Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin

Yavaşla

Kemal Sayar
İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor. Aynı anda o kadar çok şey yapıyoruz ki insani ilişkilerimiz gün içinde hallediliveren işlerden sadece biri haline geliyor. İşkoliklik, kendine sevdalanmanın değişik bir örneği olarak genç profesyoneller arasında yükseliyor. Hayatın ritimlerini pazarın ritimlerine ayarlayan, ancak paraya tahvil edilebilen değerlere önem atfeden yeni bir benlik, küresel rüzgârla birlikte dünyaya yayılıyor. "Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile"diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında. Gerçekten de hız bizi uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Aslında bütün varlığımızla hiçbir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. Hızlandıkça zaman kazanmıyor, sadece parçalanıyoruz. Kendimizi bulmak için hayatın kendi ritmine geri dönmeye ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, kendi kendimize "Yavaşla!" diyoruz. Çünkü yavaş güzeldir... Doç. Dr. Kemal Sayar ile bizleri hızın ve değerlerini yitirmiş bir hayatın tutsağı olmaktan kurtulmaya davet ediyor. YAVAŞLA, modern çağın getirdiği hız eksenli hayatın, mahremiyetin yitirilişinin, aile ilişkilerindeki çözülmenin, teknoloji odaklı yaşamlarda görülen iletişim kaybının güncel bir eleştirisi. "Modern Mutsuzluk", "Modern Zamanlarda Aile", "Benliğin ve Toplumun Krizi" ve "Yavaş Güzeldir" adlı bölümlerden oluşan kitap bir modern zaman eleştirisi olmanın yanı sıra, eleştirdiği olgulara çözüm önerileri getiren, kaybedilen manevi zenginliği yeniden bulmaya davet eden bir çalışma.  Hız eksenli bir hayata eklemlenmek durumunda kalan ve bu kısır döngüden rahatsız olanlar YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz! (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Kemal Sayar
Kemal Sayar
Editör:
Seval Akbıyık
Seval Akbıyık
Tasarımcı:
Ravza Kızıltuğ
Ravza Kızıltuğ
Tahmini Okuma Süresi: 6 sa. 21 dk.Sayfa Sayısı: 224Basım Tarihi: Aralık 2015Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752635364Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
224 syf.
·
Puan vermedi
Kitapta, hızın ve değerlerini yitirmiş bir toplumun kurtuluş çağrısı yapılır. Modern çağ, mahremiyeti, ikili ilişkileri ve teknolojinin getirdiği sosyal çarpıklıkla beraber insanların hayatına sirayet etmeye başlamıştır. ‘Yavaşla’ ve ‘Bu dünyadan bir defa geçeceksin.’ mesajlarıyla okuyucuya bir dinlenme noktası yaratmıştır. Ebeveynlerin sorumlulukları hatırlatılmış, gençlere nasıl yaklaşılması gerektiğine dair önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, gençlere geleceğin mimarları oldukları anlatılmış, umudunu kaybeden gençliğin sorunlarından ve sonuçlarından bahsedilmiştir. Çağın sosyolojik ve psikolojik problemleri bireyler üzerinden hikâyeleştirmelerle ve anılarla desteklenip örneklendirilmiştir. Bilimsel bir makale tadında olan ama bir o kadar da akıcı bir dil kullanılan kitap, okuyucuları sıkmayacak, aksine bu sorunların farkında olan bir başkasını görmüş olmak kitabın albenisini artıracaktır.
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
Reklam
224 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Geçenlerde fark ettim; durup düşününce, durmaya düşünmeye vakit ayırınca fark ettim. Öğretmenliğe başlayalı 20 yıl olmuş. Ne okullardan geçmiş, ne öğrencilerle ders yapmışım. Saçlarıma kırağılar düşmüş, geleceğe dair hayaller kurmak yerine bir kaç güzel hatıraya sığınır olmuşum. “Haydi anlat bakalım şu 20 yılı" deseler, bir kompozisyon yazacak kadar bile hatıram yok. Hayatın en güzel günler metruk bir Manastır gibi yıkık dökük kalmış. Faruk Nafiz “Han Duvarları” nı Ulukışla yolundan Orta Anadolu’ya giderken bir kaç günlük süreçte yazmıştı. İnsan bunu duyunca yaşadığı -af edersiniz- yaşamadığı günlere hayıflanıyor. Artık hiçbirimizin durup düşüneceği vakti kalmadı. Ruhumuzu daha hızlı bir dünyaya sattık. Hayat öyle hızlı ki bir kaç gün geriden takip etseniz taşradan gelen yaşlı köylü ilk kez geldiği bir şehirde kendini nasıl ürkek hissediyorsa siz de öyle kalıveriyorsunuz. Tanımayanlar "Yazık garibe." deyip yüzünüze selam ruhunuza huzur vermeden geçip gidiyorlar. Oysa güzellikler, onları seyretmek için duranlara ancak bir şeyler söyler. Sesini duyanlara konuşur. Modern hayat bizi bir hız yarışının içine çekti, öyle ağır bedeller ödetiyor ki... Koşarken anlamıyoruz ne kadar ücret ödediğimizi. Cebimize sıkıştırılan bir kaç lira hakikati perdelemeye yetiyor. Kemal Hoca: “Yavaşla, çünkü bu hayattan yalnız bir kez geçeceksiniz.” Diyor. Bu konuda söyleyeceği daha çok şey var...
