Yusuf Can Örgen, bir alıntı ekledi.
16 Nis 22:58 · Puan vermedi

Babam hakan, Tanrı öyle buyurduğu için, devletliyi devletsiz bırakmış, hakanlıyı hakansız bırakmış, düşmanları bağımlı kılmış, dizlilere diz çöktürmüş, başlılara baş eğdirmiş.

Orhon Yazıtları, Talat TekinOrhon Yazıtları, Talat Tekin
Yusuf Can Örgen, bir alıntı ekledi.
 16 Nis 15:49 · Puan vermedi

Yukarıda Türk Tanrısı ve Türk kutsal yer ve su (ruhları) şöyle yapmışlar: Türk halkı yok olmasın diye, halk olsun diye babam İlteriş Hakanı ve annem İlbilge Hatunu göğün tepesinden tutup daha yükseğe kaldırmışlar muhakkak ki.

Orhon Yazıtları, Talat TekinOrhon Yazıtları, Talat Tekin
Yusuf Can Örgen, bir alıntı ekledi.
16 Nis 15:34 · Puan vermedi

Kültigin Yazıtı
Çin halkının sözleri tatlı, ipekli kumaşları (da) yumuşak imiş. Tatlı sözlerle (ve) yumuşak ipekli kumaşlarla kandırıp uzak(larda yaşayan) halkları böylece (kendilerine) yaklaştırırlar imiş.
(Bu halklar) yaklaşıp yerleştikten sonra (da Çinliler) fesatlıklarını o zaman düşünürler imiş.

Orhon Yazıtları, Talat TekinOrhon Yazıtları, Talat Tekin
Ömer Tetik, Orhon Yazıtları'ı inceledi.
29 Mar 13:22 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Orhon yazıtlarının orijinal yazımı ve Türkçesi mevcut. Tarihi zamanla alakalı kısa bilgiler var. Bilimsel bir dil işe yazılmış Çerezlik fakat faydalı bir kitap.

Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
19 Oca 11:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Göktürkler/Orhon yazıtları
Kutluk Kağan'ın öz oğlu tarafından yazılan yazıt Orhon Türk Kağanlığı'nın yeniden kurulmasının bir çeşit milli duygudan doğduğunu ispat etmektedir. " Türk halkı her tarafta şöyle konuşuyordu: ben, kendi imparatorluğu olan bir halktım. Nerede şimdi benim imparatorluğum? Ben, kendi Kağanına sahip bir halktım. Nerede şimdi benim kağanım? Böyle konuşuyorlardı ve böyle söyleyerek Çin kağanının düşmanı haline geldiler ve yeniden birleşmek ve teşkilatlanmak ümidine kapıldılar. O zaman Çinliler şöyle dediler: Türk kavmini imha edeceğiz ve onları nesilsiz bırakacağız. Çinliler Türkleri yok etmek için harekete geçtiler. Ancak, yukarıda, Gökte bulunan Türklerin Tanrısı ile Türklerin Yer ve Su kutsal cinleri şöyle yaptılar: Türk kavminin hiçbir zaman imha olmaması için babam İlteriş Kağanı ve Anam İlbilge Hatun'u yükselterek, Göğün zirvesinde tuttular. " Bozkır İmparatorluğu, S. 132, Rene Grousset, Çeviren: Dr. M. Reşat Uzmen

Bozkır İmparatorluğu, Rene Grousset (Sayfa 116)Bozkır İmparatorluğu, Rene Grousset (Sayfa 116)
Betül Deniz, bir alıntı ekledi.
12 Kas 2017

Ey Türk Oğuz beyleri ve halkı, işitin! Üstte Mavi gök çökmedikçe, aşağıda kara toprak yarılmadıkça senin ilini ve töreni kimse bozamazdı.

... Seni kurtaran atalarına isyan ettin, Yurdu böldün ve öldün.

Orhon Yazıtları, Talat TekinOrhon Yazıtları, Talat Tekin