Bu kitap üç gazetecinin 2011-2014 yılları arasında Suriye ile ilgili toplamda 824 makalesini içerir. Bu gazeteciler Independent gazetesinin Ortadoğu bölümünden olup tecrübeleriyle tanınan insanlardır. Bu kitap aslında Suriye'deki iç savaşın 2011-14 arasındaki kronolojisidir. Cockburn ve Sengupta'nın yazıları genellikle haber verme üzerinedir. Fisk'in yazıları ise daha çok yorum içeriklidir. Yazılarda çok sayıda "yönlendirme" unsuru vardır. Yani hakkında bilgisi olmayan bir konuda okuyucuya pozitif yada negatif bir fikir yükleme işaretleri var ki; Türkiye hakkında olanlar genellikle olumsuzdur. Şahsi fikrim, bu yazıların önemi tahlillerinden değil, İngiliz ve özellikle Avrupa toplumunun olaya bakışını belirlemesindendir. Yayın hakları sebebiyle olsa gerek, kitap fazla pahalı, ayrıca böyle bir derlemenin indeksi olmaması büyük bir eksiklik.

Fatih Baybars, Kaptan Paşanın Seyir Defteri'yi inceledi.
09 Mar 05:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Gazavatnameler beni daima etkilemiş ve heyecanlandırmıştır.Nitekim toplumu besleyen şiir,destan ve halk hikayeleriyle birlikte eksiksiz bir bütün oluşturur.Tarihimize şuur, milli benlik ve mana katan eserlerimizin gün yüzüne çıkmaması, günümüz kitapçılarında baş köşeyi gasp eden parlak, gösterişli bir o kadar da içi boş popüler kitaplar kadar değer görmemesi ve onlara nazaran milli ruhu doyuran bu kitapların esamesinin okunmaması ne kadar hüzün verici.
Kitabımıza dönelim.
Türk denizcilik tarihine damga vurmuş hakim denizci ve İslama hadimlik etmiş Hızır Hayrettin ya da bilinen adı ile (Barbaros Hayrettin) Kapudan Paşa.Korsanlıktan Kapudan Paşalı'ğa uzanan ve hayatının her anı mücadeleyle geçmiş bir denizci.
Kanuni Süleyman kendisine gönderdiği emirde; hayatını yazmasını ve bu kitabın şahsi kütüphanesinde diğer hatıratların yanına dahil edileceğini söyler.Barbaros aldığı emir üzerine kaptanlarından Seyyid Muradi'yi yanına çağırarak ona ''Bak Muradi! Bizler için artık dünyada işitilmedik nesne kalmamıştır. Hemen arzumuz, bu fani alemde bir eser bırakıp ahfadımızın hayır duasına vesile kılmaktır.'' demiş ve hayatını kaleme aldırmıştır.
Eserde Türk Denizcilik Tarihine genel bir giriş yapılırken Umur Bey den Sarıca Paşa ya kadar denizcilik tarihine isimlerini fedakarca yazdıran ancak günümüzde hatırlanmayan isimlerinde hakkı veriliyor.
Sonrasında Barbaros Hayrettin Paşa'nın Midilli'de doğuşuyla serüven başlıyor.Abisi Oruç Reis le birlikte korsanlığa başlaması, Tunus'u kendilerine üst yaparak Venedik ve diğer Avrupa korsanlarına karşı yaptıkları baskınlar ele alınıyor.Oruç Reisin Memlük devletine bir süre amirallik yapması sonrasında Cezayir üzerine yapılan akınlar, dönemin İslam devletlerinin ilişkilerini anlamamız açısından bizleri fikir sahibi yapıyor. Sonrasında Osmanlı da Kapudan Paşalığa yükselip nasıl bir strateji dehası olduğunu ve bir o kadarda mütevazi bir kişiliğe sahip olduğunu anlayabiliyoruz.
Eser okuyucuyu yormuyor ve akıcı bir dile sahip ancak baskıya hazırlanırken eserin orjinallik tadının bozulmaması sebebiyle bazı kelimeler olduğu gibi veriliyor ve bu da okuyucuya yorgunluktan ziyade bir tat veriyor.
Ve incelemeyi Barbaros Hayrettin Paşanın şu sözüyle bitirelim.
''Beni leb-i deryaya gömün. Ben leventlerimin sesini ve denizin hırçın dalgalarını duymak istiyorum''

