Adı:
Yeni Atlantis
Baskı tarihi:
30 Nisan
Sayfa sayısı:
52
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257903530
Kitabın türü:
Orijinal adı:
New Atlantis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Yeni Atlantis, denizde kaybolan ve mükemmel bir ‘ütopik’ uygarlığın yaşadığı ‘Bensalem’ adında bilinmeyen bir adaya rastlayan bir grup denizciyi anlatıyor. Bacon, siyasetin bilim için çalıştığı, bilimin de sistemli bir uğraş haline geldiği ideal bir toplumun değerlerini ve gelişmesini resmeder. Bacon’ın ge­lecekteki insanların keşiflerinin ve bilimdeki ilerlemelerinin idealize edildiği eseri Yeni Atlantis, Thomas More’un Ütopya’sı ve Campenella’nın Güneş Ülkesi ile birlikte Rönesans’ın en tanınmış ütopyaları arasında yer alır. Diğerlerine göre daha çok edebiyata yakın bir anlatım tekniğine sahiptir. Yazıldığı 1624 yılından geleceği öngören, gelecekteki bilim ve teknoloji dünyasını anlatan bir felsefe metnidir.
158 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Platon'un "Devlet"i ve Thomas More'nin "Utopia"sından sonra Bacon'un "Yeni Atlantis"ini de okuduk sonunda. Zaman olarak en son yazılan olmasına rağmen diğer iki kitaptan daha sığ geldi bana. Tabi bilimsel olarak değil, fikirsel olarak söylüyorum bunu. Bir de Hristiyanlık ve Yahudilik övgüsü had safhada. Zaten kitap tamamlanamadan Bacon bu dünyadan göçmüştür.

"Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil hazmettiklerimizdir. Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil muhafaza ettiklerimizdir. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil kafamıza yerleştirdiklerimizdir."
158 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Fundemental dinci arka planlı naturalist rasyonel bir komün denemesi.

Doğanın kendisine dönerek mutlu yaşamın prensiplerini realist olarak ortaya döküp bir ütopya yaratma hayalinde olan Bacon, sanki hayatındaki tüm başarısızlıkları yazdığı, en azından hayalini kurduğu bu ütopyada yok saymış, hayattaki her şeyin hep daha iyisi ve daha mükemmelini tasarlayarak mutluluğa ulaşmayı denemiş bu eserinde. Ancak böyle her yönünden mükemmel olacağına inanılan Ben Salem halkının -yukarıda söylediğim gibi dini etkilerden olacak-, ataerkil muhafazakar bir yönü var. Ancak bu handikapı yenilikçilik fikriyle bezeyerek aşmışlar gibi görünüyor.

Ama bu ütopyada benim açımdan tüm diğer ütopyalar gibi rahatsız edici bir şeyler var. O da her şeyin mükemmel dizayn edilmiş olması. Bana göre hayat böyle değildir. En iyisine en güzeline ulaşmak değildir hayatın amacı. Biraz da elindekiyle mutlu olmasını bilmektir. Sürekli fazlasını istemek insanın aç gözlüğünden gelen bir durumdur. Hem suçların yalanların olmadığı bir toplumda güzelliklerin anlamı bugün ki gibi olmaz. Her şeyin en iyisi standart olur. Peki ya ben, benim hakkımda en iyisini istemiyorsam ?

Neyse bu sorular cevapları çok uzun olan sorular burada cevap arayacak değilim. Ama Bacon’un bu eserini okuduktan sonra aklımıza gelen sorular, bunlar için bile okunabilir. Bu tür eserleri seviyorsanız tavsiye ederim.

