Geri Bildirim

Yaşlı Rind'in ÖlümüMehmed Uzun

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.048
Gösterim
Adı:
Yaşlı Rind'in Ölümü
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
128
ISBN:
9789752732452
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mirina Kalekî Rind
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun'un en kişisel romanı olarak değerlendirilebilir. Ülkesinden kaçan, sonrasında İsveç'e yerleşen ve yazmaya başlayan Serdar ile sınırdaki konaklama köyünde karşılaştığı, birçok dil öğrenip, birçok ülke gezen, sonunda hiç tanımadığı sınır köyüne yerleşen Yaşlı Rind'in hikayesi anlatılır. Usta bir kavalcı olan Yaşlı Rind'in hikayesinin etrafında göçmenlik, sürgünlük, kimlikler, aidiyetler ve ülke özlemi yeni ile eski kuşak arasında tartışılır. Müziğin ve şiirin eksik olmadığı romanda Serdar, Rind'in geçmişini aradıkça kendine de varır ve hayata dair güzergahını belirler.
"Bizim ülkemizde de mutluluklar var ama insan aramalı onları" demiş Mehmet Uzun. Yaşlı Rind'in Ölümü mutlaka okunacak kitaplardan. Yalın ve canlı yazılmış romanın edebi yönü övülmeye değer.
Oldukça sade ve macera içeren şiirinde yer aldığı ve dünyayı yutmuş yaşlı bir insanın yeni nesil birriyle olan diyalog ve yaşam tarzını ele alıyor hemen bitirmek isteyeceğiniz türden bir kitap

Benzer kitaplar

Mehmet Uzun yine bu kitabında sürgünlüğü, bir yerde olmanın ve bir yere ait olmanın farkını, kimliği, dengbejliği, hayatı tüm çıplaklığıyla anlatıyor. İnsanı etkisi altına alan bir kitap. Yaşar Kemal boşuna "Bu güç işin altından, Mehmed Uzun alnının akıyla çıkmıştır." dememiş. Yaşlı Rind'e ve Serdar'a selam olsun... Herekese iyi okumalar.
Yaşlı Rind`n Ölümü, hüzün ve kederle işlenmiş bir kaçışın, ülkeyi terk edişin ve sürgün öyküsü. Aynı zamanda da yeni heyecanların, coşkuların ve umutların...Aslında Mehmed Uzun bu romanında kendi hayatını ,yaşadığı sıkıntıları ve sürgün yıllarını anlatıyor
Mehmed Uzun... Elbette yazılacak çok şey var bu şahsiyet hakkında. Lakin kendisini kendi sözüyle özetlemeyi uygun buluyorum. Der ki Uzun; "Ben yasaklı bir dilin yazarıyım..." Bu sözün üzerine çokta yazılacak bişey yok bence.Bu kitabı okumadan önce Uzun'un sürgünle geçen yaşamına rağmen ödül ve başarılarını bilmenizi tavsiye ederim. Yaşlı Rînd 'in Ölümü kitabında oluşturduğu Serdar Azad karakteriyle kendi sürgün yıllarına ait kesitler mevcut. Romanın Türkçe çevrisinde de dili oldukça sade ve akıcı. Yapacağım ilk şeylerden biri Kürtçesini temin edip okumak olucak.
Mehmed Uzun'un göçmenlik, sürgünlük, ülke özlemi ve aidiyetlik duygusunu en iyi anlatan kişilerden biri olduğunu yaşlı Rind ve Serdar'ın aracılığıyla gayet açık görebileceğimiz bir kitap.
Öncelikle kitabın incelemesine başlamadan önce Mehmet Uzun abimizden biraz bahsetmek istiyorum.
Mehmet Uzun son dönemlerin en büyük yazın ustalarından biridir bence çektiği zoluklara sürgün edilişine rağmen yaptığı çalışmalar ortaya çıkarmış olduğu eserler onun ne kadar büyük bir insan olduğunu kanıtlar nitelikte bunu açıkça görebiliriz ama gel gelelim ki günümüzde değeri çok az anlaşılmış bir yazarımız onun en az bir eserini okumuş bir insan bile ne kadar büyük bir yazın ustası olduğunun hemen farkına varabilmekte. Kürt dili ve edebiyatının önünü açmış biridir Mehmet Uzun. Yaşar kemal ustamızın dediği gibi "kürt romanının dilinin dikenli yolunu açmıştır " sözüyle onun ne kadar büyük bir usta olduğunu göstermekte Mehmet abi hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki bunu buraya sığdıramam galiba
Kitabın incelemesine yani Yaşlı Rindin Ölümüne gelecek olursak Mehmet Uzun yine diğer eserlerinde olduğu burda da usta bir kalem olduğunu göstermiş bizlere. Kitap Mehmet Uzunun sürgün ediliş yılları esnasında yolda konakladığı bir köydeki gizemli yaşlı bir adam üzerine kurulu diyebiliriz kitabın çok fazla içeriğine girmek istemiyorum ancak yazar kitapta yer yer bilgiler vermekte kurgusu mükkemel bir şekilde yapılmış gerçekten okumak isteyenler hiç pişman olmayacaksınız bir solukta bitireceğiniz bir kitap şimdiden iyi okumalar ...
İnsan belirli sebeplerden sürgünde, yabancı bir yerde olabilir, ancak özünün, sözünün alt yapısı olan bir kimliği, kültürü vardır. Serdar'ın yurdunu terk edişi, yaşlı Rintle yapılan aidiyet duygusu diyalogları, yazarın belli ki sürgün, göç koşullarının edebi bir kalıba kavuşmuş olduğu bir yapıt bize sunulmuş.
Medeniyetlesmek için milletleri katletmek dünyanın hiç bir yerinde görünmeyen vahşi bir durumdur asuri ermeni süryani keldani ezidi türkü kürdü bu coğrafyanın zenginliği degilmiydi yaşlı rindin üzerine geçenler bu katliamlarin bir tanığı gibidir
İnsan gözlerini uzaklara gündüzse güneşe, geceyse aya çevirmeli ve mutlu haberler ummalı ki ruh biraz daha coşup sağabilsin. İnsan, sözünü ettiğin o köklerin, izlerin peşine düşmeli. Onları aramalı. O eski, geçmiş zamanlara yeniden ulaşabilmek için yeni tohumlar ekmeli.
Gurbet… yabancılık… evet, insan bir yabancı olmalı, gurbet ülkesinde bir garip olmalı. Ruh kendini yeni duygulara açmalı, onlara sığınmak ve gurbet yabancılığı yaşamalı… yaşamalı.