Su Arıksoysal, Gözlerindeki Canavar'ı inceledi.
 05 Mar 23:55 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

"Gözlerindeki Canavar" kurgu ve karakterler açısından birkaç şey dışında yeteri kadar doyurucu bir romandı benim için fakat tam olarak "İşte bu !" değildi.Hikayede erotizm ve intikamın yan yana gelmesini sevdim, spoiler vermek istemediğim için fazla detaylı değinmek istemiyorum bu konuya.Eleştiride bulunmak istediğim ilk şey yazarın kitabın başında kullandığı anlatım ve olaylar sadeliğiyle bence çok özgündü özellikle erotik sahnelerin fazla uzun tutulmaması okuyucuyu boğmuyordu fakat ortalarına doğru tam bir keşmekeş haline büründü benim için.Sanki yazar kitabı yazarken son anda başka bir yazarın başka bir romanını okumuşta kıskanıp kendi romanınada eklemiş gibi çiğdi.Ignazio namı değer "Naz" kendi başına erotik sahnelerde gayet başarılı gidiyorken birden işin içine "Kırmızı" kod adlar girdi, kravatlar ve Naz karakterine özgü olmayan mimikler ve ben daha neler oluyor diyemeden ruhu olmayan bir kitaba dönüşüverdi hikaye.Daha öncede söylediğim gibi hikaye fikir olarak cezbediciydi fakat karakterler ve anlatım kitabın ilk çeyreği dışında ruhtan mahrumdu.Naz özellikle kitabın sonunda ortaya çıkan sırrına nazaran bence yetersiz tepkiler veriyordu çünkü ne kadar büyük şeyler yaşamış olursanız olun aşk ve intikam yan yana geldiğinde ateş ve baruttur ve bunun ikilemine, buhranına düşmemek bence bir hayli imkansız.Fakat Naz olasının da dışında tekdüzeydi ne bir iniş ne de bir çıkış yapıyordu.Şahsi fikrim Naz'ın yer yer zorlanmasını ellerinin titremesini görmek isterdim zira 20 yıldır besleyip büyüttüğünüz bir intikam söz konusu.Okuduğum yorumlar dolayısıyla değinmek istediğim diğer bir konu karakterlerin arasında ki yaş farkı.Karissa 19, Naz ise 38 yaşında benim yorumum beni rahatsız etmedi ki gerçek hayatta da yaş farkına kafa yoran biri olduğum söylenemez bu yüzden doğal karşıladım.Genel olarak kitabın konusunu beğendim fakat gidişatından memnun kalmadım benim için fazlasıyla düzensizdi ve sonlarına doğru özgünlüğünü yitirdi fakat herşeye rağmen fena değil bir romandı.Serinin geri kalan iki kitabını hemen olmasada okumayı düşünüyorum.

Bir kitlede fikri liderlik varsa kitleden tek kişiyi dahi biraksalar kişi, fikir etrafinda halkçi örğütleme ile tekrar kitleyi oluşturabilir. Kitlede şahsi liderlik varsa liderlerine bişey olursa liderlik için mücadele kitleyi parçalanmasada kitlede eksen kaydırır.

