Yavaşla (Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
20561
Gösterim
Adı:
Yavaşla
Alt başlık:
Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752635364
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Yavaşla
Yavaşla
İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor. Aynı anda o kadar çok şey yapıyoruz ki insani ilişkilerimiz gün içinde hallediliveren işlerden sadece biri haline geliyor. İşkoliklik, kendine sevdalanmanın değişik bir örneği olarak genç profesyoneller arasında yükseliyor. Hayatın ritimlerini pazarın ritimlerine ayarlayan, ancak paraya tahvil edilebilen değerlere önem atfeden yeni bir benlik, küresel rüzgârla birlikte dünyaya yayılıyor.

"Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile"diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında. Gerçekten de hız bizi uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Aslında bütün varlığımızla hiçbir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. Hızlandıkça zaman kazanmıyor, sadece parçalanıyoruz.

Kendimizi bulmak için hayatın kendi ritmine geri dönmeye ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, kendi kendimize "Yavaşla!" diyoruz. Çünkü yavaş güzeldir...

Doç. Dr. Kemal Sayar ile bizleri hızın ve değerlerini yitirmiş bir hayatın tutsağı olmaktan kurtulmaya davet ediyor. YAVAŞLA, modern çağın getirdiği hız eksenli hayatın, mahremiyetin yitirilişinin, aile ilişkilerindeki çözülmenin, teknoloji odaklı yaşamlarda görülen iletişim kaybının güncel bir eleştirisi. "Modern Mutsuzluk", "Modern Zamanlarda Aile", "Benliğin ve Toplumun Krizi" ve "Yavaş Güzeldir" adlı bölümlerden oluşan kitap bir modern zaman eleştirisi olmanın yanı sıra, eleştirdiği olgulara çözüm önerileri getiren, kaybedilen manevi zenginliği yeniden bulmaya davet eden bir çalışma.

Hız eksenli bir hayata eklemlenmek durumunda kalan ve bu kısır döngüden rahatsız olanlar YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!
(Tanıtım Bülteninden)
224 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okumanız için buraya ne yazmam gerekiyor bilmiyorum lakin istediğim bu...!

Yüksek Lisans Hocamın önerisi ile başladım Kemal Sayar okumaya, ne de güzel etmişim...

Şimdi ise ben size öneriyorum
Ki sorunları söyleyenin çok çözüm üretenin olmadığı bir zamanda böyle bir "Değer" karşımıza çıkmış bulunmakta...

Okumalısın...
224 syf.
Kitapta, hızın ve değerlerini yitirmiş bir toplumun kurtuluş çağrısı yapılır. Modern çağ, mahremiyeti, ikili ilişkileri ve teknolojinin getirdiği sosyal çarpıklıkla beraber insanların hayatına sirayet etmeye başlamıştır. ‘Yavaşla’ ve ‘Bu dünyadan bir defa geçeceksin.’ mesajlarıyla okuyucuya bir dinlenme noktası yaratmıştır. Ebeveynlerin sorumlulukları hatırlatılmış, gençlere nasıl yaklaşılması gerektiğine dair önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, gençlere geleceğin mimarları oldukları anlatılmış, umudunu kaybeden gençliğin sorunlarından ve sonuçlarından bahsedilmiştir. Çağın sosyolojik ve psikolojik problemleri bireyler üzerinden hikâyeleştirmelerle ve anılarla desteklenip örneklendirilmiştir. Bilimsel bir makale tadında olan ama bir o kadar da akıcı bir dil kullanılan kitap, okuyucuları sıkmayacak, aksine bu sorunların farkında olan bir başkasını görmüş olmak kitabın albenisini artıracaktır.
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Geçenlerde fark ettim; durup düşününce, durmaya düşünmeye vakit ayırınca fark ettim. Öğretmenliğe başlayalı 20 yıl olmuş. Ne okullardan geçmiş, ne öğrencilerle ders yapmışım. Saçlarıma kırağılar düşmüş, geleceğe dair hayaller kurmak yerine bir kaç güzel hatıraya sığınır olmuşum. “Haydi anlat bakalım şu 20 yılı" deseler, bir kompozisyon yazacak kadar bile hatıram yok. Hayatın en güzel günler metruk bir Manastır gibi yıkık dökük kalmış.

Faruk Nafiz “Han Duvarları” nı Ulukışla yolundan Orta Anadolu’ya giderken bir kaç günlük süreçte yazmıştı. İnsan bunu duyunca yaşadığı -af edersiniz- yaşamadığı günlere hayıflanıyor.

