Zor Oyun Myron Bolitar Serisi 3

8,4/10  (55 Oy) · 
143 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.424 gösterim
Yaklaşık on yıl önce oyunculuğu bırakan spor menajeri Myron Bolitar, kendini tuhaf ve tehlikeli bir araştırmanın içinde bulur. Gençliği boyunca Myronla yarış halinde olan kolej arkadaşı ve ünlü basket oyuncusu Greg garip bir şekilde ortadan kaybolmuştur

Olayın izini kimseye fark ettirmeden sürmesi gereken Myron, bir spor kahramanının ters giden hayatının bilinmezliklerle dolu akışına kapılırken, tekrar yaşayamayacağı bir geçmiş ve hayati risk taşıyan bir şimdiyle mücadele etmek zorunda kalır.

Coben, esprili tarzından ödün vermeden akıcı bir üslupla yazabilen başarılı bir yazar;
Zor Oyunu okuduğunuzda siz de aynı şeyi düşüneceksiniz.
Publishers Weekly

Baş döndürücü bir aksiyon, sürükleyici diyaloglar ve olağanüstü düğümlerle birbirine bağlanan bu kitabı bir solukta okuyacaksınız.
Toronto Star

Coben, heyecanın doruklara ulaştığı final maçını tüm gücüyle oynarken, sizi de zekice bir oyunun içine
çekmeyi başarıyor."
The Drood Review of Mystery

Cesur ve kurnaz karakterlerine bayılan hayranları, Edgar ödüllü yazar Harlan Cobenin bu romanına bayılacaklar.
The New York Times
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786053480594
 • Orijinal Adı:
  Fade Away
 • Çeviri:
  Selim Yeniçer
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Son 1 aydır kitapları okuma hızımın altında okuyabiliyorum, tabii ki finaller yüzünden. Zor Oyun da bu döneme denk gelen bir kitap oldu. Genelde olay ağırlıklı kitapları okurken okuma aralığını çok açmamayı tercih ediyorum. Çünkü arayı açarsam bütün olarak ilerleyen olay örgüsüne hem ihanet edeceğimi hem de anlatılanlardan tat alamayacağımı düşünüyorum. Zaten bana göre bu kitapların okunmasını sağlayan yegâne şey olaya ve zamana ayak uydurmak. Bunu gerçekleştiremeyince kitabın size yaşatmayı hedeflediği duyguların bir anlamı kalmıyor. Harlan Coben’in daha önce 4 kitabını okuduğum için dilinin akıcılığına ve olayları anlatış şekline alışkınım. Bu yüzden ne kadar sınav döneminde de olsam okuma hızımı etkilemez diye düşünüp kitaba başladım. Daha 100 sayfa okumuşken araya başka şeyler girdi ve iki gün hiç okuyamadım. Sonra tekrar başladım, kitap hızlı ilerliyor ama olay açısından bende bir şey kalmıyor, durup durup düşünüyorum başta ne olmuştu diye. Ben de dayanamadım baştan okumaya başladım kitabı. Sonrası tam bir Coben klasiğine dönüştü. Kitabın sonunda aydınlanan olaylar, akıcı ve yer yer komik diyaloglar kitabın çabucak bitmesini sağladı. Böylece arayı açmama düşüncemi de istemeyerek kendimce kanıtlamış oldum.

Zor Oyun Myron Bolitar Serisi’nin 3’üncü kitabı. İlk kitaptan beri bizlerle beraber olan Myron Bolitar, sakatlığı yüzünden basketbolu bırakmak zorunda kalmış(tı). Bu kitapla beraber Myron Bolitar basketbol sahalarına tekrar dönüyor. Dragon’s takımının yıldız oyuncusu Greg Downing bilinmeyen bir sebepten dolayı ortadan kaybolmuştur. Basına Greg’in sakatlandığı için takıma katılmadığı bilgisi verilmiştir. Dragon’s takımının sahibi Clip Arnstein, basının zamanla bu sahte bilginin üstüne gideceğini bildiği, hem kendisini hem de takımın geleceğini etkileyecek bu durum için çözüm yolu aramaktadır. Ve çözüm yolu olarak Myron Bolitar’ı seçer. Myron, Greg Downing’i bulmak için takıma katılmıştır. Myron ile Greg kolej zamanlarında rakip olarak basketbol oynamışlardır. Geçmişteki bu rekabet myron’ın olaya adapte olmasını güçlendiriyor. Zor Oyun eğlenceli diyalogları, akıcı dili ve geçmişin izleriyle bizi keyifli ve heyecanlı bir maceraya çağırıyor.

