Adı:
Yabancı
Alt başlık:
Şahmeran
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052990384
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sen cennetin varlığından gurur duy, ben cehennemi istiyorum.

Yağan kar şiddetini gitgide artırıyor, koyu renk saçlarıma tutunan kar tanelerinin sayısı çoğalıyordu. Konuşmadı, konuşmadım. Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik. Ben de bu alfabeye bir kez daha boyun eğdim ve uzun, titreyen parmaklarımı avuçlarımın içine bastırdım. Elimi yanıma indirdiğimde avuçlarımda eriyen kar yere damladı...
Rengi, kan rengiydi.
Rengi, kaybın rengiydi.
Rengi, bir cinayetin rengiydi.
Yazarının 17 yaşında olmasını göze alırsak iyi bir dil, iyi bir kitap diyebilirim. Ancak betimlemeler bir süre sonra insanı boğuyor. Bazı betimlemeler tekrarlamış. Yirmi kere tok ses yazmış. Sırf sayfa sayısı çok olsun diye bazı yerler gereksiz uzatılmış.
Akşam yatıp sabah uyanmaları 50 sayfa sürüyor. Gecenin karanlığına uzun uzun anlamlar yüklenmiş. Sonra sabah oluyor ve aa evet bunlar uyumuştu diyorsunuz içinizden. İnsan zaman zaman sıkılsa da kelime oyunlarına kapılıp okumaya devam ediyor.
Kitabın büyük bir kısmını geçen yıl wattpad de okumuştum, sonunu merak etmeyip okumaya devam etmemiştim. Şimdi bu kitaba yeniden başlayıp pek de zamanım olmamasına rağmen okudum. Ve şunu söyleyebilirim ki 600 sayfalık bir kitap olmasına rağmen normal bildiğimiz 300 sayfalık kitaplardan biri gibi geldi. Yazarımız çok genç. Yer yer yazım hataları, anlatım bozukluklarına denk geldiğim oldu ama önemsemedim. Kitabın dilini oldukça akıcı buldum bi oturuşta 200 sayfa okuduğumu farkedince kendime şaşırdım. :)
Ah, tabii bir de Ediz Çağıran... Bazen çok gıcık olsamda aşık olunmayacak bir karakter değildi benim için. Aslında Ediz'e Doğa'nın gözünden bakıyorduk belki de bu yüzden bu kadar kusursuz gözüküyordu..
Kitabın ikinci serisinin çıkacağını duydum açıkcası merak etmiyor değilim. :)
Kitap için minik bir olumsuz düşüncem; betimlemeleri biraz fazla uzun tutulmuş olması oldu. Onun dışında kitabı sevdim, sanki film izliyormuşum gibi akıcıydı. Hiç sıkmadı. :)
Ablama hediye olarak almıştım. Sonra da bir göz gezdireyim dedim ve biraz pişman oldum diyebilirim. Yazar baş karakterlere o kadar odaklanmış ki, bir yan karakterinin de olduğunu unutmuştu. Kitapta mantık hatası vardı. Örneğin 20 yaşlarının ortalarında olan bir üniversite öğrencisinin lisede 'sözde' okuyor olması.
Kitapta gözüme çarpan bir şey daha vardı: O da sürekli aynı olay ve karakterlerin çevresinde kelimelerin dans etmesiydi. Kız karakter kendini kötü bir çocuğa bırakmış. Ama aynı zamanda da bırakmamış. 'Bakireliğim benim' diye diklenirken iki- üç saniye sonra küçücük bir kız çocuğuna dönüşüyor. 'Ediz beni kollarına al' diyor. İroni.
Bana çok kızacak okur olacak eminim. Bu kitabı tamamen wattpad ve Pegasus reklam efsanesi olarak görüyorum ve göreceğim. Okuduktan sonra da maalesef ki değişmedi görüşlerim. Sadece yazan arkadaşımızın yaşının küçük olması beni etkiledi. Gelecek vaat ediyor en azından. Beğenen tüm arkadaşlarımdan özür diliyorum sonuçta bir zevk meselesi.
