Yabancı Şahmeran

8,3/10  (402 Oy) · 
910 okunma  · 
426 beğeni  · 
5.937 gösterim
Sen cennetin varlığından gurur duy, ben cehennemi istiyorum.

Yağan kar şiddetini gitgide artırıyor, koyu renk saçlarıma tutunan kar tanelerinin sayısı çoğalıyordu. Konuşmadı, konuşmadım. Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik. Ben de bu alfabeye bir kez daha boyun eğdim ve uzun, titreyen parmaklarımı avuçlarımın içine bastırdım. Elimi yanıma indirdiğimde avuçlarımda eriyen kar yere damladı...
Rengi, kan rengiydi.
Rengi, kaybın rengiydi.
Rengi, bir cinayetin rengiydi.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9786052990384
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yazarının 17 yaşında olmasını göze alırsak iyi bir dil, iyi bir kitap diyebilirim. Ancak betimlemeler bir süre sonra insanı boğuyor. Bazı betimlemeler tekrarlamış. Yirmi kere tok ses yazmış. Sırf sayfa sayısı çok olsun diye bazı yerler gereksiz uzatılmış.
Akşam yatıp sabah uyanmaları 50 sayfa sürüyor. Gecenin karanlığına uzun uzun anlamlar yüklenmiş. Sonra sabah oluyor ve aa evet bunlar uyumuştu diyorsunuz içinizden. İnsan zaman zaman sıkılsa da kelime oyunlarına kapılıp okumaya devam ediyor.

Bir kitap bittiğinde derin bir iç çekip, bana yaşattığı hissizliği neden düşünürüm bilmem. Belki de iyi olsun kötü olsun aklımda o kitaba karşı bir oda açmamdandır.
Evet bir kitabım daha bitti... Bu kitaba da bir oda açtım ve yaşananları yan evimde gibi hissettim. Ben yazarın yaşını düşününce saygı duyuyorum çünkü ben şuanki yaşımla bile onun yazdığı olayları yazabileceğimi düşünmüyorum hele bazı sayfalar çok cüretkar ben onun yerinde olsam ailemden okuyanlar olacak diye taslaklara bile yazamazdım öyle şeyler. Kitap gereksiz yere 600 sayfa olmuş sanki bazı yerler kısaltılarak daha az sayfalara düşebilirmiş. Okuması sıkmıyor ama küçük yazıları insanın gözünü yoruyor çoğu gece okurken uyuyakaldım (sözde göz dinlendirmesi yapıyordum) ve bu kitabın yeri ayrı bende kitap hayatıma birini daha kattı sevdiğim birini o yzden kitaba ve yaptığım alıntıma teşekkür ediyorum =) sanırım çok uzattım okuyan herkese teşekkürler. İyi okumalar...
****Spoiler****
Kitaptaki Doğa ve Ediz'e şaşıp kaldım bu kadarı da olmaz dedim bazen evet çok karışık bir aşk tablosuydu o kadar yaşananlara rağmen Ediz'in gururu, Doğa'nın saflığı. Bazı yerleri çok detaylıydı hele ki bir kavgaları vardı 4 sayfa mı 5 sayfamı okuduğumu karıştırdım bunların kaçıncı sayfada başladı kavgası diye durdum ve düşündüm :)

Yabancı benzeri kitaplar

Meryem Hoşoğlu 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Kitabın büyük bir kısmını geçen yıl wattpad de okumuştum, sonunu merak etmeyip okumaya devam etmemiştim. Şimdi bu kitaba yeniden başlayıp pek de zamanım olmamasına rağmen okudum. Ve şunu söyleyebilirim ki 600 sayfalık bir kitap olmasına rağmen normal bildiğimiz 300 sayfalık kitaplardan biri gibi geldi. Yazarımız çok genç. Yer yer yazım hataları, anlatım bozukluklarına denk geldiğim oldu ama önemsemedim. Kitabın dilini oldukça akıcı buldum bi oturuşta 200 sayfa okuduğumu farkedince kendime şaşırdım. :)
Ah, tabii bir de Ediz Çağıran... Bazen çok gıcık olsamda aşık olunmayacak bir karakter değildi benim için. Aslında Ediz'e Doğa'nın gözünden bakıyorduk belki de bu yüzden bu kadar kusursuz gözüküyordu..
Kitabın ikinci serisinin çıkacağını duydum açıkcası merak etmiyor değilim. :)
Kitap için minik bir olumsuz düşüncem; betimlemeleri biraz fazla uzun tutulmuş olması oldu. Onun dışında kitabı sevdim, sanki film izliyormuşum gibi akıcıydı. Hiç sıkmadı. :)

Doğukan Güneş 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bana çok kızacak okur olacak eminim. Bu kitabı tamamen wattpad ve Pegasus reklam efsanesi olarak görüyorum ve göreceğim. Okuduktan sonra da maalesef ki değişmedi görüşlerim. Sadece yazan arkadaşımızın yaşının küçük olması beni etkiledi. Gelecek vaat ediyor en azından. Beğenen tüm arkadaşlarımdan özür diliyorum sonuçta bir zevk meselesi.

