mikail çetinkaya, bir alıntı ekledi.
17 Mar 05:45 · Kitabı okuyor

"Yani Allah'ı ne kadar çok tanırsanız o kadar çok itaat edersiniz ve O'nun gözünde o kadar itibarlı olursunuz. İbrahim Peygamber bir putperestin evinde doğdu fakat Allah'ı tanıdı ve O'na itaat etti. Nuh Peygamber'in oğlu ise bir peygamber evinde doğdu fakat Allah'ı anlamadı ve itaatsizlik gösterdi. Ailesinin yüceliğine rağmen Allah ona öyle bir ceza verdi ki bütün dünyaya ibret oldu. "

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 49 - Pınar Yayınları)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 49 - Pınar Yayınları)
Ragıp Sefa Sarı, bir alıntı ekledi.
15 Mar 19:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yedi Aşamada Ahiret
Hz. Nebi de Ümmeti de elbette hesaba çekilecektir. İlgili ayet şöyledir;
"Doğrusu o (Kur'an),
Senin için ve kavmin için bir şereftir. İleride ondan sorumlu tutulacaksıniz"
(43 /44.) Ayetin sonunda ki tüs'elüne" -SORGULANACAKSINIZ " edilgen fiili, hem
Hz.Peygamber 'i hem de kavmini içermektedir.
Sorgulanma konusunda hz. Peygamber den bize gelen bilgilerde vardır. Hz
Nuh'la ilgili rivayet bu òrneklerden biridir.
Ebû Sa'id el - Hudri Nebi nin (a.s)şòyle buyurduğunu bildirmiştir. :
"Kıyamet günü Nuh getirilecek ve ona tebliğ gòrevini yerine getirdin mi? denilecek.
'Evet Ya Rabbi ' Cevabını verince, bu kez ümmetine, 'Size tebliğ etti mi? Diye Sorulunca Onlar, 'Bize herhangi bir uyarıcı gelmedi '
Cevabını vereceklerdir. Bu
defa Yúce Allah Hz Nuh'a 'SENİN ŞAHITLERIN KİMLER' diye Sorunca o da ',Muhammed ve Ümmeti diyecektir'
İşte bu ifadelerden sonra Hz Nebi, úmmetine yònelerek,
'Sizler getireceksiniz ve şahitlik edeceksiniz 'demiş
Ve ışte bòylece sizi orta (mu'tedil) bir úmmet yaptık...
(2 /143) ayetini okumuştur. (Buhari, İ'tisam bi'is Súnne ,19 )
(Başka bir rivayette hz. Nebinin 'Onun Görevini Tebliğ Ettiğine BİZ ŞAHİTLİK EDERİZ' )
Sòzúnú ifade ettiği nakledilmektedir. {Buhari, Enbiyâ 3}."
[ YEDİ AŞAMADA AHİRET, KİTABINDAN - MEHMET OKUYAN ]

Kur'an'a Göre Yedi Aşamada Ahiret, Mehmet Okuyan (DÛȘÛN YAYINCILIK)Kur'an'a Göre Yedi Aşamada Ahiret, Mehmet Okuyan (DÛȘÛN YAYINCILIK)
semanur gündoğdu, bir alıntı ekledi.
08 Mar 15:00 · Kitabı okuyor

Benim inandığım ve bağlandığım dâva, ilk insan ve ilk yol göstericinin, dünyayı dolduran inkara karşı özgür inanç gemisinin kaptanı olan Hz. Nuh'un Ebedi Kurtuluş Sancağını uygarlıklar başkentine diken, ateş imtihanından geçmiş ve Kurban şifasıyla azapların şehrini eritmiş Hz. İbrahim'intoplumu yönetecek altın sütunlar gibi ufkumuzda yükselten ve onları kıyamete kadar tarihin levhası olarak belirleyen Hz. Musa'nın, ölüleri dirilten, ölü gönülleri diriltici soluğun sahibi Hz. İsa'nın ve nihayet en büyük insan, en büyük yol gösterici, bütün insanlığa ışık tutucu, fiziği ve fizikötesini aydınlatıcı son Peygamber Hazreti Muhammed'in davasıdır.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - diriliş yayınları)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - diriliş yayınları)
Sena Nur, Yitik Cennet'i inceledi.
07 Mar 16:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hz.Ademle toprağa ekilen tohum,Hz.Nuh ile kök saldı. Hz.İbrahim'le filizlenip başını topraktan çıkardı.Gövde oldu.Hz.Yusuf'la gövde dış etkenlerden korundu. Hz.Musa, Davud ve Süleyman'la süreç olgunlaştı. Hz. İsa ile çiçek açtı ağaç. Hz.Muhammed (sav) ile meyve verdi. Bunun yanında Hz.İsa anlaşılamadı, yanlış anlaşıldı. Zekeriya Peygamber testereyle ikiye bölündü. Hz.Yahya baş verdi. Bir Musa doğmasın diye binlerce çocuk öldürüldü fakat Musa kendini boğmak isteyenleri inanç denizinde boğdu. İbrahim kaderdi. İsmail ise kadere razı olmak. Adem "Yitik Cennet". Cennetten kovulan fakat tekrar Cenneti bulacak insan...

