Why We Sleep (The New Science of Sleep and Dreams)

·
Okunma
·
Beğeni
·
790
Gösterim
Adı:
Why We Sleep
Alt başlık:
The New Science of Sleep and Dreams
Sayfa sayısı:
368
Format:
E-kitap
ISBN:
9780141983769
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Penguen Yayınları
Baskılar:
Niçin Uyuruz?
Why We Sleep
Astonishing ... an amazing book ... absolutely chocker full of things that we need to know' Chris Evans

'Matthew Walker is probably one of the most influential people on the planet' Evening Standard

THE #1 SUNDAY TIMES BESTSELLER
TLS, OBSERVER, SUNDAY TIMES, FT, GUARDIAN, DAILY MAIL AND EVENING STANDARD BOOKS OF THE YEAR 2017

Sleep is one of the most important aspects of our life, health and longevity and yet it is increasingly neglected in twenty-first-century society, with devastating consequences: every major disease in the developed world - Alzheimer's, cancer, obesity, diabetes - has very strong causal links to deficient sleep.

In this book, the first of its kind written by a scientific expert, Professor Matthew Walker explores twenty years of cutting-edge research to solve the mystery of why sleep matters. Looking at creatures from across the animal kingdom as well as major human studies, Why We Sleep delves into everything from what really happens during REM sleep to how caffeine and alcohol affect sleep and why our sleep patterns change across a lifetime, transforming our appreciation of the extraordinary phenomenon that safeguards our existence.

'Vital ... a life-raft' Guardian

'A top sleep scientist argues that sleep is more important for our health than diet or exercise' The Times

'It had a powerful effect on me' Observer

'I urge you all to read this book' Times Higher Education
490 syf.
·Beğendi·10/10
Bir çoğumuz uyumanın ne kadar gereksiz ve anlamsız olduğunu düşünmüşüzdür, açıkçası Niçin Uyuruz kitabını okumadan önce uyumanın hala gereksiz ve anlamsız bir şey olduğunu düşünürdüm, meğer öğrenmek için uyumamız gerekiyormuş.
Şuan piyano öğrenmekteyim ve bunu en iyi ve hızlı bir şekilde öğrenmek için uykuma özellikle dikkat ediyorum, uykuyu artık doğanın bize vermiş olduğu en iyi nimet olarak nitelendiriyorum ve kısa zaman içerisinde bunun farkına vardım, kitabı herkese öneririm özellikle uykuyu anlamsız bulanlara.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Kaliteli uykunun da iyi beslenme, hafif egzersiz gibi birçok sorunumuzu çözebilecek en iyi tedavilerden biri olabileceğini düşündürdü bu kitap bana. Kaliteli uyku ile nedenini bilemediğimiz ruhsal, fiziksel sorunların sürdürülebilir ve zamana yayılmış çözümleri mümkündür diye düşündürdü. Salt problemlerin çözümü değil, var olan sağlığı da korumanın en etkili yollarından biri olabilir. Uykuya bakışınızı değiştirebilecek ve uyku ile ilgili bilmediğiniz ayrıntıları öğrenebileceğiniz gibi bilinen yanlışları da düzeltebilecek bir kitap. Yazar uykuyu salt ve romantik biçimde uykuya aşık olduğu için övmüyor; her övgüsünü hemen bir çalışma, deney ile destekleyerek savlarını, önerilerini bilimsel temele de oturtuyor.
400 syf.
·7/10
Şüphesiz, “herkesin sevdiği ortak bu nokta bulup söyleyin,” de cevabım “uyku” olurdu. Matthew Walker’ın yazdığı “Niçin Uyuruz?” uyku ile alakalı tüm sorulara cevap veriyor; uyku hastalıkları, uyku sorunları... Nasıl rüya görürüz? Gördüğümüz rüyaların gerçeklik ve bilinçaltıyla bağlantısı bulunuyor mu? gibi soruların cevapları yer alıyor.

