Upanişadlar İnsanlığın İlk Felsefi Metinleri

7,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
624 gösterim
Ne ak ne kara, ne sebep ne sonuç, ne geçmiş ne gelecek olarak gördüğün şeyi bana anlat."
-Katha Upanişad-

"Dünyadaki kökenlere dair olan hariç, hiçbir araştırma Upanişadlar kadar yararlı ve yüceltici değildir. Hayatımın tesellisi o oldu, ölümümün de tesellisi o olacak."
-Schopenhauer-

Dünyanın ilk felsefesinin ilk ışığıdır Upanişadlar.

En ilkel inançlarla, insan zihninin varabileceği en aşkın en ileri sezgiler, en yüce kavramları içinde barındırır.

Upanişad felsefesi metinlerinin hangi tarihlerde oluştuğunu saptamak zordur. Hindistan topraklarının ürünü olan bu metinlerin İ.Ö. 800 yıllarda tamamlanmış olduğu sanılıyor.
Sonsuz uzayda dört bir yanımızı saran ve maddi doğamız dolayısıyla bizimde bir parçamız olduğu nesneler, Kant'a göre kendisinden şeyler değil, görüntülerdir. Eflatun'a göre somut gerçekler değil, görüntülerdir. Upanişad metinlerine göre ise asırlar önce bunu Atman yani şeylerin gerçek "Ben" i değil yalnızca "Maya" olarak adlandırmışlardır.

Varolan şeyler değişik görüntüler sergilese de Upanişad öğretilerine göre tek olan ve hep aynı kalan bir özü paylaşırlar.
İşte bu anlayıştan yola çıkan Upanişad felsefi metinlerinde düşüncenin panteizm, teizm, kozmogoni, ateizm (sankya) ve deizm (yoga) öğretisinin temel ilkelerini içinde barındırır.

Birçok ermiş bilgenin sezgilerinin ve içgörülerinin ürünü olan bu metinleri iki yetkin uzman hazırladı. Okuyucu bu kitapta Upanişad metinleri yanısıra, bu metinlerin içeriği ve tarihçesi hakkında da bilgiler bulacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789756529799
 • Çeviri:
  Suat Ertüzün
 • Yayınevi:
  Okyanus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Celaletdin Camcı 
19 Ağu 09:31 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitabın geneli panteizm öğeleri ile dolu olmakla birlikte hemen tüm kitaplarda verilen ana fikir ile musevi kabalası, hristiyan mistisizmi ve islam tasavvufu arasındaki benzerlikler ve bunun hint mistizismindeki karşıtlarını fark etmemek mümkün değil. Upanisadlarda Tanrı 'nın tek olduğu ama aynı anda her şeyin icinde olduğu fikri kadim budist felsefeye dayanmakta imiş. Yazılardaki ana fikir "vahdet-i vücud" fikrine çok benziyor.

levent berge 
23 Tem 15:40 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

hint kültürüne aşina olmadan , felsefeye , teolojiye ilgi duymadan okunabilecek bir eser değil . yanlış olmazsa , gizli öğretiler diye türkçeye çevirebiliriz anlamca . fakat hint kültürüyle bizim kültürümüz birbirine benzemiyor , kavramlarımız , anlayışlarımız farklı . bir de üstüne gizli öğreti - felsefe plunca anlaşılması epeyce güçleşiyor.
fakat ilgili olan ve bitirebilecek kadar sabırlı olan birisi için okunmaya değer.
benim elimde bulunan çeviri Korhan Kaya'ya ait. faydalı notlarda eklemiş kitaba .

Kitaptan 3 Alıntı