Mısır'a sultan olmak istiyorsan kuyuya düşmeyi göze alacaksın. Putlaşmış kalplerde devrim yapacaksan Hz. Peygamber gibi taşlanacaksın. Musa olmak firavun karşısında dikilmek, Nuh olmak ailenden bile vazgeçmek İbrahim olmak ateşe atılmak demek. Anlayacaksın zalim nefsim, kaypak benliğim anlayacaksın...

Papatyalar, Peygamberler Tarihi'yi inceledi.
17 Şub 09:50 · Kitabı okudu · 6 günde

"Yemin olsun ki onların hayat hikayelerinde akıl sahipleri için çeşit çeşit ibretler vardir. Bu Kur'ân uydurulmus bir söz değildir. (Yusuf Süresi / 111. Ayet )"
Peygamberler ,Allah tarafından emir ve yasaklarını insanlara tebliğ etmek ve Hidayet yolunu yaşayarak göstermek üzere tayin edilmiş insanlardır.
ALLAH azze ve celle muhakkak ki Hz. Adem den Hz. Muhammed Mustafa s.a.v kadar bizim bildigimiz 25 ve bilmediğimiz binlerce peygamber göndermiştir. Ancak insan oğlunun bunlara ne kadar itimat ettiği açık bir şekilde günümüzde bile gözler önündedir.
Allahu Teâlâ ben yeryüzünde bir halife yaratacağım diye buyurdugunda melekler orada bozgunculuk çıkaracak birini mi yaratacaksin demişlerdi. ALLAH Teâlâ sizin bilmediğinizi bilirim diyerek içimizden çıkacak büyük Peygamberleri, Nebileri, alımleri, ulemalari ve kalbi iman aşkı ile yanan müminleri mujdeliyordu.
Hz. Adem yasak meyveyi yiyerek cennetten çıkarılmıştı. Lakin Allah en başta onu yaratirken ben cennette bir halife yaratacağım dememisti yeryüzünde bir halife yaratacağım demişti. Yani daha imtihana girmeden HZ. Adem in bu imtihanı kaybedecegi belliydi. Yoksa Hz. İbrahim i ateşten , Hz. NUH u turfandan, Hz. Lut u inkarci karisindan, Hz ismail i kurban olmaktan , Hz. İsa yi idam edilmekten ve Hz. Muhammed Mustafayi harber kalesinde bir kemik parçasını konusturarak zehirlenmekten kurtaran Allah Hz. Adem in de o meyveyi yemesini önlerdi. Ama imtihan edilmek için öncelikle dünyaya inmek gerekirdi.
Ve en ilk yaratılan insan ilk peygamber evlat acısını yaşayan ilk baba ,Hz. Havva ilk evlat acısını tadan anne oluyordu. İşin daha acısı bu acıyı yaşatan katılde kendi oğulları idi. Dünya durana kadar tüm cinayetler onun üzerine yazilacakti üstelik.
Hani evlatlarimiz sözümü dinlemedigi zman beddua ederiz ya... Düşünün Hz. Adem in oğlu katil olmuş , Hz. NUH un oğlu kendine iman etmemiş ve tufan da boğulmus, peygamber babalar evlatları imtihan edilirken bir kere bile beddua etmemiş Hep dua etmiş hidayete çağırmış. Evladin imtihan olduğunu gözler önüne sermislerdir.
Hz. NUH ve Hz. Lut Kariları kendilerine iman etmedikleri halde onlari boşamamis aksine onları imana davet etmekten bir dakika bile geri durmamislar. Asiye ise firavuna rağmen iman etmiş bu yolda canını vermişti. Birde günümüzde ki kadınlarin ve erkeklerin birbirine karşı sabrsiz davranışları.
Bu kitabı okurken peygamberlerin hayatı ile birlikte Kurani Kerim'de geçen bir çok hükmü ve birçok ayetin de anlamını öğrenmiş oluyoruz. Hangi ayet hangi şartlarda kime indi. Hepsi tane tane anlaşılır bir şekilde yazıyor.
Tarih tekerrurden ibarettir derler ya ibret alınmayan ders alınmayan tarih tekrar eder edecekte.
Kendilerine yüzlerce peygamber gelmesine rağmen iman etmeyen , peygamrini şehit eden israil oğulları ( Yahudiler) dünya durana kadar hem Allahın hem müminlerin lanetini üzerlerinde taşıyacak.
Hz. Muhammed Mustafa s.a.v yakışır bir ümmet olmayı bize nasip eyle Allahım.
Cehennem kapılarını açınca 》 EY cehennem kızım fatima oğlum ibrahim sana feda olsun illa Ümmetim illa Ümmetim diyen habibinin karşında bizi boynu bükük bırakma Allahım.
Kitabı sonuna kadar tavsiye etmekle birlikte uzun yazıp vaktinizi aldıgim için hakkinizi helal etmenizi isterim .
Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun hayrli günler.
Es selamu aleyküm...