Var mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun? (İlmin, Aydınlanmanın ve Anlamın Felsefesi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.634
Gösterim
Adı:
Var mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun?
Alt başlık:
İlmin, Aydınlanmanın ve Anlamın Felsefesi
Baskı tarihi:
Nisan 2020
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053117728
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Düşünmek ruhun kendi kendiyle konuşmasıdır...”

Türk bir ailenin çocuğu olarak bin yüz elli yıl önce dünyaya gelen ve hayatı boyunca müzik, felsefe, botanik, matematik ve mantık alanında sayısız eserler kaleme alan Farabi, ilim ve düşün dünyasında “öğretmen” kabul edilen Aristoteles’ten sonra “ikinci öğretmen” kabul edilmiştir.

Sadece filozofları değil, sayısız bilimadamını da derinden etkilemiş, akımların ve icatların ilham kaynağı olmuştur.

Varlıklı bir ailenin ferdi olarak saraya yakın olmasına rağmen siyasi iradeyi tamamen reddedip kendini ilme adamıştır. Günde yalnızca bir öğün yemekle hayatını sürdüren Farabi, zamanının her saniyesini ilimle geçirmeye gayret göstermiştir.

Çünkü Farabi’ye göre insan ilmi aramakla mükelleftir. İlmi bulmak, onu öğrenmek ve onu anlatmak zorundadır.

İlim Çin’de bile olsa kalkıp peşine düşmek gerekir. İnsan ilim için yaşamıyorsa ıstırap içinde, anlamsız ve mutsuz bir ömür geçiriyordur. Çağımız insanının anlamlı ve anlamsız gayretleriyle yüzleşmesi ve yeniden bir yaşam kurgusu inşa etmesi açısından Farabi’nin ilham dolu hayatı ve çalışmaları örnek alınacak niteliktedir.
120 syf.
·3 günde·10/10
Müthiş müthiş müthiş bir kitap.. Farabi'ye okul müfredatlarında yer açılması gerekli. Soluksuz okudum bu kitabı ve tadı damağımda kaldı. Destek yayınlarının felsefe serisi hakikaten müthiş. Hepsini edindim ve sıra sıra okuyorum. Şimdi gelelim Farabi'ye. Farabi, Ebu Nasır Muhammed İbn El Farah El Farabi'dir asıl adı. Türk bir ailenin çocuğu olarak 870'te Türkistan Farab yakınlarında küçük bir köy olan Vasic'te doğdu. Hayatı boyunca muzik, felsefe,botanik,matematik ve mantık alanlarında birçok eser yazdı. Batı dünyasında Alfarabius ismiyle bilinen Farabi, İslam felsefesinde "Birinci Öğretmen" olarak kabul edilen Aristotales'ten sonra "İkinci Öğretmen" olarak kabul edilir. Farabi, "İnsan ilmi aramakla mükelleftir. İlmi bulmak,onu öğrenmek ve onu anlatmak zorundadır" der. Çünkü insanı diğer canlılardan ayıran yegane ölçüt "düşünebilme" yetisidir. Ve bu yeti sonucunda ilimin kapısı aralanır. Içinde yaşadığımız çağda ise bırakın ilimi sağlıklı iletişim bile kuramıyor insanlar birbirleriyle. Gittikçe düşünüp hareket etme yetimizi kaybedip sığlaşıyoruz. Olumsuzluklar, olaylar peşimizi bırakmıyor bu yüzden. Düşünmeden hareket eden bir insan cahil değildir de nedir? Neyi neden yaptığını bir an bile sorgulamayan bir zihnin acizliğini düşünün. Ve bunun çevremizdeki tezahürlerini. Mesela öğrencilere durup düşünme şansı tanımayan bir eğitim sistemi düşünün, sadece ezbere dayalı. Konuları yetiştirme odaklı ders anlatan eğitimciler düşünün. Anlatmak odaklı ders anlatan bir avuç eğitimciyi dâhil etmezsek, günümüzde diplomalı cahillerin cehaleti şaşırtmıyor artık beni. Insanların çoğunluğu kendini eğitmiyor. Çünkü sakince bir köşeye çekilip düşünmek "sıkılmak" olarak adlandırılıyor maalesef. Sessizliğin sesine tahammül edemeyen sağır kulaklar düşünün. Bakın Farabi ne diyor ; "Kötü insan ruhu ile ilişkisini kaybeden insandır".
"Cahil insan kimdir? Cahil insan aklını kendini eğitmek ve öğrenmek için kullanmayan insandır "
Hadi şimdi bu iki sözü uzun uzun düşünelim.
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Benim için tek solukta bitirdiğim bir kitap oldu. Bazı kitapları yanınızdan hiç ayırmazsınız başınız şıkıştı mı bir çıkar yol bulmak için ona başvurusunuz. Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun? Benim için tamda böyle bir kitap olacak. (yaşam için, sevgi için, hissetmek için) iyi okumalar
120 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
*Asıl adı Ebu Nasr Muhammed İbn Farah el Farabi