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
224 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
Modern cağ çok hızlı ilerliyor sevmek, düşünmek ve yaşamak için neredeyse zamanımız yok. "İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor." Evet geleceği düşünmekten, planlar yapmaktan an'ı yaşayamıyoruz. Her şey o kadar hızlı ve yapay ki yaşarken yaşamayı unutmuşuz. Hız yapmaktan başımız dönmüş. Kemal Sayar'ın tavsiyesine kulak verelim "YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!"
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
224 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Yazar bu eserinde bize "Dur ve düşün", "Bu koşuşturma nereye kadar?", "Yavaşlamalısın ki hayatı tam olarak anlayabilesin", diyor. YAVAŞLA, modern çağın getirdiği hız eksenli hayatın, mahremiyetin yitirilişinin, aile ilişkilerindeki çözülmenin, teknoloji odaklı yaşamlarda görülen iletişim kaybının güncel bir eleştirisi. Hemen hemen her ailede, bireyde görülen "Modern Mutsuzluk" olarak tarif edilen bu durumu önce tespit ediyor. Sonrasında -2008 yılında psikiyatri profesörü olan yazarımız- alanında uzman olduğu bu konular hakkında "Yavaş Güzeldir" diyerek çözüm önerileri sunuyor. Mesela ülkemiz insanları arasındaki iletişim sorununa bir çözüm önerisi: "Türkiye'nin dönüşmesi, saygının insan ilişkilerinde yeniden hükümferma olmasıyla başarılabilir. Her birey saygıyı hak ettiğini, saygı görmenin doğal hakkı olduğunu, dolayısıyla diğerine de saygı göstermesi ve onun üzerine titremesi gerektiğini kabullendiğinde, saygı kıtlığını aşabiliriz. O zaman bu ülkenin iliklerine kadar sinen rüşvet ve yolsuzluk iklimi bir son bulabilir. Saygıyı içselleştirdiğimizde, çıkarları bizimle aynı olmayan insanları ideolojik bezirgânlık yoluyla yıldırmayı düşünmeyiz. O zaman işler ehline verilir ve rögarlar açık unutulmaz. Saygısızlığın koca çukurları, körpecik hayatları yutmaz." Okudum ve istifade ettim. Sizler de yaşananları daha bir anlamlandırmak isterseniz, eğer psikolojik tahlilleri seviyorsanız ve de psikolojiye biraz ilginiz varsa bu kitap tam size göre. Bol istifadeli okumalar...
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
Reklam
224 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
11 günde okudu
Tempo tutan zaman çok acımasız.
Kişisel gelişim kitaplarını sevemeyen ben bu kitaba bayıldım. Kişisel gelişimden çok daha öte, okurken ruhunuzu dinlendiren, kalbinizi okşayan her satırda kendinizi bulabileceğiniz keyifli bir yolculuk. Mola vermek istiyorsunuz ama sürüklenip gidiyor bir bakıyorsunuz sayfalar almış başını gitmiş. Hiçbir kitapta bu kadar çok alıntı yapmadım, bir ara Sena "yavaşla " dedim:) alıntıya değer o kadar anlamlı cümleler var ki; paylaşmadan geçemedim. İşlerimin yoğunluğundan dolayı bu kadar uzun sürdü kitabı bitirmem. Kemal Sayar ruhumu okşadı mutlaka tanışmalı cümlelerle dans etmelisiniz. Yavaşlayın tempo tutan zaman çok acımasız. Yavaşlayın! Bu hayattan sadece bir defa geçeceksiniz.
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
224 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Prof. Dr. Kemal Sayar 'ın hayatı fazlasıyla hızlı yaşayanlar, ve bu yaşayıştan rahatsız olanlara diyecek tek bir kelime ile (YAVAŞLA!) adlı kitabı ama ellee tutulur gözle görülür büyük bir değere sahip, toplumumuzun büyük sorunlarını ele aldığı bir kitap. Okurken altını çizdiğiniz veya fikirlerine katıldığınız tartışmaya ve çözüm bulunmaya odaklı okadar gerçek konular var ki... Kesinlikle okunması tavsiye edilir. Kitaptan alıntılar : --Günümüzde sessizlik hor görülür. Konuşan insanın sağlıklı olduğu önermesi alttan alta desteklenir. Oysa kedere sessizce de katlanabilir insan. Hayatın keder ve sevinçleriyle bizi usul usul büyütmesine izin vermek gerekir. Çok eski zamanlarda bir bilge, "Sana çok şeyler öğretecek acıya" demişti, "hoş geldin de." --Geçmişin erdemi "Kendini bil!" sözünde yoğunlaşıyordu, bugünün dünyası "Kendin ol!" diyor. "Kendin olmak için kendini göstermen gereken bir çağda yaşıyorsun." ---Saatlerini doğanın ve iç dünyalarının çevrimine ayarlayanlar, güneşi ve gökyüzünü görebilenler, hayatı uzun bir şimdi veya yekpare, geniş bir an olarak yaşayabilenler, 'içime çektiğim hava değil gökyüzüdür' diyebilenler eve mutlu dönüyor. --İnsan dili kötürüm ve kekeme bir hal almış durumda. Televizyonun uğultusu, cep telefonun zırıltısı, hayatın telaşı sahici bir konuşmayı giderek imkansız bir hale getiriyor. Oysa insan hikayeler anlatmak isteyen bir varlık.
