• Josh Malerman ile tanıştığımız kitaptır. Bir yandan günümüzü bir yandan geçmişi anlatması en başta ürküttü biraz. Acaba kafam karışır mı diye endişelenmiştim. Kısa zaman sonra endişemin yersiz olduğunu anladım. Sürükleyiciliği ve gizemi dört dörtlük. Bilmeyenler için kısa bir not daha düşmek istiyorum: Şu anda filmi çekiliyor ve baş karakter Malorie rolünde Sandra Bullock var.
 • "Kızılderililer, naziler, çekik gözlüler, komünistler filan hep demodeydi. Hollywood' un yeni modası, Müslümanlardı.
  Çünkü kahraman(!) Amerikalıları senelerdir hayran hayran seyreden Müslümanların haberi yoktu ama... 11 Eylül den hemen sonra, Bush' un sağ kolu Karl Rove, sinema endüstrisinin devleriyle Beverly Hills' te biraraya gelmişti, 'yeni senaryo' lar ele alınmıştı.
  Ve, bir başka moda başlamıştı... Hollywood' un beyazperdedeki rolü kesmemiş, gerçek hayatta da rol üstlenmeleri istenmişti.
  İyi niyet elçisi rolü.
  En ünlüleri Angelina Jolie.
  Afganistan' a gitti, Kosova' ya gitti, Pakistan' a, Sudan' a Libya' ya gitti. Tunus' a, Irak' a, Mısır' a gitti. Her gittiği yerin altı üstüne geldi!
  Üç sene önce Türkiye' ye uğradı, Suriyeli mültecileri ziyaret etti, o günden beri Amerikan uçakları Suriye topraklarını bombalıyor.
  Dün gene Türkiye' deydi.
  Habire Türkiye' ye gelmeden önce, habire nereye gidiyordu biliyor musunuz... Suriye' ye.
  Esma Esad' un kankasıydı. Zırt pırt Şam' a gidiyor, Suriye' ye sığınan Iraklı mültecilere iyi niyet gösteriyordu. Hatta, Suriye' ye üçüncü gidişinde, Brad Pitt' i de yanında götürmüştü. Beşar Esad makam otomobilinin direksiyonuna geçmiş, Brad' i gezdirmişti.
  Bastığı yerde ot bitmeyen Angelina' yı görünce, yazayım dedim bari... Bu kafayla gidersek, bizi kurtarmaya Denzel Washington mı gelir, Sandra Bullock mu, orasını bilemem gari!"
  Yılmaz Özdil
  Sayfa 43 - Kırmızı Kedi