Bu kitabı serinin diğer kitaplarından ayıran çok önemli bir nokta var bana göre. Myron Bolitar geçmişine ait çok büyük bir bilgi öğreniyor. Bu yüzden kitabın sonunda iki olay birden çözümleniyor: Hem Greg Downing’in başına gelenler hem de Myron’ın geçmişine ait bilgi. Sanırım Myron ile alakalı bir şey öğrenmeseydim 9 puan vermezdim. Kurgu açısından bana göre eksik bir şey yoktu. Sadece karakterlerin fazlalığı biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Asıl olay çok şaşırtıcı bir biçimde sonuçlanıyor, o açıdan da artı bir nokta bu kitap için. Bu kitapta tek sevmediğim şey olaydan bağımsız bilgilerin çok sık yer alması(şarkı, dizi isimleri, bazı yerler ile alakalı şeyler vb.) Ama tabii bu okumanızı fazla etkilemiyor.

Myron Bolitar Serisi hep sporla ilgili konuları ele aldı şimdiye kadar, sanırım öyle de devam edecek. Harlan Coben’in neden sporla ilgili yazdığını merak ediyorum. Hayatının belli bir zamanında sporla ilgili bir geçmişi var mı ya da sadece denk getirip yazmaya mı başladı gerçekten merak ediyorum. Araştırmak istedim Türkçe kaynaklardan sadece şunu buldum: “Harlan Coben (d. 4 Ocak 1962) ABD'li gizem ve korku romanı yazarıdır. Romanları genellikle çözülmemiş olaylarla başlamaktadır. (Cinayetler, esrarengiz kazalar vb.) Değişik serilerdeki karakterler bir arada olarak bazı romanlarında görülebilmektedir.” Allah razı olsun. Yabancı kaynaklarda da aldığı ödüllerden falan bahsedilmiş. Bu seriyi bitirip de hayatı ile ilgili bir bilgiye ulaşamazsam gerçekten boşa okumuş gibi olurum.

Artık bu tür kitaplar da(polisiye, gerilim, gizem) hayatımın başka bir parçası oldu. Ağır ve kapsamlı bir kitaptan sonra zihnimi dinlendirmek için ya da direk heyecanlanmak ve merak etmek için okuyorum. Okumak için ayırdığın zamana ve bütçeye değiyor mu derseniz kesinlikle değiyor.(Burada, bu tür kitaplarda edebi kaygı aramadığınızı(!) bildiğim için söylüyorum bunları.) Bana göre okuduğumuz her kitabın bizi illa ısırması ya da sokması gerekmiyor. Onun için bu tür kitapları da okumak isteyen ama erteleyen kişilere gönül rahatlığıyla öneriyorum. Şimdiden herkese iyi bayramlar.

Onur Erol 
 14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Harlan Coben'nin olay örgüsü kurmaktaki başarısını sanırım kimse inkar edemez. Ancak bazı bölümler gerçekten bana göre çok gereksiz yazılmış kitap fazla uzatılmış gibi geldi. Birde "Başını iki yana salladı" ifadesini yazarın bu kadar çok kullanmasına bir anlam getiremedim. Karakterler zıpkın gibi zeki insanlardan oluşturulmuş. Bu da okuma zevkinizi şüphesiz attırıyor. Ben katili tahmin edemedim gerçekten hiç ummadığım biri çıktı. Olayların gizemli bir şekilde devam etmesi sizi kitabın içinde tutuyor. Ancak bazı karakterler için kitabın sonunda veya ortasında bu kimdi demeniz çok olası. Yani burası zayıf nokta gibi geldi bana. Keyifli okumalar..

