Görme Biçimleri

8,0/10  (64 Oy) · 
217 okunma  · 
71 beğeni  · 
2.605 gösterim
Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir.
Ne var ki başka bir anlamda da görme sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek bulunuruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz.
Dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu biliriz. Ne var ki bu bilgi, bu açıklama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. Gerçeküstücü ressam Magritte "Düşlerin Anahtarı" adlı resminde sözcüklerle nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır.
(Ön Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1999
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789753420839
 • Orijinal Adı:
  Ways of Seeing
 • Çeviri:
  Yurdanur Salman
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
İndantee 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazar kitabı tamamlamayı okura bırakmış son sayfada bunu görüyoruz. Yani bu kitap aslında tamamlanmamış. Yazar bu kitabı tamamlamadı belki de akılda kalmak için böyle bir yola başvurdu. Çünkü zieganik etkisi der ki ; "Yarım kalmış, kesintiye uğramış işler tamamlanmışlardan daha kolay ve net hatırlanır"

Yogumiyeci 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Tavsiye üzerine aldığım bir kitaptı. 40 yıl önce BBC'de yayınlanan bir belgeselin kitaplaştırılmış hali. Peşinen söyleyeyim; kitap çokça müstehcen resimler içeriyor. Alırken incelememiştim. Benim için de sürpriz oldu.
''Çağdaş'' Batı'nın, Ortaçağ'dan beri ''Sanat'' ve ''Estetik'' kavramlarının arkasına sığınarak kadın bedenini nasıl metalaştırdığını örneklerle gösteriyor.
Tavsiye eder miyim? Sanırım etmem.

Görme Biçimleri benzeri kitaplar

Cansu 
27 Oca 04:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Berger hakkında ne yazılır bilmiyorum ama bende yarattığı duyguları bir kağıda çizivermiştim.
Böylesi çok daha yakıştı, eminim.
Bu eserini Hukuk sosyolojisi derslerinde görememe sorunumu farkettiğim an okumaya başladım. Her öğle arası biraz sıcak süt ve çikolatayla yavaşça bitirdim. Resimleri, tabloları, şekilleri teker teker saatlerce inceledim üzerine kitabın da kendisini aldığı belgeseli izledim. John Berger artık hiç vazgeçmek istemediğim bir yazar.
O, kalbime bir tablo çizmiş gibi.

... 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzde ki sanat anlayışının bu zamana kadar nasıl geldiği , görmek istediğimizden ziyade bize ne yansıtıldığı ve eski dönem sanatların da ki resimlerden heykellerden ve yapıtlardan günümüze hangi sanatlar geldiğini ve resim ve sanatla insanın aslında gözünün bir nebze de körleştiği sanatı sanat olarak değilde bir obje olarak algıladığımızı geçmişimizi bize sanatla ve sanatın yalanlarının insanı nasıl hipnotize edip bu zamana getirdiğini anlatıyor. Sonuç olarak bizi içine çeken çoğu şey resim reklam ve bunların özendirilip kapitalist sistemin sanat aşılanmasını anlatadan ilginç bir kitap

Granitt 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Neredeyse yarısı siyah beyaz resimlerle dolu olan yıllar sonra bile içinden geçen paragrafları unutamayacagimiz bir eser.ben de diğerleri gibi reklamcılık kısmını özellikle beğendim.bitirdikten sonra değişik bir farkındalık sunuyor insana.ben kitabin kapagini da begendim.tavsiye ederim.

Mehmed 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Çıplak olmak insanın kendisi olmasıdır.Nü olmaksa başkalarına çıplak görünmektir;insan kendisi olarak algılanamamasıdır.Çıplak vücudun nü olabilmesi için bir nesne olarak görülmesi gerekir. (Vücudun nesne olarak görülmesi nesne olarak kullanılmasına yol açar.) Çıplaklık kendisini olduğu gibi ortaya koyar.Nü'lükse seyredilmek üzere ortaya konuştur....''
Resim sanatını icra edenleri ilgilendiriyor gibi gözükse de okumayı sevenlerin kendi raflarına bu kitabı ve de yazarını koyması şiddetle tavsiye edilir.

Ferdi Bişkin 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

John Berger ile yapılan BBC televizyon dizisinden ortaya çıkan "Görme Biçimleri" yedi deneme yazısından oluşuyor. Kitap aslında yeni değil. Orijinal baskısını 1972 yılında yapmış. Türkçe ilk baskısı ise 1986 yılına ait. Her bir denemede resimlerin, özellikle yağlı boya resimlerin nasıl görüldükleri, ifade ettikleri anlam ve dönemlerindeki sosyal yapı hakkında bilgiler veriliyor. Her bir denemede farklı yağlı boya resim türlerinden bahsediliyor. Özellikle reklam ve tüketimle ilgili son deneme dikkate değer. Kitaptaki resimler renkli ve daha büyük olsalardı iyi olabilirdi. Kapak tasarımı olarak da sıradışı sayılabilecek bir yapıya sahip.

Angela 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Görmenin nasıl da çarpıtılabilir bir algı olduğunu gözler önüne seren kitap. Özellikle "çıplaklık" ile "nü" arasındaki farkı anlatışı beni çok etkiledi.

zehra kubilay 
 26 Oca 02:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Kapağı oldukça dikkat çekici bir kitap olmasına rağmen içeriği beklentimi karşılayamadı ne yazık ki.. Eski dönemlerden beri resimler, yağlı boya eserler ve sonrasında da fotoğraflar üzerinden görülen ve gösterilmek istenen ayrımı anlatılmaya çalışılmış bir eser. Tam da bu sebeple kitabın çoğunluğu resimlerle dolu.. En dikkat çekici bölümü ise son kısımda yer alan reklamcılıkla ilgili olan kısım.. Sanat anlayışının evrilerek insanı nasıl etkisi altına aldığını anlatan bu bölüm okunmaya değer.. Ancak genel olarak bakıldığında tavsiye edebileceğim bi kitap olarak nitelendiremeyeceğim...

