Kitap
Why We Sleep

Why We Sleep

The New Science of Sleep and Dreams

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
104 Kişi
203
Okunma
105
Beğeni
4.484
Gösterim
368 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 26 dk.
Adı
Why We Sleep (The New Science of Sleep and Dreams)
Basım
English · United States of America · Penguen Yayınları · E-kitap · 9780141983769
Diğer baskılar
Niçin Uyuruz?
Why We Sleep
Why We Sleep
Astonishing ... an amazing book ... absolutely chocker full of things that we need to know' Chris Evans 'Matthew Walker is probably one of the most influential people on the planet' Evening Standard THE #1 SUNDAY TIMES BESTSELLER TLS, OBSERVER, SUNDAY TIMES, FT, GUARDIAN, DAILY MAIL AND EVENING STANDARD BOOKS OF THE YEAR 2017 Sleep is one of the most important aspects of our life, health and longevity and yet it is increasingly neglected in twenty-first-century society, with devastating consequences: every major disease in the developed world - Alzheimer's, cancer, obesity, diabetes - has very strong causal links to deficient sleep. In this book, the first of its kind written by a scientific expert, Professor Matthew Walker explores twenty years of cutting-edge research to solve the mystery of why sleep matters. Looking at creatures from across the animal kingdom as well as major human studies, Why We Sleep delves into everything from what really happens during REM sleep to how caffeine and alcohol affect sleep and why our sleep patterns change across a lifetime, transforming our appreciation of the extraordinary phenomenon that safeguards our existence. 'Vital ... a life-raft' Guardian 'A top sleep scientist argues that sleep is more important for our health than diet or exercise' The Times 'It had a powerful effect on me' Observer 'I urge you all to read this book' Times Higher Education
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺42,81
9.0
10 üzerinden
104 Puan · 29 İnceleme
Kübra ERAT
Niçin Uyuruz?'u inceledi.
400 syf.
·
40 günde
·
9/10 puan
Bize “Niçin Uyuruz?” diye bir soru yöneltilse herhalde çoğumuz dinlenmek için deriz. Ama bu kitapta daha fazlası var. Yazarı İngiliz bilim adamı, nörobilim ve psikoloji profesörüdür. Uyku alanında bir çok araştırma yapmıştır ki kitapta yazan tüm başlıkların içeriği deney sonuçlarından oluşturulmuş. İçerik olarak kitap dört ana kısımdan oluşuyor. Uykunun tanımı, neden uyumalıyız, neden ve niçin rüya görürüz ve uyku hastalıkları nelerdir, tanı tedavileri yöntemi var mıdır? Tüm bu soruların yanıtları düz yazı biçiminde ele alınmış. Sadece rüyaların beyinde oluşturduğu etkiyi öğrenmek için bile okuyabilirsiniz.
Niçin Uyuruz?
9.0/10
· 203 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Ahmet Yasin Zincir
Niçin Uyuruz?'u inceledi.
400 syf.
·
92 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Uyusun da büyüsün...
Uyku konusundaki fikirlerimizi yeniden düşünmeye davet eden uyku uzmanı Walker'ın bu araştıma kitabı adeta uykunun kutsal kitabı sayılabilir.Kaybettiğimiz uykuların bize nelere mal olduğunu, yeterli uykumuzu geri kazanmak için hem bireysel hem küresel neler yapmamız gerektiğini, çok küçük çözümlerle çok büyük bedelleri ödemekten nasıl kurtulabileceğimizi enine boyuna anlatmış.Bugüne kadar uykuya bakışımı "Sadece Aptallar 8 Saat Uyur" gibi bilimsellikten uzak kitaplarla ve uykunun vakit kaybı olduğunu düşünerek şekillendirdiğim için pişmanım.
Niçin Uyuruz?
9.0/10
· 203 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Mesut Cuğ
Niçin Uyuruz?'u inceledi.
400 syf.
·
41 günde
·
10/10 puan
Klişe ama Gerçek; Hayat Değiştiren Bir Kitap
