Bircan Demir, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kral Kaybeders3
Gelelim su mutluluk meselesine, eger bir insan mutsuzsa, onu hicbir sey ile mutlu edemezsin cunku mutluluk bir karardir. Koskler, yatlar, katlar, hatta mevki, basari, sevgi bile bazen insani mutlu edemez. Bizlerse onlara disaridan bakar, bir eli yagda, bir eli balda mutlu olmasi gerekir diye dusunuruz ama mutluluk ile gerekir her zaman yan yana gelmez.

Kral Kaybederse, Gülseren Budayıcıoğlu (Sayfa 330 - Remzi Kitabevi)Kral Kaybederse, Gülseren Budayıcıoğlu (Sayfa 330 - Remzi Kitabevi)
Sterliçya, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Kulun kulluğunu unutması köylü olsun, kral olsun insanın HAK'tan şaştığının göstergesidir. HAKK'a tapan köle ise HAK'tan şaşan imparatordan özgürdür.

Dünyanın İlk Günü, Beyazıt Akman (Sayfa 63 - Molla Gürani)Dünyanın İlk Günü, Beyazıt Akman (Sayfa 63 - Molla Gürani)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İdeolojinin müthiş ironisi...
Tuhaf değil mi? Bir zamanlar bir kral ve bir kraliçe vardı. Kral, bildiğimiz kraldı, kraliçe ise Fransa. Kralın başını kestiler, kraliçeyi de Robespierre'le evlendirdiler. İşte bu bayla bu bayanın evliliğinden giyotin adı verilen bir kız çocuğu doğdu. Anlaşılan yarın o kızla tanışacağım ve bundan büyük mutluluk duyacağım...

Doksan Üç, Victor Hugo (Sayfa 392 - İletişim yayınları)Doksan Üç, Victor Hugo (Sayfa 392 - İletişim yayınları)
erhan, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

"Freud için rüyalar, "bilinçdışına giden kral yolu"dur. Saklı düşünceleri ortaya çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Rüyalarda gördüğü­müz ve deneyimlediğimiz şeyler, göründükleri gibi değildir. Rüyaların görünürde olup biten bir açık içeriği vardır. Oysa rüyanın gerçek anlamı saklı içeriğinde yatar. Psikanalistlerin anlamaya çalıştığı şey budur. Rüyalarda kar­şılaştığımız şeyler sembollerdir. Bilinçdışı zi­hinlerimizde gizlenen arzularımıza karşılık ge­lirler."

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 264)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 264)
Kitaplara Fısıldayan Kız, Kırmızı Saçlı Kadın'ı inceledi.
Dün 00:33 · Kitabı okudu · 35 günde · 7/10 puan

Kitabı zaman ayırabildiğim müddetçe okuyabildim. Kısa bir kitap olmasına rağmen, çok sıkıcı bulduğum sayfaları olmadı değil. Bu nedenle araya kitaplar serpiştirdim. Son demlerinde çok ilginç buldum, çok akıcı geldi. Kitabın başından beri anlatılan iki esfane - "Kral Oidipus" ve "Rüstem ve Sührab" - ne zaman karşıma gerçek olarak çıkacak diye düşünüyordum. Orhan Pamuk çok iyi bir yazar ama tabi ki her zaman koşulsuz şartsız seveceğiz anlamına da gelmez. Biraz zor bir kitap olarak yorumlayabilirim, çok yorucu bir kitap oldu, odaklanma problemi yaşadım. Ama tabi ki her kitaptan alabileceğimiz bir şeyler olmalı ve bu kitapta da baba-oğul ilişkisi çok derindi. Bu ilişkiyi efsaneler ile desteklemesi çok güzel olmuş. Paylaşmış olduğum alıntılarda da genel olarak bu ilişki bulunmaktadır. Biraz hayal kırıklığı yaşamış olabilirim ama yine de güzel bir tecrübe oldu benim için.
Keyifli okumalar olsun.

Didem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Homer'in Odyssey'ini okuyorduk sınıfta,Penelope'nin,yirmi yıldır evine dönemeyen kocasını.Truva Savaşı'dan dönerken,Ege'nin çılgın sularında kaybolmuştu Odysseus.Onlarca yıl geçmişti gideli.Koskoca Ithaka'da bir tek Penelope inanmıyordu kocasının ölümüne.Evlenmesi,ülkenin başına yeni bir kral getirmesi için yapılan baskıları atlatabilmek umuduyla bir hile düşünmüştü.Dokumakta olduğu örtüyü bitirdiğinde seçecekti eşini.Gün ışığında dokuduğunu,gece mum ışığında söküyordu.Böylece hiç üremiyordu örtü.

Foto Sabah Resimleri, Ayşe KulinFoto Sabah Resimleri, Ayşe Kulin
Sena Karaman, bir alıntı ekledi.
18 Mar 15:27

İnsan, bu dünyaya ağlayarak gelir, yeterince ağladıktan sonra da ölüp gider.

Kral Lear, William ShakespeareKral Lear, William Shakespeare
Mustafa Dikme, bir alıntı ekledi.
18 Mar 09:36 · Kitabı okuyor

"Yanlış anlamayın" dedi Peter; "ben sizin kral yanına uşak olarak değil, bakan olarak girmenizi söylemek istedim."
"Krallar, dostum, ikisini pek ayırmazlar birbirinden. Bakanı da kendilerine hizmet eden bir adam diye görürler."

Ütopya, Thomas More (Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Raphael)Ütopya, Thomas More (Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Raphael)