8,2/10  (56 Oy) · 
170 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.161 gösterim
Körsün, sağırsın, bir ölüsün sen artık, çığlıklarımı işitmiyorsun! Sana nasıl bir cennet bağışlayacağımı anlayamadın. Cennet benim içimdeydi, onu senin önüne serecektim. Madem beni sevemeyecekmişsin, sevmesen de olurdu, bundan ne çıkardı ki? Her şey gönlünce, istediğin gibi kalırdı. Bana aklından geçenleri bir dostun olarak anlatırdın; gülerdik, sevinirdik,birbirimize neşeyle bakardık... Böylece sonuna dek yaşayıp giderdik. Başkasını sevsen bile sesimi çıkarmazdım. Onunla gezip tozardınız, ben de sokağın öbür ucundan sizi seyrederdim.Ah, her şeye razıyım, gözlerini bir kerecik açsan yeter! Bir an için, yalnızca bir an için!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın adıyla tamamen çelişen bir karakterimiz var. Psikolojik açıdan her türlü tutarsızlık mevcut. Genç bir kadın ve adamın evliliği ve bu evlilikteki yaşanan her tarz konuya şahitlik ettim. Kaliteli ellerden çıktığı zaten ilk sayfalarda anlaşılıyor. Daha çok psikolojik olarak ele alınmış bir roman. Diğer kitaplarında aldığım zevki alamasam da, yazarın adı kitabı okuttu.

Friedrich nietzche 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dostoyevki okunmazmi diye başladığım kısacık bir roman.yine dostoyesvskinin harika anlatımıyla bütünleşmiş içsel dünyamızı yansıtan bir eser

Uysal Kız benzeri kitaplar

Emre Şeyda 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitabı okurken güzel bir kitap beklerken yanılmadığımı anladım ama iki karaktere de çok kızdım özellikle de erkeğe. Aslında birbirlerini seven ama bunu bir türlü göstermeyi beceremeyen karakterlerimizin evlilikleri çok etkileyici bir dille yazılırken sonunda ne olacak ki acaba diye düşünmeden de edemiyor insan. İnsancıklardan sonra okuduğum ikinci Dostoyevski kitabı olan bu kitabı insancıklar kadar sevemesem de yine de güzel bir kitaptı.

Black Garden 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kitap başlığını gören okur; bir kızın uysallığını, kadın zerafetini, iyilikler, duygular gibi sakin şeyler okuyacağını düşünüyor fakat hikayede ruhsal bozukluklar, içsel çatışmalar, sinirsel ve fiziksel bozukluklar ve dahası diz boyu. Ama yine de şöyle düşününce sessiz sakin de bir hikaye. Yani siz nasıl düşünürseniz, öyle. Siz en iyisi okuyun....

Rose... 
02 Şub 00:41 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dostoyevski'nin sadece bir iki kitabını okudum ancak Uysal Kız aralarında en akıcı olanıydı. Hikayeyi genel olarak beğendim ve kitapta değindiği noktalar çok güzeldi. Hızlı okuduğum ve üzerine düşünecek vakit bulamadığım için bazı noktalar hala karanlık zihnimde. Ancak buna rağmen kısa ve oldukça zevkliydi. Okunmasını tavsiye ederim, hemen bitiyor zaten

Sevgi dile vurulmadıktan sonra kalpte olsa kaç yazar dedirten bir kitaptı. Seviyorsan git konuş bence dediğimiz şey çok doğru eğerki adam karısına onu ne kadar sevdiğini söyleseydi ya da kadın onun sevgisine ihtiyacı olduğunu söyleseydi ya da ... Bilemiyorum.

Gri 
 11 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bitince şöyle dersiniz;
Dostoyevski'nin Uysal Kız öyküsünü bu kadar geç okuduğum için kendime kızıyorum.

ya da Dostoyevski'nin hikâyelerini okumakta neden bu kadar geciktim ki..

Sercan 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Okuduğunuz bir hikâye veya roman sizi etkiliyorsa bilinki o işlenen Konunun gerçeklik payi çok yüksektir. Bu Kitabin insan hayatındaki en önemli 2 evresi olan Gençlik ve yetişkinlik çağına çok katkısı olabilir. Konusu seven bir erkeğin Gururu ve kendi içinde yaşadigi gel gitler şeklindeki içsel çatışmaları ve bu kahramanımızla evlenen tâbir yerindeyse Ağzı var dili yok Masum tipik bir Rus kadını ile geçen hüzün dolu bir hikâye. Dostoyevski den muazzam bir eser daha keyifle okuyacağınızı bilin..

Yunus Bozkuş 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazen yapılan iş çok kötü de olsa işi yapan kişi çok iyi olabilir. Hikaye bir tefecinin bir kıza aşkını anlatıyor. Bazen insanlara acır yardım ederiz ama ne hikmettir ki bu yardımın karşılığı olarak nankörlük görürüz. Peki yine de bu kişiye iyi davranmalı affetmeli miyiz? Ona iyilikler yapmaya devam etsek bir an olsun kendisinden utanmaz mı? Affetmek en asil intikam mı? Roman bu konulara değiniyor ve bize acıklı bir hikaye sunuyor.

Nurefşan Barutcu 
 20 Oca 10:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dostoyevski tıpkı Beyaz geceler öyküsünde olduğu gibi psikolojik yönü ağır basan bir öykü yazmış.Öykü,kadın ile erkek psikolojisi arasındaki farkları ayırt etmemizi sağlayarak,bakış açımızı geliştirmemize imkan sağlıyor

Kitaptan 79 Alıntı

Sadettin TANIK 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bana ne şimdi sizin yasalarınızdan? Sizin alışkanlıklarınızdan, gelenek ve göreneklerinizden, din ve devletinizden bana ne? Beni sizin yargıcınız yargılasın, beni mahkemeye götürsünler, açık mahkemenizde, hiçbirinizi tanımadığımı söyleyeceğim.

Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiUysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
kitapları seven 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu dünyada gerçek ne korkunç bir şeydir!
Kimse gerçeği görmek istemiyor...

Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiUysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Emine Çoban 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..sessizlik dilini kullandım. Ben sessizce konuşmanın ustasıyım. Hayatım boyunca susarak yaşadım diyebilirim.

Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 26)Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 26)
kitapları seven 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karım benim herşeyim demekti, gelecekle ilgili düşlerimin tek umut kaynağı, kendim için hazırladığım tek insandı...

Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiUysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Sevgi Bütüner 
15 Mar 17:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü ciğeri beş para etmeyen insanlarız bizler, doğrulara katlanamıyoruz.

Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 97)Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 97)
Sevgi Bütüner 
15 Mar 17:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Söylenenlere göre uçurumun kenarında duranlar önlerindeki derinliğe bakarken, kendilerini aşağı atma hissine kapılırlarmış.''

Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 108)Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 108)
sinan kaan 
 20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kafamın bir yerinde küt küt diye nabzım atıyor.

Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 29 - Mutena yayınları)Uysal Kız, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 29 - Mutena yayınları)