* Türkistan doğumlu

* Müzik, felsefe, botanik, matematik ve mantık alanında eserleri var

* İslam felsefesinde Aristoteles ten sonra ikinci öğretmen kabul edilir

* Varlıklı bir ailenin ferdi olarak saraya yakın olmasına rağmen siyasi iradeyi tamamen reddedip kendini ilme adamıştır

* Arapça, Latince, Farsça ve Grekçe dillerini çok iyi bilmektedir

*Uzun deneysel çalışmalar sonunda havadaki titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını keşfederek tüm dünyada çok büyük bir buluşa imza atmış ve müzik aletlerinin yapımında gerekli olan kuralları bulmuştur

*Müzik aletlerinden "kanun"un mucididir

*Sadece filozofları değil sayısız bilim adamını da derinden etkilemiş akımların ve icatların ilham kaynağı olmuştur

* Hayatı boyunca 117 eser kaleme almış ancak sadece 25 tanesi günümüze kadar gelmiştir

* Aristo'nun ortaya koyduğu mantık teorisine göre bir şey ya vardır ya yoktur. Her şey kesinlikten ibarettir.
Ancak Farabi'ye dayanan bulanık mantık teorisi dünya bilim tarihini baştan aşağı etkilemiştir. Bulanık mantık kavramı yapay zeka, matematik, sosyoloji, robot teknolojileri, tıp ve fen bilimlerinin ortasında durmaktadır.
İnsan ve makinenin birbirine yaklaştığı noktalardan biri olarak kabul edilen bulanık mantık sayesinde insan deneyimi ve insana ait veriler yapay zeka gibi teknolojiler tarafından kullanılmaya uygun bir halde makinelere aktarılmıştır.

*............

Benim birşey yazmama gerek kalmadı sanırım
Felsefe sevmeyen insanlara bile felsefe okutacak güzellikte ve özende hazırlanmış, sade, akıcı, kolay okunan bir seri olmuş.
Herkese keyifli okumalar....
120 syf.
·2 günde·2/10
Açıkçası kitap benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Kitap tamamen derleyen beyefendi yani Mesud Topal’ın üniversiteyi yeni kazanıp da 100 puanlık Farabi kimdir? sorusuna biraz çalışıp yanıt vermeye çalışması gibi. Hani sayfa dolu görünsün diye aynı cümleleri evirip çevirip kendi görüşlerimizi de katarak 4-5 sayfa yazarız ya onun gibi. Çoğu yerde bilgiler eksik ve havada kalıyor. Benim bu yazılı kağıdına puanım maalesef 100 üzerinden 45..
120 syf.
·1 günde
Ünlerine saygı duyduğumuz, değer verdiğimiz ama anlamaya çalışmadığımız isimlerden biridir Farabi.

Matematik, müzik, felsefe, mantık, botanik gibi alanlarda çalışmaları olan Farabi, İslam felsefesinde "Birinci Öğretmen" olarak kabul edilen Aristo'dan sonra "İkinci öğretmen olarak kabul edilmektedir.

Aristo ve Platon gibi filozoflardan etkilenen Farabi, kendisinden sonra gelen İslam ve Batı düşünürlerini oldukça etkilemiştir.

Yüzden fazla eseri olan Farabi'nin sadece 25 kadar eseri bize ulaşabilmiştir.

Peki Farabi'nin kitapları Batı'da yüzyıllarca okunup, hürmet görürken, neden bizlere anlatılmamakta ve öğretilmemektedir? Biz Farabi'ye bu kadar yabancıyken Batı'nın ona bu kadar yakın olup faydalanmasında sorun nerededir?

Farabi ve onun çalışmaları, felsefesi hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız okumaya bu kitapla başlayabilirsiniz.