Walker, uyku konusunda bilgilerini aktarırken, en temelin uyku olduğunu, uykusuzluğun hastalıkları arttırdığından söz eder: Doktorların dinlenmekten kastettiklerinin uyku olduğunu, günümüzde sıkça kullanılan “güzellik uykusu” tabirinin öneminin altını çiziyor. Uyku hastalıkları konusu, tüyler ürpertici olsa da maalesef gerçek ve şöyle sıralayalım: imsomnia, narkolepsi, uyku paralizisi, katalepsi, ve beni en korkutan hastalık “Ölümcül Ailesel Uykusuzluk”. Bu hastalığın gizemi halen çözülememekte birlikte, dünyada 30 ailede bulunduğunu da belirteyim. (Araştırın derim). Rüyaların bilinçle bağlantılı olmadığını, bunun Freud’un yoğun çabalarına rağmen kanıtlamak isteyip kanıtlayamadığını da ekliyor. Rüya yorumcu cihazların tehlikesini şöyle açıklıyor: “Gelecekte, sizi uyku yaratıp “gördünüz rüyalardan dolayı sorumlu tutulacak çağa geldiğinizi düşünün.” Walker’a katılmamak imkansız, sonuç korkunç olurdu. Kitabın en önemli yanı, REM ve NREM uykusu gibi çokça duyduğum kavramları öğrenmek oldu ve aralarındaki farkı ayırt etmemi sağladı.

Herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. Uyku hakkında çok sevdiğim bir romanı da tavsiye etmek istiyorum: Jonathan Coe - Uyku Evi, edinip okumanız gerekenlerden.
400 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitaba ismini veren soruya cevap bulmak için yazarımız 20 yıllık tecrübesini, bilimsel makale ve araştırmalara dayanarak kalem almış. Okuması gayet zevkli, akıcı, bazen gerilim dolu ve bol bol pişmanlık yaratabilecek ifadeler ile dolu. Okudukça uyumak isteyeceksiniz.

Kitapta ilgimi çeken yerleri kısaca aktarayım. Bu şekilde Gaye Elif tarzı gibi oldu ama neyse artık olur öyle şeyler.

Az uyursanız bağışıklık sisteminiz mahvedersiniz.

İnsan bir getirisi olmadan kendini uykusuz bırakan tek tür.

Uykusuzluk kaynaklı trafik kazalarında ölen insan sayısı alkol ve uyuşturucudan kaynaklı kazalardan daha fazladır.

Son derece hayati bir işleve hizmet etmiyorsa uyku, evrim sürecinin yaptığı en büyük hata olmalı.

Kahve petrolden sonra alınıp satılan en büyük ticari maldır.

Daha iyi öğrenmek için eğitim öncesi ve sonrası iyi uyumak şarttır.

Henüz evrimsel olarak 8 saatten az uyumaya alışkın değiliz.

Okula sabah 7.20 de değil de 8.50 giden çocuklar daha başarılıdır.

Rüya görmek terapi etkisi yaratır.

Uyku motor becerileri geliştirir ve kusursuz yapmaya yardımcı olur.

Uyku hapları iyi ve derin uyku sağlamaz sadece beyni yatıştırır bir çeşit alkol ve uyuşturucu etkisi

Eksik uykuların daha sonra tamamlanması mümkün değil.