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
224 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Kemal Sayar hayatı ve yaşam şeklimizi, modern çağın bize getirdikleri ve bizden götürdüklerini, zamana ayak uydurmak için hayatı nasıl kaçırdığımızı o kadar güzel bir biçimde sunmuş ki okurken hem farkındalık kazanıyorsunuz hemde sanki sohbet ediyormuşsunuz gibi keyif alarak konunun içerisine giriyorsunuz. Her sayfada çok ayrı ve çok güzel noktalara öyle güzel denilmiş ki.. Okurken modern çağa ayak uydurmak için nasıl insani değerlerden vazgeçtiğimizi, hayır ben öyle değilimdir derken aslında tam olarak öyle olduğunuzu fark ediyor ve istem dışı hayatınızı ve değerlerinizi yeniden gözden geçiriyorsunuz. Hayatınızı ve hayat tarzınızı yeniden gözden geçirmek istiyorsanız, size farkındalık katacak mükemmel bir kitap.
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
224 syf.
10/10 puan verdi
Yavaşla! ama nasıl?
Metropol ve şehir yaşamının en büyük sorunu, kitabın da değinmiş olduğu konuda yatmakta. Gündelik yaşamımız içinde öyle yüksek bir tempoda her yere ve her şeye yetişme telaşı içindeyiz ki, bırakın yaptığımız işten zevk almayı, işin ruhunu bir kenara bırakıp saf maddi halinden bile bir şey anlamaz hale geliyoruz. Neden? Çünkü aklımız hep bir
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
Reklam
224 syf.
·
Puan vermedi
"Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında"
Kemal Sayar'ın "Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez" kitabını okuduktan sonra başka kitaplarına geçmek istememiştim. Bu kitabı okumak da aklımda hiç yoktu, birkaç kez karşıma çıktı en son başka bir kitabı araştırırken tekrar "oku lan artık beni" dercesine karşımdaydı "aga sakin, tamam" dedim ve indirip okudum. :D
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
224 syf.
7/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Gitgide hızlanan zaman, etrafımızı kuşatan vahşi teknolojik ağlar, artık her yerde karşımıza çıkan ve hatta sürekli elimizde bir mecburiyetmiş gibi taşıdığımız ekranlar. Öyle bir çağa denk geldik ki, bunları doğal karşılar olduk, sormadan sorgulamadan kabullendik. Kısacık hayatımızın normali saydık. Halbuki kitaptaki temel mesajı özetleyecek bir cümle isterseniz şunu alıntılayabilirim: “Ancak yavaşlayarak içimize bakabilir ve ancak yavaşlayarak hayatla konuşabiliriz.” Bu kitap bir roman ya da kurgu yazısı değil tamamen günümüz insanın 220km hızla giden hayatına tutulan bir ayna. Kemal Sayar şöyle diyor: “Hız uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Orada ama buradayız. Dostumuzla sohbetteyiz ama telefonun veya sohbet ağının ucundayız. Aslında bütün varlığımızla bir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. ” Kitapta anlatılan şeyler yeni ya da çok farklı düşünceler değil belki ama birinin bizi yavaşlatıp düşündürtmesi lazım. İste bu sebeple okumanızı tavsiye ederim. Belki okudukça kendi aceleciliğimizin sebeplerini daha iyi anlarız kim bilir. Genel olarak beğendim, tek eleştirim sonlara doğru farklı konu başlıklarına da değinilip konunun dağılması. Baştan itibaren verilmeye çalışılan yavaşlama mesajıyla bağlantı kurulmaması. Bu bölümlerde biraz ana temadan kopuluyor. Kitaptan düşündüren bir alıntıyla bitirelim: “ Hız, bir bakıma insanın kendi ölümünün, ölümlülüğünün farkına varmasını engelliyor. Hızla gelen duygusal uyarı bolluğu, insanın dikkatini çeliyor ve onu kendi kırılganlığını fark etmekten alıkoyuyor.” Keyifli okumalar.
Yavaşla
YavaşlaKemal Sayar · Timaş Yayınları · 20159,5bin okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.