, "Hayır ben öyle değilim, bana demiyor, başkaları için söylüyor" gibi düşüncelere kapılsamda, nihâyetinde noksanlığımın parlak bir şekilde gün yüzüne çıkarılıp,  gözüme gözüme sokulmasından kendimi kurtaramamış ve iknâ olmaya mecbur kalmıştım desem yeridir..

  Ek olarak kitapta, "Hırs" ve "Gıybet" hakkında da çok geniş açıklamalar yer almıştır..

  Üstad, Hırsın sebeb-i mahrûmiyet olduğunu, yâni insanın bir şeyi hırs ile talep etmesinin, o şeyden mahrum kalmasına sebep olduğunu; küçük, lâkin küçük olmasıyla berâber, içinde çok büyük hakikatleri barındıran, herkesin kolaylıkla anlayabileceği misâllerle öylesine güzel izâhlar vererek isbât ediyor ki, okurken zerre kadar da olsa insanı incitmiyor, kırmıyor, dökmüyor, âsi olan nefis bile bu hakikatler karşısında teslîm-i silâh etmeğe mecbur kalıyor.

  Gıybete âit küçük bir yer var kitapta. O küçük yerde, gıybet hakkında merâk edilen her şeyden bahsediliyor. Meselâ, bu alıntıdaki gibi:

  "Gıybet odur ki: Gıybet edilen adam hazır olsa idi ve işitse idi, kerâhet edip darılacaktı.
Eğer doğru dese, zâten gıybettir.
Eğer yalan dese; hem gıybet, hem iftirâdır.
İki katlı çirkin bir günahtır."

   Her ehl-i îmanın okuması, okutması gereken kitaplardandır "Uhuvvet Risalesi" .......

   Son olarak Bediuzzaman Said Nursî hazretlerinin, kendisine kardeş olarak görüp de, ehl-i îman'a hitâben söylediği, kitabın son kısmında yer alan küçük fakat kalbinin ne kadar geniş olduğunu gösteren sözlerini, sizlerle paylaşarak, incelemeyi hitâma erdirmek istiyorum..

  "Kardeşlerimden rica ederim ki:

   "Sıkıntı veya ruh darlığından veya titizlikten veya nefis ve şeytanın desiselerine kapılmaktan veya şuursuzluktan, arkadaşlardan sudûr eden fenâ ve çirkin sözleriyle birbirine küsmesinler ve "Haysiyetime dokundu" demesinler.
Ben o fenâ sözleri kendime alıyorum.
Damarınıza dokunmasın.
Bin haysiyetim olsa, kardeşlerimin mâbeynindeki muhabbete ve samimiyete fedâ ederim."

 
67 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Yazılacak söylenecek o kadar şey olmasina ragmen(uhuvvet yahu)diyorum bu kadar zulüm uhuvvetsizlikten adavatten kaynaklaniyor olabilr.Allah kaskati kesilmiş ruhalri yumuşatsin...
168 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Müminler arasinda kardeşliğin tesisinin önemi ve bu konuda ikna edici akli mükemmel izahatlar...

Mutlaka tavsiye ederim. Gerçekten bir şifa kaynağı. Allah üstadımızdan razı olsun.

Üstadıma Sonsuz sevgi ve hürmetlerimle...

Saygılar...
168 syf.
·10/10
Müslüman kardeşliğinin bir önemini kavrayabilsek! Ümmet nedir? Ümmet olma bilinci nedir? Bunları bir idrak edebilsek! “Bizler muhabbet fedaileriyiz husumete vaktimiz yoktur.” diyebilsek! O zaman görün Müslümanları! O zaman görün 1,5 milyar Müslümanın İsrail’i nasıl yerle bir ettiğini...!
168 syf.
·10/10
27 Eylül 2016'dan beri(askerlik ve düzensiz zamanları saymazsak) haftalık bir kez okurum. Defalarca okunsa dahi usanç vermez..çünkü Nur'dur..Nur'dan zarar gelmez.
Mina
Mina Uhuvvet Risalesi - Risale-i Nur Külliyatından'ı inceledi.
71 syf.
·10/10
Risale-i Nur'u okumaktan zevk alıyorum. Okudukça değiştiğimi, değiştikçe mutlu olduğumu hissediyorum. Uhuvvet kelime anlamıyla kardeşlik risalesi bize hayatın çok da mühim olmadığını önemli olan aramızda kardeşliğin bitmemesi olduğunu söylüyor. Üstad hazretlerinden Allah gani gani razı olsun. Uhuvvet Risalesi - Risale-i Nur Külliyatından Bediüzzaman Said Nursî
71 syf.
·Beğendi·8/10
Uhuvvet Risalesi bir kardeşlik senfonisidir. Kardeşliği zedeleyen duyguların başında adavet geliyor. Bu duyguyu mümkün mertebe, kâfirlere, nefsimize sevk etmemiz gerekiyor..
Şiddetle tavsiye ediyorum

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uhuvvet Risalesi
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438427
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sözler Yayınları

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0