Hafta içi az uyuyup hafta sonu çok uyuyarak fark kapanmaz.
400 syf.
·10/10
Bir kitap okudum hayatım değişti derler ya.
hah işte tam olarak o kitap bu kitap demek isterdim ama değil :)
çünkü işim gereği uykunun ne kadar önemli olduğunu biliyordum...
Kitabı ilk gördüğümde dedim ki, uykuyla ilgili bu kadar sayfa ne yazılmış acaba?
Fakat kitabı bir solukta bitirdiğimde ikinci cildi neden yok diye düşündüm ve hatta çok hızlı okuduğum için son sayfalarını bitmesin diye yavaş yavaş gittim.
Tek kelimeyle ‘anahtar’ diye nitelen, gün içindeki fiziksel ve zihinsel sorunların anahtarı olabilecek çok çok beğendiğim bir kitap.
İvedilikle herkesin okumasını tavsiye etmeninde de ötesinde çok isterim.
400 syf.
·5 günde·8/10
“Matthew Walker gezegenin en etkili isimlerinden biri olabilir.”
EVENING STANDARD


“Walker uykuya âşık ve bizim de âşık olmamızı istiyor. Hem de bir an önce.”
NEW YORK TIMES

Yakın zamana kadar bilim niçin uyuduğumuzu, uykunun ne işe yaradığını ya da uykusuzluğun neden sağlığa bu kadar zararlı olduğunu açıklayamıyordu. Yeme, içme ve üreme gibi diğer temel ihtiyaçlarla karşılaştırıldığında uykunun amacı belirsiz kalıyordu.

Nörobilimci ve uyku uzmanı Profesör Matthew Walker uykunun hayatımızın en önemli ama en az anlaşılan yönlerinden biri olduğunu söylüyor. Uyumak beynimizin öğrenme, ezberleme ve mantıklı karar verme dâhil pek çok işlevini destekliyor, duygularımızı yeniden düzenliyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, metabolizmamızın ince ayarını yapıyor ve iştahımızı dengeliyor. Rüya görmek ise beyne geçmişte ve yakın zamanda edindiğimiz bilgileri harmanlayabileceği görsel bir gerçeklik alanı sunarak yaratıcılığı artırıyor.
Walker bu merak uyandıran kitabında uykuyu devrimsel bir bakış açısıyla ele alarak uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkilediğini inceliyor. Çığır açan bilimsel araştırmalar ile kendi klinik tecrübelerini bir araya getirerek öğrenme becerimizi artırmak, ruh halimizi iyileştirmek, enerji seviyemizi yükseltmek, hormonlarımızı düzenlemek, kanseri, Alzheimer hastalığını ve diyabeti önlemek, yaşlanmanın etkilerini geciktirmek, yaşam süremizi uzatmak, çocuklarımızın daha iyi öğrenmelerini sağlamak ve yaptığımız işlerde üretkenliğimizi artırmak için uykudan nasıl faydalanabileceğimizi açıklıyor. Aynı zamanda her gece daha iyi uyumamızı sağlayacak tavsiyelerde bulunuyor.
Niçin Uyuruz? sizi baştan sona büyüleyecek kadar zekice kaleme alınmış, anlaşılır ve aydınlatıcı bir uyku rehberi.


“Bu kitap bir roketten farksız… Şoke edici istatistikleri bir boksörün sendeleyen rakibini yere sermek için indirdiği yumruk misali yüzümüze indiriyor. Uykuyu bir parçamız değilmiş gibi görmeye meyilliyiz. Ama Walker ne kadar yanılıyor olabileceğimizi bize muzaffer bir edayla gösteriyor.”
James McConnachie, Sunday Times

“İşyerlerimizde, içinde yaşadığımız toplumda, evlerimizde ve ailelerimizde bazı şeyler değişmeli. Herkesi yatağına erken göndermeye yetecek kadar çok kanıt var. Artık bu kesinlikle bir tercih meselesi değil.”
Rachel Cooke, Observer

“Kendisinin de dediği gibi ‘uykunun ifade ettiği ve yaptığı her şeye âşık’ bir yazarın kaleminden çıktığı bilinciyle okumanız gereken aydınlatıcı ve önemli bir kitap. Ama lütfen yatma saatiniz yaklaştıysa bu kitaba başlamayın.”
Financial Times

