Yabancı (Şahmeran)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.494
Gösterim
Adı:
Yabancı
Alt başlık:
Şahmeran
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052990384
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sen cennetin varlığından gurur duy, ben cehennemi istiyorum.

Yağan kar şiddetini gitgide artırıyor, koyu renk saçlarıma tutunan kar tanelerinin sayısı çoğalıyordu. Konuşmadı, konuşmadım. Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik. Ben de bu alfabeye bir kez daha boyun eğdim ve uzun, titreyen parmaklarımı avuçlarımın içine bastırdım. Elimi yanıma indirdiğimde avuçlarımda eriyen kar yere damladı...
Rengi, kan rengiydi.
Rengi, kaybın rengiydi.
Rengi, bir cinayetin rengiydi.
Yazarının 17 yaşında olmasını göze alırsak iyi bir dil, iyi bir kitap diyebilirim. Ancak betimlemeler bir süre sonra insanı boğuyor. Bazı betimlemeler tekrarlamış. Yirmi kere tok ses yazmış. Sırf sayfa sayısı çok olsun diye bazı yerler gereksiz uzatılmış.
Akşam yatıp sabah uyanmaları 50 sayfa sürüyor. Gecenin karanlığına uzun uzun anlamlar yüklenmiş. Sonra sabah oluyor ve aa evet bunlar uyumuştu diyorsunuz içinizden. İnsan zaman zaman sıkılsa da kelime oyunlarına kapılıp okumaya devam ediyor.
Bir kitap bittiğinde derin bir iç çekip, bana yaşattığı hissizliği neden düşünürüm bilmem. Belki de iyi olsun kötü olsun aklımda o kitaba karşı bir oda açmamdandır.
Evet bir kitabım daha bitti... Bu kitaba da bir oda açtım ve yaşananları yan evimde gibi hissettim. Ben yazarın yaşını düşününce saygı duyuyorum çünkü ben şuanki yaşımla bile onun yazdığı olayları yazabileceğimi düşünmüyorum hele bazı sayfalar çok cüretkar ben onun yerinde olsam ailemden okuyanlar olacak diye taslaklara bile yazamazdım öyle şeyler. Kitap gereksiz yere 600 sayfa olmuş sanki bazı yerler kısaltılarak daha az sayfalara düşebilirmiş. Okuması sıkmıyor ama küçük yazıları insanın gözünü yoruyor çoğu gece okurken uyuyakaldım (sözde göz dinlendirmesi yapıyordum) ve bu kitabın yeri ayrı bende kitap hayatıma birini daha kattı sevdiğim birini o yzden kitaba ve yaptığım alıntıma teşekkür ediyorum =) sanırım çok uzattım okuyan herkese teşekkürler. İyi okumalar...
****Spoiler****
Kitaptaki Doğa ve Ediz'e şaşıp kaldım bu kadarı da olmaz dedim bazen evet çok karışık bir aşk tablosuydu o kadar yaşananlara rağmen Ediz'in gururu, Doğa'nın saflığı. Bazı yerleri çok detaylıydı hele ki bir kavgaları vardı 4 sayfa mı 5 sayfamı okuduğumu karıştırdım bunların kaçıncı sayfada başladı kavgası diye durdum ve düşündüm :)
 • Ölüme Fısıldayan Adam
  9.0/10 (767 Oy)888 beğeni1.643 okunma502 alıntı15.440 gösterim
 • 4N1K
  8.6/10 (957 Oy)1.139 beğeni1.962 okunma214 alıntı32.670 gösterim
 • Yabancı
