• “Yine o menekşe gözler aralı,
  Oya kirpiklerde yaşlar sıralı”
 • Menekşe gözler de hiç vefa yokmuş
  Yalanmış hepsi de hiç sefa yokmuş...
 • "Belki de öyle biri yoktu, belki de gördüğüm sahiden bir seraptı, ben uydurdum onu, istediğim, beklediğim bir kız yarattım, o, o bir hayaldi, böyle kuyruklu bir yıldız gibi geldi geçti."

  (Menekşe Gözler - 1969)
  Sadri Alışık, Fatma Girik, Erol Büyükburç, Pervin Par
  Yönetmen Atıf Yılmaz


  Erol Büyükburç - Yalan Gözler
  https://www.youtube.com/watch?v=Cmdsq-AfClI
  "yapraklar sararmış
  içimde sonbahar"
 • akla genç bir soylunun bedenini taşıyan en güzel bacakları getiriyordu; ve menekşe renkli gözler; ve altın gibi bir kalp; ve sadakat ve erkeksi çekicilik...
  Virginia Woolf
  Kırmızı Kedi
 • Söze nasıl başlayacağım, duygularımı nasıl aktaracağım diye düşünüyorum ama işin içinden çıkamıyorum. +18 uyarısı mı versem yoksa daha başka bir anlam mı ortaya atsam bilemedim. Konu, Osmanlı İmparatorluğu'nun Topkapı Sarayında hüküm sürmüş Kösem Sultanın hayatı. Ama ne Kösem Sultan ha? Sivri zekâsı, müthiş planları, entrikalarla dolu tuzakları, akılalmaz taktikleri bizi bizden alıyor. Okudukça ağzımız açık kalıyor. Jean Bell ise güzel bir kurgu ile gerçekleri, yaşanmış tarihi gözler önüne sunuyor.

  Bu Kösem Sultan ise zamanında esir bir Rum kölesi olarak saraya alınıyor. Haremde de padişah 1. Ahmet'in gözüne giriyor. Hatta o kadar gözüne giriyor ki 'menekşe gözlüm' olarak padişahın kalbini çalıyor. 1. Ahmet de menekşe gözlüsü için dünyayı ayaklarına seriyor, onun aşkı için dağları devirip, vezirlerin, hatta en yakınlarının bile kellelerini almaktan geri kalmıyor. Erkekler için bir ızdırap olan bu menekşe gözler, her erkeği ateşe atttığı gibi, padişahın da iplerini ele alıyor. Geceleri yaşanan aşk partilerle bu menekşe göz, yani Kösem, sarhoşluğun doruk noktasında gizli belgelere bir busenin eşliğinde, kendini kaybetmiş sultanın parmaklarında mühür vurdurmayı en iyi başaran bir kadın. Öylesine kendini iktidara adamış ki, padişah 1. Ahmet mi Kösem mi bilmek mümkün değil. Topkapı sarayı ve içinde yaşanan bütün entrika ve komploları bu eser sayesinde öğreniyoruz. Öğrendikçe de hayretler içinde kalıyoruz. Aslında bu hayretimiz bazı detaylar için. Normalde bazı anahatları hepimiz aşağı yukarı biliyoruz.