Meral Türkmen, Entelektüel'i inceledi.
01 Şub 15:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap her şeyden önce dünya edebiyatından okuduğum bazı klasiklere getirmiş olduğu yorumlarla beni şaşkına çevirdi. Durup düşündüğümde ise yapılan bu yorumların isabetli olduğunu ve bahsi geçen kitapları okurken bunların hiçbirinin farkında olmadığımı gördüm. "Uzmanlaşma" konusuna getirilen yorumlar ise beni benden aldı. Yazar hiç laf salatası yapmadan yoğun bir şekilde anlatmak istediklerine odaklanmış ve okuru düpedüz fikir bombardımanına tutmuş. Bu yüzden okurken biraz yoruyor diyebilirim. Geçmişten yazıldığı döneme kadar entelektüelliğin tarihi hakkında fazlasıyla bilgi edinebileceğiniz kitap, okunmaya değer diye düşünüyorum.
* "Bir entelektüelde her zaman şahsi tını, kişiye özgü duyarlılık diye bir bir şey vardır; söylediği ve yazdığı şeylere de bu anlam verir. Hele bir entelektüelin dinleyicilerini mutlu etmesi diye bir şey söz konusu olamaz; işin özü sıkıntı verici, aykırı hatta keyif kaçırıcı olmaktır."

Oğuz Aktürk, Bir Başka Din Tasavvuf'u inceledi.
31 Oca 21:06 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ali Şeriati'nin bir zamanlar dediği gibi bu sefer sizi ben rahatsız etmeye geldim.

Öncelikle günaydın, sistemin masalına kısa bir süreliğine ara vermek isterseniz, hoşgeldiniz.

Cemre Demirel (blogger adıyla Michael Sikkofield), ilgi alanları olan din, felsefe ve ezoterizm hakkında yazılar yazdığı Türkiye'nin en fazla okunan şahsi blog sayfasına http://michaelsikkofield.blogspot.com.tr sahip olan sadece bir insandır. "Sadece" kısmını özellikle vurguladım ki bu kitapta eleştirilen ve kendisini insan statüsünden şeyh, mürit, veli, alim, artık adına ne demek isterseniz statüsüne sokmaya çalışan ve arkasında milyonları da beraberinde sürükleyen Mevlana, Yunus Emre, İbn Arabi, Hallac-ı Mansur, İmam Rabbani, Ahmet Yesevi, Cübbeli Ahmet gibilerin nasıl büyük bir uyutma planı olduklarını anlayabilelim.

Rahatsız olmadınız mı? Durun daha incelemeye başlamadım bile.

İncelememe Mesnevi gibi vahiy kategorisi dışında bir kitabın 1953 basımı önsözünde "Mesnevi, Alemlerin Rabbi'nden inmedir.", 2007 basımı önsözünde ise "Mesnevi, alemlerin Rabbi tarafından indirilmek hasebiyle onun önünden ve ardından batıl, yol bulamaz.", Milli Eğitim Basımevi'nden çıkmış 2.baskısının 4. cildinde ve 1852-1854. beyitlerinde "Bu, ne yıldız bilgisidir, ne remil, ne de rüya... Tanrı, doğrusunu daha iyi bilir ya, Tanrı vahyidir!" gibi cümlelerin geçmesiyle Mevlana'nın açık seçik Allah'tan vahiy aldığını belirterek yazmış olması, fakat bazı tasavvufçuların insanlara karşı bunu "gönüle inmek", "gönül vahyi" ile yumuşatmaya çalışmasıyla başlıyoruz.

Hz. Muhammed'in ölümünden yıllar sonra İslam'a sızan tasavvuf hakkında neler biliyorsunuz? Bu incelemede bilmediklerinizi konuşacağız.

Hallac-ı Mansur'un Enel Hakk yani "Ben Hakk'ım/Ben Allah'ım" demesini "Siz onun ne demek istediğini anlayamazsınız, o Allah aşkı ile söylenmiş bir laftır." gibi mükemmel derecede mantıklı savlarla savunan, genel öğretisinde bulunan benliği öldürmenin çıktığı yolun *Ben yokum = Çünkü sadece Allah vardır = Sadece Allah varsa o halde "ben" dediğim şey de Allah'tır = Ben Allah'ım* yoluna çıktığı, sevgidir, kardeşliktir, her şey Allah'tır derken aslında kötülük tanımının bile Allah'a yüklendiği, Kur'an'daki tevhid inancıyla hiçbir şekilde alakası bulunmayan tasavvuf dininden bahsediyor burada Cemre Demirel.