  8.7/10 (304 Oy)375 beğeni786 okunma161 alıntı4.536 gösterim
 • Çığlık
  8.2/10 (651 Oy)560 beğeni2.584 okunma29 alıntı12.600 gösterim
 • Sessizlik
  8.4/10 (545 Oy)474 beğeni2.172 okunma32 alıntı8.477 gösterim
 • Kötü Çocuk
  6.4/10 (569 Oy)466 beğeni1.112 okunma66 alıntı16.724 gösterim
 • Final
  8.7/10 (467 Oy)402 beğeni1.814 okunma54 alıntı8.337 gösterim
 • Fısıltı
  8.2/10 (1.020 Oy)859 beğeni3.443 okunma95 alıntı26.537 gösterim
 • Uyumsuz
  8.6/10 (434 Oy)418 beğeni1.467 okunma61 alıntı7.062 gösterim
 • Mucize
  8.9/10 (945 Oy)854 beğeni2.005 okunma361 alıntı16.408 gösterim
Kitabın büyük bir kısmını geçen yıl wattpad de okumuştum, sonunu merak etmeyip okumaya devam etmemiştim. Şimdi bu kitaba yeniden başlayıp pek de zamanım olmamasına rağmen okudum. Ve şunu söyleyebilirim ki 600 sayfalık bir kitap olmasına rağmen normal bildiğimiz 300 sayfalık kitaplardan biri gibi geldi. Yazarımız çok genç. Yer yer yazım hataları, anlatım bozukluklarına denk geldiğim oldu ama önemsemedim. Kitabın dilini oldukça akıcı buldum bi oturuşta 200 sayfa okuduğumu farkedince kendime şaşırdım. :)
Ah, tabii bir de Ediz Çağıran... Bazen çok gıcık olsamda aşık olunmayacak bir karakter değildi benim için. Aslında Ediz'e Doğa'nın gözünden bakıyorduk belki de bu yüzden bu kadar kusursuz gözüküyordu..
Kitabın ikinci serisinin çıkacağını duydum açıkcası merak etmiyor değilim. :)
Kitap için minik bir olumsuz düşüncem; betimlemeleri biraz fazla uzun tutulmuş olması oldu. Onun dışında kitabı sevdim, sanki film izliyormuşum gibi akıcıydı. Hiç sıkmadı. :)
Bana çok kızacak okur olacak eminim. Bu kitabı tamamen wattpad ve Pegasus reklam efsanesi olarak görüyorum ve göreceğim. Okuduktan sonra da maalesef ki değişmedi görüşlerim. Sadece yazan arkadaşımızın yaşının küçük olması beni etkiledi. Gelecek vaat ediyor en azından. Beğenen tüm arkadaşlarımdan özür diliyorum sonuçta bir zevk meselesi.
Ablama hediye olarak almıştım. Sonra da bir göz gezdireyim dedim ve biraz pişman oldum diyebilirim. Yazar baş karakterlere o kadar odaklanmış ki, bir yan karakterinin de olduğunu unutmuştu. Kitapta mantık hatası vardı. Örneğin 20 yaşlarının ortalarında olan bir üniversite öğrencisinin lisede 'sözde' okuyor olması.
Kitapta gözüme çarpan bir şey daha vardı: O da sürekli aynı olay ve karakterlerin çevresinde kelimelerin dans etmesiydi. Kız karakter kendini kötü bir çocuğa bırakmış. Ama aynı zamanda da bırakmamış. 'Bakireliğim benim' diye diklenirken iki- üç saniye sonra küçücük bir kız çocuğuna dönüşüyor. 'Ediz beni kollarına al' diyor. İroni.
Olaylar sakince aktarılmış. Heyecan verici bir kitap çok sevdiğim ve beğendim kitaplardan biri . Ediz ile Doğa arasındaki karmaşıklıklar anlatılıyor . Kütüphanenize eklemeye değer
