·
Okunma
·
Beğeni
·
2180
Gösterim
Adı:
Yeniçeri
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Yeniçeri
Yeniçeri
345 syf.
·Beğendi·10/10
2. Osmanlı padişahı Orhan Bey zamanında kurulan ve ruhunu Bektaşi ocağından devşiren Yeniçeri ocağının ahlak ve nizamını kaybederek düşman yurdu yerine kendi öz vatanını işgal altına alan alçalış ve çürüyüş hikayesidir. Özellikle üç padişah bu hikayede öne çıkar. Parlak bir şahsiyet olmaya doğru yol alan fakat yeniçeri oyunları içinde can veren Genç Osman, yeniçerileri iradesi altına almak uğrunda onlardan daha kıyıcı olmak zorunda kalan 4.Murat, isyan girişimi sonrası kışlalarını topa tutturarak binlerce yeniçeriyi ortadan kaldıran 2.Mahmut.
345 syf.
·Beğendi·9/10
Tarihe ışık tutan mükemmel anlatım. 2. baskısını okuyorum. Yani Üstad hayattayken yapılan baskısı... Okadar güzel ki okurkan kahrolmamak elde değil.
345 syf.
·Beğendi·10/10
15 Temmuz 2016 bana bu kitabı hatırlattı. O günlerden bu güne hiçbir şey değişmemiş tarih sürekli tekerrür etmiş diye düşündüm. Yeniçeri'yi ortadan kaldırmak 16 Nisan'da bizlere nasip olacak
345 syf.
·12 günde·6/10
Kitap biraz tarihi hikayecilik biraz da ders kitabi havasinda yazilmis ve yeniceriligin gelisimini anlatiyor. Biraz hamasi tavirla yazilmis olmasina rağmen yer yer de doğru tespitlerin olduğunu gördüm.
345 syf.
İlk zamanlar övündüğümüz sonrasında ise başımıza bela olan yeniçerilerin ne olduğunun detaylı bir araştırması... Özellikle ocağın kaldırılışı çok çarpıcı... Alemdar Mustafa Paşa ve sonrası... II.Mahmud'un ocağı topa tutması çok iyi tasvir edilmiş.
345 syf.
·Beğendi·10/10
Bir tarih ,yenicerilerinin kurulusundan ortadan kaldirilana kadar geçen süre bu kadar guzel anlatilabilir ancak.Padisahlara gore siralamasida ayrica bir örgü katmis kitaba,Necip Fazıl'ın nadide eserlerinden biri ,mutlaka okunmali diye düşünüyorum
345 syf.
·13 günde·8/10
Türk tarihine 1. Murat döneminde giren ve daha sonra kaldırılması olay olan, Paşa ve Vezirlerin kellesini alan hatta Padişaha kıyan yeniçerilerin romanı.

Özellikle NFK'in anlatımıyla, Genç Osman'ın öldürülmesi sahnesinde yüreğinizin cız edeceğini hissedeceksiniz.
345 syf.
·22 günde·7/10
Kitabın ilk yarısı edebi bie dille yazılmış.,son yarısı ise düz yazı şeklinde ve bu insanı kitaptan soğutuyor.necip fazıl alışa gelmiş kitapları gibi değil.
345 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Nedense bir türlü ağdalı Türkçeden vazgeçip sadeleştirmeseler de yeniçeri gerçeğini gozonune seriyor. Zannettiğimiz gibi sadece 17.yüzyıldan itibaren değil saha kurulur kurulmaz bir fesat yuvası olduğunu bilinmeyen örnek ve olaylarla bizlere gösteriyor.
Yeniçeri yapacağını yapmış, fakat müslüman Türk'ün saf kanı son dakikada, vatanını, padişahını ve peygamber sancağını kurtarmıştı.
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 52 - Büyük Doğu Yayınları
...hilâle esir düşen salibin belirttiği mâna önünde, başını yükseklere kaldıracağı yerde, o salibin mekânındaki maddeyi aşırmaya bakan yeniçeri...(Fetih sonrası İstanbul'u yağmalayan yeniçeriler için)
Mehmed, aslında İslâmın emri olan bu uyanıştan birtakım pırıltılar gösterirken, bir iki kuşak sonra (Kanuni'nin arkasından) ham ve kaba softa, Allahın «ben kulumu eşya ve hâdiseleri teshir etmesi
için kendime halife olarak yarattım!» emrine rağmen yolu kesmiş, İslâm nurunu bir nevi kara papaz cübbesiyle örtünmüş, karanlığa boğmuş ve bunca büyük sultan, vezir,
kumandan, mimar, sanatkâr, din âlimi arasından, mahrem gerçekleri ve mahzun incelikleri kavrayıcı bir fikir şahsiyeti cıkmamıştır.
Nasıl çivi çiviyi sökerse, Yeniçeriliği kökünden bozmak için de, bir kerecik Yeniçeri olmaktan başka çare yoktur. Fakat imân, ahlak, fikir ve adalet sahibi bir Yeniçeri...
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 345 - Büyük Doğu Yayınları
KARŞIMIZDA
Osmanlı tarihinde yeniçeriliğin seyrini kendisinden başlatıp bütün maziyi kuşatan bir kavisle yine kendisine kadar getirdiğimiz Genç Osman, gelip geçmiş 14 padişah devrinde bütün yükseliş ve alçalışımıza ait manaları en iyi heceleyici bir hükümdar olarak işte karşımızdadır.
Yeniçeri çevresindeki ağalar saltanatı, daha evvel kendisini gösterip ,ıv. Murad'ın rüşt çağı devrinde tepelendikten sonra, İbrahim zamanında için için gelişir ve Dördüncü Mehmed'le beraber boy atarak tamamiyle yerleşir ve müesseseleşir.
Her aksiyon kahramanı denk pervanesini bu ölü noktadan kendi tarafına atlatmak için o anın hakkını vermekle mükelleftir. Olursa olur, olmazsa olmaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeniçeri
Baskı tarihi:
1977
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Baskılar:
Yeniçeri
Yeniçeri

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 10 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0