1000Kitap Logosu

Tevbe

TAKİP ET
Merve BARAN
bir alıntı ekledi.
Nisâ Sûresi ~ 17, 18
Allah'ın kabul edeceği tevbe ancak bilmeden kötülük edip de sonra tez elden tevbe edenlerin tevbesidir; işte Allah bunların tevbesini kabul eder; Allah her şeyi bilendir, hikmet sahibidir. Yoksa kötülükleri yapıp yapıp da içlerinden birine ölüm gelip çatınca "Ben şimdi tevbe ettim" diyenler ile kâfir olarak ölenler için (kabul edilecek) tevbe yoktur. Onlar için acı bir azap hazırlamışızdır.
4
Ne büyük lütuf ve merhamet.. ne kadar şükretsek az. ''Şu rahmete bakın ki insanlar bütün azalarıyla günah işlerken sadece diliyle yaptığı tövbeyle affolunuyor.'' Aziz Mahmud Hüdai Hz.
14
Küçük-büyük bütün günahları terket, işte takvâ budur. Dikenlerle dolu bir yolda yalınayak yürüyen birisi gibi dikkatli yürü. Hiçbir günahı küçümseme, unutma ki büyük dağlar bile küçük taşlardan oluşur. Allah'ı tanıyan, günahlarının farkında olan ve Allah korkusu kalbine yerleşmiş olan kişinin takınacağı tavır işte bu olmalıdır. Bu iman ve takva kişiyi günahlarından uzaklaşmaya ve Allah’a yönelmeye sevk eder. Günahları terk eder, Allah’a yönelir, O’na itaat eder, O’nun rızasını celp edecek ameller işleyerek emirlerini yerine getirir.
9