İyi okumalar...
120 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Farabi'yi anlamak ve tanımak için enfes bir kitap. Sade ve akıcı anlatımı sayesinde bir solukta okudum. Ancak okurken de düşündüm. Bir öğretmen olarak öğrencilerime de Farabi'yi anlatmam gerektiğini hissettim. Destek yayınlarının felsefe serisi gerçekten çok iyi olmuş herkesin okuyabileceği nitelikte. Diğer kitapları da en kısa sürede edinip okuyacağım.
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bilmenin önemine değinen, mükemmel , son derece doğru ve gerçekçi mesajları olan bir kitap.Bu kitaptan çıkardığım sonuç ise şu oldu :Bilgi sonsuzdur ve İnsan elinden geldiğince bilgiye ulaşmaya çabalamalıdır.
İnsan her daim arayış içinde olmalıdır, her daim araştırmalı , sorgulamalıdır ve asla bildikleriyle yetinmemelidir ve insan hep kendini geliştirme çabası içinde olmalıdır.İyi ki kütüphanemde dediğim bir kitap oldu , gerçekten tavsiye ederim.
120 syf.
·Beğendi·10/10
İlmin ve aydınlanmanın felsefesi olan bu kitabında Farabi insanın aklını kullanarak kendi mutluluğunu inşa etmesi gerektiğini savunur.İnsan bu evrenin ozetidir. İnsanin mutluluk üzerine kurulu bir varlık olduğunu söyler.İnsan toplumla birlikte olduğu zaman mutlu insandır der .Toplum ise adalet ve sevgi ile mutlu olur.
Farabi insanı düşünen canlı olarak tanımlar .Düşünen insan aynı zamanda üreten insandır .İnsan kendi çevresindeki beş insanın toplamıdır , insanı içinde bulunduğu çevrenin sekillendirdiğini izah etmektedir.
Kitabında felsefe ve aşka da değinen Farabi aşk kelimesinin Arapça 'da "ışk" kelimesinden geldiğini nitelendirmistir.Işk ise aşırı sevgi anlamına gelmektedir .
Erdemlerin en büyüğünün ilim olduğunu savunan Farabi bilmek için önce anlamak ,anlamak içinde öğrenmek gerektiğini vurgulamıştır bu kitapta .
Farabinin bu güzel kitabını başucu kitabı olarak görüyorum .Herkese tavsiye ediyorum .Sevgiler
120 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Benim için tek solukta okuyup bitirdiğim bi kitap oldu
Enfes bi kitap ama Farabi bu kadar kısa bir kitapla tanınacak bir ünlü değil daha geniş konular ele alınabilirdi ama genel özelliklerinden bahşedilmiş okunmaya değer..
120 syf.
·4/10
Kitabın ismini ilk gördüğümde hemen dikkatimi çekti ve Farabi ismini de görünce mutlaka okumalıyım diye düşündüm. Fakat tam anlamıyla hayal kırıklığı. Bazı paragrafları yazarlıkla uzaktan yakından alakası olmayan herhangi biri yazabilirmiş gibi bir hissiyatta kapıldım. Son 3 bölüm haricindeki bölümlerin son cümlelerinin üç nokta ile bitirilmesi dahi rahatsızlık vericiydi.

Hakkını yemek de istemem, Farabi ve Farabi felsefesi hakkında bilgi verilen birkaç bölüm bana araştırmak için birkaç şey sunmadı değil. Fakat birçok bölümde Farabinin yerini çözebilmiş değilim. Sanki yazar kişisel yorumlarını aktarmış ve gereklilik kipiyle bunları sunmuş gibiydi.

Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun ismini taşıyan bir kitabın çok daha derin olmasını beklemiştim. Karşılaştıklarım beni üzdü.
120 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10
Destek yayınlarının felsefe alanında çıkardığı kitap serisinden biri de Muallimi Sani yani ikinci öğretmen olarak bilinen Farabi'nin düşüncelerinden oluşuyor. Farabi'nin erdemli devlet nedir, devlet başkanı nasıl olmalıdır, akıl nedir, sevgi nedir(?) gibi çeşitli konular hakkındaki görüşlerinden ayrıca bulanık mantık teorisinden de bahşedilmiş. Şuna çok inanıyorum ki bizim yüzyıllar öncesindeki bilim insanlarımız çok yönlü olarak bilime el atmışlar. Farabi felsefe,matematik,mantık, botanik alanında bir çok eser bırakmıştır. Türk sanat müziğinin ve ayrıca bir çok müzik aletinin mucididir. Bunlardan biri de kanun adındaki müzik aletidir. Farabi 117 eser bırakmıştır. Günümüze 25 kadar eseri gelmiştir. Bu eserler Batı'da yıllarca oktulmuştur.Ne yazık ki biz Farabi gibi bilmin ışığına yeterli değeri vermemişiz. Bu aslında Cezeri, İbni Sina, Akşemseddin gibi diğer önemli bilim insanları içinde geçerli. Destek yayınlarına böyle güzel eserler sundukları için teşekkürler etmeli. Kitabı incelememi Farabi'nin felsefeyi tanımlayan şu sözü ile noktalıyorum:"Aşkın ve aklın sürekli birbirleri ile olan ilişkisi ise felsefedir."
120 syf.
·5/10
Farabi Turk felsefe ve bilimi adinda efsane bir kisi, neden okulda derinleme anlatilmadigini bilemiyorum.
Kitabi Farabi hakkinda derinleme bilgi almak icin aldim, fakat o kadar yuzeysel anlatmiski.
Kitap toplamda 100 kusur sayfa fakat bosluklari cikartsan 20 sayfa etmiyor.
Siz siz olun Farabinin kendi kitaplarini alin. Bence zaman kaybindan baska bir kitap degil.
Özellikle 'ses' üzerinde uzun süren deneysel çalışmaları sonucunda havadaki titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını keşfederek tüm dünyada çok büyük bir buluşa imza atmış ve müzik aletlerinin yapımında gerekli olan kuralları bulmuştur. Üstelik bununla da kalmayıp birçok müzik aletinin de mucididir. Bunlardan en bilineni "kanun" adıyla bildiğimiz telli çalgıdır.
Farabi fiziği metafizikle ilişkilendirip Aristotales'in madde ve suret kavramını tam manada açıklayan filozof olmuştur. Bu düşünceye göre evren ve maddenin özünü hava, su, ateş ve toprak oluşturur. Bu maddeler kaynaşarak ve birleşerek evreni oluşturur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Var mısın ki Yok Olmaktan Korkuyorsun?
Alt başlık:
İlmin, Aydınlanmanın ve Anlamın Felsefesi
Baskı tarihi:
Nisan 2020
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053117728
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
“Düşünmek ruhun kendi kendiyle konuşmasıdır...”

Türk bir ailenin çocuğu olarak bin yüz elli yıl önce dünyaya gelen ve hayatı boyunca müzik, felsefe, botanik, matematik ve mantık alanında sayısız eserler kaleme alan Farabi, ilim ve düşün dünyasında “öğretmen” kabul edilen Aristoteles’ten sonra “ikinci öğretmen” kabul edilmiştir.

Sadece filozofları değil, sayısız bilimadamını da derinden etkilemiş, akımların ve icatların ilham kaynağı olmuştur.

Varlıklı bir ailenin ferdi olarak saraya yakın olmasına rağmen siyasi iradeyi tamamen reddedip kendini ilme adamıştır. Günde yalnızca bir öğün yemekle hayatını sürdüren Farabi, zamanının her saniyesini ilimle geçirmeye gayret göstermiştir.

Çünkü Farabi’ye göre insan ilmi aramakla mükelleftir. İlmi bulmak, onu öğrenmek ve onu anlatmak zorundadır.

İlim Çin’de bile olsa kalkıp peşine düşmek gerekir. İnsan ilim için yaşamıyorsa ıstırap içinde, anlamsız ve mutsuz bir ömür geçiriyordur. Çağımız insanının anlamlı ve anlamsız gayretleriyle yüzleşmesi ve yeniden bir yaşam kurgusu inşa etmesi açısından Farabi’nin ilham dolu hayatı ve çalışmaları örnek alınacak niteliktedir.

Kitabı okuyanlar 340 okur

  • Ilknur ACAR
  • Gamze AKMAN
  • nil su mete
  • Gökben bayramoğlu
  • ALİ AKTAŞ
  • Lousalomee
  • Portakal
  • Merve KORKMAZ
  • Marguerite
  • Sayvabiya

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.7 (33)
9
%16 (19)
8
%18.5 (22)
7
%7.6 (9)
6
%11.8 (14)
5
%9.2 (11)
4
%5.9 (7)
3
%0.8 (1)
2
%0.8 (1)
1
%1.7 (2)