Giriş Yap
Çünkü bizler, özerklik ve özgürlüğü en yüksek insani değerler olarak görüyoruz.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Gerçek özerklik insanın duygu ve gereksinimleriyle tam anlamıyla uyum içinde olmasıdır.
Monarşik rejimin yıkılması için Kürt siyasi hareketi ile BAAS işbirliği yapmıştı. Dünya görüşü olarak birbirine zıt olan bu iki akımın tek ortak noktası Monarşik rejime ve Nuri Said yönetimine düşmanlıktı. BAAS ideolojisi, Kürtlerin, "Kürdistan" tezine şiddetle karşıydı. Kürt siyasi grupların, "Kürdistan" dedikleri bölgeyi Arap dünyasının ayrılmaz bir parçası olarak görüyordu. Etnik gruplara özerklik vermeyi anlamsız ve imkânsız sayıyordu. Barzani önderliğindeki hareket de, BAAS ideolojisini "Arap Ulusalcısı” olarak nitelendiriyor, Kürtler için tehlikeli bir ideoloji ve hareket olarak görüyordu ilk dönemlerde. Zaman zaman birbirlerine yakınlaşan ortak düşman olarak gördükleri kişiler ve yönetimlere karşı birlikte hareket etmişlerse de daha sonraki yıllarda (1974-1991) birbirleriyle kıyasıya savaşmışlardı.
Sayfa 123 - PANAMA YAYINCILIK
Yeni kurulan Cumhuriyet İngilizlerin tepkisine sebep olacaktı. 1946'da İngiliz Konsolosu Mahabad'da kurulan Cumhuriyetin fazla uzun ömürlü olmayacağını, Moskova'nın oyununa geldiklerini, "özerklik/bağımsızlık" sevdasından vazgeçmesini Kürt ileri gelenlerine söylüyordu.
Sayfa 92 - PANAMA YAYINCILIK
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Özerklik, bir insanın seçimlerini dış etkenlerden ve şartlanmalardan bağımsız şekilde ve iç sesi doğrultusunda yapabiliyor olma özgürlüğüdür. Politik özerklik, insan hakları, ifade özgürlüğü gibi üst-sistemle ilgili kavramlardan sık söz edildiği halde, bireysel özerklikten neredeyse hiç söz edilmez. Belki de böyle bir hakkımız olduğunu bilmediğimizden, öğrenemediğimizden.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
218
2.180 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14