Yaşlı Rind'in Ölümü

8,7/10  (42 Oy) · 
175 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.362 gösterim
Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun'un en kişisel romanı olarak değerlendirilebilir. Ülkesinden kaçan, sonrasında İsveç'e yerleşen ve yazmaya başlayan Serdar ile sınırdaki konaklama köyünde karşılaştığı, birçok dil öğrenip, birçok ülke gezen, sonunda hiç tanımadığı sınır köyüne yerleşen Yaşlı Rind'in hikayesi anlatılır. Usta bir kavalcı olan Yaşlı Rind'in hikayesinin etrafında göçmenlik, sürgünlük, kimlikler, aidiyetler ve ülke özlemi yeni ile eski kuşak arasında tartışılır. Müziğin ve şiirin eksik olmadığı romanda Serdar, Rind'in geçmişini aradıkça kendine de varır ve hayata dair güzergahını belirler.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9752732452
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet pak 
 29 Eki 03:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Değişen dünya ile beraber, değişen kültürler, değerler, insanın insana karşı duyarlılığını,acılara karşı hassasiyetliğini, saygı ve sevgi anlayışını da beraberinde değiştiriyor. Eşitliğin, onurun, özgürlüğün,hak ve hukukun katledildiği; aşkın sevginin insanı ilişkilerin yozlaştırıldığı; yalanın sahtekarlığın, ikiyüzlülüğün insan hayatının temeline kök saldığı, sahte aşkların, yalan sevmelerin, kaç yüzlü olduğunu unuttuğum sahte dostlukların devrinde; ağzı lağım çukuru olmuş siyasilerin, trafikteki kornanın, kahve önünden geçerken '' gooolll'' diye bağıranların, ambulansın, polis arabasının sireninin, kocasından dayak yiyen kadının sesinden, içindeki hiyerarşiyi yenememiş entelektüel gevezelerden, sevgili kaprisinden, ucuz kıskançlıklardan sıkıldıysanız; ruhunuzu dış dünyanın kirliliğinden, pisliğinden, kokuşmuşluğundan, yüzsüzlüğünden, zorbalığından, nefretinden, arındırmak istiyorsanız, hatta kendinizde onlardan biriyseniz, bu insanların dünyasını bırakıp ,Mehmed Uzun'un bu müthiş eseriyle sürgün yolculuğuna çıkabilirsiniz. Bu yolda Facebook, Twitter, instigram yoktur. Bu yolda sanal dünyanın, sanal insanları hiç yoktur. Bu yol yapay değildir, görecekleriniz rötüşsuz bir insanın en doğal halidir. Bu yol engebelidir. Zorluklar vardır, en çok da özlemler... Hasret vardır bu yolda, anılar, yenilikler, özlemini duyduğumuz gerçek insanlar. Yeni açan çiçeklerin, vakitsiz sürülmüş toprağın kokusunu en derininden içinize çekersiniz. Beraberinizde getirdiğiniz bütün kötü seslerin yerini kuş sesleri, su sesleri, horoz sesleri, yaşlı Rind 'in kavalının sesi alacaktır. Köyün yoksulluğuna, terk edilmişliğine, yalnızlığına uymayan bir neşe ve huzur eşliğinde, fakir ama bir o kadar zengin sofralarında bir kase sıcak çorbanın ardından, bir bardak kaçak çay eşliğinde sohbete dalacaksınız. Bu güzel insanların heybelerinde masallar, hikayeler, acılar, hüzünler, sevinçler vardır, bir parçacık umutla birlikte sevgi vardır, en çokta korku. Korkuyorlar, çünkü; insanlığı yok eden insanların dünyasından geliyorsunuz.

Herkes kendine göre bir şeyi ya da bir şeyleri sever. Sevdiğimiz şeyler çoğu zaman sığınılacak birer liman olur. Orası kimimiz için okuduğumuz bir kitabın sayfalarının arası, kimimiz için bir deniz kenarı, kimimiz için gece karanlığında parlayan yıldızlar, kimimiz için bir sevgili, kimimiz için bir dost omuzudur. Yaşlı Rind içinse bu liman yoksul köyde, bir kaç dost ile bizim dünyamızdan kopup sığındığı kavalıdır. Kavalından geçmişin hüzünleri, sevinçleri, anıları yüreğinize akarken, kültürü, bilgisi, erdemi ise bir bilge doluluğundadır. Harabe evinde sessizliği bozan ses çatıdan sızan tek damla su olur.