“Bu kitabı mutlaka okumalısınız. Dünyaca ünlü nörobilimci ve uyku uzmanı Matthew Walker bizi uyku biliminin en son bulguları arasında büyüleyici ve elzem bir yolculuğa çıkarıyor. Niçin Uyuruz? uykumuzun kalitesinden ve miktarından ödün vermenin bilişsel, sağlıkla, güvenlikle ve iş performansıyla ilgili sonuçlarını ortaya koyduğu için sadece merakımızı gidermenin çok ötesine geçiyor ve yaşam tarzımızı değiştirebilecek fikirler sunuyor. Bu aşırı hızlı, dikkat dağıtan çağda okunması bundan daha fazla önem taşıyan başka bir kitap yoktur.”
Adam Gazzaley, Nöroloji, Fizyoloji ve Psikiyatri Profesörü, Neuroscape’in Kurucusu ve Yöneticisi

“Hayatlarımızın üçte birinde ne yaptığımız konusunda çoğumuzun hiçbir fikri yok. Bu berrak ve merak uyandıran kitabında Matthew Walker binlerce yıllık gizemi hızla çözen yeni bir bilimi açıklıyor. Niçin Uyuruz? sayfaları çevirirken yatma saatinizi kaçırmanıza neden olacak kadar keyifli bir kitap.”
Daniel Gilbert, Psikoloji Profesörü

“İnsanı harekete geçiren ve mutlaka okunması gereken önemli bir kitap… Tartışmasız. Bilimsel verilerle dolu. Matthew Walker uyku ve rüya görme esnasında beyinde neler olduğunu harika bir şekilde açıklıyor.”
Clive Cookson, Financial Times

“Walker uyku gizemini çözmek için yapılan en son araştırmalardan faydalanıyor, rüyaların vahşi dünyasını köşe bucak keşfediyor ve uyku bozuklukları yumağını çözüyor. Yeni doğmuş bir bebeğin çok aşamalı kısa uykusundan REM uykusunun ‘hiper çağrışımcı problem çözme faydaları’na kadar içine alan araştırması kelimenin tam anlamıyla uykuyu hayatlarımıza davet ediyor.”
Barbara Kiser, Nature

“Popüler bilim konulu kitapların müthiş bir örneği; anlaşılır, etkileyici ve aydınlatıcı.”
David Lodge, Times Literary Supplement, Yılın Kitapları

“Bu yılki favori kitaplarımdan, aynı zamanda kesinlikle en işe yarar olanı. Şimdi çok daha erken saatte yatıyor ve kendimi bu konuda çok daha iyi hissediyorum.”
William Leith, Evening Standard, Yılın Kitapları

“Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.”
Richard Joyner, Times Higher Education

“Hâlâ çok iyi anlaşılmamış olan uyku gerçeğine düşündürücü bir yolculuk. Bu kitabın bir amacı var. Walker uykuya âşık ve bizim de âşık olmamızı istiyor. Hem de bir an önce. Son derece ikna edici bir dille, ‘yirmi birinci yüzyılda insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük sorun’ olarak nitelendirdiği ‘sessiz uykusuzluk salgını’nın ortasında olduğumuzu savunuyor. Niçin Uyuruz? uyku eksikliğimize ve uykunun faydalarına ikna edici, coşkulu bir dille dikkat çekiyor. Bu kitaptan her anlamda faydalanmak için onu baş ucunuzdan ayırmayın.”
The New York Times Book Review

“Önde gelen bilim insanlarından biri uykunun sağlığımız açısından beslenme ve egzersizden daha önemli olduğunu iddia ediyor.”
The Times

“Uyku hakkındaki GERÇEK bilimsel veriler…” Daily Mail

“Ürkütücü, tokat etkisi yaratıyor, hayati önem taşıyor ve hayat kurtarıyor. Bir nörobilimci iyi uyumanın bizi daha zeki, daha çekici, daha ince, daha mutlu, daha sağlıklı kılabileceğini ve kanserden koruyabileceğini söylüyor… Bu kitabın hayatımı kurtardığını söylemek için çok erken olabilir ama gözümü açtığı kesin.”
Mark O’Connell, Guardian