Olaylar sakince aktarılmış. Heyecan verici bir kitap çok sevdiğim ve beğendim kitaplardan biri . Ediz ile Doğa arasındaki karmaşıklıklar anlatılıyor . Kütüphanenize eklemeye değer
Yabancı kitabını Wattpad'de daha ilk yayınlanmaya başladığı andan beri takip edip okuduğum bir kitaptı. Hala ne zaman okumak istesem daha önce hiç okumamışım gibi aynı heyecan ile okuyorum gelelim kitabımızın konusuna Annesi doğum sırasında ölen, babası ise başarılı bir avukat olup ancak bir polis tarafından öldürülen Ediz Çağıran'ın babasının intikamını almaya çalışırken okuyoruz. Ve bu intikamı da babasını öldüren polisin kız kardeşini kaçırarak almayı planlıyor. Doğa'yı kaçırdıktan sonra tüm olaylar başlıyor. Kitabın kurgusu daha önceki kitaptakilerden daha güzel klasik sahneler yok yazar kafasında güzel sahneler canlandırıp kaleme almış ayrıca betimlemeleri de harika. Doğa ve Ediz'in arasındaki aşkı cidden çok güzel yansıtmış öyle vıcık vıcık bir aşk göremezsiniz sade ama bir o kadar etkili aralarındaki aşk. Bazı sahnelerde gözlerinizden kalpler fışkıracak gibi olurken bazı sahnelerde cidden kanınız donuyor. Oldukça sürükleyici bir kitap olduğundan normalde çabuk bitecek kitap olmasına rağmen bölümler upuzun ve küçük yazılardan oluştuğundan göz çok çabuk yoruluyor bu yüzden bitme süresi uzuyor ancak herkese tavsiye ederim
Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine alıp okuduğun "harika" bir wattpad kitabı. Kesinlikle sürükleyici, akıcı çok güzel bir kitap. İkinciside en kısa zamada çıkacakmış. Tavsiye ederim herkese :)
(Kitabı çok sevdim çok güzel kimseye dokundurtmuyorum.)
Yağan kar şiddetini gitgide artırıyor, koyu renk saçlarıma tutunan kar tanelerinin sayısı çoğalıyordu. Konuşmadı, konuşmadım. Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik. Ben de bu alfabeye bir kez daha boyun eğdim ve uzun, titreyen parmaklarımı avuçlarımın içine bastırdım. Elimi yanıma indirdiğimde avuçlarımda eriyen kar yere damladı...
bu kitabı gerçekten çok seviyorum. Öznur wattpad de yayınladığı günden itibaren kitabın büyülü dünyasından çıkamıyorum. Eskinden telefonuma sarılırdım şimdi sarıldığım şeyin gerçek bir kitap olması beni daha çok mutlu ediyor. Yazar gerçekten de hakkını vererek yazmış. Ellerine sağlık. Bu kitabı çok bekledim. Anlatamayacağım kadar heyecan ve istekle. Kesinlikle değdi. Öncelikle kitabı okurken hissediyorsunuz ve kalbinize dokunuyor bence bir kitapta olması gereken en önemli özellik bu. Bu kitap tam anlamıyla bana hitap ediyor. Teşekkürler Öznur :)
Kalemi gerçekten iyi Öznur Yıldırımın. Fakat betimleme yapabiliyor diye kitabı iyi olacak diye bir şey yok. Fakat yazarın iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Biraz daha kendini geliştirmesine ihtiyacı var. Bir sürü alıntı var. Kitabın adı gibi. Her şey yabancı dizilerden kore sinemasından ve amerikan filmlerinden ve kitaplarından bir sürü sahneyi görebilirsiniz.

