• Eveeet yine ruhunuza çiçek aşısı gibi gelecek bir inceleme ile merhaba 

      Kitabın içeriğini anlatirken biraz da bana kitabın neler kattığından, hangi gizemli, daha önce bilmediğim görmediğim alemlere götürdüğünden bahsetmek isterim.
      Insanoğlu çift yaratılmıştır der kimileri. Buna  somut olarak da soyut olarak da inanmışımdır hep.  Soyuttan kasıt ne diye soracak olursanız. Şöyleki Dostoyevski  "öteki ben " kitabında bunu somut olan kadar  belirgin göstermiş. Kahramanımız Golyadkin, psikolojik rahatsızlıklarından dolayı çevresinde çok fazla düşmanı olduğunu düşünüyor. Aslında buna sebep ötekileşmiş olma, toplum tarafından sevilmeme gibi durumlardır. Kahramanımız düşmanlarından (çevresindekilerden) sürekli kaçar iken kendisine tıpa tıp benzeyen hatta ismi bile aynı olan biri ile karşılaşır. Toplum öteki Golyadkin'i yani sonradan geleni yalakalığından, çalışkanlığından dolayi daha çok sever. 

  Zavallı gerçek Golyadkin'imiz ise olayları düzeltim der iken daha çok birbirine katar ve toplum tarafından iyice dışlanır. Olaylar işin içinden çıkılmaz durum alırken zavallı Golyadkin hep yanlış anlaşılır. Ve devamında ise okursanız göreceksiniz . Şaşırtıcı olaylar olacaktır.

  Psikolojik bir roman olup etkisinde kalacağınızı söyleyebilirim. Trajik olaylar ve ayrıca trajikomik olaylar mevcut. Dostoyevski amcayı okuyun okutun.

  Bol bol keyifli okumalar dilerim sevgili dost 1k  ekibi .
 • Tek kelimeyle mükemmeldi, şahane kurgulanmış bir evren, bide bilgisayarcı olunca ben kendimi kaybettim.. Marie Lu'dan okuduğum ilk kitaptı, Onur Birler harika çevirmiş gerçekten bayıldım.. Keşke daha sakin bir dönemde okusaydım, ev taşıma dönemimde okudum kitabı ve elimden bırakamıyorum ama devamlı başından kalkmak zorunda kalıyorum.. Tekrar okuyacağım kesin, ve duyduğuma göre ikinci kitabı Kasım Tüyapta çıkacakmış, sabırsızlıkla bekliyoruz artık hadi bakalım :))) okuyun okutturun, tam yazlık bir kitap :)
 • Lanetli bir köşk ve görüldüğü varsayılan çeşitli mahlukatlar var bu kitapta....acaba var mı? Yoksa hepsi sadece bir plan için tasarlanan bir oyun mu ? Okuyun görün derim ....Merak uyandıran bir kurgu ,ana karakter Murat ile birlikte kitabın sonuna dek puzzle yapar gibi tüm parçaları biraraya getirmeye çalışıp her seferinde yok ya böyle değildir ya da böyle midir diye diye okuduğum bir kitap oldu 'SIR'...Kitabın ana fikri ise körü körüne sevme ,mantığını her zaman çalışır halde kenarda tut , yoksa başına neler gelir neler.....keyifle okudum....
 • Herkeseeeeeee merhaba!!!!!!
  Bugün çok çok sevdiğim Grisha serisinin son kitabı olan Çöküş ve Yükseliş kitabının yorumu ile geldim. Az çok spoiler olan bir yorum olacak, şimdiden uyarıyorum. Keyifli okumalar!!! (️bu emoji olan yerler spoiler başlangıcı)
  ÇÖKÜŞVEYÜKSELİŞ;
  “ ‘Ya bulamazsa?’ Nikolai omuz silkti. ‘O zaman en güzel kıyafetlerimizi giyer, kahramanlar gibi ölürüz.’ “ s.225
  “Hepimiz ölürüz ama herkes bir amaç uğruna ölmez.” s.325
  Şoklar geçirerek okuduğum muhteşem serilerinden olan Grisha serisinin son kitabı yine ilk iki kitap gibi muhteşemdi. İkinci kitabın bitişi pek güzel değildi girdikleri savaştan mağlup ayrılan Güneşin Elçisi Alina ve arkadaşları, Aparat’ın yer altındaki sığınağına sığındılar. Kitabın başlarında sığınakta neler olduğunu savaştan sonra neler yaşadıklarını anlatıyorlar. Alina yer altında olduğundan ve güneşe ulaşamadığından dolayı güçten düşüyor. Buna dayanamayan Malyen ve diğerleri Aparat’ı düşürmek için plan yapıyorlar. Plan tutuyor ve yer altından çıkıyorlar işte her şey burda başlıyor.
  Sığınaktan çıkan Güneşin Elçisi Alina ve arkadaşları 3. büyüteçin peşine düşüyorlar tabi bu yolda Nikolai ve onun adamları ile karşılaşıyorlar. Nikolai yine kendine has bir biçimde ortaya çıkıyor. Yani bu Nikolai ondan da bu beklenirdi. Favori karekterlerimden ikisi o ve egosu.

  En çok şaşırdığım yer 3. büyüteçin bulunduğu zamandı. Malyen’in 3. büyüteç olduğunu ve Karanlıklar Efendisi ile kuzen olduğunu öğrendiğim yerde de şaşırmıştım. Çünkü Karanlıklar Efendisi’nin annesi Alina’ya Mozorova ile ilgili anlattığı bilgilerden sonra Alina ile kuzen olacağı kanısına varmıştım ama yazar beni yine şaşırttı.

  Kötü karekter olsa bile Karanlıklar Efendisine hep bir sempati duymuşumdur. Bazen keşke Alina onla beraber olsa ve Grishalar öncelikli olsa ama Malyen hep bir adım önde oluyordu. ️Kitabın sonunda Aleksander Morozova nam-ı diğer Karanlıklar Efendisi’nin ölmesini asla kabul edemedim ama ölmeseydi Karanlıklar Diyarı yok olmayacaktı. Çok üzüldüm hatırladıkça ağlayasım geliyor. Büyük ihtimalle son kitap olması için ve seriyi bitirmek için Aleksander’ı öldürdüler. Üzüldüm ama yapabilecek bir şey
  yoktu. Onu ölmemiş olarak kabul ediyorum. Sen ezilen olmak istemiyordun. Seni anlıyorum Aleksander... ️
  Harshaw ve kedisi miskin mi miskin Oncat favori karekter listemde yer aldılar lakin ️yine benim uğursuzluğum yüzünden Harshaw savaş sırasında öldü. Sen her zaman kalbimdesin Harshaw.️
  Bir de şu var. Üç kitaptır sevdiğim tüm karakterler ölüyor. Ağlamak istemiyorum ama ağlayasın geliyor arkadaşlar. Üzülüyorum.Alın, okuyun, okutun. 5/4. O puanı nerden kırdığımı sorarsanız cevabını vereyim. Tüm sevdiğim karakterler öldü 🤦‍️.
 • Kitap hakkında eminim bir çok inceleme vardır ben sadece beğendiğimi ve harika bir yol arkadaşı olduğunu bildirmek isterim ...
  Okumakta fayda var okuyun okutun :)
 • Mutlaka okuyun lütfen. Umarım gerçek değildir gibi bir yanılgı oluşmasın. Çok üzücü sağlığımız ile nasıl oynanıyor. Seçilmiş ler buna nasıl izin verdiler. Yeni nesil nasıl bir gelecek ile karşı karşıya