Halil Güzel 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üniversitede Sanat Tarihi hocamız bu kitabı okumamızı zorunlu kılmıştı. Yıllar sonra tekrar elime aldığımda ilk defa okuyormuşum hissine kapıldım. Her ayrıntısında güzel detaylar mevcut. Başucunda tutup ara ara okunması gereken kitaplardan. Anlatılan konuyu görsellerle desteklemiş olması kalıcı olmayı sağlıyor. "Bu kitabı okuyanların hayata bakış açısı değişebilir" diye bir cümle kursam, sanırım çok da iddialı olmaz..

2 /

Kitaptan 76 Alıntı

Yaşadığımız kentlerde hepimiz her gün yüzlerce reklam imgesi görürüz. Karşımıza bu denli sık çıkan başka hiç bir imge yoktur.
Tarihte hiç bir toplum böylesine kalabalık bir imgeler yığını, böylesine yoğun bir mesaj yağmuru görmemiştir.
İnsan bu mesajları aklında tutabilir ya da unutabilir; ama gene de okumadan görmeden edemez. Bir an için de olsa bu mesajlar belleğimizi imgeleme, anımsama ya da beklentiler yoluyla uyarırlar.

Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 129 - Metis)Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 129 - Metis)

Reklamların, çoğu zaman, halka (alıcıya), becerikli yapımcılara -ve böylece ulusal ekonomiye- yararlı bir yarışma aracı olduğu savunulur. Özgürlükle çok yakından ilgili bir savdır bu; alıcının seçme özgürlüğü, üreticinin girişim özgürlüğü gibi özgürlüklerle. Kapitalizmin egemen olduğu kentlerde tüketim maddelerinin oluşturduğu büyük yığınlar ve reklam ışıkları, “Özgür Dünya”nın sunduğu hemen göze çarpan imgelerdir.
...
Reklamın insanlara özgür seçme hakkı verdiği sanılır.

Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 130 - Metis)Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 130 - Metis)
Şule 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bizi sürekli mülkten söz etmekle suçluyorlar. Bunun tam tersidir doğru olan. İncelediğimiz toplumun, kültürün ta kendisidir mülkten başka bir şey düşünmeyen.

Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 109)Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 109)

Bu imgelerin bize seslenip durmasına öyle alışmışızdır ki üzerimizde yaptıkları etkinin tümüne pek dikkat etmeyiz. Belli bir imge ya da mesaj içimizden birinin dikkatini bugünlük çekebilir, çünkü o kişi o özel şeye ilgi duymaktadır. Oysa hepimiz reklam imgelerinin tümünü bir iklim özelliği gibi doğal kabul ederiz. Örneğin, bu imgelerin içinde yaşadığımız ana bağlı olmaları, buna karşılık gelecekten söz etmeleri, üzerimizde çok alıştığımız, bu yüzden de dikkat etmediğimiz garip bir etki yaratır.

Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 130 - Metis)Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 130 - Metis)

Reklamın korkunç bir etkileme gücü vardır; reklam aynı zamanda çok önemli bir siyasal olgudur. Oysa reklamın ulaşma alanları geniş olsa da sundukları sınırlıdır. Reklam ele geçirme gücünden başka güç tanımaz. Bütün öbür insan yetileri ya da gereksinmeleri bu gücün buyruğuna verilmiştir. Tüm umutlar toplanmış, birbirine uydurulmuş, yalınlaştırılmıştır; sonunda yoğun ama belirsiz, büyülü ama yinelenebilir bir umut sunulur her ürünle birlikte.

Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 153 - Metis)Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 153 - Metis)
Canan 
28 Şub 17:58 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her dönemde sanat yönetici sınıfın ülküsel çıkarlarına hizmet eder.

Görme Biçimleri, John BergerGörme Biçimleri, John Berger
meltem şen 
23 Oca 16:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'' İş saatlerinin anlamsız, sonu gelmez sürgitliği, düşlenen bir gelecekle 'dengelenir'; gelecekte girişilecek düşsel etkinlikler o andaki edilginliğin yerini doldurur.O kadın ya da erkek işçi, düşlerinde gerçek tüketici olur. Çalışan ben, tüketen beni, kıskanır. ''

Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 149 - Metis Yayınları)Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 149 - Metis Yayınları)
Leva 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bunu şöyle yalınlaştırabiliriz: Erkekler davrandıkları gibi, kadınlarsa göründükleri gibidirler. Erkekler kadınları seyrederler. Kadınlarsa seyredilişlerini seyrederler. Bu durum, yalnız erkeklerle kadınlar arasındaki ilişkileri değil, kadınların kendileriyle ilişkilerini de belirler. Kadının içindeki gözlemci erkek, gözlenense kadındır. Böylece kadın kendisini bir nesneye —özellikle görsel bir nesneye— seyirlik bir şeye dönüştürmüş olur.

Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 33 - Metis Yayınları)Görme Biçimleri, John Berger (Sayfa 33 - Metis Yayınları)
Betül Deniz 
06 Şub 01:18 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Görüşümüz neyi nerede gördüğümüze bağlıydı.

Görme Biçimleri, John Berger (Metis yayınları)Görme Biçimleri, John Berger (Metis yayınları)
Betül Deniz 
07 Şub 05:22 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Reklamlarda gelecek zamanla konuşulur, oysa geleceğe ulaşma anı sürekli ertelenip durur.

Görme Biçimleri, John BergerGörme Biçimleri, John Berger