Adalet özerk olmalıdır. Ancak, ehliyetsiz, liyakatsiz, inanç özgürlüğüne, temel hak ve hürriyetlere, savunma hakkına saygısız ve müdâhil olan hakim ve savcılara özerklik vermek adalete ve millete zulümdür.

Oğuzhan Afacan, bir alıntı ekledi.
11 Mar 15:27 · Kitabı okuyor · Beğendi

Şeyh Sünusi ve Oynadığı Rol
Hicaz’da krallık davasında bulunan Şerif Hüseyin’in büyük oğlu Faysal, Cezayir kahramanı merhum Abdülkadir’in oğlu Emir Sait’i Suriye’ye, Mersinli Cemal Paşa’ya göndermiş ve şöyle bir mesaj verdirmişti. Bu mesajda Emir Faysal şöyle diyordu:

“Çocukluğumdan beri nimetiyle büyüdüğüm Türkiye İslamlarının kanını dökmeyi asla istemiyorum. Hicaz’ın bağımsızlığı için kan dökülmesine neden olmaktansa İttihat ve Terakki hükümetinin izniyle babama özerklik verilmesine razıyım. Bu konuda imzalanacak sağlam bir antlaşmaya taraftarım. Aksi takdirde savaş sonunda İttihatçılar, idam sehpaları kurarak hepimizi asarlar.”

İki Devrin Perde Arkası, Samih Nafiz Tansu (Sayfa 187 - Parola)İki Devrin Perde Arkası, Samih Nafiz Tansu (Sayfa 187 - Parola)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 07 Mar 14:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Osmanlı'da ilk vakıf Orhan Gazi tarafından vücuda getirildi. (Osmanlı, vakıf müessesesini kendinden önceki doğru bazı uygulamalardan aldı. Ancak onları yeniden inşa edercesine geliştirdi.) Orhan Gazi, İznik'te ilk Osmanlı medresesini (üniversitesini) kurarken, üniversitenin ilmî özerkliğini (evet o çağda bilimsel özerklik düşünülmüştü) devam ettirebilmesi için gereken ekonomik bağımsızlığı temin konusunda bir kısım gayrimenkuller de vakfetmişti.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 23)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 23)
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
03 Mar 12:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Duygusal ilişkiler kısa ömürlü, hesapçı ve benmerkezci olduğunda, kimse kendisinden başkasına duygusal yatırım yapmıyor. Aşk artık insanlardan fedakârlık, bağlanma veya sadakat gibi duygular talep etmiyor. Aşk artık benimle ilgili. Kendimi bulmam, kendimi gerçekleştirmem, özerklik kazanmam ve kişisel olarak gelişmem için bana lazım olan bir şey. Benliğe bu denli çok eğilmek, onu bunca ölçüsüz kutsamak samimi ilişkilerin altını oyuyor. Yakın ilişkiler endişe yüklü. Her ilişki, bir duygusal ıstırap riskini içinde taşıyor. “Dikkat et! İncinebilirsin” diyor kişi kendisine; her ilişki, muhtemel bir infilak.

Yavaşla, Kemal SayarYavaşla, Kemal Sayar
Rahatı kaçan ağaç, bir alıntı ekledi.
17 Şub 12:59

TDK, Türkçe'yi umursuyor mu cidden? Köpekbalığı kelimesinin 'köpek balığı' şeklinde yazılması gerektiğini vazeden bir kurumdan söz ediyoruz. Tek bir varlığı işaret eden kelimelerin bitişik yazılması gerektiğini, bileşik kelimelerin birçoğunun zamanla hece/ ses düşmesiyle özerklik, sağlamlık kazandığını bilmiyorlar mı?

Murat Menteş

OT Dergi Sayı: 60, KolektifOT Dergi Sayı: 60, Kolektif
Sahide Gel, bir alıntı ekledi.
04 Şub 00:29

Özerklik
Artık belki de "yönetim" sözcüğünü lisan çöplüğüne, "buz kutusu" ve "atsız araba" nin yanına yollama zamanı geldi. Bu çağın artık daha iyi bir yönetime değil, bir özerklik devrimine ihtiyacı vardır.

Drive, Daniel H. Pink (Sayfa 108)Drive, Daniel H. Pink (Sayfa 108)
İpek Tunç, bir alıntı ekledi.
31 Oca 20:45

Dolayısıyla duygusal yaşantımız , çevremizdeki insanlardan ayrıştırılamaz niteliktedir. Bu süreç yetişkinlikte de devam edecek ve benlik yapılanmamızì olumsuz etkileyebilecek duygulara takılıp kalabileceğimiz gibi , özerklik sahibi olmamızı ve kendimizi idare edebilmemizi kolaylaştıracak özellikler de kazanmış olabiliriz.

Ruh Hali, Kemal Sayar (Sayfa 28)Ruh Hali, Kemal Sayar (Sayfa 28)
Ersoy AYDIN, bir alıntı ekledi.
 18 Ara 2017

Görmek istediğiniz neyse örneği olun.
"Etrafımda ne zaman bir grup çocuk olsa, bir yetişkinin, “kapmak yok” diyerek, elindekini vermemekte direnen bir çocuğun elinden oyuncağı kapıp başkasına verdiğine şahit olmuşumdur. Bu davranış bizim yetişkin aklımıza mantıklı gelebilir, çünkü böyle davranırken adalet, diğerlerini de dikkate alma ve çocuklarımıza destek olma gibi ihtiyaçlarımızı karşılarız. Ama bu özünde, oyun ihtiyacını, özerklik ve keşfetme ihtiyaçlarını karşılama isteği için bir çocuğun başkasının elinden oyuncağını kapmasından çok da farklı değildir."

Gönülden Anababa Olmak, Inbal Kashtan (Sayfa 84 - Görmek istediğiniz neyse örneği olun.)Gönülden Anababa Olmak, Inbal Kashtan (Sayfa 84 - Görmek istediğiniz neyse örneği olun.)
Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Atatürk de bir zamanlar Kürtler için"özerkliği" savunmuştu. İstiklal Savaşı'nın hemen arkasından 16-17 Ocak 1923'teki İzmit Basın Toplantısında Ahmet Emin Yalman'ın bir sorusu üzerine, Kürt meselesinin 1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda belirtilen "yerel özerklik" düzenlemesiyle çözüleceğini son derece açık bir dille söyleyen Mustafa Kemal'di.

Barışa Emanet Olun  Kürt Sorununa Yeni Bakış, Hasan Cemal (Sayfa 28 - Everest yayınları)Barışa Emanet Olun Kürt Sorununa Yeni Bakış, Hasan Cemal (Sayfa 28 - Everest yayınları)
Reşat Karakaş, bir alıntı ekledi.
11 Ara 2017 · Kitabı okudu

Aşk mi oluyor bu? Veya ona benzer bir şey...
İnsanoğlu gerçekten de belli bir derece özerklik elde edebilir. Ancak bunu sadece başka insanlara hissettiği derin bir bağımlılık, onu her şeyden önce bir insan yapan bağımlılık bağlamında elde edebilir.

Kötülük Üzerine Bir Deneme, Terry Eagleton (Sayfa 18 - İletişim)Kötülük Üzerine Bir Deneme, Terry Eagleton (Sayfa 18 - İletişim)