Yabancı kitabını Wattpad'de daha ilk yayınlanmaya başladığı andan beri takip edip okuduğum bir kitaptı. Hala ne zaman okumak istesem daha önce hiç okumamışım gibi aynı heyecan ile okuyorum gelelim kitabımızın konusuna Annesi doğum sırasında ölen, babası ise başarılı bir avukat olup ancak bir polis tarafından öldürülen Ediz Çağıran'ın babasının intikamını almaya çalışırken okuyoruz. Ve bu intikamı da babasını öldüren polisin kız kardeşini kaçırarak almayı planlıyor. Doğa'yı kaçırdıktan sonra tüm olaylar başlıyor. Kitabın kurgusu daha önceki kitaptakilerden daha güzel klasik sahneler yok yazar kafasında güzel sahneler canlandırıp kaleme almış ayrıca betimlemeleri de harika. Doğa ve Ediz'in arasındaki aşkı cidden çok güzel yansıtmış öyle vıcık vıcık bir aşk göremezsiniz sade ama bir o kadar etkili aralarındaki aşk. Bazı sahnelerde gözlerinizden kalpler fışkıracak gibi olurken bazı sahnelerde cidden kanınız donuyor. Oldukça sürükleyici bir kitap olduğundan normalde çabuk bitecek kitap olmasına rağmen bölümler upuzun ve küçük yazılardan oluştuğundan göz çok çabuk yoruluyor bu yüzden bitme süresi uzuyor ancak herkese tavsiye ederim
Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine alıp okuduğun "harika" bir wattpad kitabı. Kesinlikle sürükleyici, akıcı çok güzel bir kitap. İkinciside en kısa zamada çıkacakmış. Tavsiye ederim herkese :)
(Kitabı çok sevdim çok güzel kimseye dokundurtmuyorum.)
Yağan kar şiddetini gitgide artırıyor, koyu renk saçlarıma tutunan kar tanelerinin sayısı çoğalıyordu. Konuşmadı, konuşmadım. Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik. Ben de bu alfabeye bir kez daha boyun eğdim ve uzun, titreyen parmaklarımı avuçlarımın içine bastırdım. Elimi yanıma indirdiğimde avuçlarımda eriyen kar yere damladı...
bu kitabı gerçekten çok seviyorum. Öznur wattpad de yayınladığı günden itibaren kitabın büyülü dünyasından çıkamıyorum. Eskinden telefonuma sarılırdım şimdi sarıldığım şeyin gerçek bir kitap olması beni daha çok mutlu ediyor. Yazar gerçekten de hakkını vererek yazmış. Ellerine sağlık. Bu kitabı çok bekledim. Anlatamayacağım kadar heyecan ve istekle. Kesinlikle değdi. Öncelikle kitabı okurken hissediyorsunuz ve kalbinize dokunuyor bence bir kitapta olması gereken en önemli özellik bu. Bu kitap tam anlamıyla bana hitap ediyor. Teşekkürler Öznur :)
Kalemi gerçekten iyi Öznur Yıldırımın. Fakat betimleme yapabiliyor diye kitabı iyi olacak diye bir şey yok. Fakat yazarın iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Biraz daha kendini geliştirmesine ihtiyacı var. Bir sürü alıntı var. Kitabın adı gibi. Her şey yabancı dizilerden kore sinemasından ve amerikan filmlerinden ve kitaplarından bir sürü sahneyi görebilirsiniz.

Öznur Yıldırımı forumlardan tanırım. EdwardBella diye dolaşır. Herkese kitabımı okurmusunuz derdi. Kitap tuttuktan sonra o neşeli arkadaş canlısı kız gitti yerine kocası ölmüş şen dul bir kız geldi. Karakteri değişti. Bu bizi alakadar etmez.

Kitap biraz grinin elli tonu biraz alacakaranlık serisini andırıyor. Wattpaddeki bölümlerinde de alacakaranlıktan bir sürü alıntı ve esinlenme yaptığını söylemek lazım.

Kitapta çok fazla mantık hatası olduğunu söylemek gerekiyor.

Bir bakıyorsunuz Doğa hayvanları seviyor hayvanlarla ilgilenmek isteyen bir veteriner olmak istiyor , bir bakıyorsunuz iç mimar olmak istiyor. Ediz 20 yaşlarının ortalarında olan bir üniversite öğrencisinin lisede 'sözde' okuyor olması.

Konusuna gelirsek. Ediz Doğayı kaçırıyor. Klasik bir hikaye. Kötü çocuk ilkenceci çocuk ile saftirik kız.

+18 olarak çıkması gerektiğini düşündüğüm kitaplardan.

Hele kitabı okuyan insanların Ediz bizi de kaçır tecavüz et gibi naralar da bulunması mide bulandırıcı.
Bu kitabı okumaya başlamadan önce yüksek derecede önyargılarım vardı beklentim sıfırdı. Nefret edicegimi acayip derecede gömüceğimi düşünüyordum. Bunu düşünmemin sebebiyse okuduğum alıntıları okuduğumda feminist yanımın ortaya çıkması. Başlamadan önce Edizin eziceğini Doğa`nınsa sesini çıkarmayacağını düşünmüştüm. Ama yanılmışım Doğa karakterini sevdim. Yine de bence bu Doğanın yanlışlar yaptığı gerçeğini değiştirmiyor. Ben Doğa'nın olaylara karşı daha sert bir duruş göstermesini isterdim. Olaylardan sonra düşünüp tartıyor ve bazı kararlar alıyor ama Ediz'in karşısına geçtiğinde susup kalıyor.Her şeye rağmen kaçmalıydı bence. Bazen gerçekten ezik gibi davrandı. Gelelim Ediz'e... bazı kızları gerçekten anlayamıyorum bir kıza bunları yaparken siz nasıl ona hayran kalıyorsunuz. Edizi çoğu yerde öldürmek istemiş olabilirim gerçekten. Sen nasıl birisin Ediz Çağıran?
Bazı bookstagramerlar kitabın cümlelerinin gereksiz yere uzatıldığını söylemiş aslında benim kitapta en sevdiğim yan buydu. Betimlemelerini sevdim aynı zamanda kitabın dili oldukça akıcıydı. Kitapta duygulandığım birkaç yerde oldu kitap hakkındaki düşüncelerim gerçekten karışık zaten anlamışsınızdır dsöwersjk. Herkes ikinci kitabın daha iyi olduğunu söylüyor şans vericeğim.
Ediz yeşil gözü yoktu,Yeşil gözün bir Ediz'i vardı.
Katiline aşık olan bir kızın ve kurbanına aşık olan bir katilin hikayesi. Bazı sahnelerinde ergenleşsede yine de top10'um da yerini alan bu kitap. Aşkın kural,kişi ya da katil tanımadığı bir kitap. İşlenilen hikaye gayet güzel ve okuyucuya akıcı bir anlatım sunuyor. Ediz'in intikamı,Doğa'nın aşkı ve her sahipsiz hissettiğinde yine kendini sahipsiz bırakan kişiye gitmesi...
Uyudun değilmi ?diye sordu derin bir nefes alarak. Ölümlerden çok etkileniyorsun ufaklık ama kayan bir yıldızın altında dilek tutmayı romantik bulursun eminim. Fakat şunu unutuyorsun, insanlar yıldızlar gibi biri kayar gider ama diğer tüm yıldızlar yanmaya devam eder.
" Kırgın falan değilim "
... Kalbim acıyla burkuldu, kırgın değil miydim? Sözlerimin aksine paramparça hissediyordum kendimi.
Söylesene, sevgiden bahsediyorsun ama sen sevmek nedir gerçekten biliyor musun?
Öznur Yıldırım
Sayfa 290 - Pegasus yayınları
" ben herşeye sahip bir adamım " dedi. Başını kaldırıp gözlerimin içine bakarak . " Bana verebilecegin hiç bir şey yok . " Durdu. " Tek bir şey dışında SEN bana SENİ ver " ...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yabancı
Alt başlık:
Şahmeran
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
600
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052990384
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sen cennetin varlığından gurur duy, ben cehennemi istiyorum.

Yağan kar şiddetini gitgide artırıyor, koyu renk saçlarıma tutunan kar tanelerinin sayısı çoğalıyordu. Konuşmadı, konuşmadım. Sessizlik... Aramızda her daim geçerli olan bir alfabeydi sessizlik. Ben de bu alfabeye bir kez daha boyun eğdim ve uzun, titreyen parmaklarımı avuçlarımın içine bastırdım. Elimi yanıma indirdiğimde avuçlarımda eriyen kar yere damladı...
Rengi, kan rengiydi.
Rengi, kaybın rengiydi.
Rengi, bir cinayetin rengiydi.

Kitabı okuyanlar 1.499 okur

 • Merve Sever
 • Emine Bilgin
 • Arzu Şen
 • Emine akkaz
 • Beril Ece Erdoğan
 • Betul demirel
 • rüya
 • Meryem K.
 • Ceren Özdemir
 • Ayşegül Duman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.9
14-17 Yaş
%48.3
18-24 Yaş
%30.7
25-34 Yaş
%5.7
35-44 Yaş
%5.2
45-54 Yaş
%0.5
55-64 Yaş
%0.2
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.2
Erkek
%2.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.3 (278)
9
%11.9 (70)
8
%11.6 (68)
7
%8.5 (50)
6
%8 (47)
5
%3.9 (23)
4
%3.1 (18)
3
%1.2 (7)
2
%1.7 (10)
1
%2.9 (17)

Kitabın sıralamaları