Rahatsız olmadınız mı? İslam camiası olarak şu bitmek bilmeyen rahatınızı bozmanızın, okumadığınız, hakkında fikir sahibi bile olmadığınız şeylere bağlanmayı bırakmanızın vakti değil mi artık? Çünkü Kur'an, "17/İSRÂ-36: Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme." der bize.

Spiritüalizm, panteizm, paganlık ve tasavvufun aslında hepsinin aynı öğretilere sahip olduğunu, Mevlana'nın Mesnevisinde, İbn Arabi'nin Fusus'ül Hikeminde, Hallac-ı Mansur'un Tavasininde, ABD'de pompalanan spiritüelist öğretilerin baş kaynaklarından olan Ramtha'da, Ra Bilgileri'nde her zaman aynı şeylerden bahsettiğini, Kur'an'da bizlere denen "La ilahe illallah" (Allah'tan başka ilah yoktur.)'a Sufilerin "La mevcude illallah" (Allah'tan başka mevcut yoktur.) cümlesiyle karşılık bulmasını merak ediyorsanız eğer bu kitabı kesinlikle okuyun.

Şeyhin sözüne Hak sözü demek, şeyhin şarap içişine "o küçük bir havuz değildir ki bir damla pislik onu kirlendirsin" deyip hoşgörüyle yaklaşabilmek, Tanrı vahyiyle kutsal kitaplar yazdığını sanmak ve arkasından milyonları sürüklemek büyük cesarettir. Gelenekçilerin ve Elif Şafak okumayı seven modernist kesimin ortaklaşa buluştuğu tek nokta da ne gariptir ki Mevlana'dır. Hatta adı da Bakara 286. ayette "Ente Mevlana" diye Allah'a söylenmesi gereken bir söz iken zamanında Allahlığını ilan etmiş Celaleddin Rumi'ye bizim gidip de Mevlana dememiz "ama şimdi orada o bizim ustamız anlamında saygı..." diye geveleyecek olmanıza bir sebep midir?

Olayın dini boyutu anlatmakla bitmeyecek kadar uzun. Müslümanların bilimde, ilimde, felsefede ve üretimde dünyanın çok önünde olduğu "İslamın Altın Çağı" denilen o refah dönemlerinin "tasavvufun altın çağı" olan 13.yy'da bitmesi tesadüf müdür yani? E tasavvuf, şeyhler, müritler, dergahlar, veliler, şunlar bunların sana dediği şey "Bu dünya boştur, her şeyini terk et, benliğini terk et, ne gerek var dünya işlerine, cennetin yolu şeyhine bağlanmaktır" lafları değil mi? Beyinleri böyle uyuşturmuyorlar mı? Müslümanların 13. yy'dan önce ve sonra çıkardığı bilim adamlarına bakarak bu mukayeseyi kendi evinizde siz de yapabilirsiniz.

Olayın siyasi boyutu ise bambaşka bir boyut. Yeni dünya düzeni, tek dünya dini, tek dünya yönetimi başlığı altında toparlanabilecek birçok şey var. Rockefeller ve Rothschild gibi iki adet soyadını hayatınızda önceden duydunuz mu? Unesco, Unicef ve Un'un bu adamların paravan şirketleri olduğunu da duymamış olabilirsiniz. Artık biliyorsunuz. Hani 2007'yi Mevlana Yılı ilan eden Unesco yahu, bildiğimiz sevgi, kardeşlik, barış timsali Unescocuğumuz.

Bir yandan kafa kesen radikalleri besleyen Amerika, bir yandan sevgi, kardeşlik, barış başlıkları altında tasavvuf dinine çağıran Amerika. Ama ikisi de Amerika. "Ya hep aynı şeyler, bunlar hep Amariga'nın oyunu, komplo teorileri falan aman" diyorsanız Türklerin hakkında bilip bilmeden atıp tuttuğu bu multimilyonerler hakkında bir şey bilmiyorsunuz demektir. Tasavvufun Amerika'da nasıl pompalandığını öğrenmek için şu sembolizm içerikleriyle dolu ve ödül almış kısa filme bakabilirsiniz : http://heliofant.com

Ruh üfleme konusu ise Kur'an'da sadece ve sadece Adem ile İsa'nın yaratılışları için kullanılır. Sadece yoktan var etmek esnasında kullanılan "ruh üfleme" asla ve asla tasavvufçuların iddia ettiği gibi Allah'ın tüm insanlara kendinden bir parça vermesi gibi bir anlam taşımaz.