Öznur Yıldırımı forumlardan tanırım. EdwardBella diye dolaşır. Herkese kitabımı okurmusunuz derdi. Kitap tuttuktan sonra o neşeli arkadaş canlısı kız gitti yerine kocası ölmüş şen dul bir kız geldi. Karakteri değişti. Bu bizi alakadar etmez.

Kitap biraz grinin elli tonu biraz alacakaranlık serisini andırıyor. Wattpaddeki bölümlerinde de alacakaranlıktan bir sürü alıntı ve esinlenme yaptığını söylemek lazım.

Kitapta çok fazla mantık hatası olduğunu söylemek gerekiyor.

Bir bakıyorsunuz Doğa hayvanları seviyor hayvanlarla ilgilenmek isteyen bir veteriner olmak istiyor , bir bakıyorsunuz iç mimar olmak istiyor. Ediz 20 yaşlarının ortalarında olan bir üniversite öğrencisinin lisede 'sözde' okuyor olması.

Konusuna gelirsek. Ediz Doğayı kaçırıyor. Klasik bir hikaye. Kötü çocuk ilkenceci çocuk ile saftirik kız.

+18 olarak çıkması gerektiğini düşündüğüm kitaplardan.

Hele kitabı okuyan insanların Ediz bizi de kaçır tecavüz et gibi naralar da bulunması mide bulandırıcı.
Bu kitabı okumaya başlamadan önce yüksek derecede önyargılarım vardı beklentim sıfırdı. Nefret edicegimi acayip derecede gömüceğimi düşünüyordum. Bunu düşünmemin sebebiyse okuduğum alıntıları okuduğumda feminist yanımın ortaya çıkması. Başlamadan önce Edizin eziceğini Doğa`nınsa sesini çıkarmayacağını düşünmüştüm. Ama yanılmışım Doğa karakterini sevdim. Yine de bence bu Doğanın yanlışlar yaptığı gerçeğini değiştirmiyor. Ben Doğa'nın olaylara karşı daha sert bir duruş göstermesini isterdim. Olaylardan sonra düşünüp tartıyor ve bazı kararlar alıyor ama Ediz'in karşısına geçtiğinde susup kalıyor.Her şeye rağmen kaçmalıydı bence. Bazen gerçekten ezik gibi davrandı. Gelelim Ediz'e... bazı kızları gerçekten anlayamıyorum bir kıza bunları yaparken siz nasıl ona hayran kalıyorsunuz. Edizi çoğu yerde öldürmek istemiş olabilirim gerçekten. Sen nasıl birisin Ediz Çağıran?
Bazı bookstagramerlar kitabın cümlelerinin gereksiz yere uzatıldığını söylemiş aslında benim kitapta en sevdiğim yan buydu. Betimlemelerini sevdim aynı zamanda kitabın dili oldukça akıcıydı. Kitapta duygulandığım birkaç yerde oldu kitap hakkındaki düşüncelerim gerçekten karışık zaten anlamışsınızdır dsöwersjk. Herkes ikinci kitabın daha iyi olduğunu söylüyor şans vericeğim.
Kitabın kurgusunu beğenerek okudum. Bazı cümlelerin aşırı tekrarlanmasından sıkıldım biraz ama yine de güzeldi. Yazarın bu kitabı yazarken ki yaşı da göz önünde bulundurulursa önü açık gibi görünüyor.
Ediz yeşil gözü yoktu,Yeşil gözün bir Ediz'i vardı.
Katiline aşık olan bir kızın ve kurbanına aşık olan bir katilin hikayesi. Bazı sahnelerinde ergenleşsede yine de top10'um da yerini alan bu kitap. Aşkın kural,kişi ya da katil tanımadığı bir kitap. İşlenilen hikaye gayet güzel ve okuyucuya akıcı bir anlatım sunuyor. Ediz'in intikamı,Doğa'nın aşkı ve her sahipsiz hissettiğinde yine kendini sahipsiz bırakan kişiye gitmesi...
Uyudun değilmi ?diye sordu derin bir nefes alarak. Ölümlerden çok etkileniyorsun ufaklık ama kayan bir yıldızın altında dilek tutmayı romantik bulursun eminim. Fakat şunu unutuyorsun, insanlar yıldızlar gibi biri kayar gider ama diğer tüm yıldızlar yanmaya devam eder.
Peki sen katilinin kollarında uyurken aynı zamanda aynı kollarda ölmeyi isteyebilir misin?
Öznur Yıldırım
Pegasus Yayınları
Söylesene, sevgiden bahsediyorsun ama sen sevmek nedir gerçekten biliyor musun?
Öznur Yıldırım
Sayfa 290 - Pegasus yayınları
" ben herşeye sahip bir adamım " dedi. Başını kaldırıp gözlerimin içine bakarak . " Bana verebilecegin hiç bir şey yok . " Durdu. " Tek bir şey dışında SEN bana SENİ ver " ...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yabancı
Alt başlık:
Şahmeran
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052990384
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sen cennetin varlığından gurur duy, ben cehennemi istiyorum.

Yağan kar şiddetini gitgide artırıyor, koyu renk saçlarıma tutunan kar tanelerinin sayısı çoğalıyordu. Konuşmadı, konuşmadım. Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik. Ben de bu alfabeye bir kez daha boyun eğdim ve uzun, titreyen parmaklarımı avuçlarımın içine bastırdım. Elimi yanıma indirdiğimde avuçlarımda eriyen kar yere damladı...
Rengi, kan rengiydi.
Rengi, kaybın rengiydi.
Rengi, bir cinayetin rengiydi.

Kitabı okuyanlar 1.317 okur

  • Nisa Zehir
  • İrem,,
  • Esmanur Ayyıldız
  • Zeraa
  • Zülal Özdoğan
  • Rana Özdoğan
  • KaybedenKadın
  • Nihal Likoğlu
  • Leynur Gazel
  • Mavi Flamingo

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.9
14-17 Yaş
%48.3
18-24 Yaş
%30.7
25-34 Yaş
%5.7
35-44 Yaş
%5.2
45-54 Yaş
%0.5
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.2
Erkek
%2.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.9 (250)
9
%12.2 (65)
8
%11.8 (63)
7
%7.9 (42)
6
%8.3 (44)
5
%4.1 (22)
4
%3 (16)
3
%1.1 (6)
2
%1.5 (8)
1
%3.2 (17)

Kitabın sıralamaları