Renksiz, Kabuk Adam'ı inceledi.
8 dk. · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

okurken kendi düşüncelerimin kitaplaşmış hali, yaşadığım çok benzer anının kitap olmuş hali gibiydi. insanları nasıl severiz, nasıl kırarız, nasıl mutlu ederiz ve doğa insanı nasıl güzelleştirir?
aslında her şey önce doğayı sevmekle, okyanusu sevmekle başlıyormuş gibiydi. okudukça sevdim ve tüm gece elimden bırakamadığım için biraz uykusuz kaldım. amam sonunda biraz buruklukla güzel düşünceler sahibi bir kadın tanıdım.
memnun oldum sayın Aslı Erdoğan.

ümran karaca, Bir Sonraki Hayatımız'ı inceledi.
13 dk. · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hızını kaybetmeyen kendi içinde bir mizah anlayışı barındıran güzel bir kitaptı. Sonu güzel bitse de merak ettiğim birçok konu 2.kitaba kaldı maalesef.
https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...uren-james.html#more

İsmail Altun, Eugenie Grandet'i inceledi.
16 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Eugénie Grandet
Honoré de Balzac'ın eserin den olup ilk 1833 yılında Fransa da tam 195 sayfa bir İnsanlık komedyasıdır ...

Nedir bu insanlık komedyası : Fransız Yazar Honoré de Balzac'ın tüm roman ve hikâyelerini topladığı büyük çaplı proje.

İlk önce 12 cilt halinde 1834-1837 yıllarında basılan proje daha sonra Balzac'ın eser vermeye devam etmesi ile toplam 95 roman ve öyküye kadar çıktı.

Balzac'ın toplum incelemesi yapmak amacı ile birleştirdiği bu koleksiyon taşra yaşamı, ordu, özel yaşam, şehir yaşamı, politik yaşam ve sosyal analizler gibi başlıklar altında incelenebilir. Para ve güç, annelik, babalık, Fransız Devrimi , kadınlar, aşk ve aile yaşamı gibi birçok konuya; Eugénie Grandet , Vadideki Zambak , Goriot Baba gibi güçlü romanlarını barındıran bu koleksiyonu ile değinmeyi başaran Balzac, Bourbon Hanedanı'nın tahta geçmesi ile başlayan Restorasyon (Fransa) Dönemi ve sonrasının panoramasını yüzyıllar sonrasının okuruna göstermeyi başarmıştır.

Kaynakça:http://en.wikipedia.org/wiki/La_Comedie_Humaine

Bazı tartışmalar örnekleri : Honere de Balzac'ın insanlık komedyası adlı eseri ilahi komedya'dan mı etkilendi?

İlahi Komedya Dante tarafından 14. yüzyılın ilk yarısında yazılmış, İtalyan edebiyatının en meşhur epik şiiri ve dünya edebiyatının önemli bir başyapıtı.

Komedya'da Dante, ölüm sonrası sırasıyla Cehennem, Araf ve Cennette geçen seyahati, hikâyenin kahramanı da olan kendisinin ağzından anlatır. Orta Çağda "Komedya", "tragedya'nın" aksine sonu iyi biten hikâye anlamına gelirdi. Burada eserin adındaki "komedya" kelimesi, öyküsünün güldürü unsurları taşıdığı anlamına gelmez.

Gelelim kitabın iyi yönlerine kitap akıcı bir dile sahip, yazar yine insan yaşamı analizleri yapıyor ve cimriliği ele almış ...

Kitabın kötü yönleri ise Yazar Grandet ailesini anlatırken yine bir çarpık ilişkiden bahsetmesi ve sıradan bir olay gibi göstermesi bence topluma bu tür çarpık ilişkileri okurların ahlaki özenine sahip olmasını sağlıyor ve toplum çirkin olanı benimsiyor insan kendi kanından birine aşık olması çok normal bir davranış değil benim için kötü yönü kitabın bu kısmıydı ...

Kitabın konusu ise Çok cimri olan baba Grandet'in yaşamını ve aile sorunlarını kızının kuzenine aşık olmasını ve kuzeninin babası ölünce beş parasız kalan kuzenine biriktirdiği tüm altınları vermesini ve kuzeninin aslında dolandırıcı iki yüzlü olduğunu öğrenmesini kendisinin ise ne kadar cahil olduğunu anlamasını anlatıyor ...

Sonuç olarak çarpık bir ilişki söz konusu olduğu için biraz puan kırdım benim için orta karar bir eser oldu ama yinede okuyup ibret alınacak bir eser olabilir umarım sizin için keyifli ve daha öğretici olur okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Barış Ağca, Ne Denizsiz Ne Tütünsüz'ü inceledi.
17 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlk defa Türkçeye çevrilmiş toplam on bir öyküden oluşan bir seçki. Hikayeler çok akıcı ilerlemiyor ve bunun sebebinin çeviriden kaynaklandığını düşünüyorum. Örneğin, "Devlet ordusunda bir generaldi (...) eskiden ordu generali olan..." gibi kelime kelimesine çeviriler okuyucuyu yoruyor. Özellikle kitabın son öyküsü olan "Ü-ürü-üüü(Asil Horoz Benevantano'nun Ötüşü) dikkat çekici ve zamanının ötesinde bir öykü.

Zeyn Sude, Harry Potter ve Felsefe Taşı'ı inceledi.
47 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Harry Potter serisinin ve çok değerli bir kitabı (hepsi gibi) Herkesin bildiği ve filmini izlediği bir seriyi okumak çok daha güzel ve etkileyici

Ayşegül Abbak, Otomatik Portakal'ı inceledi.
56 dk. · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Otomatik Portakal gerçek üstü olayların olmadığı distopik bir dünyada geçer. Suç oranının arttığı ve güvenlik güçlerinin yetersiz kaldığı bir dünya söz konusudur. Şiddet eğilimli gençler nefretle etrafa saldırmaktadır. Alex de bu gençlerden biridir. 15 yaşında bir genç olan Alex, dört kişilik bir çetenin lideridir. Pete, Georgie ve Aptalof bu çetenin diğer üyeleridir. Şiddet eğilimi içerisinde olan çete hırsızlık, gasp, yaralama, tecavüz gibi bir çok suça karışmış ve kullandıkları ölçüsüz şiddetle halkın korkulu rüyası haline gelmişlerdir. Üstelik Şiddeti https://kitapgunesim.blogspot.com.tr/...omatik-portakal.html

Zeyn Sude, Fareler ve İnsanlar'ı inceledi.
56 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuyalı 2 yıldan fazla olmasına rağmen hala çok sevdiğim ve aklımda kalmış etkileyici bir kitap. Kesinlikle her yaştan kişinin okuması gereken bir kitap.