Artık hiçbirimizin durup düşüneceği vakti kalmadı. Ruhumuzu daha hızlı bir dünyaya sattık. Hayat öyle hızlı ki bir kaç gün geriden takip etseniz taşradan gelen yaşlı köylü ilk kez geldiği bir şehirde kendini nasıl ürkek hissediyorsa siz de öyle kalıveriyorsunuz. Tanımayanlar "Yazık garibe." deyip yüzünüze selam ruhunuza huzur vermeden geçip gidiyorlar.

Oysa güzellikler, onları seyretmek için duranlara ancak bir şeyler söyler. Sesini duyanlara konuşur.

Modern hayat bizi bir hız yarışının içine çekti, öyle ağır bedeller ödetiyor ki... Koşarken anlamıyoruz ne kadar ücret ödediğimizi. Cebimize sıkıştırılan bir kaç lira hakikati perdelemeye yetiyor.

Kemal Hoca: “Yavaşla, çünkü bu hayattan yalnız bir kez geçeceksiniz.” Diyor. Bu konuda söyleyeceği daha çok şey var...
246 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitap 4 ana bölümden oluşuyor.
- Yavaş Güzeldir
-Modern Mutsuzluk
-Modern Zamanlarda Aile
-Benliğin ve Toplumun Krizi
Yazar güncel sosyolojik konuları, sorunları öz ve net bir şekilde ele almış ve dile getirmiştir. Ve hepsinede çözümler getirmiştir.
Zihinlerin dahada olgunlaştığı ve ufkun genişlediği bir eser olmuş. Olaylara ve hayata daha farklı açılardan bakmanızı sağlayacak.
244 syf.
·3 günde·10/10
Kitap 4 ana bölümden oluşuyor(Yavaş Güzeldir, Modern Mutsuzluk, Modern Zamanlarda Aile, Benliğin ve Toplumun Krizi). Yazar güncel sosyolojik konuları ve sorunları çok öz, net ve akıcı bir şekilde dile getirmiş. Getirmekle kalmamış her birine çözüm önerisi sunmuş(çözüm odaklı, en sevdiğim).
Sosyolojik ve psikolojik konularla oldukça ilgilenen biri olduğum için kafamdaki düşüncelerin yazarındakilerle destekleniyor oluşuyla zihnimdekilerin daha da olgunlaştığını ve hatta bazı açılardan ufkumun açıldığını söyleyebilirim.
Önemli yerleri çizerek okurum ve şuan bu kitap boyama kitabına döndü :)
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Gerçekten toplum olarak buna ihtiyacımız var....
224 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Modern cağ çok hızlı ilerliyor sevmek, düşünmek ve yaşamak için neredeyse zamanımız yok.

"İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor." Evet geleceği düşünmekten, planlar yapmaktan an'ı yaşayamıyoruz.

Her şey o kadar hızlı ve yapay ki yaşarken yaşamayı unutmuşuz. Hız yapmaktan başımız dönmüş. Kemal Sayar'ın tavsiyesine kulak verelim "YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!"
246 syf.
Bu kitabı bir dergi de kitap önerisi bölümünde görmüştüm. "O kadar hızlı gidiyoruz ki ruhlarımız arkada kalıyor." bu cümleden çok etkilenip bu kitabı aldım. Iyikide aldım. Ilk Kemal Sayar kitabım ama kesinlikle son olmuycağını biliyorum. Modern hayatın hızından uzaklaşmamızı, yavaşlamamızı bizlere söylüyor. Hız yaparak zaman kazanamayacığımızı o hızla benligimizden sevdiklerimizden ve hayatımızı özümseyerek yaşamaktan bizi alıkoacağını söylüyor. "Modern çağ, bolluk çağı ruhun açlığını gidermiyor." Kesinlikle alıp okuyun, okutun.
Son olarak kitabın son sayfalarından bir alıntı yazmak istiyorum.
" Bir toplumsal seferberlik öneriyorum. Kanaat önderi sayılan kişilerin, medya şöhretlerinin, cemiyet sayfası gediklilerinin, kendilerini görünür kılan isimsiz kalabalığa ödemeleri gereken bir borç olduğunu düşünüyorum. Gençlerin olduğu her yere gitmeli, onları hapların koynundan almak için çaba harcamalı, ellerindeki jiletleri çekip almalı, onlara umut dolu mesajlar ulaştırmalılar. Devlet denen o büyük organizma, "gençleri hayattan soğutmak" cürümüne karşı tetikte olmalı.
246 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Kitap her konuya değinmiş;sosyal,siyasi ve ekonomi ...İlkin kitabın ismine göre yazmış sonra ülkemizde oluşan sorunları dile getirmiş .Olanı yansıtmış olması gerekeni de tavsiye etmiş bir deneme tarzı kitaptır .