Diyeceğim o ki, vahdet-i vücud, vahdet-i şühud, panteizm, spiritüalizm, paganlık, panenteizm, hepsi aynı yola çıkan inanışlardır. Panteizm ve vahdet-i vücud inancı Evrenler = Tanrı der, Panenteizm ve vahdet-i şühud inancı evrenler Tanrı'nın alt kümesidir der. Fakat Kur'an'da geçen tevhid dinine göre evrenler evrenlerdir ve Allah ise münezzeh, eşsiz ve benzersiz olduğu için kendi varlığı, evrenlerin varlığı için mukayese edilemez.

Eğitim sistemimize zamanında giren tasavvuf ve buna benzer konuların İsmet İnönü'nün 1946 yıllarında Amerika'yla anlaşmaya vardığı Fulbright Anlaşması'na bağlandığı bu olay yüzünden eğitim sistemimiz şu an vasat bir durumdadır.

Tasavvuf, Mevlana ve bunun gibi konularda kafa karışıklığı yaşayan arkadaşlara, hakkında bilgi sahibi olmadığının peşine düşmeyi sevmeyen arkadaşlara, kendi görüşü tasavvuf dini bile olsa kendisine zıt görüşleri okumayı seven arkadaşlara bu kitap yüksek derecede tavsiyemdir. Ya bu üçgen, tek göz, Illuminati, Amariga'nın oyunu, komplo teorisi falan diyecek olanları kenara alalım, 125 adet kaynaktan oluşturulmuş eşsiz bir çalışmayı okumak isterseniz buyrun.

Kitaba aslında 9,5 puan veriyorum bu yarım puanı da şu sebeple kırıyorum, kitabın Düşün Yayıncılık önsözünde tasavvufun Kur'an ile çelişmeyen tarafları için fikir beyan etmemektedir cümlesi geçmekte fakat kitabın genel felsefesinin demeye çalıştığı cümle ise tasavvufun Kur'an'a ve İslam'a tamamen ters olduğu görüşüydü. Kaynak, kaynak, kaynak diye soracak olursanız kitap tam olarak 125 adet kaynaktan yardım alınarak ortaya çıkarılmış, çok büyük bir emek eseridir.

İnanmak isteyen istediğine inanır buna hiçbir lafımız olamaz fakat tasavvufun İslam ve Kur'an'daki tevhid dini ile çelişen taraflarının olmadığını söyleyebilmek şirke rekor kırmaya doğru koşan bir atletin durumuna benzer niteliktedir.

Cemre'nin kitabını noktaladığı sözü gibi ben de incelememi 14. yüzyılda yaşamış olan İbn Haldun'un sözüyle noktalıyorum :
"Akletmek Müslümanlar tarafından terk edildi ve bu yüzden zelil bir hale düştüler."

Cahillik bir durum ya da aşağılık olma durumu değil bir seçimdir insan kendini doğrulayacak şeyleri okumaya meyillidir çünkü. Biraz da her saçmalığın " şahsi fikir saygı duymak lazım" kisvesi altonda kabul görmesi onaylanması sebep oluyor buna.