İyi okumalar.
 • Güneş Ülkesi
  7.2/10 (352 Oy)285 beğeni1.338 okunma658 alıntı12,5bin gösterim
 • Prens
  8.1/10 (1.730 Oy)1.562 beğeni6,1bin okunma6,7bin alıntı48,9bin gösterim
 • Seçme Hikayeler
  8.0/10 (365 Oy)303 beğeni1.624 okunma1.224 alıntı17,6bin gösterim
 • Candide
  8.0/10 (659 Oy)522 beğeni1.877 okunma2.242 alıntı19,1bin gösterim
 • Yufka Yürek
  7.7/10 (331 Oy)312 beğeni1.400 okunma2.103 alıntı13,9bin gösterim
 • Poetika
  8.0/10 (320 Oy)296 beğeni1.335 okunma586 alıntı9bin gösterim
 • Ecce Homo
  8.1/10 (757 Oy)856 beğeni3.220 okunma9,7bin alıntı29,4bin gösterim
 • Parma Manastırı
  7.6/10 (175 Oy)169 beğeni647 okunma522 alıntı8,5bin gösterim
 • Elektra
  7.9/10 (232 Oy)166 beğeni837 okunma900 alıntı5,2bin gösterim
 • Mavi Oktav Defterleri
  8.2/10 (123 Oy)113 beğeni561 okunma1.516 alıntı4.945 gösterim
88 syf.
·25 günde·8/10
Yeni Atlantis ideal bir toplum düzenini anlatan bir kitap. Evet, bu kitap benim gibi sosyolog adayı olanlar için önemli bir kitap fakat toplumdaki her bireyinde okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. İdeal bir toplum nasıl olabilir, bu ideal toplum ütopyalarıyla yaşadığımız toplum ne kadar uyumlu, uyuşmayan noktalar, eksiklikler neler bunları görmemizde bize yardımcı olacak bir eser. Her bireyin yaşadığı toplumla olması gereken bir toplum arasında bağlantı kurabilmesi kanaatindeyim. Emin olun bu bağlantılar bizi zamanla ideal bir topluma götürecektir. Bunları da sosyologlar düşünsün demeyin, toplumumuzun daha yaşanabilir bir hale gelmesi için bireylerin bilinçli olması oldukça önemli ve unutmayın ki her insan amatör bir sosyologtur.

Keyifli Okumalar ve Huzurlu Günler
158 syf.
·Beğendi·6/10
Hmmm... Tarihi bilim kurgu mu desek, fen bilimlerine yönelik bir kurgu olduğundan mıdır nedir? Beni çok etkilemedi. Bir iki sosyolojik değinmeler ve önermeler dışında çok etkilenmedim. Fakat onun için hayal olan ve ancak Yeni Atlantiste var olmasını hayal ettiği şeyler bugün emrinizde belki o nedenle beni çok sarmadı. Okumasaydım çok da bir şey kaybetmedim diye düşündüm.
Ayrıca baba olmayı ve çok sayıda evlat edinmeyi yerlere göklere sığdıramayan yazar anneyi kutsal olduğu için diye umuyorum kilitli kafeste tutuyor. Doğuran kadın yiyen içen erkek.
Bilemiyorum, yaşanılan dönemde Avrupa'nın kadına değer vermez cehaleti ve yobazlığını bir kere daha gösterdi bana. En aydın hayallerinde bile kadınlarına değer vermeyi akıl edememiş.
Belki ben bu açıdan bakıyorum bilemiyorum. Okuyup karar vermek size düşer.
158 syf.
·6/10
Bacon'in Yeni Atlantis'i henüz tamamlanmamış bir eserdir, özel danışmanı, sırdaşı ve ebedi eserlerinin koruyucusu G.Rawley böyle der. Ama düşününce zaten utopialar hiçbir zaman tamamlanmamış eserlerdir. Tamamlanma, ütopyalarını yitirirler.
.
. Bacon bu eserinde ideal devleti; Tanrinin ışığında bilime dayalı tamamen dış dünyaya izole adaletli bir ada ülkedir, lakin eserini tamamlamamıştır.
.
. Meryemi fahişe olarak gören yahudiler (ülkede yaşayan) bile bu ülkede ona övgüler düzmüş, Tanrıya herhangi bir yoldan olsa da inanan herkesin birlik ve ahlak içerisinde yaşamaktadır.
.
. Böylece borçlarını ödüyorlar sanırım, günah çıkarmak gibi tanrı adına iyi ve güzel olanı savunmak onun yolunda. Bir iç ferahlaması, aydınlanma yolu, egoyu tatmin etme kendini kandırmaca, diye baktım kurguya. İnsanlar Tanrıyı hayatin merkezine koymadan ahlâklı ve adil olamıyor mu?
.
. Yarım bırakmasının sebebi budur belkide yalanlarına tahammülü kalmamıştır.
.
. Lakin, bacon putları yıkmaktan yanadir; bilimin ve felsefenin önüne engel olabilecek batıllara karşıdır. Kendi döneminde Tanrıtanımaz biri olarak adlandırılsa da bu kavrama tamamen karşı çıkmıştır. Rönesans avrupanın karanlığından, kiliselerin etkisinden kurtulma, demem o ki imanla paranın kimde olacağı belli olmamalı :)) .
.
.Bu eseri üzerinde çalıştığı sırada aklı hep doğa felsefesi üzerindedir eserini tamamlamadan aklını işgal eden doğaya yönelmiştir. Kitabın son sayfalarına ulaştığınızda bunu gayet iyi anlayacaksınız.
115 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Bilim adamı olan Francis bacon mesleği gereği bilginin gücünü iyi kavramış biri olmasıyla beraber ütopyasında bununla ilgili bir ada ülkesinin modelini anlatmıştır. Zaten kısır bir eğitim olarak gördüğü Aristotelesçi eğitim sistemine karşı çıkmış ve hep yeniliklere açık olmuştur. Rönesans son dönemlerine denk gelmesiyle insanların bilimle daha güzel bir hayat yaşayacağı fikrini yaymak istemiştir. O dönem skolastik düşüncenin bilimin önünü tıkmasıyla bilgiden uzaklaşmanın yanlışlığına karşı çıkmıştır.

