·
Okunma
·
Beğeni
·
68,7bin
Gösterim
Adı:
Yeşilin Kızı Anne
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786254071515
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınları
Çocukken bilip, yaşayarak unuttuğumuz pek çok şeyi bizlere hatırlatacak Yeşilin Kızı Anne’i,yeni bir tercümeyle kıymetli okuyucularımızla buluşturmaktan kıvanç duyarız.

Lucy Maud Montgomery’nin, nereli olduğumuz sorusunu yanımızdaki insanların ismiyle cevaplayabildiğimiz zamanlardaki masumiyetin yaprakları üzerine yazılmış bu eseri, tüm mal varlığı sevgisi ve hayal gücünden ibaret bir yetim olan Anne adlı kahramanının aslında ne büyük bir hazineye sahip olduğunu öğretiyor. Herkesi bir nebze yetim bırakan beton bir dünyanın çocukları, bu kapakların arasında yuva diyebilecekleri sayfalar ve ellerinden tutabilecekleri büyük bir kahraman bulacaklardır. Bu kitabı okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyarız..(Tanıtım Bülteninden)
328 syf.
·4 günde·10/10 puan
Dizisini izlerken kitap okuyormuşcasına izledim... Kitabını okurken de dizi izliyormuşcasına okudum. Hayatımda kalbimde yer edinen daha hoş, daha etkileyici, daha güzel ne kitap, ne dizi olacak sanırım. Bunun üzerine zor begenebilirim. Dizisini de izlerken öyle bir etkiye kapiliyorsunuz ki "sanki gerçekten öyle bir karakter var, sanki gerçekten böyle yaşam süren güzel insanlar var." Hayatın içinden sanki" tabiri resmen bu kitap için.. resmen, çekilen dizi için... AnnE karakteri yüreğinize taht kuruyor. Verdiği sosyal mesajlar o kadar dokunuyor ki, içinize işliyor. Kesinlikle hem kitabını okumalı, hem Netflix dizisi olan "AnnE with an e" yi tavsiye ediyorum. 10 üzerin 100 :)
408 syf.
·8 günde
İlk kez bir inceleme yazısını yazmakta bu kadar zorlanıyorum. Sanki yazacağım kelimelerin yetersizliği ilk kez bu kadar derinden çarpacak yüzüme gibi hissediyorum. Bu hissimin sebebi bu eserin içindeki ruhun güzelliği. Hani bazı kitaplar vardır kelimelerin gidişatına hayran kalırsınız, cümleler oya gibi işlenmiştir ve o kitapta en olmadık şey bile yazsa size edebi yönden harika gelir. Bir de bazı kitaplar vardır ki ruh barındırır, sanki içinde can vardır. İçinize işler, sizi mutlu eder, enerji verir... O enerji sebebiyle çok fazla edebiyata gerek duymazsınız, üç kelimelik basit cümleler bile yeter. Şimdi hem o enerji hem de edebiyat birleşirse ne olur bir düşünün! Yeşilin Kızı Anne size bu ikisini de veriyor. Hem edebiyat hem ruh... Bundan dolayı içinizde çiçekler açtıracak bu kitabı okumanızı tavsiye ettiğimi baştan söylemeliyim. İçindeki betimlemelerin güzelliği ile kendinizi yemyeşil bir köyün çiçek bahçelerinin arasında koşarken bulacaksınız. Ruhunuz dinlenecek; samimiyeti, masumiyeti görecek; sevmeyi öğreneceksiniz. Anne ile ayrılmak istemeyeceksiniz. Onun sevgisi, yüce gönüllülüğü, merhameti, boyundan büyük sözleri ve en önemlisi hayalleri size çok şey katacak buna eminim. O hayaller ki insanın yaşadığı yeri genişletir, aydınlatır, güzelleştirir. Ben bundan sonra Anne'i boynumda bir kolye taşırmışçasına kalbimde taşımaya karar verdim, çünkü bu bana umut verecek, çünkü bu bana umudu hissettirecek...

