Kendine İhanet Kadın ve Erkekte Özerklik Korkusu

9,2/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
784 gösterim
Özerklik nedir? "Özerklik, bir insanın kendi duyguları ve gereksinimleriyle tam anlamıyla uyum içinde olduğu denge durumudur," diyor Gruen bu kitabında. Eksikliği kadar abartılması da sıkıntı yaratan bu duygu durumu, etken ya da edilgen olarak etkileşimde bulunduğumuz çevreye yansıyarak toplumsal yapıyı biçimliyor. İlginç olansa, özerklik ve bizi özerkliğe kavuşturma olasılığı olan her şeyin zamanla içimizde korku uyandırabilmesi.

Altı ana bölümden oluşan Kendine İhanet özerklik kavramını bütün boyutlarıyla ele alırken, örneklediği hasta profilleriyle, okurun kendi yaşamını 'özerklik' penceresinden sorgulamasına yol açıyor. Arno Gruen bu kitapla, kişinin kendini ortaya koymadaki eksikliğinin özel yaşamında yarattığı sıkıntılar kadar toplumda açtığı gediklere ve uyum içinde yaşamaya indirdiği darbelere de dikkat çekiyor.

Kendine İhanet, Arno Gruen'ün yine Çitlembik Yayınları'ndan çıkan bir diğer kitabı, Normalliğin Deliliği'nin devamı niteliğinde de okunabilecek bir kitap. Bu her iki kitabıyla da Gruen, günümüz toplumunun temel yapıtaşı olan modern bireyin kendisini ve çevresini anlama çabasına bambaşka açılardan ışık tutuyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)

Kitaptan 49 Alıntı

Kahramanlık
Sürekli kahramanlar aramaktayız. Kahramanımız haline getirdiğimiz erkek veya kadın, gerçek insana dönüştüğünde onu terk ederiz. O andan itibaren onu küçümsemeye başlarız.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 81)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 81)

Başkaldırı
Her yanımızı çevreleyen kötülüğü affedebiliyorken, başkaldırıyı kesinlikle hoş görmüyoruz; çünkü bizim kötülükle asıl özdeşleştirdiğimiz şey kötülüğün kendisi değil, başkaldırı.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 71)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 71)
Noir 
22 Ağu 22:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer çocuğa kendisi olduğu için saygı gördüğü ve sevildiği hissettirilmezse, bütün gelişim evrelerinde karşılaştığı çaresizlik önüne geçilemez bir korku halini alır.

Kendine İhanet, Arno GruenKendine İhanet, Arno Gruen

Eşimizi veya sevgilimizi ilahlaştırırız. Böylece, karşımızdaki gerçek insana asla yaklaşmak zorunda kalmayız, yaklaştığımız sadece hayalimizdeki görüntüsüdür. Bir gün hayranlığımızı kaybettiğimizde şöyle deriz: "Beni hayal kırıklığına uğrattı."

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 103)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 103)

Eşitliğin en "erkeksi" erkek kadar hırs ve güç peşinde koşma özgürlüğü olduğunu zanneden kadınları gördüğümde, kendi yöntemleriyle sağlıklı kalabilmiş kadınların hemcinsleri tarafından tehdit edildiğini düşünüyor ve endişe ediyorum. Çünkü karşı koymaları gereken sadece erkekler değildir, tehlike listesine bir de özgürlüğün erkeksi zihniyetini kabul etmiş kadınlar da eklenmiştir. Korkuyu görmezden gelebilmek için gücün peşinden koşma "özgürlüğü", onları kadın cinsini aşağı gören erkeklerle bir ittifak içine sokmaktadır. Çaresizlikten kaçan bir kendilik, içinde olup bitenleri çok az anlayabilir, kendi korkuları ve güvensizliğiyle ne yapacağını bilemez ve bu duyguları, aşağılama ve incinmezlik peşinde koşarak reddeder. Bu, tabii ki her iki cins için de boş bir çabadır, çünkü çaresizlik, bu kadar korkulan bir şey olduğu için her köşede pusudadır. Aşağılama ve incinmez olma yarışının sonucu da paranoya, savunma, kılıcını çekme ve silahlanma çılgınlığıdır.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 100)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 100)
Noir 
22 Ağu 20:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuğun kendi iç dünyasından kaynaklanan gereksinimlerini anlayamayan ebeveynler, onu ileride dış dünyaya bağımlı hale getirmektedir.

Kendine İhanet, Arno GruenKendine İhanet, Arno Gruen
Noir 
22 Ağu 21:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Askerler barış getirmek için savaşır... Eylemin amacı, eylemin kendisiyle kesinlikle örtüşmez.

Kendine İhanet, Arno GruenKendine İhanet, Arno Gruen
Noir 
22 Ağu 20:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Marcel Proust
"Acının, bize acıyı verenler tarafından dindirilmesi gerekliliği yalanı tarafından kışkırtılan bir sevginin var olduğu bir dünyada yaşama cesaretini nasıl gösteriyoruz?"

Kendine İhanet, Arno GruenKendine İhanet, Arno Gruen

Çaresizliğin zayıflıkla eş tutulduğu, güç ve iktidarın korku ve ümitsizlikten çıkış yolu olarak sunulduğu bir kültüre maruz kalırız. Böylece daha önce edindiğimiz tecrübeler ışığında çaresizlikten kaçmayı öğreniriz. Eğer kaçmazsak "başarısız" kabul ediliriz. Bu yüzden çaresizlik, korku ve ümitsizlik duygularından kurtulmak için neredeyse hepimiz başarı, fetihler ve büyük işler düşleriz. Ama kaçmaya çalıştıklarımız, çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde geceleri kâbuslar olarak karşımıza çıkarlar!

Varlığımızın nihai çerçevesi olarak kabul ettiğimiz soyutlamalar, çaresizliğin yol açtığı duyguları bizden uzaklaştırarak, ruhsal rahatsızlığımızı ve içimizdeki şiddet güdüsünü arttırmaktadır.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 66)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 66)

Erkekler bir ikilem içindedir. Kendilerini onaylatmak için son derece ihtiyaç duydukları bir unsur olan kadından korkmaktadırlar. Eşsiz olduğumuzu kanıtlamak ve diğer erkeklere üstünlüğümüzü göstermek için bir kadına sahip olma hayaline ihtiyaç duyarız. Buna rağmen, onları nasıl kötüye kullandığımızı saklamak ve kendi aramızdaki rekabetin kazananı olmak için kadını gizliden gizliye hor görürüz. Bu hor görme, çoğu zaman erkeklerin birbirleriyle ilişkilerinin temelini oluşturur. Hepimiz kadını bizden aşağı görürüz. Ama yine de, şartlar ne olursa olsun kadın tarafından kabul edilmek isteriz, hem de kusursuz kahramanlar olarak.

Bu şartlar altında gerçek içtenlik var olabilir mi? İçtenliğin temeli eşitliktir.

Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 85)Kendine İhanet, Arno Gruen (Sayfa 85)
5 /