(Mehmed Uzun) Yaşlı Rind’ın Ölümü
Çok gençken, Yunanlı bir kız arkadaşımla birlikte çok güzel, sessiz sakin, küçük bir adaya gitmiştik. Bir gün günbatımında deniz kıyısındaki kumlara uzandık birlikte. Serin, yumuşak su, dalgalar ayaklarımıza kadar geliyordu. Gök karşımızda kızıllaşmıştı, güneş batıyordu. Altımızdaki kum sıcaktı. Orada uzun bir süre birbirimizi kucaklayarak gidip geldik. Sonra da aşkın sarhoşluğuyla kalkıp yumuşak, ıslak kumlarda yürüdük. Biraz dolaştıktan sonra döndük ve seviştiğimiz yere geldik. Ama ortada bir şey kalmamıştı. Oraya hiç gelmemişiz, saatlerce sevişmemişiz gibiydi. Ne sevişmeden, ne de gezintiden bir iz olsun kalmamıştı. Her şey kaybolmuştu. Kum temiz ve dümdüzdü. Oraya yüzyıllardır kimse uğramamıştı sanki. Hafif rüzgar ve yükselen dalgalar her şeyi yok etmiş, ortadan kaldırmışlardı. Hayat da buydu işte; ıslak, sıcak, sonsuz bir kumdaki bir sevişme gibi… sonradan rüzgar ve dalgaların gelip izlerini ortadan kaldırdıkları bir sevişme…
İnsan her zaman çevresindeki şeylerden şikayet eder ve kendine uzak şeyleri güzel ve ilginç bulur. Ama unutulmamalı ki her yerde hayatın meseleleri vardır.
Kendi kökünden ve izinden,toprağından ve dilinden kopma.Onlar bu kötü,naçar hayatımızda mutluluğumuzun pınarlarıdır.
Mehmed Uzun
Sayfa 36 - Ithaki Yayınları
Söylediğin o şeyler; kök,iz,toprak,dil... O zaman onların farkında değildim.Anlayamıyordum onları,insan kendi kökünden, izinden uzak düşmedikçe kökün,izin ne olduğunu anlayabilir mi? Insan rengarenk topraklara,değişik topraklara ayak basmadan insanların neden kendi atalarının toprağına gömülmek istediklerini anlayabilir mi sanki?
Mehmed Uzun
Sayfa 37 - Ithaki Yayınları
"...duygular, hayaller ve manevi mutluluklar katledildi. Her şey, ama her şey kuruş hesabı oldu."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşlı Rind'in Ölümü
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
128
ISBN:
9789752732452
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mirina Kalekî Rind
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun'un en kişisel romanı olarak değerlendirilebilir. Ülkesinden kaçan, sonrasında İsveç'e yerleşen ve yazmaya başlayan Serdar ile sınırdaki konaklama köyünde karşılaştığı, birçok dil öğrenip, birçok ülke gezen, sonunda hiç tanımadığı sınır köyüne yerleşen Yaşlı Rind'in hikayesi anlatılır. Usta bir kavalcı olan Yaşlı Rind'in hikayesinin etrafında göçmenlik, sürgünlük, kimlikler, aidiyetler ve ülke özlemi yeni ile eski kuşak arasında tartışılır. Müziğin ve şiirin eksik olmadığı romanda Serdar, Rind'in geçmişini aradıkça kendine de varır ve hayata dair güzergahını belirler.

Kitabı okuyanlar 293 okur

  • .
  • Semra Ateş
  • EDA
  • Erkan Azizoğlu
  • Zülküf Tan
  • Abdullah Güney
  • Didem Şahan
  • fatih okatan
  • Halim Kaya
  • Ömer Baydan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%29.3
25-34 Yaş
%43.5
35-44 Yaş
%15.2
45-54 Yaş
%1.1
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.3
Erkek
%59

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.8 (26)
9
%22.4 (15)
8
%22.4 (15)
7
%9 (6)
6
%6 (4)
5
%0
4
%1.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0