Uysal Kız

8,1/10  (46 Oy) · 
145 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.845 gösterim
Körsün, sağırsın, bir ölüsün sen artık, çığlıklarımı işitmiyorsun! Sana nasıl bir cennet bağışlayacağımı anlayamadın. Cennet benim içimdeydi, onu senin önüne serecektim. Madem beni sevemeyecekmişsin, sevmesen de olurdu, bundan ne çıkardı ki? Her şey gönlünce, istediğin gibi kalırdı. Bana aklından geçenleri bir dostun olarak anlatırdın; gülerdik, sevinirdik,birbirimize neşeyle bakardık... Böylece sonuna dek yaşayıp giderdik. Başkasını sevsen bile sesimi çıkarmazdım. Onunla gezip tozardınız, ben de sokağın öbür ucundan sizi seyrederdim.Ah, her şeye razıyım, gözlerini bir kerecik açsan yeter! Bir an için, yalnızca bir an için!
(Tanıtım Bülteninden)
Deniz 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Birbirlerini seven ama bunu bir türlü göstermeyi başaramayan iki karakter.Kendinizi ister istemez karakterlerin yerine koyuyorsunuz zaman zaman.Derinlere inip soluksuz kaldığınız zamanlar da oluyor.Karısının intiharı üzerine bir vicdan söz konusu...

Kitabın adıyla tamamen çelişen bir karakterimiz var. Psikolojik açıdan her türlü tutarsızlık mevcut. Genç bir kadın ve adamın evliliği ve bu evlilikteki yaşanan her tarz konuya şahitlik ettim. Kaliteli ellerden çıktığı zaten ilk sayfalarda anlaşılıyor. Daha çok psikolojik olarak ele alınmış bir roman. Diğer kitaplarında aldığım zevki alamasam da, yazarın adı kitabı okuttu.

Uysal Kız benzeri kitaplar

Friedrich nietzche 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dostoyevki okunmazmi diye başladığım kısacık bir roman.yine dostoyesvskinin harika anlatımıyla bütünleşmiş içsel dünyamızı yansıtan bir eser

Emre Şeyda 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitabı okurken güzel bir kitap beklerken yanılmadığımı anladım ama iki karaktere de çok kızdım özellikle de erkeğe. Aslında birbirlerini seven ama bunu bir türlü göstermeyi beceremeyen karakterlerimizin evlilikleri çok etkileyici bir dille yazılırken sonunda ne olacak ki acaba diye düşünmeden de edemiyor insan. İnsancıklardan sonra okuduğum ikinci Dostoyevski kitabı olan bu kitabı insancıklar kadar sevemesem de yine de güzel bir kitaptı.

Halil Korkut 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kitap başlığını gören okur; bir kızın uysallığını, kadın zerafetini, iyilikler, duygular gibi sakin şeyler okuyacağını düşünüyor fakat hikayede ruhsal bozukluklar, içsel çatışmalar, sinirsel ve fiziksel bozukluklar ve dahası diz boyu. Ama yine de şöyle düşününce sessiz sakin de bir hikaye. Yani siz nasıl düşünürseniz, öyle. Siz en iyisi okuyun....

Sevgi dile vurulmadıktan sonra kalpte olsa kaç yazar dedirten bir kitaptı. Seviyorsan git konuş bence dediğimiz şey çok doğru eğerki adam karısına onu ne kadar sevdiğini söyleseydi ya da kadın onun sevgisine ihtiyacı olduğunu söyleseydi ya da ... Bilemiyorum.

Trajik bir eylem 
 11 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bitince şöyle dersiniz;
Dostoyevski'nin Uysal Kız öyküsünü bu kadar geç okuduğum için kendime kızıyorum.

ya da Dostoyevski'nin hikâyelerini okumakta neden bu kadar geciktim ki..

Sercan Bacak 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Okuduğunuz bir hikâye veya roman sizi etkiliyorsa bilinki o işlenen Konunun gerçeklik payi çok yüksektir. Bu Kitabin insan hayatındaki en önemli 2 evresi olan Gençlik ve yetişkinlik çağına çok katkısı olabilir. Konusu seven bir erkeğin Gururu ve kendi içinde yaşadigi gel gitler şeklindeki içsel çatışmaları ve bu kahramanımızla evlenen tâbir yerindeyse Ağzı var dili yok Masum tipik bir Rus kadını ile geçen hüzün dolu bir hikâye. Dostoyevski den muazzam bir eser daha keyifle okuyacağınızı bilin..

Yunus Bozkuş 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazen yapılan iş çok kötü de olsa işi yapan kişi çok iyi olabilir. Hikaye bir tefecinin bir kıza aşkını anlatıyor. Bazen insanlara acır yardım ederiz ama ne hikmettir ki bu yardımın karşılığı olarak nankörlük görürüz. Peki yine de bu kişiye iyi davranmalı affetmeli miyiz? Ona iyilikler yapmaya devam etsek bir an olsun kendisinden utanmaz mı? Affetmek en asil intikam mı? Roman bu konulara değiniyor ve bize acıklı bir hikaye sunuyor.

Kitaptan 52 Alıntı

Sadettin TANIK 
 07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan
Bir başına insanlar ve çevrelerindeki sessizlik; alın size dünya!

Uysal Kız, DostoyevskiUysal Kız, Dostoyevski
Sadettin TANIK 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bana ne şimdi sizin yasalarınızdan? Sizin alışkanlıklarınızdan, gelenek ve göreneklerinizden, din ve devletinizden bana ne? Beni sizin yargıcınız yargılasın, beni mahkemeye götürsünler, açık mahkemenizde, hiçbirinizi tanımadığımı söyleyeceğim.

Uysal Kız, DostoyevskiUysal Kız, Dostoyevski
Deniz 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Onurlu bir kız, üzerinde egemenlik kuramadığımızdan kuşkulandığımız zaman çok sevimlidir. Öyle değil mi ?

Uysal Kız, DostoyevskiUysal Kız, Dostoyevski
kitapları seven 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu dünyada gerçek ne korkunç bir şeydir!
Kimse gerçeği görmek istemiyor...

Uysal Kız, DostoyevskiUysal Kız, Dostoyevski
Emine Çoban 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..sessizlik dilini kullandım. Ben sessizce konuşmanın ustasıyım. Hayatım boyunca susarak yaşadım diyebilirim.

Uysal Kız, Dostoyevski (Sayfa 26)Uysal Kız, Dostoyevski (Sayfa 26)
kitapları seven 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karım benim herşeyim demekti, gelecekle ilgili düşlerimin tek umut kaynağı, kendim için hazırladığım tek insandı...

Uysal Kız, DostoyevskiUysal Kız, Dostoyevski
sinan kaan 
 20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kafamın bir yerinde küt küt diye nabzım atıyor.

Uysal Kız, Dostoyevski (Sayfa 29 - Mutena yayınları)Uysal Kız, Dostoyevski (Sayfa 29 - Mutena yayınları)

Oysa büyük, çok büyük dertlerin patlak verişinden sonra insan uyumak ister. Ölüme mahkum olanların son gece çok derin uyuduklarını söylerler . Zaten böyle olmalı, doğaya uygun olan da bu, öbür türlü insanın sinirleri dayanmaz...

Uysal Kız, Dostoyevski (Sayfa 39)Uysal Kız, Dostoyevski (Sayfa 39)