Yaren Kardemir 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Ablama hediye olarak almıştım. Sonra da bir göz gezdireyim dedim ve biraz pişman oldum diyebilirim. Yazar baş karakterlere o kadar odaklanmış ki, bir yan karakterinin de olduğunu unutmuştu. Kitapta mantık hatası vardı. Örneğin 20 yaşlarının ortalarında olan bir üniversite öğrencisinin lisede 'sözde' okuyor olması.
Kitapta gözüme çarpan bir şey daha vardı: O da sürekli aynı olay ve karakterlerin çevresinde kelimelerin dans etmesiydi. Kız karakter kendini kötü bir çocuğa bırakmış. Ama aynı zamanda da bırakmamış. 'Bakireliğim benim' diye diklenirken iki- üç saniye sonra küçücük bir kız çocuğuna dönüşüyor. 'Ediz beni kollarına al' diyor. İroni.

Aylin Bozok 
 25 Nis 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yabancı kitabını Wattpad'de daha ilk yayınlanmaya başladığı andan beri takip edip okuduğum bir kitaptı. Hala ne zaman okumak istesem daha önce hiç okumamışım gibi aynı heyecan ile okuyorum gelelim kitabımızın konusuna Annesi doğum sırasında ölen, babası ise başarılı bir avukat olup ancak bir polis tarafından öldürülen Ediz Çağıran'ın babasının intikamını almaya çalışırken okuyoruz. Ve bu intikamı da babasını öldüren polisin kız kardeşini kaçırarak almayı planlıyor. Doğa'yı kaçırdıktan sonra tüm olaylar başlıyor. Kitabın kurgusu daha önceki kitaptakilerden daha güzel klasik sahneler yok yazar kafasında güzel sahneler canlandırıp kaleme almış ayrıca betimlemeleri de harika. Doğa ve Ediz'in arasındaki aşkı cidden çok güzel yansıtmış öyle vıcık vıcık bir aşk göremezsiniz sade ama bir o kadar etkili aralarındaki aşk. Bazı sahnelerde gözlerinizden kalpler fışkıracak gibi olurken bazı sahnelerde cidden kanınız donuyor. Oldukça sürükleyici bir kitap olduğundan normalde çabuk bitecek kitap olmasına rağmen bölümler upuzun ve küçük yazılardan oluştuğundan göz çok çabuk yoruluyor bu yüzden bitme süresi uzuyor ancak herkese tavsiye ederim

Rabia Özdemir 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabı gerçekten çok seviyorum. Öznur wattpad de yayınladığı günden itibaren kitabın büyülü dünyasından çıkamıyorum. Eskinden telefonuma sarılırdım şimdi sarıldığım şeyin gerçek bir kitap olması beni daha çok mutlu ediyor. Yazar gerçekten de hakkını vererek yazmış. Ellerine sağlık. Bu kitabı çok bekledim. Anlatamayacağım kadar heyecan ve istekle. Kesinlikle değdi. Öncelikle kitabı okurken hissediyorsunuz ve kalbinize dokunuyor bence bir kitapta olması gereken en önemli özellik bu. Bu kitap tam anlamıyla bana hitap ediyor. Teşekkürler Öznur :)

Duru Ezel 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kalemi gerçekten iyi Öznur Yıldırımın. Fakat betimleme yapabiliyor diye kitabı iyi olacak diye bir şey yok. Fakat yazarın iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Biraz daha kendini geliştirmesine ihtiyacı var. Bir sürü alıntı var. Kitabın adı gibi. Her şey yabancı dizilerden kore sinemasından ve amerikan filmlerinden ve kitaplarından bir sürü sahneyi görebilirsiniz.

Öznur Yıldırımı forumlardan tanırım. EdwardBella diye dolaşır. Herkese kitabımı okurmusunuz derdi. Kitap tuttuktan sonra o neşeli arkadaş canlısı kız gitti yerine kocası ölmüş şen dul bir kız geldi. Karakteri değişti. Bu bizi alakadar etmez.

Kitap biraz grinin elli tonu biraz alacakaranlık serisini andırıyor. Wattpaddeki bölümlerinde de alacakaranlıktan bir sürü alıntı ve esinlenme yaptığını söylemek lazım.

Kitapta çok fazla mantık hatası olduğunu söylemek gerekiyor.

