Burak, bir alıntı ekledi.
Az önce · Kitabı okuyor

- Sevmiyorum bu sizin Petersburg hayatını, vesselam!
- Senin hoşuna giden hayat hangisi?
- Herhalde bundan başka türlüsü.
- Ama bu hayatta sevmediğin şey ne? Onu söyle.
- Her şey; durmadan öteye beriye koşmalar, küçük ihtiras oyunları, hele de açgözlülükler, rekabetler, dedikodular, birbirine çelme atmalar, birbirini tepeden tırnağa süzmeler. Konuşmalarını dinledikçe insan budalalaşıyor. İlk bakışta zeki adamlar sanırsın, yüzlerinde ciddilik okunur, ama bütün söyledikleri şu biçim bir şeyler:
"Falanca veya filanca bilmem ne satın aldı, bilmem neresini kiraladı." Başka birisi: "Aa! olur şey değil; niçin acaba?" Ya da: "Falanca dün akşam kulüpte müthiş para kaybetti, bir başkası üç yüz bin kazandı." İllallah bunlardan. Bunlar arasında insanlık nerede? İnsanlığın yüceliği, bütünlüğü nerede kaldı? İnsanlık ufak paralar haline gelmiş

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 214 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, XVIII. Basım, Mart 2017)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 214 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, XVIII. Basım, Mart 2017)

Ara Güler
''Hayat dediğin küçük adamların hikayesidir.
İngiltere Kraliçesi’nin hayatı bir boka yaramaz...''

Tuğçenur Ayas, Mucize'yi inceledi.
30 dk. · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap insanın hayata bakış açısını değiştiriyor bence. Küçük bir çocuğun gözünden dünyanın daha doğrusu insanların ne kadar acımasız olduğunu görüyorum. Farkındalık için, daha iyi bir dünya için bu kitabı okumayan kalmamalı. Hani öyle anlar vardır ki üstüne söyleyecek söz bulamazsınız. Benim şuan yaşadığım an tam olarak bu. Bu kitap aslında bir mucize değil. Aslında “olabilecek olan” bu. Ama insanların böyle bireylere bakış açısı değişmeli. Onlar ötekileştirilmemeli. Bu kitap bir başarı öyküsü. Minicik bir yüreğin başarı öyküsüne, mutlu bir sona şahit oluyorsunuz. Çok beğendim ️

HÜSEYİN KAHRAMAN, Küçük Ağa'yı inceledi.
37 dk. · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Milli mücadele dönemini anlatan romanımız, seri okunamayan ama bazen heyecanlandıran sonrasını meraklandıran bir roman ......................

Fatma Altunkeser Tüfekçi, Küçük Prens'i inceledi.
53 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okumaya değer..
Bir günde okunabilecek çocuk ve yetişkin okuyabilir...
Hoşça git," dedi tilki. "Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez." Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: "Gerçeğin mayası gözle görülmez."

Abdulkadir Elçeri, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güller çok utanmışlardı.
"Çok güzelsiniz, ama boşsunuz benim için," diye sürdürdü sözlerini küçük prens. "İnsan sizin için ölemez. Doğru, gelip geçen biri için benim çiçeğimin sizden hiçbir farkı yok. Ama o benim için yüzlercenizden daha önemli; çünkü suladığım, cam bir fanusun altına koyduğum, önüne siperlik yerleştirdiğim çiçek o. Çünkü tırtılları ben onun için öldürdüm. (Birkaç tanesini bıraktık, sonradan kelebek oldular.) Çünkü yakındığı, ya da övündüğü, ya da hiçbir şey söylemediği zamanlarda dinlediğim çiçeğim o benim. Çünkü o benim çiçeğim."
Tilkinin yanına döndü sonra.
"Hoşça kal," dedi.
"Hoşça kal," dedi tilki. "İşte sana bir sır, çok basit bir şey: İnsan yalnız yüreğiyle doğruyu görebilir. Asıl görülmesi gerekeni gözler göremez."
"Asıl görülmesi gerekeni gözler göremez," diye yineledi küçük prens; unutmamalıydı bunu.
"Gülünü senin için önemli kılan, onun için harcamış olduğun zamandır."

Küçük Prens, Antoine De Saint-ExupéryKüçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry

Hayat aslında sanıldığı kadar zor ve yaşanılmaz değil.Onu çekilmez kılan bizleriz kendi bencilce isteklerimiz bizi mutlu ediyor saniyoruz ama aslında öyle olmadı hiç bir zaman sadece küçük bir avuntu bizim için.
Bence hayat yasanılmalı her şeye rağmen ve keşke dememek için...

Tugay Güven, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Cehalet ancak zenginlerde görüldüğünde küçük düşürücüdür. Sefalet ve yoksulluk fakir insanı kısıtlar; çalıştığı iş bilginin yerini alir ve düşüncelerini işgal eder; oysa zengin cahiller sadece keyifleri için yaşarlar ve bu yaşam tarzlarıyla hayvanları andırırlar

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 55)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 55)
Mert kahriman, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" o halde sen kendini yargılarsın," Dedi kral. "Bu en zorudur. Bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur kendini yargılamak. Kendini yargılamayı becerebilirsen, gerçek bir bilgesin demektir."

Küçük Prens, Antoine De Saint-ExupéryKüçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry
Betül, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Bütün çekingenliklerim yok olmuştu. Bu kadının karşısında her şeyimi ortaya dökmek, bütün iyi ve fena, kuvvetli ve zayıf taraflarımla, en küçük bir noktayı bile saklamadan, çırçıplak ruhumu onun önüne sermek için sabırsızlanıyordum. Ona söyleyecek ne kadar çok şeylerim vardı.. Bunların, bütün ömrünce konuşsam bitmeyeceğini sanıyordum. Çünkü bütün ömrümce susmuş, zihnimden geçen her şey için: Adam sen de, söyleyip de ne olacak sanki? demiştim. Eskiden her insan hakkında hiçbir esasa dayanmadan, sırf mukavemet edilmez bir hissin, bir peşin hükmün tesiriyle nasıl: Bu beni anlamaz? demişsem, bu sefer bu kadın için gene hiçbir esasa dayanmadan fakat o yanılmaz ilk hisse tabi olarak, işte bu beni anlar! diyordum.

Kafka Okur Sayı 4, Kolektif (Sayfa 28 - Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna)Kafka Okur Sayı 4, Kolektif (Sayfa 28 - Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna)