Yolda

7,6/10  (15 Oy) · 
62 okunma  · 
8 beğeni  · 
638 gösterim
Uzun yolculuklarda yanımızda oturan bir yabancıya bazan en büyük sırrımızı, en tuhaf hikâyelerimizi rahatça anlatırız; çünkü onu bir daha görmeyeceğimizi biliriz. Ama bazan yanımızda oturan gezgin, aslında yollardan hikâyeler toplayan bir yazar olabilir ve bir gün bambaşka bir ad ve renkte kendi hikâyemizi onun sözcükleriyle yazılmış olarak bir kitapta okuyabiliriz… Elbette edebiyatın 'esirgeyen gökleri' , 'kışkırtıcı rüzgarları' ve 'ürperten yağmurları' eşliğinde.
ukulele 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yolda, hiç umulmadık anda yolculuklarda karşılaşılan kişilerin kimi zaman şaşırtan, kimi zaman hüzünlendiren hikayelerinden oluşuyor. Buket Uzuner çokça yolculuk yapan ve gezmeyi seven biri olduğu için eminim heybesinde daha ne hikayeler vardır.

Asuman Mete 
02 Mar 06:19 · Kitabı okudu · 76 günde · Beğendi · 7/10 puan

Uçak,tren ,ve otobüs yolculuklarında yazarın tesadüf eseride yanında oturmuş olduğu farklı kentlerden,kültürlerden,yemekleri ve karakterlerden yaşamış olduğu olaylardan ,anlatımlarından bize sunmuş olduğu sıra dışı yol hikayeleri...

Ahmet Ceran 
 29 Nis 01:21 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kişisel kitap okuma defterimden: Kitabın adını koyarken hepimizin ilk aklına gelen Kerouac'tan değil de G. Garcia Marquez'in 12 Gezici Öykü'sündan esinlendiğini söylüyor Buket Hanım. Kendi yolculuklarındaki tek seferlik yol arkadaşlarının hikayelerini anlatıyor: Toplamda 7 ülkeden 7 çarpıcı hikaye. Ve kitabı biraz daha ilginçleştirmek için de genelde öykünün içinde referans verdiği, o yöreye özgü bir yemeğin tarifini veriyor hikaye bitiminde. Bu da insanı aşçılık oyunu oynamaya heveslendiriyor. Öykülerse gezmeye... Tren seviyor yazar, trendeyken bahsettiği duyguları paylaşıyor oluşumuz da samimi geliyor bana. Onun dışında, toplam 7 tane öykü olması 7'yi seven bana ayrıca sempatik geldi. Ve şunu da belirtmeliyim ki yol arkadaşlarına karşı başta çok arkadaş canlısı olmaması ve ön yargılarını dürüstçe dile getiriyor oluşu zaman zaman rahatsız edici olsa da ona bu dobralığından dolayı saygı duydum. Bir solukda okunan güzel bir kitap.

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okudukça insanın tası tarağı bir bavula toplayıp diyar diyar gezme isteğini arttıran, yerleşik düzenden kaplumbağa düzenine geçmeye heveslendiren bir kitap. İnsan bazen kendi kendine sormuyor değil: güvenle dört duvar arasında durmayı gezginliğe yeğ tutuyorum da iyi mi ediyorum diye. Yanıt vermesi güç sorular sorduran kitaplardan.