Bir bakıyorsunuz Doğa hayvanları seviyor hayvanlarla ilgilenmek isteyen bir veteriner olmak istiyor , bir bakıyorsunuz iç mimar olmak istiyor. Ediz 20 yaşlarının ortalarında olan bir üniversite öğrencisinin lisede 'sözde' okuyor olması.

Konusuna gelirsek. Ediz Doğayı kaçırıyor. Klasik bir hikaye. Kötü çocuk ilkenceci çocuk ile saftirik kız.

+18 olarak çıkması gerektiğini düşündüğüm kitaplardan.

Hele kitabı okuyan insanların Ediz bizi de kaçır tecavüz et gibi naralar da bulunması mide bulandırıcı.

Nurbanu 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu kitabı okumaya başlamadan önce yüksek derecede önyargılarım vardı beklentim sıfırdı. Nefret edicegimi acayip derecede gömüceğimi düşünüyordum. Bunu düşünmemin sebebiyse okuduğum alıntıları okuduğumda feminist yanımın ortaya çıkması. Başlamadan önce Edizin eziceğini Doğa`nınsa sesini çıkarmayacağını düşünmüştüm. Ama yanılmışım Doğa karakterini sevdim. Yine de bence bu Doğanın yanlışlar yaptığı gerçeğini değiştirmiyor. Ben Doğa'nın olaylara karşı daha sert bir duruş göstermesini isterdim. Olaylardan sonra düşünüp tartıyor ve bazı kararlar alıyor ama Ediz'in karşısına geçtiğinde susup kalıyor.Her şeye rağmen kaçmalıydı bence. Bazen gerçekten ezik gibi davrandı. Gelelim Ediz'e... bazı kızları gerçekten anlayamıyorum bir kıza bunları yaparken siz nasıl ona hayran kalıyorsunuz. Edizi çoğu yerde öldürmek istemiş olabilirim gerçekten. Sen nasıl birisin Ediz Çağıran?
Bazı bookstagramerlar kitabın cümlelerinin gereksiz yere uzatıldığını söylemiş aslında benim kitapta en sevdiğim yan buydu. Betimlemelerini sevdim aynı zamanda kitabın dili oldukça akıcıydı. Kitapta duygulandığım birkaç yerde oldu kitap hakkındaki düşüncelerim gerçekten karışık zaten anlamışsınızdır dsöwersjk. Herkes ikinci kitabın daha iyi olduğunu söylüyor şans vericeğim.

Elif Narin 
 03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı okuduktan sonra KAÇIRILMA isteği ..
Bu kitabı okuduktan sonra para tutup kendimi kaçırttırmayı düşünmedim değil Gerçekten sınırları zorlamışsın yazarcım... Ediz yüzünden tüm erkeklerden soğuttun bizi .Güzel sözlerinin altını çizeyim dedim kitapta altı karalanmamış yer bırakmadın . Kitap mükemmel detaylarla dolu ve fazlasıyla sürükleyici ...

Kitaptan 206 Alıntı

ayşe 
 06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Uyudun değilmi ?diye sordu derin bir nefes alarak. Ölümlerden çok etkileniyorsun ufaklık ama kayan bir yıldızın altında dilek tutmayı romantik bulursun eminim. Fakat şunu unutuyorsun, insanlar yıldızlar gibi biri kayar gider ama diğer tüm yıldızlar yanmaya devam eder.

Yabancı, Öznur YıldırımYabancı, Öznur Yıldırım
Hasibe Beyza Üzümcüoğlu 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peki sen katilinin kollarında uyurken aynı zamanda aynı kollarda ölmeyi isteyebilir misin?

Yabancı, Öznur Yıldırım (Pegasus Yayınları)Yabancı, Öznur Yıldırım (Pegasus Yayınları)

" Kırgın falan değilim "
... Kalbim acıyla burkuldu, kırgın değil miydim? Sözlerimin aksine paramparça hissediyordum kendimi.

Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 119)Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 119)
RABİA 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Söylesene, sevgiden bahsediyorsun ama sen sevmek nedir gerçekten biliyor musun?

Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 290 - Pegasus yayınları)Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 290 - Pegasus yayınları)

Bir insanın hatalarını yüzüne vurmak ne kadar acımasızlıksa, o hatalara ses çıkarmayıp göz yummak da o denli bir kötülüğü içinde barındırıyordu.

Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 188)Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 188)

Evet, uğruna ağlanacak hiçbir şey yoktu.
Hayır, uğruna ağlanacak biçok şey vardı.

Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 498)Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 498)

Ölümlerden çok etkileniyorsun ufaklık. Ama kayan bir yıldızın altında dilek tutmayı romantik bulursun, eminim. Fakat şunu unutuyorsun. İnsanlar yıldız gibidir. Biri yok olur gider ama diğer tüm yıldızlar ışıldamaya devam eder.

Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 314)Yabancı, Öznur Yıldırım (Sayfa 314)
21 /