Şeyda Akyel, bir alıntı ekledi.
22 Oca 13:07 · Kitabı okuyor

Eğer geçmeseydi Kuranıkerim'in üstünden onlarca kuşak, ben inanırdım yazılanların hepsine. Ama inanmıyorum o onlarca kuşağın dürüstlüğüne. O onlarca kuşağın dinine sadakatine inanmıyorum!

Kinyas ve Kayra, Hakan GündayKinyas ve Kayra, Hakan Günday
Fezâ, bir alıntı ekledi.
09 Oca 16:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İslam kelimesi teslim olmak demektir ve bir barış dinidir. Eğer islam'ı anlamak istiyorsan, Kuranıkerim ve peygamberin hadislerinden ve sünnetlerinden başka hiçbir şeye itibar etme. Çünkü İslamiyet, din-i mübin-dir; yani açık bir dindir.

Mutluluk, Zülfü LivaneliMutluluk, Zülfü Livaneli
kübra, bir alıntı ekledi.
03 Ara 2017 · Kitabı okudu

Kuranıkerim, Türkçe'den çıkınca geriye ne kalıyorsa, Asil de o kadar konuşabiliyordu. Yani fazla değil.

Azil, Hakan Günday (Sayfa 187 - Doğan Kitap)Azil, Hakan Günday (Sayfa 187 - Doğan Kitap)

Mehmet Akif
Mehmet Âkif batılılaşmaya karşı çıkmayan, ama geleneği de yok saymayan bir İslamcılığı savunuyordu..
Şeyhülislamın Ulusal Kurtuluş Savaşı'na katılanlar hakkında ölüm fetvası çıkardığını öğrenince dayanışma için hemen Ankara'ya gitti. Anadolu'yu dolaşıp ulusal mücadeleye destek istedi. Kastamonu Nasrullah Camisi'nde yaptığı konuşmayı, Adnan Menderes'in eniştesi Nihad Paşa çoğaltıp elden ele dağıttırdı.
Birinci Meclis'te Burdur Milletvekili olarak görev yaptı. Türk ordusuna ithaf ettiği İstiklal Marşı'nı Taceddin Dergâhı'ndaki odasına kapanarak on günde yazdı..
Aralarında Kastamonu Ortaokulu öğrencisi Rıfat Ilgaz'ın da bulunduğu 724 başvuru arasında birinci oldu. Millet Meclisi kendisini ayakta alkışlayınca, utanıp genel kurul salonundan çıktı.
Sırtında giyecek paltosu bile yokken para ödülünü kabul etmedi..
Başta Ruşen Eşref, Aka Gündüz olmak üzere çok kişi Mehmet Âkif'i cezalandırmak için İstiklal Marşı'nın değiştirilmesini teklif etti. Atatürk bu önerileri hep reddetti..
Dinciler, Mısır'a gitmesine gerekçe olarak "Şapka Devrimi'ne karşı çıkmasını" gösteriyor.. Bu doğru değil.. Aslında Milli Mücadele'den önce Mısır'a gitme düşüncesi vardı. Ulusal güçlere destek için Ankara'ya gidince programını değiştirmişti. Ekim 1923'de hamisi Abbas Halim Paşa ile Mısır'a gitti, yedi ay kaldı.. 1924'de Mısır'dan döndü. İkinci gidişi aynı yılın sonu oldu. Beş ay kaldı, 1925 Mayıs ayında döndü.. Ve üçüncü gidişi 1925 Eylül'ünde oldu. En uzun süre bu gidişiyle oldu. Şapka Devrimi aynı yılın Ağustos ayında yapıldığından şapkaya muhalif olduğu için gittiği söylentisi çıkarıldı. Aslında ne fesi sevdi, ne de şapkayı ; ve sarık giymedi hayatı boyunca. Düşünsenize saltanat lağvediliyor, Cumhuriyet ilan ediliyor, halife kovuluyor, Mehmet Âkif sesini çıkarmıyor !..Şapka Devrimi oluyor, ülkeyi terk ediyor ! O, ülkeyi terk ediyor ; hayatı boyunca birlikte olduğu Abbas Halim Paşa Türk vatandaşı olabilmek için CHP'ye 900 bin lira bağışta bulunuyor !..
O, ülkeyi terk ediyor ama din reformunun en önemli adımı Kuranıkerim'in tercüme görevini kabul ediyor !..
Mısır'da din bilgisi öğretmenliği yapmıyor ; Türkoloji kürsüsü başkanlığı yapıyor..
(SONER YALÇIN, "Siz Kimi Kandırıyorsunuz !")