Konusuna gelirsek eser 11 yaşlarında yetim bir kız çocuğunun yaşlı ve bekar olan Cuthbert kardeşlerin evine evlatlık olarak gelmesiyle başlar. Bu kız çocuğu biraz tuhaftır. Aslında düşününce tuhaf olan bizlerdik, Anne değildi ama her neyse tabi. Bu kızıl saçlı, sıska ve gösterişsiz küçük kızı ailelerinin bir üyesi yaparak onu yetiştirmeye başlarlar. Anne heyecanlı ve hayalci yapısıyla sürekli hata yapmaktadır ama öyle sıradışı bir kafa yapısına sahiptir ki onu herkes çok çok sever. Böyle bahsedince bir çocuk kitabı gibi dursa da verdiği mesajlardan dolayı küçük büyük herkesin severek okuyacağı bir kitap bu. Aynı zamanda evlatlarımıza da hiç çekinmeden, gözü kapalı önerebileceğimiz bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi gelelim birkaç önemli noktaya. Bu kitabı okumadan önce kitabın uyarlaması olan "Anne With an E" dizisini izledim. Dizi de kitap kadar sevimli ve içtendi. Ancak şu var ki dizi sırf biraz daha ilgi görsün diye gereksiz eklentiler yapılmış. Örneğin bu masum hikayenin içinde bile cinsiyet seçimi özgürlüğü mesajları verilmiş. Dizide bunlar çok fazlayken -özellikle ikinci sezon- kitapta bununla ilgili uzaktan yakından hiçbir ibare yoktu. Böyle masum bir eseri bu şekilde işlemeye gerek var mıydı bilemiyorum ama o platform bunu hep yapıyor. Siz yine dizisini de izleyin ama kendinizi bu kitaptan mahrum bırakmayın derim. Bir de beni üzen şey dizide sürekli Jane Eyre'den bahsediliyordu ben de sanmıştım ki eserin orijinalinde var ama tüm kitap boyunca bir kez bile Jane Eyre adı geçmedi. Yıkıldım. Tabi Allah başka dert vermesin :)

Bir de Anne ile tanışmak istediğim kadar Matthew Cuthbert ile de tanışmak isterdim. Çok etkileyici bir karakterdin Matthew, kitabın sonu çok üzdü ama seni tanımak da harikaydı.

Sonuç olarak kendinizi yaşlanmış, umutsuz, mutsuz, enerjisiz, bitkin hissediyorsaniz ruh vitamini olarak bu kitabı şiddetle öneririm. Seninle gurur duyuyorum Anne.. İyi okumalar herkese.
408 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Anne Shirley"in 11-16 yaş aralığındaki hayatını okuyacaksınız. Ve bu kitabı çok seveceksiniz. Çünkü insan doğasına ait iç görülere ve tasvirlere sahip.
Bu küçük kızı o kadar benimsiyorsunuz ki kendi çocukluğunuz ya da çocuğunuzun halleri geliyor aklınıza, gözünüzün önüne. Çünkü iyi ve kötü yönleriyle, hüzünlü ve sevinçli anlarıyla kitaptaki karakter tam da sizsiniz ya da çocuğunuz. Bir öğretmen olarak belki de sevimli bir öğrenciniz.

Ana karakterin yanındaki yan karakterler yönüyle de çok canlı olan kitap tam bir "Epizodik Roman" örneği.

Kitaptaki diyaloglar çok canlı ve akıcı. Olaylar ve karakterleri öyle bir tasvir ediyor ki yazar âdeta yüzler gözünüzde canlanıyor, olayları hissediyor ve yaşıyorsunuz. Zaman zaman duygusallaşıyorsunuz ve bu haliniz gözünüze toz kaçmasına bile neden oluyor :)

İçinizi ısıtacak bu kitabı mutlaka okumalısınız.

İyi okumalar.
400 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
"Bana Anne diyecekseniz, lütfen sonunda E harfiyle söyleyin"...AnnE (E ile) Shirley..
Kitap, Anne'in yeni evini yani Green Gables'ta yaşadıklarını anlatıyor. Kendilerine çiftlikte yardım etmesi için bir erkek çocuk evlat edinmeyi planlayan Marilla ve Matthew kardeşler, beklenmedik bir şekilde karşılarında Anne’i bulurlar. Kızıl saçlı ve çilli olan Anne, hayallerinin verdiği güçle yaşamı iyilikle ve mutlulukla kucaklayan kimsesiz bir çocuktur. Anne bütün yaramazlıkları, safça hataları ve dünyayı başına yıkan üzüntüleriyle tuhaf bir çocuk olmasına rağmen bir o kadar da hayalperest, sevimli, duygusal, dokunduğu her şeyi şiirleştiren, umut dolu bir kız çocuğudur. Zamanla Avonlea halkı tatlı olan bu kız çocuğunun gerçek dünyanın kurallarını olduğu gibi kabul etmeyi reddeden yüreğine hayran olurlar. Bu arada Anne’i en çok seven arkadaşı tek dostu Diana, hikayenin sonuna kadar onun yanında olur ve onu her zaman destekler. Kitap oldukça akıcıydı ve gerçekten bu tatlı kızla tanışmak da çok hoştu. Çok nahif ve önemli mesajlar veren güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim...
400 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
AnnE (E ile) Shirley..
Kaçımız hayatı güzelleştirmeyi biliyoruz ? Ya da hayatı güzel buluyoruz ?
Anne Shirley yetim bir kızdır. Marilla ve Matthew kardeşler bir erkek evlat edinmek isterken bir yanlış anlaşılma sonucu AnnE’yi evlat edinirler.
Ait olma duygusunu, aile olma şansını AnnE’den dinlemeye ne dersiniz ?
AnnE’nin geniş hayal dünyası ve dünyaya farklı bakış açısı vardır. Bu farklı kızla zorlu bir süreç geçiren Marilla ve Matthew kardeşler gün sonunda çok büyük bir sevgi ile AnnE’ye bağlanırlar.
Kitabı okurken dizisini de izledim ve kitap okurken dizi izliyor gibiydim, dizi izlerkende kitap okuyor gibiydim. Ve öyle güzel bir anlatımı var ki kitabı okurkende kitaptan sonrada olaylar gerçekmiş, kişiler gerçekten varmış gibi hissediyorsunuz.
Yüreğinize dokunacak, bir solukta okunmalık bir kitap. Ve bence her yaşa uygun mesajlarda içermekte.
İyi hissetmeler
Sevgiyle ve kitaplarla kalın....
328 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
Daha önce dizisini izlememiş olsam belki daha çok beğenirdim ama maalesef okuduğum her sayfada her karakterde gözümde diziyi canlandırdım. Bu da biraz kötü etkiledi açıkçası. Ayrıca dizideki olaylar ve son kesinlikle çok daha iyiydi. Yine de yıllar önce yazılmasına rağmen sizi içine çekmeyi başaran bir kitap. Anne Shirley'in yaşama sevinci, hayal gücü etkilenilmeyecek gibi değil. Eğer dizisini izlemediyseniz mutlaka önce kitabı okuyun...
400 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kitabın hangi ;

kısmından başlasam bilemiyorum .Çünkü “Anne” kitabın her cümlesine enerji,güzellik ve enerji katıyor.Kitabı okurken hep bir merak içindeydim.Kitabın konusu;Marilla ve Matthew kardeşler çiftlikte kendilerine yardım etmesi için bir erkek çocuk evlat edinmeyi düşünürler.Ama beklenmedik bir süprizle karşılaşırlar kendilerine erkek çocuk değil bir kız çocuğu gönderilir.Bundan istasyona gidip evlat edinecekleri çocuğu almaya giden bay Matthew’in ilk haberi olur .Ne yapacağını bilmeyen bay Matthew Anneyle ilk orada karşılaşır ve tanışır ve yapılan hata düzeltilene kadar Anne’yi alıp eve götürür.Lakin bayan Marilla’nın tepkisi bay Matthew’den daha sert olur ve Anne’nin yüzüne onu istemediğini bu evde kalamayacağını yurda geri gönderilmesi gerektiğini ve erkek bir çocuk evlat edinmek istediğini söyler .Anne’nin kalbi paramparça olmuştur ve Marilla’ya karşı öfke krizi geçirir onun bir erkek çocuk olmadığı için geri gönderilmek istediğini hayattaki şanssızlığından bahseder ve ağlamaya başlar .Marilla Anne’nin tepkisi karşısında düşünmeye başlar .Ama geri götürmeye kararlıdır Anne ,yi... Bayan Marilla’nın erkek kardeşi Matthew ise Anne’yi sevmiştir ve geri gönderilmesini hiç ama hiç istememektedir.Marilla’da ufaktan Anne’deki büyüleyici tavırdan etkilenmeye başlamıştır ama belli etmez .Ertesi gün Bayan Marilla Anne’yi geri götürürken onun başka zalim bir kadınının evlat edineceğini duyunca bu fikrinden vazgeçer ve Anne’yi geri eve getirir. Buna en çok erkek kardeşi Matthew sevinmiştir.Bayan Marilla’da içten içe Anne’yi sevmeye başlar .Çünkü Anne hayata karşı hep umutla bakar yaşadığı onca acıyı sözlere doğaya haya dünyasında canlandırır ve cümlelere döker ve hep konuşkandır. insan onu dinlemekten hiç ama hiç sıkılmaz . Bayan Marilla Anne’yi pazar okuluna ve eğitimi için de okula yazdırır. Avonlea halkı önce Anne’yi kabul etmez .Çünkü Anne’nin kızıl saçları ve çilli yüzü ,dar bir çenesi ve iri gözleri vardır .Anne’nin insanlarla iletişimi ilk zamanlarda hiç iyi değildir.Kolay sinirlenir ama kalbi tertemizdir .Safça yaptığı hatalar başına dert açsada aynı hatayı bir daha yapmaz .Ve kendini Avonle halkına sevdirir.🕊
400 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Yeşilin Kızı Anne. Okurken her sayfasında canım Anne, canım Cuthbertlar, canım Avonlea dediğim bir kitap. Okurun içini
yaşama sevinciyle, umutla dolduran; okuduğum en zarif, en nahif kitaplardan. İlk sayfasından son sayfasına kadar
samimiyet, sevecenlik kokan bir kitap. İçerisinde dünyanın en tatlı, en sevilesi karakterlerini barındıran Yeşilin Kızı
Anne, kitaplığımın en değerli üyelerinden biri oldu.