Yazılan konuya yabancı olan ve sadece duydukları ve okudukları ile yazan yazarlar ile yazılan konuyu gerçekten yaşamış olan insanların yazımları çok faklı oluyor. Mehmed Uzun'un sürgünleri anlatırken gerçekten onunla birlikte her kelimesini yaşıyorsunuz. Dilinden, kültüründen, yuvasından uzaklaştırılmış, ya da uzaklaştırılmak zorunda bırakılmış insanlar bu değerlere daha bir sahip çıkıyor. Yoksa nereden bilirler gurbet elleri? Yabancı dillerin zorluğunu? Hasreti, özlemi. Yabancı dillerin karmaşıklığı içinde sancılı uykular yaşamamış olan bir insan nasıl anlayabilir Mehmed Uzun'u ? Mektup yolu, postacı yolu gözlemeyen ne bilir hasreti? Mektubun içindeki cümleleri koklamamış biri nasıl anlayabilir bunu? Her şey bir parça eksiktir bu yolda; sevgi, hüzün, mutluluk gözyaşı yarımdır hep yarım... Güzel yanları yok mudur ? Elbette vardır; yeni insanlar, yeni kültürler, yeni dostlar, yeni aşklar, yeni kadınlar, farklı diller, ama yinede yarımdır eksiktir bir şeyler...

Her şey değişiyor; şarkılar, türküler, şiirler, sevgiler, aşklar, dostluklar her geçen gün daha bir yozlaştırılmış, her geçen gün daha bir anlamsız şekilde değişiyor. Eskiye ait her şey katledildi, yerine kocaman bir kokuşmuşluk, kocaman bir yapaylık, kocaman bir sahtelik geldi. Bu kötü karmaşanın bir parçası olan ben, insanlığı yok eden insanların dünyasından çıkıp, farklı bir dünyaya gitmenin yarım kalmış mutluluğunu yaşıyorum.

Mehmed Uzun harika bir iş çıkarmış yine. Her okuduğum kitabından sonra bir kez daha hayran oluyorum kendisine...Yeni ile eski kuşaklar arasındaki uçurumun farkına varmak, ha bir de yaşlı Rind'in kavalının sesini dinlemek isteyenler ne bekliyor acaba.

''Neden kendimizi, beynimizi, etrafımızı ve şeyleri birbirinden ayırıyor, topluyor, parçalıyor ve sonra " bu mu daha iyi, yoksa şu mu daha kötü ?.. diye konuşuyoruz. Neden her şeyi; hayatı, zamanı, insanı ve insanlığı, aşkı, mutluluğu, derd ü kederi ve hürriyeti birbirinden ayırıyor, paramparça ediyor, sonra da kıyaslıyoruz? Bununla, yani parçalamak ve kıyaslamakla en büyük kötülüğü yapıyoruz kendimize. Sınırlar, şartlar, zorunluklar bizi bizden, insandan ve insanlıktan uzaklaştırıyor. ''

Zeynep Deniz 
 26 Tem 10:14 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

"Bizim ülkemizde de mutluluklar var ama insan aramalı onları" demiş Mehmet Uzun. Yaşlı Rind'in Ölümü mutlaka okunacak kitaplardan. Yalın ve canlı yazılmış romanın edebi yönü övülmeye değer.

Taner durmaz 
29 May 11:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça sade ve macera içeren şiirinde yer aldığı ve dünyayı yutmuş yaşlı bir insanın yeni nesil birriyle olan diyalog ve yaşam tarzını ele alıyor hemen bitirmek isteyeceğiniz türden bir kitap

Emine Sevgin 
20 Tem 01:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mehmet Uzun yine bu kitabında sürgünlüğü, bir yerde olmanın ve bir yere ait olmanın farkını, kimliği, dengbejliği, hayatı tüm çıplaklığıyla anlatıyor. İnsanı etkisi altına alan bir kitap. Yaşar Kemal boşuna "Bu güç işin altından, Mehmed Uzun alnının akıyla çıkmıştır." dememiş. Yaşlı Rind'e ve Serdar'a selam olsun... Herekese iyi okumalar.

mahmut yiğiter 
31 May 02:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yaşlı Rind`n Ölümü, hüzün ve kederle işlenmiş bir kaçışın, ülkeyi terk edişin ve sürgün öyküsü. Aynı zamanda da yeni heyecanların, coşkuların ve umutların...Aslında Mehmed Uzun bu romanında kendi hayatını ,yaşadığı sıkıntıları ve sürgün yıllarını anlatıyor

Hilal doğan 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mehmed Uzun'un göçmenlik, sürgünlük, ülke özlemi ve aidiyetlik duygusunu en iyi anlatan kişilerden biri olduğunu yaşlı Rind ve Serdar'ın aracılığıyla gayet açık görebileceğimiz bir kitap.