Not: Bundan sonra incelemeleri kısa tutmaya karar verdim. Fazla okunmadığını düşündüğüm için saatlerce kafa patlatmanın bir alemi yok sonuçta...

mithrandir21 | Uğur 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir yazar tüm romanlarında konuyu klasik olarak bir kişinin kaybolması üzerine yazıp nasıl olur da her kitabında birbirinden fazla fazla okutarak veya birbirinden üstün zeka dolu kitaplar yazmayı başarabilir hayret edici gerçekten. Az tasvir, çok diyalog ama kesinlikle nefessiz okuma. Zor Oyun çifte finali ile kesinlikle Coben kitapları arasında yerini ayrı bir köşeye ayırıyor aynen diğer tüm Coben kitapları gibi.

Ceren Acer 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaklaşık on yıl önce oyunculuğu bırakan spor menejeri Myron Bolitar, kendini tuhaf ve tehlikeli bir araştırmanın içinde bulur. Gençliği boyunca Myron'la yarış halinde bulunan kolej arkadaşı ve ünlü basket oyuncusu Greg'in garip bir şeklide ortadan kaybolmasıyla başlar her şey...
Bitirince çabuk bitti, daha uzun sürseydi dediğim kitaplardan bir tanesiydi. Kendimi Harlan Coben kalemine karşı aç ve doyumsuz hissediyorum her zaman. Yazarın kitaplarını okudukça okuyasım geliyor tabiri caizse. Roman nasıl başladı, nasıl sona erdi anlamış değilim açıkçası. Özellikle yazarın esprili olan kalemi, olay örgüsünün ustaca işlenişi ilgimi fazlasıyla çekmiş bulunmakta. Zor Oyun fevkalade bir seri romanıydı. Unutulmaz karakter Myron Bolitar'a hayranlığım bu seriye ait kitapları okudukça kat kat arttı. Siz de bu etkileyici romanı okumalısınız biran önce.

Yeliz Kaynakcioglu 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Yazarla ilk tanışma fena gecmedi diyebilirim. Kitabın her sayfasında ayrı bir aksiyon ve heyecan vardi. Yazarın dili gayet akici ve keyifliydi. Konusuna gelince Myron Bolitar 10 yıl önce bir sakatlık nedeniyle basketbol hayatına veda etmiş bir sporcudur. Kariyerine spor menejeri olarak devam ederken bir teklif alır. Eski rakibinin takımında onun yerine oynaması istenir. Ama en büyük sorun eski rakibi olan Gregg garip bir şekilde kaybolmuştur. Esas görevi onu bulmaktır. Olayın izini sürerken eski hayatına duyduğu özlem ve bunun yanısıra hayatının nasil bir tehlikede olduğubu görecektir. Final kısmı ise gerçekten güzeldi. A birde cinayet. Katil kim mi. Tahmin bile edemezsiniz.

İrfan 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kurgu olarak bana oldukça basit geldi belkide bu tarzı çok fazla okuduğum içindir...size çok fazla bir şey katmasada okunabilir. Espritüel diyaloglar güzeldi. Bayağı güldürdü:) Ha birde dikkatimi çeken başka birşey; yazarın "Başını iki yana salladı" cümlesini sıkça kullanması.:)) Oldukça fazla hemde.:))

Serdar Poirot 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Myron Bolitar, Win adında bir arkadaşı, Esperanza adında bir ortağı, Jessica adında bir sevgilisi olan; zamanında Burt Wesson adında biri tarafından sakatlandığı için NBA hayalleri suya düşen bir spor menajeri ve dedektifidir. Basketbolu zoraki bırakışından on yıl sonra Clip adındaki bir kulüp patronu onu takıma alır. Myron NBA'de oynayacaktır ama esas işi kayıp olan Greg adlı oyuncuyu bulmaktır. Greg bir cinayete karışmıştır. Ölen kadın Liz Gorman adında eski bir radikal solcudur ve ilin içinde şantaj vardır. Acaba Myron ve Win bu işi çözebilecek midir? Gerçekte katil kimdir? Myron'un geçmişi ile bu işin ne gibi bir ilgisi vardır? Burt'un sonu ne olacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Ayça 
09 Oca 20:22 · Beğendi · Puan vermedi