Her görüşe her düşünceye saygıyla yaklaşan yazarımız,yeri geldiğinde hataları da söylemiş .

Kitap hakkında olumlu ve olumsuz olarak elestiri yapmak gerekirse,gerçekten yapay zeka devrinde ortaya çıkan sorunları dile getirmiş ve teknolojinin zararlarıni söylerken aslında teknolojiyi faydalı şeylerde kullanırsak çok güzel bir şey olduğunu ifade etmeye çalışmış

Olumsuz olarak elestirime gelince ,ben zannederdim ki hep kitabın ismine göre devam edecek lakin yavaslamaktan ziyade toplumsal sorunlara değinmiş isimle kitabı uyusturamadim


Ama kitabı içtenlikle tavsiye ederim..İyi okumalar iyi okurlar..:)
246 syf.
·Puan vermedi
Kemal Sayar'ın kitaplarını bence herkes okumalı. Ben çok etkileniyorum kitaplarından.
Okuyun bir şey kaybetmezsiniz...


Büyüğün küçüğü yendiği bir dünyadan, hızlının yavaşı yuttuğu bir dünyaya doğru gidiyoruz.
Afrika sözünde söylendiği gibi, “O kadar hızlı gidiyoruz ki ruhlarımız arkada kalıyor.”
Kemal Sayar, daha akıllı telefonların, daha hızlı internetin ve daha hızlı otomobillerin çağında yaşayan bizlere, üzerinde “Yavaşla!” yazan bir tabela gösteriyor âdeta. Hatırlamanın, o geniş şimdide yani anda olmanın, yavaşlığın keşfi ve keyfini sürmenin erdemleri üzerinde düşünmeye çağırıyor bizi. Herkesin zamansızlıktan yakındığı bu çağda; hız yapmanın zaman kazandırmadığını, o hızla benliğimizden, sevdiklerimizden ve biricik hayatımızı duyumsayarak yaşamaktan uzaklaştığımızı anlatıyor. Modern hayatın baş döndürücü hızından uzaklaşmak ve sevdiklerinin gözlerinin içine bakmak isteyenler için, bir kılavuz kitap.
246 syf.
·2 günde
Kemal Sayar'a ait okuduğum ilk kitap oldu. Beklediğimin aksine yazarın dili son derece hafif ve akıcıydı. Edebiyata olan ilgisi ve bazı şiirleri ile tanınan Kemal Sayar, "psikoloji" temalı bu kitabında da sevdiği yazar ve şairlere bolca atıfta bulunmuş.

Kitabı okurken, bilimsel bir psikoloji kitabı okumak yerine sıradan şeyler okuyor gibi, birisiyle sohbet ediyor hissettim. Oysa sıradan olan şey yazılanlar değil, anlaşılır olması için kullanılan dilin basitliğiydi. Bu çok hoşuma gitti.

Özellikle; çağımıza, çağımızla gelen teknolojiye ve bu teknolojinin insan ilişkileri ve toplum üzerinde yarattığı zararlar üzerinde durulmuş.

Bize, sanki yapmamızın bir kural gibi dayatıldığı birtakım "görevleri" yapmadan önce bir uyarı adeta: "Son söz niyetine: Yavaşlayın! Bu hayattan sadece bir defa geçeceksiniz."
224 syf.
·Beğendi·9/10
Prof. Dr. Kemal Sayar 'ın hayatı fazlasıyla hızlı yaşayanlar, ve bu yaşayıştan rahatsız olanlara diyecek tek bir kelime ile (YAVAŞLA!) adlı kitabı ama ellee tutulur gözle görülür büyük bir değere sahip, toplumumuzun büyük sorunlarını ele aldığı bir kitap. Okurken altını çizdiğiniz veya fikirlerine katıldığınız tartışmaya ve çözüm bulunmaya odaklı okadar gerçek konular var ki... Kesinlikle okunması tavsiye edilir.

Kitaptan alıntılar :

--Günümüzde sessizlik hor görülür. Konuşan insanın sağlıklı olduğu önermesi alttan alta desteklenir. Oysa kedere sessizce de katlanabilir insan. Hayatın keder ve sevinçleriyle bizi usul usul büyütmesine izin vermek gerekir. Çok eski zamanlarda bir bilge, "Sana çok şeyler öğretecek acıya" demişti, "hoş geldin de."

--Geçmişin erdemi "Kendini bil!" sözünde yoğunlaşıyordu, bugünün dünyası "Kendin ol!" diyor. "Kendin olmak için kendini göstermen gereken bir çağda yaşıyorsun."