Benim fark ettiğim diğer bişey de eserde George Orwell in 1984 gibi gelecek ile yönetim şeklinden ziyade gelecekteki bilimi kurgulamış gibi geldi bana. Bilim kurgu filmi gibi teknolojinin geleceğini kurgulamış .
115 syf.
Yeni Atlantis'ini yazarken Bacon'ın amacı yalnızca doğa felsefesiyle ilgili çalışmalar yapan bir enstitüyü tanıtmak değil, aynı zamanda bütün yaşamını felsefe ve bilime adamış bir filozofun düşüncesindeki ideal devlet yasalarını ve kurumlarını da belirtmek ve adeta felsefi bir devlet modeli yaratmaktır. Bacon'ın felsefe-bilim utopiasını gözler önüne seren Yeni Atlantis, Platon'dan Thomas Morus'a uzanan utopia geleneği içinde ölümsüz bir yer edinmiştir.A.
115 syf.
·Puan vermedi
İyi yurttaş olmanın iyi insan olmaktan ömce geldiğini savunan ayrıca yeniliklerden korktuğundan kralın egemnliğini öven bir yazarın ütopyası yine de güzel
72 syf.
·2 günde
F. Bacon’ın yeni bir Amerikan inşasında çok etkili olduğu bilinir. Bu eser bu inşanın temel tüyolarını veriyor. Sömürgecilik, doğayı kullanarak doğra hükmetme vs. Bacon’nın ütopyası, bugünün gerçeği
80 syf.
·1 günde·8/10
Bundan 400 yıl önce yazılmış olduğunu düşününce kitaptan etkilenmemek mümkün değil. Hele de yazarının, deney ve gözleme dayalı bilimsel metod anlayışının babası olduğu gözetilirse. Dolayısıyla bilim kurgu ve belgesel tadında bir yolculuk Yeni Atlantis. Kitap yarım almış ama kaldığı yere kadar bile okumaya kesinlikle değer.
Mahvolduğumuz kesindi ve ölümü beklemekten başka çaremiz yoktu artık. Fakat bir umutla da, kalbimizden geçenleri ve yakarışlarımızı Tanrı’ya ulaştırmaya çalışıyorduk.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Atlantis
Baskı tarihi:
30 Nisan
Sayfa sayısı:
52
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257903530
Kitabın türü:
Orijinal adı:
New Atlantis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Yeni Atlantis, denizde kaybolan ve mükemmel bir ‘ütopik’ uygarlığın yaşadığı ‘Bensalem’ adında bilinmeyen bir adaya rastlayan bir grup denizciyi anlatıyor. Bacon, siyasetin bilim için çalıştığı, bilimin de sistemli bir uğraş haline geldiği ideal bir toplumun değerlerini ve gelişmesini resmeder. Bacon’ın ge­lecekteki insanların keşiflerinin ve bilimdeki ilerlemelerinin idealize edildiği eseri Yeni Atlantis, Thomas More’un Ütopya’sı ve Campenella’nın Güneş Ülkesi ile birlikte Rönesans’ın en tanınmış ütopyaları arasında yer alır. Diğerlerine göre daha çok edebiyata yakın bir anlatım tekniğine sahiptir. Yazıldığı 1624 yılından geleceği öngören, gelecekteki bilim ve teknoloji dünyasını anlatan bir felsefe metnidir.

Kitabı okuyanlar 813 okur

 • Shahriyar Valiyev
 • Fatma Ünal
 • Bibliyofil

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.9 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0