Zarif Bir Cinayet Gecesi

7,5/10  (4 Oy) · 
32 okunma  · 
4 beğeni  · 
669 gösterim
Stonygates’teki genç suçluların islah edildiği bir vakfın sahibi olan arkadaşı Carrie Louise’i ziyaret eden Miss Marple tehlikenin yak- laşmakta olduğunu hisseder.Bir gece suçlu gençlerden biri, vakfın yöneticisini silahla öldürmeye çalışınca korkuları gerçekleşir. Yönetici, yara almadan kurtulur ama malikânenin diğer tarafındaki beklenmeyen ziyaretçi, onun kadar şanslı değildir.Bu bir rastlantı mıdır? Miss Marple’a göre değildir. Miss Marple kurbanın, esrarengiz ziyaretinin altında yatan sırrı ve cinayeti çözmek için tüm becerisini kullanır...“Çok zekice yazılmış.”—Guardian
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  231
 • ISBN:
  9789752117792
 • Orijinal Adı:
  They Do It with Mirrors also Murder with Mirrors
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
14 Ağu 17:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Miss Marple. Agatha'nın bu romanında kullandığı 'Kadın' dedektifimizin ismi.
Ben şimdi size kitabın tanıtım yazısından farklı bir şekilde kitabın asıl konusunun ne olacağını anlatacağım. Çok yardımsever olarak gözüken bir adamımız var. İsim vermeyeceğim çünkü uzun bir roman değil ve karakterlerin özellikleri de az çok yazıldığından Spoiler olmaması lazım. Her neyse bu adamımız kimsesizleri vs eğiterek onları hayata tutundurduğunu anlatmasıyla ünlü. Tabi gerçekten böyle bir durum var mı ? EVET. Peki sorun ne derseniz ; Sorun şu ki, bu eğitimden geçen çocuklar yerleştirildikleri yerde aslında suç örgütü olarak çalıştırılıyorlar. Bunu yapan da bunları eğittiğini, onları hayata kattığını iddaa eden birisi. Ortada işlenen 3 tane cinayetimiz de buna renk katıyor.
Durum böyle olunca başta biraz sıkılsak da sonradan hızlı bir ilerleyiş söz konusu. O sıkılmayı da döneme bağlıyorum. Suçlara karşı yakalama mekanızması Agatha döneminde, günümüz şartlarıyla karşılaştırılamayacak kadar geride olsa da kendi döneminin incisidir. Araştırmalar ve incelemeler, durum değerlendirmeleri, bunlar çok önemli olaylar ve görsel kanıtlar olmadan sadece fikir yürüterek ve tahminlerle ileriye gidebilmek ve buradan doğru sonuçları çıkarabilmek, bu gerçekten muazzam. Başka bir Agatha romanında görüşmek üzere, esen kalın..

Kitaptan 2 Alıntı

Sadık Kocak 
14 Ağu 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bayan Van Rydock arkadaşına saygıyla baktı. «Galiba senin o St. Mary Mead köyü pek de benim sandığım gibi sakin bir yer değil, -Jane.»
«İnsan huyu her yerde aynıdır, şekerim. Sadece bunu kentte öyle yakından inceleyemezsin, işte ,o kadar.»

Zarif Bir Cinayet Gecesi, Agatha ChristieZarif Bir Cinayet Gecesi, Agatha Christie