Feyza, bir alıntı ekledi.
25 Oca 21:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İzmir'in İşgali ve Mustafa Kemal Paşa
İzmir 15 Mayıs 1919 tarihinde işgal edildi. Bu işgal pek kanlı ve zalimane olup Müslüman ahali katledilmiştir. Tabii bu haber saraya tebliğ edilince Zat-ı Şahane çok ağlamış ve derhal Nevvare Hanım'ın dairesine giderek ona:
--Bugün gene çok kan kaybettik, deyip kanepenin üzerinde yığılıp kalmış. Nevvare Hanım yanı başına koşup:
-Efendimiz, biraz istirahat edin, bir hal çare elbet bulunacaktır, demiş. Zat-ı Şahane hareminin bu sözüne:
-Başka çare kalmadı, onunla görüşmem lazım, demiş.
Nevvare Hanım'ın kimi kastetiği suali üzerine bir cevap vermemiş.Ayağa kalkıp daireden çıkmış.
Şevketlü efendimiz, Mustafa Kemal Paşa'dan bahsediyordu.Zaten bu hadiseden sonra pek vakit geçmeden mezkur paşa Samsun’a gönderildi. Sultanzade Sami Bey derhal saraya, gelerek Zat-ı Şahane'ye!
”Efendimiz, o bir ihtilalci, bir cumhuriyetçi, göndermeyin lütfen, demiş. Zat-ı Şahane yeğenine:
Başka hal çare bul, ben de ona göre fikir tasavvur edeyim, demiş.
Sami Bey koltuğa oturmuş bir hayli düşünmüş. Sonra salonda bulunan Sertabib Reşad Paşa:
-Efendimiz, biz bütün işleri tamamladık, Avni Paşa da vapurla alakalı bütün meseleleri halletmiş, Mustafa Kemal Paşa sağ salim Samsun'a vasıl olacaktır, demiş.
Sami Bey de her şeyin evvelden hazırlandığını anlayarak tekrar Zat-ı Şahane'ye dönerek:
-Efendimiz, bu yanlış, çok rica ediyorum tekrar düşünün, demiş.
Fakat şevketlü efendimiz, Sami Bey'in gözlerine dikkatlice bakarak elinde tuttuğu bir zarfı Sami Bey'in eline verip:
--Bunu Mustafa Kemal Paşa'ya teslim et, ne yapacağını biliyorsun, demiş.
Zarfın içinde nakit vardı ve bu Zat-ı Şahane'nin şahsi parası idi, hazineden değildi. Sami Bey bu zarfı Mustafa Kemal Paşa'ya bizzat teslim etmiştir. Bu nakit ile şevketlü efendimiz, Mustafa Kemal Paşa'nın taşrada müşkül hale düşmesine mani olmak için vermiş ve bütün masraflarını bu suretle efendimiz karşılamıştır. Fakat bilahare bütün hakikat tecelli ettikten sonra Mustafa Kemal Paşa dahil bilumum cumhuriyetçiler şevketlü efendimizi adeta memleket haini olarak tasfir etmişlerdir. Bu ne bedbahtlık, bu ne kadersizliktir. Zavallı efendimizin gözlerinden yaşlar boşanıp memleketi için matem tuttuğu halde zevk ve sefa sürdüğünü söyleyenlere yalnız şu laf kafidir: Adil Allah elbet bir gün cümlemizi muhakeme edecektir.

Bir Çerkes Prensesinin Harem Hatıraları, Leyla Açba (Sayfa 412)Bir Çerkes Prensesinin Harem Hatıraları, Leyla Açba (Sayfa 412)

Osmanlı devletinin yıkımının yüzyıllar öncesinden nasıl planlandığını yurt dışı kökenli eğitim kurumları sayesinde ilmek ilmek nasıl organize edilen bir taktik ile yıkıldığını bölge bölge ve tarihi olaylar eşliğinde tarihi ve gerçek belgeler ile delilli ispatlı biçimde tek bir şahsi fikir bile vermeden anlatan bugünün popüler tartışmalarının hepsini de açıklayan ( atatürk hocaları astı ermeni soykırımı vs.) eşine az rastlanır bir tarihi kaynak 2011 yılında vefatının ardından unutulmaya yüz tutmuş en eski nesil ülkücü fikir adamlarından gerçek bir öğretmendir kendisi ruhu şad mekanı cennet olsun.

Şahsi fikir
Yıllardır yapılan Alıntılarından anladığım kadarıyla bukowski ilk sarhoşluğunu geçen hafta yaşamış alkol hevesli bir ergen.