İsmail Duman 
17 Eyl 01:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsan belirli sebeplerden sürgünde, yabancı bir yerde olabilir, ancak özünün, sözünün alt yapısı olan bir kimliği, kültürü vardır. Serdar'ın yurdunu terk edişi, yaşlı Rintle yapılan aidiyet duygusu diyalogları, yazarın belli ki sürgün, göç koşullarının edebi bir kalıba kavuşmuş olduğu bir yapıt bize sunulmuş.

Tahir Demir 
24 Tem 09:00 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

''Yaşlı Rind,ne diyeyim artık?Söylediğin o şeyler; kök,iz,toprak,dil... O zaman onların farkında değildim.Anlayamıyordum onları,insan kendi kökünden, izinden uzak düşmedikçe kökün,izin ne olduğunu anlayabilir mi? İnsan rengarenk topraklara,değişik topraklara ayak basmadan insanların neden kendi atalarının toprağına gömülmek istediklerini anlayabilir mi sanki?''

Kitaptan 45 Alıntı

İnsan gözlerini uzaklara gündüzse güneşe, geceyse aya çevirmeli ve mutlu haberler ummalı ki ruh biraz daha coşup sağabilsin. İnsan, sözünü ettiğin o köklerin, izlerin peşine düşmeli. Onları aramalı. O eski, geçmiş zamanlara yeniden ulaşabilmek için yeni tohumlar ekmeli.
Gurbet… yabancılık… evet, insan bir yabancı olmalı, gurbet ülkesinde bir garip olmalı. Ruh kendini yeni duygulara açmalı, onlara sığınmak ve gurbet yabancılığı yaşamalı… yaşamalı.

(Mehmed Uzun) Yaşlı Rind’ın Ölümü

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed UzunYaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun
İbrahim K. 
14 Tem 02:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok gençken, Yunanlı bir kız arkadaşımla birlikte çok güzel, sessiz sakin, küçük bir adaya gitmiştik. Bir gün günbatımında deniz kıyısındaki kumlara uzandık birlikte. Serin, yumuşak su, dalgalar ayaklarımıza kadar geliyordu. Gök karşımızda kızıllaşmıştı, güneş batıyordu. Altımızdaki kum sıcaktı. Orada uzun bir süre birbirimizi kucaklayarak gidip geldik. Sonra da aşkın sarhoşluğuyla kalkıp yumuşak, ıslak kumlarda yürüdük. Biraz dolaştıktan sonra döndük ve seviştiğimiz yere geldik. Ama ortada bir şey kalmamıştı. Oraya hiç gelmemişiz, saatlerce sevişmemişiz gibiydi. Ne sevişmeden, ne de gezintiden bir iz olsun kalmamıştı. Her şey kaybolmuştu. Kum temiz ve dümdüzdü. Oraya yüzyıllardır kimse uğramamıştı sanki. Hafif rüzgar ve yükselen dalgalar her şeyi yok etmiş, ortadan kaldırmışlardı. Hayat da buydu işte; ıslak, sıcak, sonsuz bir kumdaki bir sevişme gibi… sonradan rüzgar ve dalgaların gelip izlerini ortadan kaldırdıkları bir sevişme…

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed UzunYaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun
Rinndd 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan her zaman çevresindeki şeylerden şikayet eder ve kendine uzak şeyleri güzel ve ilginç bulur. Ama unutulmamalı ki her yerde hayatın meseleleri vardır.

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 47)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 47)
Doğan Yalçın 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gördüm ki insan yalnızlığın ağır perdesi altında sözcüklerle derin ve duygu dolubir dostluk kurabilir .

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 52)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 52)
mehmet pak 
27 Eki 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanlar artık acımasız, üzgün ve kimsesiz...

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 33 - İthaki Yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 33 - İthaki Yayınları)
mehmet pak 
27 Eki 12:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Evet insan mutlu olmalı, hüzünlü olmalı, gülmeli, ağlamalı... her şeyi yapmalı, her şeyi yaşamalı, ama yarım yamalak, her zaman yarım, hep eksik, her zaman solgun.

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 38 - İthaki Yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 38 - İthaki Yayınları)
mehmet pak 
26 Eki 09:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanın yarattığı şey, insanı kıvrandırıyor, öldürüyordu.

Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 14 - İthaki Yayınları)Yaşlı Rind'in Ölümü, Mehmed Uzun (Sayfa 14 - İthaki Yayınları)
5 /