Kendine İhanet Kadın ve Erkekte Özerklik Korkusu

9,3/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
693 gösterim
Özerklik nedir? "Özerklik, bir insanın kendi duyguları ve gereksinimleriyle tam anlamıyla uyum içinde olduğu denge durumudur," diyor Gruen bu kitabında. Eksikliği kadar abartılması da sıkıntı yaratan bu duygu durumu, etken ya da edilgen olarak etkileşimde bulunduğumuz çevreye yansıyarak toplumsal yapıyı biçimliyor. İlginç olansa, özerklik ve bizi özerkliğe kavuşturma olasılığı olan her şeyin zamanla içimizde korku uyandırabilmesi.

Altı ana bölümden oluşan Kendine İhanet özerklik kavramını bütün boyutlarıyla ele alırken, örneklediği hasta profilleriyle, okurun kendi yaşamını 'özerklik' penceresinden sorgulamasına yol açıyor. Arno Gruen bu kitapla, kişinin kendini ortaya koymadaki eksikliğinin özel yaşamında yarattığı sıkıntılar kadar toplumda açtığı gediklere ve uyum içinde yaşamaya indirdiği darbelere de dikkat çekiyor.

Kendine İhanet, Arno Gruen'ün yine Çitlembik Yayınları'ndan çıkan bir diğer kitabı, Normalliğin Deliliği'nin devamı niteliğinde de okunabilecek bir kitap. Bu her iki kitabıyla da Gruen, günümüz toplumunun temel yapıtaşı olan modern bireyin kendisini ve çevresini anlama çabasına bambaşka açılardan ışık tutuyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)

Kitaptan 40 Alıntı

Kahramanlık
Sürekli kahramanlar aramaktayız. Kahramanımız haline getirdiğimiz erkek veya kadın, gerçek insana dönüştüğünde onu terk ederiz. O andan itibaren onu küçümsemeye başlarız.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 81)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 81)

Başkaldırı
Her yanımızı çevreleyen kötülüğü affedebiliyorken, başkaldırıyı kesinlikle hoş görmüyoruz; çünkü bizim kötülükle asıl özdeşleştirdiğimiz şey kötülüğün kendisi değil, başkaldırı.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 71)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 71)

Eşimizi veya sevgilimizi ilahlaştırırız. Böylece, karşımızdaki gerçek insana asla yaklaşmak zorunda kalmayız, yaklaştığımız sadece hayalimizdeki görüntüsüdür. Bir gün hayranlığımızı kaybettiğimizde şöyle deriz: "Beni hayal kırıklığına uğrattı."

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 103)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 103)

Eşitliğin en "erkeksi" erkek kadar hırs ve güç peşinde koşma özgürlüğü olduğunu zanneden kadınları gördüğümde, kendi yöntemleriyle sağlıklı kalabilmiş kadınların hemcinsleri tarafından tehdit edildiğini düşünüyor ve endişe ediyorum. Çünkü karşı koymaları gereken sadece erkekler değildir, tehlike listesine bir de özgürlüğün erkeksi zihniyetini kabul etmiş kadınlar da eklenmiştir. Korkuyu görmezden gelebilmek için gücün peşinden koşma "özgürlüğü", onları kadın cinsini aşağı gören erkeklerle bir ittifak içine sokmaktadır. Çaresizlikten kaçan bir kendilik, içinde olup bitenleri çok az anlayabilir, kendi korkuları ve güvensizliğiyle ne yapacağını bilemez ve bu duyguları, aşağılama ve incinmezlik peşinde koşarak reddeder. Bu, tabii ki her iki cins için de boş bir çabadır, çünkü çaresizlik, bu kadar korkulan bir şey olduğu için her köşede pusudadır. Aşağılama ve incinmez olma yarışının sonucu da paranoya, savunma, kılıcını çekme ve silahlanma çılgınlığıdır.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 100)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 100)

Çaresizliğin zayıflıkla eş tutulduğu, güç ve iktidarın korku ve ümitsizlikten çıkış yolu olarak sunulduğu bir kültüre maruz kalırız. Böylece daha önce edindiğimiz tecrübeler ışığında çaresizlikten kaçmayı öğreniriz. Eğer kaçmazsak "başarısız" kabul ediliriz. Bu yüzden çaresizlik, korku ve ümitsizlik duygularından kurtulmak için neredeyse hepimiz başarı, fetihler ve büyük işler düşleriz. Ama kaçmaya çalıştıklarımız, çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde geceleri kâbuslar olarak karşımıza çıkarlar!

Varlığımızın nihai çerçevesi olarak kabul ettiğimiz soyutlamalar, çaresizliğin yol açtığı duyguları bizden uzaklaştırarak, ruhsal rahatsızlığımızı ve içimizdeki şiddet güdüsünü arttırmaktadır.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 66)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 66)

Erkekler bir ikilem içindedir. Kendilerini onaylatmak için son derece ihtiyaç duydukları bir unsur olan kadından korkmaktadırlar. Eşsiz olduğumuzu kanıtlamak ve diğer erkeklere üstünlüğümüzü göstermek için bir kadına sahip olma hayaline ihtiyaç duyarız. Buna rağmen, onları nasıl kötüye kullandığımızı saklamak ve kendi aramızdaki rekabetin kazananı olmak için kadını gizliden gizliye hor görürüz. Bu hor görme, çoğu zaman erkeklerin birbirleriyle ilişkilerinin temelini oluşturur. Hepimiz kadını bizden aşağı görürüz. Ama yine de, şartlar ne olursa olsun kadın tarafından kabul edilmek isteriz, hem de kusursuz kahramanlar olarak.

Bu şartlar altında gerçek içtenlik var olabilir mi? İçtenliğin temeli eşitliktir.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 85)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 85)

Kendilik'lerine sahip olmalarına izin vermediğimiz için bizden ve dünyadan intikam alan, son nefeslerine kadar kendilerini bir Führer veya bir Tanrı için kurban eden bizim çocuklarımızdır. Tarihimiz savaşlarda ve katliamlarda "kahramanlık" gösteren, mayın tarlalarına giren, "yüce" amaçlar için ölen çocukların hikâyeleriyle doludur; çünkü bu çocukların kendilikleri yoktur.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 111)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 111)

Eğer acıma duygusu kendini üstün hissetmek veya başka bir insanı ezmek için kullanılırsa, şizofren bir insan acıyamaz.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 147)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 147)
Gulan 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toplumsal uysallığımız konusunda düşündürücü tek şey, hepimizin belli bir dereceye kadar, istemeden de olsa başkalarının isteklerine göre yaşamamız değildir. Daha tehlikelisi, bedenselliğimizin bir anlamda dışına çıktığımız anda, esas kendilik duygularımızın aniden uyanmasıyla ortaya çıkan özgürlükten korkmaya başlamamızdır.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 38)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 38)
Gulan 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..toplumsal gelenekler iştirak etmemeyi sosyal ihanet olarak damgalamaktadır.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 35)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 35)
4 /