Ecem Arda, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'yi inceledi.
20 Mar 16:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Psikolojik olarak analiz yapmayı seviyor ve merak ediyorsanız, dili ve hikayeleriyle bu konuda size imkan sunan bir kitaptır.
Literatüre bağlı kalınarak mesleki dil kullanılmış olsa da anlaşılması zor olmayan ve insanların yaşadıkları psikolojik yolculukları gerçekçiliği ile işleyen bölümleriyle ilginizi çekebilir.

HELLENİSTİC JUDAISM
"The translation of the Hebrew Torah into Greek introduced Greek concepts into Jewish thought. Althought the original translators endeavored to render the text as literally as possible, Hebrew words and idioms that had no Greek equivalent or concepts that were obscure were interpreted or elucidated. With Greek the language of the Bible and the synagogue and its influences on Jewish literature, the Diaspora Jews gradually began to assimilate Hellenistic ideas and concepts and attempted to understand the Scriptures under the influence of those ideas. They interpreted the Scriptures allegorically and discovered in them the deepest philosophical and metaphysical truths. Allegorical interpration of the Scriptures was the distinctive literary product of Alexandrian Judaism. The master of this interpretation and the principal figure of Hellenistic-Jewish philosophy is Philo Judeas. "

Bakhtiyar Aliyev, Akıl Hastalığı Ve Psikoloji'yi inceledi.
 28 Oca 17:00 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Saygın bir hocamızın bir sözü var, diyor ki, insanlar ikiye ayrılır: Foucault okuyanlar ve okumayanlar. Bu niyetle okuyayım dedim.
Fakat psikoloji alanının uzmanı olmadığım ve de literatüre yabancı olduğum çok istifade edemediğim bir kitap oldu.
Eğer alanın yabancısıysanız bilmedğiniz çok terimle karşı karşıya kalacağınız için okumanızı tavsiye etmem.

“there are only three things to be done with a woman... you can love her, suffer for her, or turn her into literature.”

" bir kadınla üç şey yapabilirsin: ya onu seversin, ya onun için acı çekersin ya da onun için yazarsın."

(bkz: lawrence durrell)
(bkz: justine)

Ilgaz, bir alıntı ekledi.
06 Oca 18:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sam Harris
Dinsel inancın tehlikesi, sıradan insanların çılgınlık meyvelerini toplamalarına ve bu meyvelerin kutsal olduklarına inanmasına imkan vermesidir.
Her yeni neslin çocuklarına dinsel konuların diğer konular gibi haklı çıkarılmasına gerek duyulmadığı öğretildiğinden, medeniyetler hala akılsız ordularla dolup taşmaktadır. Bugün bile birbirimizi eski literatüre dayanarak öldürmekteyiz. Bundan daha üzücü ve saçma bir şey olabilir mi?

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 268)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Sayfa 268)
Murekkeq, Hiçliğin Kıyısında'yı inceledi.
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Böyle bir kitabın beğenilmesi beni gerçekten çok şaşırttı. Sadece cinsellik üzerine kurulu, duygu ve hislerin gelişigüzel olduğu, olay denilebilecek sahnelerden uzak, yetersiz, gereksiz ve bomboş bir kitapti bana gore. Edebiyat kelimesinin edeb kısmına fazlasıyla ters düştüğü için bir edebi eser olarak görmüyorum. Literature olabilir tabi... Yırtıp atasım gelen nadir kitaplardan. Yazarın emeği en azından harcadığı zaman olmasa çöp diyeceğim. Biraz acımasız oldu yorumum fakat okurken böyle hissettim ve kesinlikle bunun yerine bir ilkokul çocuğunun yazdığı aşk mektubunu okumayı tercih ederdim. En azından daha samimi bir sevgi olurdu...