---Saatlerini doğanın ve iç dünyalarının çevrimine ayarlayanlar, güneşi ve gökyüzünü görebilenler, hayatı uzun bir şimdi veya yekpare, geniş bir an olarak yaşayabilenler, 'içime çektiğim hava değil gökyüzüdür' diyebilenler eve mutlu dönüyor.

--İnsan dili kötürüm ve kekeme bir hal almış durumda. Televizyonun uğultusu, cep telefonun zırıltısı, hayatın telaşı sahici bir konuşmayı giderek imkansız bir hale getiriyor. Oysa insan hikayeler anlatmak isteyen bir varlık.
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yavaşlama"denince(yargılama yetisinden af buyurarak ) sınav dönemlerimi düşündürür; herkesin bir anksiyetesi olduğu dönemde bu anksiyeteyi cevremizdekilere de yansıtmış oluruz ve bazen değerler uğruna irreversbl etkiler bırakmış olabiliyoruz tam bir suda boğulmuş hissi içerisinde olduğumuzu hakikat ışığı arayışını hatırlatır. Hep kopyala yapıştır ilişkilerimiz bizi hırs hastalığına yayılan mikroba karsı bağışıklık sistemimizi azaltıp ; okumaya, dinlemeye sabırsızlık, zamandan tasarruf zaman taşikardisi içinde ;hastanede sıra bekleme,otobüste, bankada hep bir acelecilik hep bir yetişme telaşı içinde" bir dur"deyip bu hengâmda yavaşlayarak tefekkür etmek farklılığı kaybettiğimiz yaşamın nefes alma görme yürüme gibi temel ihtiyaçların nimetine şükretmeyi hatırlatır . Hızın yan etkileri kalbin empati damarlarının tıkanması sonucu oluşan pıhtının beyine atması ile fikir , kişilik ,görememe gibi etkiler oluşturur. Bu eser ile sahip olduklarımız nimetleri tefekkür ederek tamah,tevekkül etmek icin yol gösteriyor."Bazen hayat vahyin kesildiği zaman gibidir"sözünü yaşadığınız dönemde okumanız tavsiye olunur
Derdini sev, kaderini sev,
sana kuyuların karanlığından sonra aydınlığı göstereni sev.

"Okuyarak öğreneceksin ama severek anlayacaksın"
Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz.
Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yavaşla
Alt başlık:
Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752635364
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Yavaşla
Yavaşla
İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor. Aynı anda o kadar çok şey yapıyoruz ki insani ilişkilerimiz gün içinde hallediliveren işlerden sadece biri haline geliyor. İşkoliklik, kendine sevdalanmanın değişik bir örneği olarak genç profesyoneller arasında yükseliyor. Hayatın ritimlerini pazarın ritimlerine ayarlayan, ancak paraya tahvil edilebilen değerlere önem atfeden yeni bir benlik, küresel rüzgârla birlikte dünyaya yayılıyor.

"Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile"diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında. Gerçekten de hız bizi uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Aslında bütün varlığımızla hiçbir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. Hızlandıkça zaman kazanmıyor, sadece parçalanıyoruz.

Kendimizi bulmak için hayatın kendi ritmine geri dönmeye ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, kendi kendimize "Yavaşla!" diyoruz. Çünkü yavaş güzeldir...

Doç. Dr. Kemal Sayar ile bizleri hızın ve değerlerini yitirmiş bir hayatın tutsağı olmaktan kurtulmaya davet ediyor. YAVAŞLA, modern çağın getirdiği hız eksenli hayatın, mahremiyetin yitirilişinin, aile ilişkilerindeki çözülmenin, teknoloji odaklı yaşamlarda görülen iletişim kaybının güncel bir eleştirisi. "Modern Mutsuzluk", "Modern Zamanlarda Aile", "Benliğin ve Toplumun Krizi" ve "Yavaş Güzeldir" adlı bölümlerden oluşan kitap bir modern zaman eleştirisi olmanın yanı sıra, eleştirdiği olgulara çözüm önerileri getiren, kaybedilen manevi zenginliği yeniden bulmaya davet eden bir çalışma.

Hız eksenli bir hayata eklemlenmek durumunda kalan ve bu kısır döngüden rahatsız olanlar YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.812 okur

  • Kitap Sever Psikolog
  • Esra Dinçbilek
  • Samet Soylu
  • Eslem
  • Yunus emre
  • Ütopya
  • Ayşe Gümüş
  • Bilal Ömer Yıkım
  • Ziya Kalafat
  • Büşra çelikörs

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%24.6
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%26.1
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.3
Erkek
%33.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.1 (98)
9
%11.3 (61)
8
%12.2 (66)
7
%4.6 (25)
6
%2.2 (12)
5
%1.1 (6)
4
%0.2 (1)
3
%0.4 (2)
2
%0.4 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları