Yavaşla (Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.734
Gösterim
Adı:
Yavaşla
Alt başlık:
Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752635364
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Yavaşla
Yavaşla
İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor. Aynı anda o kadar çok şey yapıyoruz ki insani ilişkilerimiz gün içinde hallediliveren işlerden sadece biri haline geliyor. İşkoliklik, kendine sevdalanmanın değişik bir örneği olarak genç profesyoneller arasında yükseliyor. Hayatın ritimlerini pazarın ritimlerine ayarlayan, ancak paraya tahvil edilebilen değerlere önem atfeden yeni bir benlik, küresel rüzgârla birlikte dünyaya yayılıyor.

"Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile"diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında. Gerçekten de hız bizi uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Aslında bütün varlığımızla hiçbir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. Hızlandıkça zaman kazanmıyor, sadece parçalanıyoruz.

Kendimizi bulmak için hayatın kendi ritmine geri dönmeye ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, kendi kendimize "Yavaşla!" diyoruz. Çünkü yavaş güzeldir...

Doç. Dr. Kemal Sayar ile bizleri hızın ve değerlerini yitirmiş bir hayatın tutsağı olmaktan kurtulmaya davet ediyor. YAVAŞLA, modern çağın getirdiği hız eksenli hayatın, mahremiyetin yitirilişinin, aile ilişkilerindeki çözülmenin, teknoloji odaklı yaşamlarda görülen iletişim kaybının güncel bir eleştirisi. "Modern Mutsuzluk", "Modern Zamanlarda Aile", "Benliğin ve Toplumun Krizi" ve "Yavaş Güzeldir" adlı bölümlerden oluşan kitap bir modern zaman eleştirisi olmanın yanı sıra, eleştirdiği olgulara çözüm önerileri getiren, kaybedilen manevi zenginliği yeniden bulmaya davet eden bir çalışma.

Hız eksenli bir hayata eklemlenmek durumunda kalan ve bu kısır döngüden rahatsız olanlar YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!
(Tanıtım Bülteninden)
Kitabı okumanız için buraya ne yazmam gerekiyor bilmiyorum lakin istediğim bu...!

Yüksek Lisans Hocamın önerisi ile başladım Kemal Sayar okumaya, ne de güzel etmişim...

Şimdi ise ben size öneriyorum
Ki sorunları söyleyenin çok çözüm üretenin olmadığı bir zamanda böyle bir "Değer" karşımıza çıkmış bulunmakta...

Okumalısın...
Kitap 4 ana bölümden oluşuyor(Yavaş Güzeldir, Modern Mutsuzluk, Modern Zamanlarda Aile, Benliğin ve Toplumun Krizi). Yazar güncel sosyolojik konuları ve sorunları çok öz, net ve akıcı bir şekilde dile getirmiş. Getirmekle kalmamış her birine çözüm önerisi sunmuş(çözüm odaklı, en sevdiğim).
Sosyolojik ve psikolojik konularla oldukça ilgilenen biri olduğum için kafamdaki düşüncelerin yazarındakilerle destekleniyor oluşuyla zihnimdekilerin daha da olgunlaştığını ve hatta bazı açılardan ufkumun açıldığını söyleyebilirim.
Önemli yerleri çizerek okurum ve şuan bu kitap boyama kitabına döndü :)
Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Gerçekten toplum olarak buna ihtiyacımız var....
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.012 Oy)19.950 beğeni45.723 okunma3.589 alıntı193.158 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.155 Oy)13.983 beğeni36.266 okunma3.798 alıntı154.021 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.761 Oy)9.722 beğeni27.330 okunma2.008 alıntı126.393 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.264 Oy)9.264 beğeni27.665 okunma2.940 alıntı121.922 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.951 Oy)9.222 beğeni30.302 okunma918 alıntı146.879 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.026 Oy)11.826 beğeni29.702 okunma1.694 alıntı155.177 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.940 Oy)9.474 beğeni26.696 okunma1.830 alıntı136.381 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.756 Oy)8.218 beğeni22.372 okunma4.666 alıntı137.310 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.481 Oy)4.397 beğeni16.716 okunma1.595 alıntı81.495 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.244 Oy)5.690 beğeni18.298 okunma1.157 alıntı64.035 gösterim
Modern cağ çok hızlı ilerliyor sevmek, düşünmek ve yaşamak için neredeyse zamanımız yok.

"İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor." Evet geleceği düşünmekten, planlar yapmaktan an'ı yaşayamıyoruz.

Her şey o kadar hızlı ve yapay ki yaşarken yaşamayı unutmuşuz. Hız yapmaktan başımız dönmüş. Kemal Sayar'ın tavsiyesine kulak verelim "YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!"
Kemal Sayar hayatı ve yaşam şeklimizi, modern çağın bize getirdikleri ve bizden götürdüklerini, zamana ayak uydurmak için hayatı nasıl kaçırdığımızı o kadar güzel bir biçimde sunmuş ki okurken hem farkındalık kazanıyorsunuz hemde sanki sohbet ediyormuşsunuz gibi keyif alarak konunun içerisine giriyorsunuz. Her sayfada çok ayrı ve çok güzel noktalara öyle güzel denilmiş ki..
Okurken modern çağa ayak uydurmak için nasıl insani değerlerden vazgeçtiğimizi, hayır ben öyle değilimdir derken aslında tam olarak öyle olduğunuzu fark ediyor ve istem dışı hayatınızı ve değerlerinizi yeniden gözden geçiriyorsunuz. Hayatınızı ve hayat tarzınızı yeniden gözden geçirmek istiyorsanız, size farkındalık katacak mükemmel bir kitap.
Geçenlerde fark ettim; durup düşününce, durmaya düşünmeye vakit ayırınca fark ettim. Öğretmenliğe başlayalı 20 yıl olmuş. Ne okullardan geçmiş, ne öğrencilerle ders yapmışım. Saçlarıma kırağılar düşmüş, geleceğe dair hayaller kurmak yerine bir kaç güzel hatıraya sığınır olmuşum. “Haydi anlat bakalım şu 20 yılı" deseler, bir kompozisyon yazacak kadar bile hatıram yok. Hayatın en güzel günler metruk bir Manastır gibi yıkık dökük kalmış.

Faruk Nafiz “Han Duvarları” nı Ulukışla yolundan Orta Anadolu’ya giderken bir kaç günlük süreçte yazmıştı. İnsan bunu duyunca yaşadığı -af edersiniz- yaşamadığı günlere hayıflanıyor.

Artık hiçbirimizin durup düşüneceği vakti kalmadı. Ruhumuzu daha hızlı bir dünyaya sattık. Hayat öyle hızlı ki bir kaç gün geriden takip etseniz taşradan gelen yaşlı köylü ilk kez geldiği bir şehirde kendini nasıl ürkek hissediyorsa siz de öyle kalıveriyorsunuz. Tanımayanlar "Yazık garibe." deyip yüzünüze selam ruhunuza huzur vermeden geçip gidiyorlar.

Oysa güzellikler, onları seyretmek için duranlara ancak bir şeyler söyler. Sesini duyanlara konuşur.

Modern hayat bizi bir hız yarışının içine çekti, öyle ağır bedeller ödetiyor ki... Koşarken anlamıyoruz ne kadar ücret ödediğimizi. Cebimize sıkıştırılan bir kaç lira hakikati perdelemeye yetiyor.

Kemal Hoca: “Yavaşla, çünkü bu hayattan yalnız bir kez geçeceksiniz.” Diyor. Bu konuda söyleyeceği daha çok şey var...
Prof. Dr. Kemal Sayar 'ın hayatı fazlasıyla hızlı yaşayanlar, ve bu yaşayıştan rahatsız olanlara diyecek tek bir kelime ile (YAVAŞLA!) adlı kitabı ama ellere tutulur gözle görülür büyük bir değere sahip, toplumumuzun büyük sorunlarını ele aldığı bir kitap. Okurken altını çizdiğiniz, veya fikirlerine katıldığınız tartışmaya ve çözüm bulunmaya odaklı okadar gerçek konular var ki... Kesinlikle okunması tavsiye edilir.

Kitaptan alıntılar :

--Günümüzde sessizlik hor görülür. Konuşan insanın sağlıklı olduğu önermesi alttan alta desteklenir. Oysa kedere sessizce de katlanabilir insan. Hayatın keder ve sevinçleriyle bizi usul usul büyütmesine izin vermek gerekir. Çok eski zamanlarda bir bilge, "Sana çok şeyler öğretecek acıya" demişti, "hoş geldin de."