Ahmet cesur, bir alıntı ekledi.
08 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğer geçmeseydi Kuranıkerim'in üstünden onlarca kuşak, ben inanırdım yazılanların hepsine. Ama inanmıyorum o onlarca kuşağın dürüstlüğüne. O onlarca kuşağın dinime sadakatine inanmıyorum ! Çünkü insanı tanıyorum. Çünkü kendimi tanıyorum. Canı öyle çektiği için duaları değiştirecek her dinden kuşaklar tanıyorum. İnsan dokunduğu her şeyi kirletmiştir bugüne kadar. Dinin kendini bundan koruması o kadar uzak bir ihtimal ki ! Kimse gelip anlatmasın bana insanın iyiliğini, din kitaplarını. Ben sadece mucizeleri kabul ederim. Onlara inanmak, insan zekâsının kötü tarafından çıktığı belli olan yazılara inanmaktan daha kolay. Kızıldeniz'in yarıldığına, gerektiğinde kadının dövülebileceğinden daha çok inanıyorum. Çünkü mucize bana daha temiz geliyor. Ne birinin çıkarına, ne de bir başkasının zararına binlerce yıl önce bir denizin yarılmış olması. Ya da bir mağara girişinin örümcek ağıyla kapatılması.

Kinyas ve Kayra, Hakan GündayKinyas ve Kayra, Hakan Günday
Yağmur, bir alıntı ekledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Eğer geçmeseydi Kuranıkerim'in üstünden onlarca kuşak,ben inanırdım yazılanların hepsine.Ama inanmıyorum o onlarca kuşağın dürüstlüğüne.O onlarca kuşağın dinine sadakatine inanmıyorum!Çünkü insanı tanıyorum.Çünkü kendimi tanıyorum.Canı öyle çektiği için duaları değiştirecek her dinden kuşaklar tanıyorum.İnsan dokunduğu her şeyi kirletmiştir bugüne kadar.Dinin kendini bundan koruması o kadar uzak bir ihtimal ki!Kimse gelip anlatmasın bana insanın iyiliğini,din kitaplarını.Ben sadece mucizeleri kabul ederim.Onlara inanmak,insan zekasının kötü tarafından çıktığı belli olan yazılara inanmaktan daha kolay.Kızıldeniz'in yarıldığına,gerektiğinde kadının dövülebileceğinden daha çok inanıyorum.Çünkü mucize bana daha temiz geliyor.Ne birinin çıkarına,ne de bir başkasının zararına binlerce yıl önce bir denizin yarılmış olması.

Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 115)Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 115)
Samet Ö., bir alıntı ekledi.
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer geçmeseydi Kuranıkerim'in üstünden onlarca kuşak, ben inanırdım yazılanların hepsine. Ama inanmıyorum o onlarca kuşağın dürüstlüğüne. O onlarca kuşağın dinine sadakatine inanmıyorum ! Çünkü insanı tanıyorum. Çünkü kendimi tanıyorum. Canı öyle çektiği için duaları değiştirecek her dinden kuşaklar tanıyorum. İnsan dokunduğu her şeyi kirletmiştir bugüne kadar. Dinin kendini bundan koruması o kadar uzak bir ihtimal ki! Kimse gelip anlatmasın bana insanın iyiliğini, din kitaplarını.

Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 120 - Doğan)Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 120 - Doğan)
Pagos35, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer geçmeseydi Kuranıkerim'in üstünden onlarca kuşak, ben inanırdım yazılanların hepsine. Ama inanmıyorum o onlarca kuşağın dürüstlüğüne. O onlarca kuşağın dinine sadakatine inanmıyorum! Çünkü insanı tanıyorum. Çünkü kendimi tanıyorum. Canı öyle çektiği için duaları değistirecek her dinden kuşaklar tanıyorum. Dinin kendini bundan koruması o kadar uzak bir ihtimal ki!

Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 115 - Doğan Kitap)Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 115 - Doğan Kitap)
Matruşka, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer geçmeseydi Kuranıkerim'in üstünden onlarca kuşak, ben inanırdım yazılanların hepsine. Ama inanmıyorum o onlarca kuşağın dürüstlüğüne. O onlarca kuşağın dinine sadakatine inanmıyorum! Çünkü insanı tanıyorum. Çünkü kendimi tanıyorum. Canı öyle çektiği için duaları değiştirecek her dinden kuşaklar tanıyorum. İnsan dokunduğu her şeyi kirletmiştir bugüne kadar.

Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 120 - Doğan Kitap)Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 120 - Doğan Kitap)
Sabırlı Firuze, bir alıntı ekledi.
 04 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Recim
"Peki recim; hani zina yapanların yarı beline kadar toprağa gömülüp taşlanarak öldürülmesi;o da mı yok?"
"Yok" dedi Selahattin . "Bunları hiç biri kuranıkerim'de yok. Hepsi sonradan uydurma!"

Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 237)Mutluluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 237)