Çocukluğumuzun Çiftlik Kızı Anne'i, birkaç yıl önce hayatımıza Netflix yapımı "Anne With an E" isimli bir diziyle
yeniden girdi, iyi ki girdi. Yeşilin Kızı Anne kitabından uyarlanan bu dizi sayesinde ben dahil belki de birçok insan
dizisinin uyarlandığı bu kitabı okumuş oldu. O diziyi izlememiş olsam belki de kitabı okumayacaktım ve bunun nasıl bir kayıp
olacağını düşündükçe "Anne With an E"yi izlediğim için bir kez daha şükrediyorum.

Marilla ve Matthew Cuthbert. Birbirlerinden karakter olarak son derece farklı iki kardeş, ortak bir paydada buluştukları konu ise çiftlik işlerine yardımcı olması için bir erkek çocuk evlat edinmeleri gerektiği. Erkek bir çocuk beklerken onları bekleyen çocuk ise bizim kızıl saçlı, geveze, hayalperest Anne Shirley'miz. Yeşilin Kızı Anne, Anne'in yeni evinde yani Green Gables'ta yaşadıklarını anlatıyor. Bu olayları okurken Avonlea kasabasına, Avonlea halkına, bölgenin doğasına hayran olmamak elde değil. Yazarımız L. M. Montgomery'nin betimleme gücü, harika cümleleri böyle güzel bir konuyla birleştiğinde ise ortaya Yeşilin Kızı Anne gibi mükemmel bir kitap çıkıyor. Ayrıca BKM Kitap'tan aldığım ciltli baskının yanında hepsi birbirinden güzel bir adet defter, bir adet poster ve bir adet de ayraç vardı. Dizide Anne karakterini canlandıran Amybeth Mcnulty'nin görsellerinin kullanıldığı bu hediyelere aşık oldum diyebilirim.

Yeşilin Kızı Anne'den bu kadar bahsetmişken dizisi Anne With an E'den de biraz daha bahsetmemek olmaz. Toplam üç sezondan oluşan bu dizide belki de Netflix'in yaptığı en iyi işlerden biri. Kitaptaki atmosfer ve olaylar ekrana neredeyse birebir aktarılmış, kitaptan sapmalar yok denecek kadar az ve bunu gördükten sonra "Anne With an E" bir kez daha gönlümü kazandı. Anne Shirley karakterini canlandıran oyuncu ancak bu kadar gerçekçi, ancak bu kadar muhteşem olabilirdi. Amybeth Mcnulty o kadar hissederek oynuyor ki Anne'i, bu rol için doğmuş olmalı. Ayrıca kitaptan farklı olarak dizi daha güncel olduğu için her sezonda farklı bir toplumsal soruna değiniyor. Irkçılık, kadın hakları, kadınların eğitimi ve düşüncenin ifade edilmesi özgürlüğü gibi konular incelikle işleniyor dizide.