“Matthew Walker bir uzman ama daha da önemlisi, bildiği her şeyi genel okuyucuya nasıl anlaşılır bir şekilde anlatabileceğini iyi biliyor. Niçin Uyuruz? uykuya ve uykunun sağlıklı yaşam açısından taşıdığı role dair iyi bir şekilde düzenlenmiş, son derece anlaşılır ve güncel bir rapor niteliğinde.” Kirkus Reviews

“Çarpıcı. İnanılmaz bir kitap. Kesinlikle bilmemiz gereken şeylerle dolu.” Chris Evans

“Bu kitap tutkuyla yazılmış, çok büyük önem taşıyor… Beni çok etkiledi.” Rachel Cooke, Observer

“UC Berkeley’in Uyku ve Beyin Görüntüleme Laboratuvarı’nın yöneticisi uyumamızın sebebini açıklıyor. ‘Neden’i anlamak, ‘nasıl’ı çözmenize de yardımcı olabilir.” People
“Olağanüstü… Walker uyku alışkanlıklarımızın tarih boyunca nasıl değiştiğine, uyku, kronik hastalıklar ve yaşam süresi arasındaki bağlantıya ve uzun süre daha derin uyuyabilmek için aldığımız uyku haplarının niçin aslında bize daha kötü geceler yaşattığına açıklık getiriyor. Hepsinden önemlisi, bize dinlenmek için hemen bu gece hayata geçirebileceğimiz basit, uygulanabilir tavsiyelerde bulunuyor.” Men’s Journal
“Matthew Walker bir bilim insanı ama karmaşık kavramları anlaşılır örneklerden faydalanarak aydınlatabildiği için herkese hitap ediyor. Niçin Uyuruz? şirket yöneticilerinin, eğitimcilerin, ebeveynlerin, hükümet yetkililerinin ve geceleri iyi uyuyamayan herkesin okuması gereken bir kitap.”
Library Journal
“Matthew Walker bu kitapta uykunun bizi nasıl daha sağlıklı, daha güvende, daha zeki ve daha üretken kılacağını açıklayarak geceyi ustaca aydınlatıyor. Uykusuzlukla bağlantılı, yaşamı tehdit eden riskleri ortadan kaldırabilmemiz için bizlere açık ve net bir şekilde bilgisinin yanı sıra stratejiler de sunuyor. Evrensel uyku ihtiyacımız, Doktor Walker’ın derin tavsiyelerinden faydalanamayacak okuyucu olmadığını gösteriyor.”
Mark R. Rosekind, ABD Eski Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi Müdürü, Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu Üyesi ve NASA’ya Bağlı Bilim İnsanı

NİÇİN UYURUZ? TLS, OBSERVER, SUNDAY TIMES, FINANCIAL TIMES, GUARDIAN, DAILY MAIL VE EVENING STANDARD TARAFINDAN 2017’NİN EN İYİ KİTAPLARI ARASINDA GÖSTERİLMİŞTİR.
Öte yandan uykusuzluğun sizi doğrudan öldüreceğini söyleyecek kadar ileri gidebilir miyiz? Aslında en az iki şekilde evet. İlk olarak gittikçe ilerleyen uykusuzlukla başlayan ve orta yaşta ortaya çıkan çok nadir bir genetik bozukluk var. Hastalığın başlamaşından birkaç ay sonra hasta uyumayı tamamen bırakıyor. Bu aşamada artık temel beyin ve beden işlevlerinin çoğunu kaybetmiş oluyor. Şu anda var olan hiçbir ilaç hastayı uyutamıyor. Sıfır uykuyla geçen 12 ila 18 ayın sonunda hasta hayatını kaybediyor. Son derece nadir rastlansa da bu bozukluk, uykusuzluğun bir insanım öldürebileceğini ortaya koyuyor.