Harlen Coben’den iyi kurgulanmış bir kitap daha.Myron ve efsanevi Win:)Nedense Myron karakterinden çok Win beni cezbetti.Hem tehlikeli hem de deli fişek.Kitap kendini okutuyor.Tam diyosun ki evet çözdüm bir bakıyorsun ki olaylar farklı yerlere yönelmiş.Son ise oldukça şaşırtıcı.Sadece Myron karakteri bana zayıf geldi.Daha farklı bir kurgulama olabilirdi.

Dr. Elmyra 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bolitar serisinin 3. kitabı olan Zor Oyun'da Myron Bolitar'ın eski yıllarda basketboldaki tek rakibi ortadan kaybolur. Bolitar onu ararken geçmişle de yüzleşir.
İlk iki kitabı da beğenmiştim ama bu çok daha sürükleyici ve şaşırtıcıydı.

Muharrem KENGER 
29 Oca 13:13 · Kitabı okudu · 30 günde · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı ve bir ikincisini de mutlaka okumak isterim, gayet sade ve sürükleyici bir kitaptı, sıkılmayacağınızı düşünüyorum....

2 /

Kitaptan 11 Alıntı

Murat Sezgin 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayaller asla ölmez. Bazen öldüklerini sanırsın ama aslında yaşlı ve büyük bir ayı gibi sadece kış uykusuna yatmışlardır.

Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 29 - Martı Yayınları)Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 29 - Martı Yayınları)
YNT 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Ama ona kumpas kurmadım. Birine zaten yaptığı bir şey için kumpas kuramazsın."

Zor Oyun, Harlan Coben (Martı Yayınları)Zor Oyun, Harlan Coben (Martı Yayınları)
Metin Özdemir 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hayal gücümüzü harekete geçiren şey sadece kazanmak ve kaybetmek değildir. Asıl önemlisi hikayelerdir. Azim hikayeleri. İrade gücü hikayeleri. Çalışkanlık hikayeleri. Kalp kırıklığı hikayeleri. Mucize hikayeleri. Zafer ve trajedi hikayeleri. Geri dönüş, diriliş hikayeleri."

Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 65)Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 65)
Dr. Elmyra 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendini çok fazla açmamak, biraz geri durmak, adım adım ilerlemek istiyordu, ancak gönül "dur" dan anlamazdı.

Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 249)Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 249)

Hayaller asla ölmez.Bazen öldüklerini sanırsın ama aslında yaşlı ve büyük bir ayı gibi sadece kış uykusuna yatmışlardır.Hayal yeterince uzun süre kış uykusunda olursa, o ayı da uyandığında son derece huysuz ve aç olur.

Zor Oyun, Harlan CobenZor Oyun, Harlan Coben
Esra'nın Dünyası 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yarın top oynamayı bıraksam, hepsi bana kanepelerinin üzerine ekmek kırıntısı saçıyormuşum gibi bakar.

Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 198)Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 198)
Ozan 
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu intikam değil. Denge. İnsanın teraziyi dengede tutma ihtiyacıyla ilgili.

Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 240)Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 240)
Metin Özdemir 
06 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hayat, diye düşündü Myron, şu moral bozucu yaşam sigortası reklamlarından çok da farklı değil.

Zor Oyun, Harlan CobenZor Oyun, Harlan Coben
Metin Özdemir 
 06 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir kazanan asla vazgeçmez ve vazgeçen asla kazanamaz !

Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 74)Zor Oyun, Harlan Coben (Sayfa 74)
Onur Erol 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Şehirde taksi kullanıyor. Bu doğru. New York'ta lanet olasıca bir sarı taksi kullanıyor. Bunun onu sıradan halka yakın tuttuğunu söylüyor."

Zor Oyun, Harlan CobenZor Oyun, Harlan Coben
2 /