Yaşlı Rind'in Ölümü

8,7/10  (55 Oy) · 
244 okunma  · 
57 beğeni  · 
1.719 gösterim
Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun'un en kişisel romanı olarak değerlendirilebilir. Ülkesinden kaçan, sonrasında İsveç'e yerleşen ve yazmaya başlayan Serdar ile sınırdaki konaklama köyünde karşılaştığı, birçok dil öğrenip, birçok ülke gezen, sonunda hiç tanımadığı sınır köyüne yerleşen Yaşlı Rind'in hikayesi anlatılır. Usta bir kavalcı olan Yaşlı Rind'in hikayesinin etrafında göçmenlik, sürgünlük, kimlikler, aidiyetler ve ülke özlemi yeni ile eski kuşak arasında tartışılır. Müziğin ve şiirin eksik olmadığı romanda Serdar, Rind'in geçmişini aradıkça kendine de varır ve hayata dair güzergahını belirler.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9752732452
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emine Sevgin 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mehmet Uzun yine bu kitabında sürgünlüğü, bir yerde olmanın ve bir yere ait olmanın farkını, kimliği, dengbejliği, hayatı tüm çıplaklığıyla anlatıyor. İnsanı etkisi altına alan bir kitap. Yaşar Kemal boşuna "Bu güç işin altından, Mehmed Uzun alnının akıyla çıkmıştır." dememiş. Yaşlı Rind'e ve Serdar'a selam olsun... Herekese iyi okumalar.

Zeynep Deniz 
 26 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

"Bizim ülkemizde de mutluluklar var ama insan aramalı onları" demiş Mehmet Uzun. Yaşlı Rind'in Ölümü mutlaka okunacak kitaplardan. Yalın ve canlı yazılmış romanın edebi yönü övülmeye değer.

Taner durmaz 
29 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça sade ve macera içeren şiirinde yer aldığı ve dünyayı yutmuş yaşlı bir insanın yeni nesil birriyle olan diyalog ve yaşam tarzını ele alıyor hemen bitirmek isteyeceğiniz türden bir kitap

mahmut yiğiter 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yaşlı Rind`n Ölümü, hüzün ve kederle işlenmiş bir kaçışın, ülkeyi terk edişin ve sürgün öyküsü. Aynı zamanda da yeni heyecanların, coşkuların ve umutların...Aslında Mehmed Uzun bu romanında kendi hayatını ,yaşadığı sıkıntıları ve sürgün yıllarını anlatıyor

Hilal doğan 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mehmed Uzun'un göçmenlik, sürgünlük, ülke özlemi ve aidiyetlik duygusunu en iyi anlatan kişilerden biri olduğunu yaşlı Rind ve Serdar'ın aracılığıyla gayet açık görebileceğimiz bir kitap.

İsmail Duman 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsan belirli sebeplerden sürgünde, yabancı bir yerde olabilir, ancak özünün, sözünün alt yapısı olan bir kimliği, kültürü vardır. Serdar'ın yurdunu terk edişi, yaşlı Rintle yapılan aidiyet duygusu diyalogları, yazarın belli ki sürgün, göç koşullarının edebi bir kalıba kavuşmuş olduğu bir yapıt bize sunulmuş.

Serhad Açıktepe 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Medeniyetlesmek için milletleri katletmek dünyanın hiç bir yerinde görünmeyen vahşi bir durumdur asuri ermeni süryani keldani ezidi türkü kürdü bu coğrafyanın zenginliği degilmiydi yaşlı rindin üzerine geçenler bu katliamlarin bir tanığı gibidir

Kitaptan 69 Alıntı

İnsan gözlerini uzaklara gündüzse güneşe, geceyse aya çevirmeli ve mutlu haberler ummalı ki ruh biraz daha coşup sağabilsin. İnsan, sözünü ettiğin o köklerin, izlerin peşine düşmeli. Onları aramalı. O eski, geçmiş zamanlara yeniden ulaşabilmek için yeni tohumlar ekmeli.
Gurbet… yabancılık… evet, insan bir yabancı olmalı, gurbet ülkesinde bir garip olmalı. Ruh kendini yeni duygulara açmalı, onlara sığınmak ve gurbet yabancılığı yaşamalı… yaşamalı.

(Mehmed Uzun) Yaşlı Rind’ın Ölümü

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed UzunYaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun
İbrahim... 
 14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok gençken, Yunanlı bir kız arkadaşımla birlikte çok güzel, sessiz sakin, küçük bir adaya gitmiştik. Bir gün günbatımında deniz kıyısındaki kumlara uzandık birlikte. Serin, yumuşak su, dalgalar ayaklarımıza kadar geliyordu. Gök karşımızda kızıllaşmıştı, güneş batıyordu. Altımızdaki kum sıcaktı. Orada uzun bir süre birbirimizi kucaklayarak gidip geldik. Sonra da aşkın sarhoşluğuyla kalkıp yumuşak, ıslak kumlarda yürüdük. Biraz dolaştıktan sonra döndük ve seviştiğimiz yere geldik. Ama ortada bir şey kalmamıştı. Oraya hiç gelmemişiz, saatlerce sevişmemişiz gibiydi. Ne sevişmeden, ne de gezintiden bir iz olsun kalmamıştı. Her şey kaybolmuştu. Kum temiz ve dümdüzdü. Oraya yüzyıllardır kimse uğramamıştı sanki. Hafif rüzgar ve yükselen dalgalar her şeyi yok etmiş, ortadan kaldırmışlardı. Hayat da buydu işte; ıslak, sıcak, sonsuz bir kumdaki bir sevişme gibi… sonradan rüzgar ve dalgaların gelip izlerini ortadan kaldırdıkları bir sevişme…

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 95 - İthaki)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 95 - İthaki)
Rinndd 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan her zaman çevresindeki şeylerden şikayet eder ve kendine uzak şeyleri güzel ve ilginç bulur. Ama unutulmamalı ki her yerde hayatın meseleleri vardır.

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 47)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 47)
Songül 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu

Kendi kökünden ve izinden,toprağından ve dilinden kopma.Onlar bu kötü,naçar hayatımızda mutluluğumuzun pınarlarıdır.

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 36 - Ithaki Yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 36 - Ithaki Yayınları)
Songül 
 16 Ağu 2016 · Kitabı okudu

Söylediğin o şeyler; kök,iz,toprak,dil... O zaman onların farkında değildim.Anlayamıyordum onları,insan kendi kökünden, izinden uzak düşmedikçe kökün,izin ne olduğunu anlayabilir mi? Insan rengarenk topraklara,değişik topraklara ayak basmadan insanların neden kendi atalarının toprağına gömülmek istediklerini anlayabilir mi sanki?

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 37 - Ithaki Yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 37 - Ithaki Yayınları)
Doğan Yalçın 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gördüm ki insan yalnızlığın ağır perdesi altında sözcüklerle derin ve duygu dolubir dostluk kurabilir .

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 52)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 52)
Gizem Şahin 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

O gece sınırı arkamızda bırakıyorduk... Yüzümüzü uğura çevirmiştik, sırtımızı feleğe...

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 7)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 7)
Oktay Aydoğan 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her şey planladığımız gibi olsaydı,seni bir kaç kez daha görebilseydim ve kolumu kanadımı kıran şeyler böyle art arda gelmemiş olsaydı, yine böyle anı damlaları altında kalır mıydın acaba, bunu bilmiyorum..

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 8 - ithaki)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 8 - ithaki)