--Geçmişin erdemi "Kendini bil!" sözünde yoğunlaşıyordu, bugünün dünyası "Kendin ol!" diyor. "Kendin olmak için kendini göstermen gereken bir çağda yaşıyorsun."

---Saatlerini doğanın ve iç dünyalarının çevrimine ayarlayanlar, güneşi ve gökyüzünü görebilenler, hayatı uzun bir şimdi veya yekpare, geniş bir an olarak yaşayabilenler, 'içime çektiğim hava değil gökyüzüdür' diyebilenler eve mutlu dönüyor.

--İnsan dili kötürüm ve kekeme bir hal almış durumda. Televizyonun uğultusu, cep telefonun zırıltısı, hayatın telaşı sahici bir konuşmayı giderek imkansız bir hale getiriyor. Oysa insan hikayeler anlatmak isteyen bir varlık.
Hayattan bakarak değil görerek geçmemiz gerektiğini anlatıyor.
Her günümüzü bir defa yaşarken fark ederek, zevk alarak, düşünerek ve severek yaşamalıyız aslında.

Şimdiki kalabalık ve hızlı zamana karşı yavaşlayarak düşünerek ve hissederek hareket etmek kolay mı ki acaba?

Düşünmek, görmek, hissetmek ve sevmek için zaman ayırmalıyız!
Kemal Sayar çok iyi bir yazar. Yetkin bir psikiyatrist olduğu için de toplumumuzdaki bireylerin davranışlarını, altında yatan sebepleriyle birlikte çok iyi gözlemliyor ve yazıyor. Bu kitapta da günümüz teknolojisinin kişileri, aile hayatını, günlük yaşamdaki ilişkileri vb. nasıl etkilediğiyle ilgili yazılar yer alıyor. Yapılan tespitler gerçekten yerindeydi, beğendim.
kemal sayar'ı ilk defa 'sonsuza dek şophie' şiiriyle tanımıştım, sevmiştim ve çok etkilenmiştim. diğer psikologlar gibi değil o benim için. kendisi de psikolog olduğu halde günümüz hasta/doktor sömürü düzenine çok ağır eleştiriler getirebilecek kadar dürüst, şeffah, bizden birisi O.

kitabı okurken, ruhunuza pencere açan bir tarafı var. adında olduğu gibi 'yavaşlayıp' bir an içinizi dinliyorsunuz.
Adeta kelimesi kelimesine altı çizilecek ( ki ben birincisi kitapta böyle bir şey asla yapmam ve ayrıca ' e- kitap ' olarak okudum ) kişisel gelişim ve motivasyon kaynağı olan ve ayrıca okudukça bitmesini istemediğim bir eser.

Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Kitabı anlatmayı alıntılara bırakarak, daha çok yazarın yaklaşımını ortaya koymaya çalışacağım:
Özellikle psikoloji kitapları hep biraz iticidir. Bazı mecburiyetlerden ötürü okutur kendini, biraz da zorlamayla. Oysa modern insan olarak benzer kaygıları taşıyan ve mesleği nedeniyle aşina olduğu hazır reçetelere de eleştirel yaklaşan bir insanla samimi sohbetleri andırıyor kitap. yazarın tespitlerine, bulgularına ve samimi paylaşımlarına şahit oluyorsunuz; ticari kaygılardan çok varoluş kaygılarıyla yazıldığını hissediyorsunuz. oryantalist bir yaklaşımdan öte, candan bir dost eli sanki coğrafya insanına, insana.. Yer yer, dinsel ve Batıcı yaklaşımlara takılmamalı bence. Aynı zamanda kendi arayışını okurla paylaşma cesareti ki, az rastlanıyor...
"O kadar hızlı gidiyoruz ki ruhlarımız arkada kalıyor."
'Yavaşla';gündelik hayatın telaşı içinde tam da hayata yetişemedigimiz, zamandan sikayet ettigimiz dönemlerde, bize şimdi ve burada olmanın, icimize dönmenin 'an'da olmanın huzurunu tattırıyor; adeta  bir silkelenme etkisi yaratıyor. Hani bazen içsel bir boşluk hissederiz ya, hem her şey tamamdır hem de bir şeyler eksik sanki.. İşte bu boşlugu 'yavaslama sanatı' sayesinde, ancak içimize dönerek  doldurabilecegimizi fısıldar bize bu kitap..Yavaşlama sanatı.. Daha anlamlı bir hayata doğru yol almamız icin bir anahtar. Kesinlikle okunması gerek. Naif anlatımıyla sizi sarıp sarmalayacak, eminim çok şey de katacaktır.
"Istırap bir ögretmen. Tahammül ve direnç, insanın erdemleri. Bir ağrıyı bedenimizde gezdirip dinlendirerek de olgunlaşırız. Bir hüzün nöbetinden güçlenerek de çıkabiliriz."
Sevmek için zaman ayırmak gerekir. Bilmek için zamana ihtiyaç duyarız. Güzelliği ancak zaman ayırarak fark ederiz. Zamanla olgunlaşırız. Lütfen yavaş gidiniz.
Kimse size iyi bir anne olduğunuz için aferin demez, ama iyi yazarlar, iyi doktor veya iyi öğretmenler aferin alır.Tuhaf şeydir, işlerimiz bize bir kimlik verir ama annelik veya babalık vermez.Yine de pek çok anne bebekleriyle geçirdikleri o rüya anlarını hiçbir şeye değişmek istemez.
''Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde'' diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında, ''Kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile.'' Telaş, hayatı daha da yüzeysel kılar.Hız hayatı eksiltir.
Bilge romancı Soljenitsin, 'Ele geçirerek değil, ele geçirmeyi reddederek' insanlığa ulaşabileceğimizi söylüyordu.Hep daha fazlasına ulaşmak için çabalamak yerine, sahip olma yarışından çekilerek, paylaşarak, vererek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yavaşla
Alt başlık:
Bu Dünyadan Bir Defa Geçeceksin
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752635364
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Yavaşla
Yavaşla
İçinde bulunduğumuz çağ, "şimdi"yi yaşamamıza fırsat vermiyor, her şey gelecek için yapılıyor. Aynı anda o kadar çok şey yapıyoruz ki insani ilişkilerimiz gün içinde hallediliveren işlerden sadece biri haline geliyor. İşkoliklik, kendine sevdalanmanın değişik bir örneği olarak genç profesyoneller arasında yükseliyor. Hayatın ritimlerini pazarın ritimlerine ayarlayan, ancak paraya tahvil edilebilen değerlere önem atfeden yeni bir benlik, küresel rüzgârla birlikte dünyaya yayılıyor.

"Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile"diye yazmıştı Kundera, Yavaşlık adlı romanında. Gerçekten de hız bizi uyuşturuyor. Artık her yerde ve hiçbir yerdeyiz. Aslında bütün varlığımızla hiçbir yerde değiliz, parça parça orada ve buradayız. Hızlandıkça zaman kazanmıyor, sadece parçalanıyoruz.

Kendimizi bulmak için hayatın kendi ritmine geri dönmeye ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, kendi kendimize "Yavaşla!" diyoruz. Çünkü yavaş güzeldir...

Doç. Dr. Kemal Sayar ile bizleri hızın ve değerlerini yitirmiş bir hayatın tutsağı olmaktan kurtulmaya davet ediyor. YAVAŞLA, modern çağın getirdiği hız eksenli hayatın, mahremiyetin yitirilişinin, aile ilişkilerindeki çözülmenin, teknoloji odaklı yaşamlarda görülen iletişim kaybının güncel bir eleştirisi. "Modern Mutsuzluk", "Modern Zamanlarda Aile", "Benliğin ve Toplumun Krizi" ve "Yavaş Güzeldir" adlı bölümlerden oluşan kitap bir modern zaman eleştirisi olmanın yanı sıra, eleştirdiği olgulara çözüm önerileri getiren, kaybedilen manevi zenginliği yeniden bulmaya davet eden bir çalışma.

Hız eksenli bir hayata eklemlenmek durumunda kalan ve bu kısır döngüden rahatsız olanlar YAVAŞLAYIN! Bu dünyadan bir kere geçeceksiniz!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 306 okur

 • Seyda
 • Gülistan
 • Biri-kim
 • Absürd Hiçkok
 • Drkitapsever
 • Yüsra Dal
 • Ömer ATALAN
 • Yusuf Koçak
 • Esra Doğan
 • okuryazar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%24.6
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%26.1
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.3
Erkek
%33.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.6 (34)
9
%17.2 (16)
8
%18.3 (17)
7
%8.6 (8)
6
%4.3 (4)
5
%2.2 (2)
4
%0
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%0