  Mesela bu konulardan biri haremağaları. Bu haremağaları hadım ediliyorlar. Bu hadım işlemi erkeklerin cinsel uzuvlarının kesilmesiyle gerçekleşiyor. Günlerce organdan kan gelmesi, ömür boyu idrarda sıkıntı çekmesi, erkekliğinin bitmesi, aşk ve sevgiden uzak kalması, bir kadının karşısında ezilip büzülmesi onlar için en büyük hakaret olmuştur maalesef. Çoğu zaten uygulama ile hemen ölüyor. Bu uygulama ile Padişah ve harem kadınlarının rahat rahat gezebilmesi amaçlanmıştır. Çünkü cinsel hazzı çok kısıtlı olan bir haremağası sultana veya nedimelere yangözle bakamayacak. Tabii kadınların ihtiyaçları olduğunda da bu yakışıklı hadımcılar gereken görevi yerine getirecek. Şöyle romana bir baktım da koskoca İmparatorluk bir genelevine dönüşmüş, fuhşiyatı sözde İslami kurallara göre uyguladıklarını bahseden bir topluluk. Kur'anda haram ve yasak olan zina suçu, haremden hapishanelere kadar sarayın her tarafında cirit atıyor. Padişah hanımından ziyade, mendilini hangi cariyenin önüne attıysa o cariye ile aşk bahçesine, yani haz odasına geçiyor. Bazen de padişahın hanımı, kocasının özelliklerine göre seçtiği güzel Rum veya başka uyruklu bir cariyeyi seçip padişahın huzuruna gönderiyor. Bu arada padişahın hanımı da yine kendi arzuları için nedime ve hadımcılardan oluşan bir toplulukta gönül eğlendirebiliyor. Bu oluşum lezbiyen ve gay türü insanlardan da oluşabiliyor. Hatta hapislerde kalan kadın köleler ise para karşılığında, gardiyanlarla ayaküstü ve başka yollarla kendi arzularını tatmin etmek istiyorlar. Bunun ileri safhası var ki daha fazla yazamam.
  Binlerce detay var ki yazmayla yetişmez. Padişahın uykudan kuştüyü ile dokunarak uyandırılması, cariyelere gücünü göstermesi için Afrika veya daha başka ülkelerden gelen cinsel gücü artırıcı ilaçlar, aşk iksirleri, davet ve şölenlerde verilen ziyafetler, giyilen envai çeşit ipek giysiler, sabah kahvaltılarında gelen pars ve ceylan etleri, sırmalı kaftanlar, iffet kafesi, bekaret kemeri, onlarca zümrüt işlemeli elbise ve cübbeler ve daha sayamadığım bin türlü lüks eşyalar. Sultanı ve diğer etrafı daha anlatmadım. Yani şöyle bir baktım ki saray adeta bir kadın erkek mücadelesi yeri. Padişahın hanımı, padişahın kardeşine veya ağabeyine döz dikiyor. Ensest ilişkiler iktidar uğruna meşrulaştırılıyor. Nedime ve haremağaları her gün aşk bahçelerinde karşılaşıyor. Kelleler uçuyor, kardeş katli uygulaması devlet bekâsına uğruna kundaktaki bebekler anında boğuluyor. Korkunç şekilde partiler, şölenler düzenleniyor. Bu konular çok uzun, eh ben de ister istemez uzattım.

  Bu cümleleri tamamen eserde de göreceksiniz. Efendim bunlar yalan dolan diyene, Jean Bell kitabın arkasında uzunuzadıya belgelerle ve kaynaklarla şahitlik ediyor. Yani, asla bir cana kıymayın diyen bir kitabımız var ama saçmasapan bir şey yüzünden kardeş katli uygulanıyor. Bebekler ölüyor, aklı ermeyen çocuklar boğuluyor. Bir yanda Kur'anı Kerim, bir yanda Hz. Fatıma'nın şalını giyen bir sultan iki dakika sonra öbür odada 3-5 nedime ve haremağalarıyla gönül eğliyor. Bir de hangi padişah, hangi döneme baksak kadın sultanlar ya bir Rum ya bir Ermeni ya da başka bir yabancı oluyor. İktidarın içinde her türlü entrika dönüyor. İslamı bitirip, Rumları kurtaracağım diyen bir sultanla, yine halifeye uyup ezanları susturmayacağım diyen bir padişah aynı odada kalıp devlet sırlarını paylaşıyorlar. Bir yanda tüm cihana hükmetmiş Fatih Sultan Mehmet var, bir yandan da sırf kendi nefsini tatmin etmekle meşgul olan aday padişah olan şehzadeler var. Dışarıda evlenmesi yasak olan yeniçeriler var, bir yandan da evleniniz diyen Hz. peygamber var. Bir yandan haksız bir yere ne olursa olsun cana kıymayın diyen bir Rabbimiz var, bir yandan da devletin bekası sürsün diye solukları kesilen küçük yaştaki şehzadeler var. Bu devletin bekası Sarayın eğlenceleri kesilmesin diye mi acaba? Günümüzde de yaşanan bu zevkü sefa kim içindir? Saraylarda pişirilen her gün 10 tonluk kavurma etini neden fakirler yiyemiyor? Devletin bekası diye bir lider her gün gözüne kestirdiği bir cariye ile yatmak zorunda mıdır? Yoksa bizim bildiğimiz başka bir Osmanlı mı var anlamak mümkün değil?

  Kitabın çevirisi biraz kötüydü. Kadın ve mahrem konular çok fazlaydı, bu yüzden puan biraz düşük kaldı. Ama eski tarihi tekrardan öğrenmek güzeldi. Bir kez daha diyorum. Osmanlı Devleti iyidir, kötüdür, gerçekten bir imparatorluktur. Ama bazı konular var ki, biz bu konuları bütün Dünyaya nasıl anlatırız? İslami bir çerçevede, mantıklı bir şekilde nasıl anlatabiliriz? Her konuda devletin bekası için, devletin bekası için diye tekrarlarsak bu biraz abes kaçmaz mı? Bir de devletin başına, örneğin kadın sultan veya yakınlarına Rum veya yabancıdan başka birileri yok muydu da hep yabancı getiriliyor. Menekşe gözlü olacağına, eli yüzü düzgün Kur'an sevdalısı, Peygamberini seven biri niye getirilmiyordu? Neyse uzattım fazlasıyla. Saygılar...
 • Yine o menekşe gözler Aralı
  Oya kirpiklerde yaşlar sıralı