İkinci olarak, yeterince uyumadan motorlu bir aracın direksiyonuna geçmenin ölümcül tehlikesini ele alabiliriz. Uykulu bir halde araç kullanmak her yıl yüz binlerce trafik kazası ve can kaybına neden oluyor. Üstelik uykusuz bireyler sadece kendi canlarını değil, etraflarındaki insanların canlarını da tehlikeye atıyorlar. ABD'de yorgunluktan kaynaklanan hatalar nedeniyle yaşanan trafik kazalarında her saat başı bir kişi hayatını kaybediyor. Uykusuz araç kullanmanın neden olduğu kazaların alkol ve uyuşturucudan kaynaklanan kazalardan daha fazla olması endişe verici.
Matthew Walker
Sayfa 17 - PEGASUS YAYINLARI
...uyku eksikligi ve kanser arasinda baglanti kuran bilimsel kanitlar artik o kadar kuvvetli ki Dünya Saglik Örgütü gece vardiyalarinda calismayi resmen 'olasi kanserojen faktör' olarak siniflandirdi.
Pek çoğumuz akşamları uykudan önce küveti doldurup bir süre içinde yatma lüksüne sahibiz ve bunun uykuya daha hızlı dalmamıza yardım ettiğini düşünürüz. Ediyor da olabilir ama pek çok insanın sandığının tam aksi bir nedenden. İliklerinize kadar ısındığınız için daha hızlı uyumazsınız. Aksine sıcak banyo kanı cilt yüzeyine çıkmaya davet ederek cildinizin pembeleşmesine neden olur. Banyodan çıktığınızda yüzeydeki genişleyen kan damarları vücut ısısını dışarı yaymaya yardımcı olur ve böylece bir vücut ısınız düşüşe geçer. Sonuç olarak vücut ısınız düştüğü için daha kolay uykuya dalarsınız. Ayrıca uyumadan önce sıcak banyo yapmak sağlıklı yetişkinlerde yüzde 10 ile 15 daha fazla derin NREM uykusuna neden olabilir.
Uykuyu düzene sokarak ve güclendirerek söz konusu hastalari ellerini kollarini baglayacak zihinsel hastaliklarin kiyisindan döndürdü.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Why We Sleep
Alt başlık:
The New Science of Sleep and Dreams
Sayfa sayısı:
368
Format:
E-kitap
ISBN:
9780141983769
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Penguen Yayınları
Baskılar:
Niçin Uyuruz?
Why We Sleep
Astonishing ... an amazing book ... absolutely chocker full of things that we need to know' Chris Evans

'Matthew Walker is probably one of the most influential people on the planet' Evening Standard

THE #1 SUNDAY TIMES BESTSELLER
TLS, OBSERVER, SUNDAY TIMES, FT, GUARDIAN, DAILY MAIL AND EVENING STANDARD BOOKS OF THE YEAR 2017

Sleep is one of the most important aspects of our life, health and longevity and yet it is increasingly neglected in twenty-first-century society, with devastating consequences: every major disease in the developed world - Alzheimer's, cancer, obesity, diabetes - has very strong causal links to deficient sleep.

In this book, the first of its kind written by a scientific expert, Professor Matthew Walker explores twenty years of cutting-edge research to solve the mystery of why sleep matters. Looking at creatures from across the animal kingdom as well as major human studies, Why We Sleep delves into everything from what really happens during REM sleep to how caffeine and alcohol affect sleep and why our sleep patterns change across a lifetime, transforming our appreciation of the extraordinary phenomenon that safeguards our existence.

'Vital ... a life-raft' Guardian

'A top sleep scientist argues that sleep is more important for our health than diet or exercise' The Times

'It had a powerful effect on me' Observer

'I urge you all to read this book' Times Higher Education

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0