Basit bir söylemle ve kelimenin tam anlamıyla ufuk açıcı bir kitap. Memleketimizin az olan kitap okuma kültürünün -maalesef- neredeyse tamamının Edebi eserler üzerinde kurulmuş olması nedeniyle böylesi bilimsel/öğretici kitapların öğretilerinden toplum olarak mahrum kalıyoruz. Hem de uyku gibi hayatımızın 20-25 yılını alan bir konuda bile... Abartısızca söylemek gerekirse hayatınızı uykunuza göre değiştirmeniz için size bilimsel olarak test edilmiş onlarca sebep sunacak. Bunlardan en çarpıcı olanlarını referans olması açısından belirtebilirim; -Akşam üstü içilen bir kahve/biranın uykunuzu ve dolayısıyla öğrenme/hatırlama kabileyetinizi siz farketmeden nasıl mahvettiğini öğrenmek isterseniz, -Erkenden okula giden çocuk ve gençlerimizin notlarının ve psikolojik durumlarının nasıl kötüleştiğini ve normal saatte okula gidenlere kıyasla nasıl geride kaldıklarını öğrenmek isterseniz, -Neden bebeklerin ve ergenlerin çok, yaşlıların az uyuduğunu ve yatma kalkma saatlerimizin neden yaşımız ilerledikçe değiştiğini, -6 saat ile 8 saat uyku arasındaki farktan ortaya çıkan önemli yaşam süresi, sağlık masrafları, psikolojik sağlamlık, öğrenme/hatırlama farklılıklarını öğrenmek isterseniz, -Çalar saati erteleyerek kalp sağlığınızı nasıl her gün bozduğunuzu ve daha nice önemli konuyu öğrenmek isterseniz, kesinlikle bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Niçin Uyuruz?
9.0/10
· 203 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
29
Gaye Elif
Niçin Uyuruz?'u inceledi.
400 syf.
·
17 günde
·
10/10 puan
instagram.com/p/B_wsWAfp3uQ/?igsh... Matthew Walker/ Niçin Uyuruz? Öncelikli olarak bu kitabı okuduktan sonra”Alt tarafı uyku” deyip geçemeyeceksiniz bilmenizi isterim ..... Bir an önce kitabı anlatmak istiyorum ve başlıyorum.. Başlamadan önce; kitapta çok fazla muhteşem bilgi var ancak hepsini yazmak maalesef mümkün değil.. Ben kendimce önemli bulduğum noktalardan bahsedeceğimi; Kitapla birlikte uykunun sıradan bir eylem olmadığını ve canlılar için aslında ne kadar çok önemli olduğunu fark ediyorsunuz. Uykunun; hafıza, bellek, gelişim, yaratıcılık,sağlık, hatta görünümünüz (daha çekici gibi) üzerinde dahi olan etkileri ile de tanışmanız mümkün. Ayrıca uyku ile birlikte ;Somnambulizm, insomnia,narkolepsi, uyku paralizi, katapleksi gibi uyku hastalığı ve terimleri ile tanışacaksınız. Bazı yazar ve bestecilerin rüyalarından ilham alarak günümüze kadar gelen şarkılarının olduğunu göreceksiniz (Bunun görselini ekledim Sayfa/ 253-254) Yaşanan trafik kazalarının çok büyük bir kısmının uykusuzluktan dolayı oluşan mikro uykular (saniyelik uyumalar) ‘ın sebep olduğunu okuyunca çok şaşıracaksınız. Kitapta anlatılan bir durumu paylaşmak istiyorum eminim sizin de ilginizi çekecektir; ... Çocuğun beyin gelişimi için uyku çok çok önemlidir ancak; burnundaki geniz etinden dolayı çocuğun uykusu sürekli bölünür ve çocuk uykudan tam verim alamaz. Bu durum gün içinde çocuğu daha hırçın olmasını sağlar. Böylece bu hırçınlık ileriki zamanda çocuğun mizacını etkileyerek ömrü boyu psikiyatrik ilaçlar kullanmasını gerektirtebilir. ... Ne kadar birbiri ile bağlantılı durumlar olduğunu kitap çok güzel anlatıyor ve okuyana müthiş farkındalık katıyor. Bunların dışında kitapta ;uyku evreleri, kaç saat uyunması gerektiği, buna bağlı olarak iş yerlerinin ve çalışanlarının nasıl düzenlemelere ihtiyaç duyduğu vb pek çok konuya değinilmiş. Muhakkak her bireyin okuması gereken bir kitap olduğunu altını çizerek belıirtmek istiyorum. Kitap içeriğinden görseller paylaştım, mutlaka göz atın derim Bu kitabı hediye ettiği için Fatih arkadaşıma çok çok teşekkür ediyorum
Niçin Uyuruz?
9.0/10
· 203 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
14