"Yeşilin Kızı Anne" harika bir kitap, "Anne With an E" harika bir dizi. Okumanızı, izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
Okuyun ve Anne'in olağanüstü biliçaltına doğru bir yolculuğa çıkın, izleyin ve kendinizi Avonlea'nin muhteşem atmosferine
bırakın.
408 syf.
·42 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhaba :)
Her şey bir ailenin yetiştirme yurdundan erkek çocuk sahiplenmek istemesi ile başlıyor. Ama bir sürpriz olup erkek çocuk yerine kız çocuk sahipleniyorlar. Kitabın devamında ise o kızın yaşadığı maceralar anlatılıyor.
Yazar romanda sade bir dil ve bolca betimleme kullanmış.. Ama öyle uzun ve boğucu betimlemeleri yok.
Ben kitabı sevdim ama bazı bölümleri insanı sıkıyor.
Kitap konu olarak beklentimin epey üstünde çıktı .İnsana yaşamın güzel olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Mutluluk verici bir kitap.. Keyifli okumalar dilerim.:)
400 syf.
·Puan vermedi
AnnE (E ile) Shirley..
Kaçımız hayatı güzelleştirmeyi biliyoruz ? Ya da hayatı güzel buluyoruz ?
Anne Shirley yetim bir kızdır. Marilla ve Matthew kardeşler bir erkek evlat edinmek isterken bir yanlış anlaşılma sonucu AnnE’yi evlat edinirler.
Ait olma duygusunu, aile olma şansını AnnE’den dinlemeye ne dersiniz ?
AnnE’nin geniş hayal dünyası ve dünyaya farklı bakış açısı vardır. Bu farklı kızla zorlu bir süreç geçiren Marilla ve Matthew kardeşler gün sonunda çok büyük bir sevgi ile AnnE’ye bağlanırlar.
Kitabı okurken dizisini de izledim ve kitap okurken dizi izliyor gibiydim, dizi izlerkende kitap okuyor gibiydim. Ve öyle güzel bir anlatımı var ki kitabı okurkende kitaptan sonrada olaylar gerçekmiş, kişiler gerçekten varmış gibi hissediyorsunuz.
Yüreğinize dokunacak, bir solukta okunmalık bir kitap. Ve bence her yaşa uygun mesajlarda içermekte.
İyi hissetmeler
Sevgiyle ve kitaplarla kalın....
408 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Green Gables kasabasındaki bekar kardeşler olan Marilla ve Matthew onlara işlerinde yardımcı olacak bir erkek çocuk evlat edinmek istemektedirler. Ancak mesajın yanlış iletilmesi sonucu evlerine kızıl saçlı Anne Shirley gelir. Bu küçük kızı geri göndermek istemeyen kardeşler, erkek çocuk yerine onun evlerinde kalmasına razı olur. Yaşıtlarının aksine zorlu şartlarda büyümek zorunda kalan Anne, bütün olanlara rağmen hayata sımsıkı tutunan, asla susmak bilmeyen, hayaller ve umutlarla dolu, küçücük şeylerle bile mutlu olmasını bilen çok güçlü biridir ve maceralar peşini bırakmaz.
Kitabı okurken Anne Shirley ve hayatı beni çok etkiledi; bazen hüzünlenip ağladım bazen de çok mutlu olup gülümsedim (böyle kitaplar okumayı özlemişim). Açıkçası bittiği içinde üzüldüm. Diğer kitaplarının çevirilip ülkemizde basılmasını heyecanla bekliyor olacağım. Bence sizde bu harika, okurken yazarın hayal gücüne ve samimiyetine hayran kalacağınız kitabı okuyun ve Anne Shirley ile beraber Avonlea'da kendinizi muhteşem bir yolculuğa bırakın ...
400 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bir çocuğun masum hayallerine hiç şahit oldunuz mu ya da düşüncelere dalıp gittiğinde bu ne düşünüyor dediniz mi hiç kendi kendinize ? Çevrenizde hayal kurmayı seven ve onları anlatan kimse var mı ? İşte tüm bu soruların cevabı bu kitapta var. Anne nin hayallerine ve sevinçlerine ortak oluyorsunuz. Kitabı okurken ne kadar güzel şeyler düşünüyor diyorsunuz kendi kendinize. Tek kelime ile harikaydı. Ben bayıldım. Seri olcak bu kitabın ikincisini çok merak ediyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeşilin Kızı Anne
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786254071515
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınları
Çocukken bilip, yaşayarak unuttuğumuz pek çok şeyi bizlere hatırlatacak Yeşilin Kızı Anne’i,yeni bir tercümeyle kıymetli okuyucularımızla buluşturmaktan kıvanç duyarız.

Lucy Maud Montgomery’nin, nereli olduğumuz sorusunu yanımızdaki insanların ismiyle cevaplayabildiğimiz zamanlardaki masumiyetin yaprakları üzerine yazılmış bu eseri, tüm mal varlığı sevgisi ve hayal gücünden ibaret bir yetim olan Anne adlı kahramanının aslında ne büyük bir hazineye sahip olduğunu öğretiyor. Herkesi bir nebze yetim bırakan beton bir dünyanın çocukları, bu kapakların arasında yuva diyebilecekleri sayfalar ve ellerinden tutabilecekleri büyük bir kahraman bulacaklardır. Bu kitabı okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyarız..(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 6,1bin okur

  • Mimoza
  • Gülcan Güngör
  • Kübra Tektunalı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları