Yavaşla Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin

8,8/10  (20 Oy) · 
71 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.534 gösterim
İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor. Aynı anda o kadar çok şey yapıyoruz ki insani ilişkilerimiz gün içinde hallediliveren işlerden sadece biri haline geliyor. İşkoliklik, kendine sevdalanmanın değişik bir örneği olarak genç profesyoneller arasında yükseliyor. Hayatın ritimlerini pazarın ritimlerine ayarlayan, ancak paraya tahvil edilebilen değerlere önem atfeden yeni bir benlik, küresel rüzgârla birlikte dünyaya yayılıyor.

"Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile"diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında. Gerçekten de hız bizi uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Aslında bütün varlığımızla hiçbir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. Hızlandıkça zaman kazanmıyor, sadece parçalanıyoruz.

Kendimizi bulmak için hayatın kendi ritmine geri dönmeye ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, kendi kendimize "Yavaşla!" diyoruz. Çünkü yavaş güzeldir...

Doç. Dr. Kemal Sayar ile bizleri hızın ve değerlerini yitirmiş bir hayatın tutsağı olmaktan kurtulmaya davet ediyor. YAVAŞLA, modern çağın getirdiği hız eksenli hayatın, mahremiyetin yitirilişinin, aile ilişkilerindeki çözülmenin, teknoloji odaklı yaşamlarda görülen iletişim kaybının güncel bir eleştirisi. "Modern Mutsuzluk", "Modern Zamanlarda Aile", "Benliğin ve Toplumun Krizi" ve "Yavaş Güzeldir" adlı bölümlerden oluşan kitap bir modern zaman eleştirisi olmanın yanı sıra, eleştirdiği olgulara çözüm önerileri getiren, kaybedilen manevi zenginliği yeniden bulmaya davet eden bir çalışma.

Hız eksenli bir hayata eklemlenmek durumunda kalan ve bu kısır döngüden rahatsız olanlar YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!
(Tanıtım Bülteninden)
Esma Tezgi 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kemal Sayar hayatı ve yaşam şeklimizi, modern çağın bize getirdikleri ve bizden götürdüklerini, zamana ayak uydurmak için hayatı nasıl kaçırdığımızı o kadar güzel bir biçimde sunmuş ki okurken hem farkındalık kazanıyorsunuz hemde sanki sohbet ediyormuşsunuz gibi keyif alarak konunun içerisine giriyorsunuz. Her sayfada çok ayrı ve çok güzel noktalara öyle güzel denilmiş ki..
Okurken modern çağa ayak uydurmak için nasıl insani değerlerden vazgeçtiğimizi, hayır ben öyle değilimdir derken aslında tam olarak öyle olduğunuzu fark ediyor ve istem dışı hayatınızı ve değerlerinizi yeniden gözden geçiriyorsunuz. Hayatınızı ve hayat tarzınızı yeniden gözden geçirmek istiyorsanız, size farkındalık katacak mükemmel bir kitap.

kemal sayar'ı ilk defa 'sonsuza dek şophie' şiiriyle tanımıştım, sevmiştim ve çok etkilenmiştim. diğer psikologlar gibi değil o benim için. kendisi de psikolog olduğu halde günümüz hasta/doktor sömürü düzenine çok ağır eleştiriler getirebilecek kadar dürüst, şeffah, bizden birisi O.

kitabı okurken, ruhunuza pencere açan bir tarafı var. adında olduğu gibi 'yavaşlayıp' bir an içinizi dinliyorsunuz.

saerdem 
27 Ağu 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı anlatmayı alıntılara bırakarak, daha çok yazarın yaklaşımını ortaya koymaya çalışacağım:
Özellikle psikoloji kitapları hep biraz iticidir. Bazı mecburiyetlerden ötürü okutur kendini, biraz da zorlamayla. Oysa modern insan olarak benzer kaygıları taşıyan ve mesleği nedeniyle aşina olduğu hazır reçetelere de eleştirel yaklaşan bir insanla samimi sohbetleri andırıyor kitap. yazarın tespitlerine, bulgularına ve samimi paylaşımlarına şahit oluyorsunuz; ticari kaygılardan çok varoluş kaygılarıyla yazıldığını hissediyorsunuz. oryantalist bir yaklaşımdan öte, candan bir dost eli sanki coğrafya insanına, insana.. Yer yer, dinsel ve Batıcı yaklaşımlara takılmamalı bence. Aynı zamanda kendi arayışını okurla paylaşma cesareti ki, az rastlanıyor...

SezeR BİLGİNER 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kemal Sayarın vakt-i zamanında Bakırköy akıl ve ruh sağlığında çalıştığını öğrendikten sonra merakım cezbolundu bilgilerine dair. Bu kitap orada yaşamak zorunda olan insanlara müteallik bilgiler vermiyo ama değerlerimize ve onların modern zaman içinde çabucak yok oluşlarına atıfta bulunması sebebiyle okunması gereken bir eser diye düşünüyorum...

Merve 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 269 günde · Beğendi · Puan vermedi

Dünya ya kalbiyle sokulanlar çabuk yaralanır; kalp hassastır, hile bilmez.
Derdini sev, kaderini sev, Sana kutuların karanlığından sonra aydınlığı gostereni sev.

Crossfire 
19 Tem 11:26 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın adı ve alt başlığının bile ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. ''Yavaşla!'' ''Bu dünyadan bir kere geçeceksin.''
''Modern'' hayatlarımızda belirli furyalara kapılıp gidiyoruz.Öğrenciler için okul hayatı, çalışanlar için ise iş hayatı o insanların günlerinin büyük bir bölümünü ele geçiriyor.Okula veya işe gitmek için bile o kadar çok enerji harcıyoruz ki.. aynı şekilde meşgul olduğumuz işlerde de aynı performansı göstermemiz bekleniyor.Gösteremezsek kırılıyoruz,eziliyoruz,azarlanıyoruz.
Kitapta farklı farklı o kadar çok önemli konulara değinmiş ki yazar, gerçekten beğendiğimi söyleyebilirim. ''Alışveriş Merkezleri'' nin insanların hayatını hatta toplumların kültürünü şekillendirmesi, ebeveyn-çocuklar arasındaki ilişkiler, ergenlerin kendilerini keşfetmeye çalışmaları ve televizyon,internet tarafından birçok etkiye (daha çok olumsuz) maruz kalmaları. Sıkça dile getirilen ''Ataerkil'' sistemdeki İdeal veya Sert Erkek Profilleri, Özel Alan'a hapsedilmeye çalışan fakat endüstrileşmeyle birlikte Kamusal Alan'a, ''Erkek''lerin ambargo koyduğu alanlara girmesi.
Ağırlıklı olarak gençler olmak üzere insanların mahremlerini internet ortamında şuurlu veya şuursuzca paylaşmaları.Aynı durumun zehirli televizyon programlarında da görülmesi..

Böyle konular işte. Şiddetle okumanızı öneririm!

Ali Rıza MALKOÇ 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beğeni ile okudum. Teknolojinin olumsuz etkilerinden kurtulmak için, adeta ysn etkisi olmayan ilaç gibi..yaşanmış vakalar, örnekler ve çözüm önerileri sunan akıcı bir eser.......

murat ince 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

bize dayatılan hızlı yaşamdan sıkılmış olanların okuyup çok şey bulabileceği bir kitap. bazı değerleri çok kolay tüketmeye başladık mı ne

Kitaptan 164 Alıntı

Kimse size iyi bir anne olduğunuz için aferin demez, ama iyi yazarlar, iyi doktor veya iyi öğretmenler aferin alır.Tuhaf şeydir, işlerimiz bize bir kimlik verir ama annelik veya babalık vermez.Yine de pek çok anne bebekleriyle geçirdikleri o rüya anlarını hiçbir şeye değişmek istemez.

Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 116)Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 116)
Esma Tezgi 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz.

Yavaşla, Kemal SayarYavaşla, Kemal Sayar

Bilge romancı Soljenitsin, 'Ele geçirerek değil, ele geçirmeyi reddederek' insanlığa ulaşabileceğimizi söylüyordu.Hep daha fazlasına ulaşmak için çabalamak yerine, sahip olma yarışından çekilerek, paylaşarak, vererek.

Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 79)Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 79)
Esma Tezgi 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Herkes konuşuyor ama pek az insan dinliyor. Çok konuşmak, beraberinde sağırlığı getiriyor.

Yavaşla, Kemal SayarYavaşla, Kemal Sayar

Bir arkadaşım, Türkiye'de pek çok insanın çalışmak için can attığı büyük bir firmada üst düzey yöneticiydi ve azımsanmayacak bir maaş alıyordu.Ne ki şirket onun bütün ruhunu emiyor, geriye bir insan posası bırakıyordu.

Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 25)Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 25)

''Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde'' diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında, ''Kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile.'' Telaş, hayatı daha da yüzeysel kılar.Hız hayatı eksiltir.

Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 39)Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 39)
Mehmet Ferit 
31 May 18:42 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kendini ürün olarak sunan bir insan türüyle karşı karşıyayız, kendisini iyi satabilirse o ‘bir başarı öyküsü’dür, satamazsa başarısızlığın daniskası!

Yavaşla, Kemal SayarYavaşla, Kemal Sayar

Özsaygısı düşük olan babaların çocukları üzerinde gösterdikleri olumsuz etki, kendisiyle barışık olmayan annelerin olumsuz etkisinden daha fazladır.Ayrıca ebeveynler arasındaki çatışma boyunca, baba-çocuk bağı daha soğuk, daha kolay bozulabilir nitelikte görünmektedir.

Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 134)Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 134)
Esma Tezgi 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İlişkilerin, aşkların, dostlukların ve hatta sohbetin bile kısa ömürlü ve sanal olduğu dünyada, insanların kendilerini gerçek olarak hissetmeleri zorlaşıyor. Ne dünya ne de kendileri gerçek. Her şey, 'bir dürbünün tersinden bakıyor gibi' bulanık.

Yavaşla, Kemal SayarYavaşla, Kemal Sayar

'ben tarikatı'
'İnsanın ‘kendisini tavaf eden hacı’ olduğu bir zamanda, ilişkiler de kısa ömürlü ve yüzeysel.'

Yavaşla, Kemal SayarYavaşla, Kemal Sayar