sevgililer günü kapitalizm şeysi deyenler ,. müsmübarek bi bayram geliyo

Semra Beynel, bir alıntı ekledi.
 21 May 21:40

Sevgililer günü
Benim ailemse tam tersidir.Ben dört yaşındayken annemle babam boşandı,birbirlerinden genelde nefret ediyorlar.Haftanın yarısını babamın Chelsea'deki dairesinde, diğer yarısını da annemin Brooklyn Heights'taki evinde geçirerek büyüdüm.Benden beş yaş büyük ve hakkımda hiçbir şey bilmeyen üvey bir ağabeyim var.Kendimi bildim bileli ailemin kendi başımın çaresine bakabileceğim zamanı zor beklediğini düşünmüşümdür."Markete artık kendi başına gidebilirsin." "İşte dairenin anahtarları."Bazı aileler aşırı korumacı diye tabir edilirken tam tersi anlama gelen bir sözcük olmaması komik.Yeterince korumayan ebeveyni tanımlamak için hangi kelime kullanılır ki ?Az korumacı? ihmalkâr? Bencil? Ahmak? Yukarıdakilerin hepsi.

Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 210 - Justin anlatıyor.)Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 210 - Justin anlatıyor.)
Semra Beynel, bir alıntı ekledi.
21 May 21:35

Sevgililer günü
Dürüst olmak gerekirse ilgi odağı olmaya alışık değilim.Ailemin, hayatımda ne yapmak istediğimle en ufak bir fikri yoktur.Hiç sormazlar.Hiç böyle sohbet etmeyiz.Barok kemanımı iki yıl önce sekiz akorlu bir kemanla değiştirdiğimi bildiklerini bile sanmıyorum.

Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 209 - Justin anlatıyor.)Mucize, R. J. Palacio (Sayfa 209 - Justin anlatıyor.)

SESSİZ GEMİ
Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.
Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.
Yahya Kemal BEYATLI

Anneler günü, babalar günü yok sevgililer günü insanlar kalıcı olmayan şeylerin gününü neden yapar ki. Belki bazılarının hatırlamak istemediği acıları vardır. Insan oğlunun kendi çıkarları için ne kadar bencil olabileceğinin kanıtı aslında hepsi. Kapitalist sisteme ayak uyduranlar oldukça da devam edecek.

BUGÜN ARAMAYACAĞIM ANNEMİ
Kutlamıyorum hiçbir günü 23 Nisan,19Mayıs,Ramazan,Kurban,Kandiller,Cumalar vs...yani dini ve milli bayramlar hariç ne gerek var Kadınlar günü,Analar günü babalar günü yok bilmem evlilik yıldönümü hadi o da bitti yuh ama artık sevgililer günü,doğum günü(bi kızımın doğum gününü kutlarım ukte kalmasın içinde diye)..... hatırlayamam ben o kadar şeyi.Her zaman, ne zaman içimden gelirse hediye alırım o zamanlar veririm sevgimi sevdiklerime boğarım hatta sevgimle,ilgimle.Kâhyası olamaz günler gerek yok günlere bölmeye onların sevgilerini

Sessiz Gemi
Artık demir almak günü gelmişse zamandan, Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan. Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol; Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol. Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli, Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli. Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu! Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu! Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler; Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler. Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden, Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden. Yahya Kemal BEYATLI

Annem,
Nasılsın ? Bence iyisindir. Çünkü sen hep iyiydin. Hiçbir zaman üzgün olmadın ki. Hep gülerdin bizim için.
Çok şey birikti sana anlatacağım. Hangisinden başlasam bilemiyorum. Dur o zaman şöyle yapalım hepsini sırayla anlatayım sana.
Koltukları yeniledik anne. Hani şu hep gözünde kalan hep almak istediğin mavi koltuk takımını aldık. Çok yakıştılar eve.
Sonra hani şu kelebekli fincan takımın vardı ya babamın sana sevgililer gününde aldığı kaybettim diye üzüldüğün, geçen temizlik yaparken buldum onları. Küçük dolapların en arkasına düşmüş meğer.
Sonra... Kızma ama.. aşık oldum ben anne. Hani hep derdin ya "Seni alacak adamın vay haline." çıktı o adam karşıma sonunda. Bizim mahalleden Elmas teyzenin oğlu. İsmail. Anne bir görsen bir tanısan çok iyi biri. Çok seversin. Çok severdin... Babamın haberi yok ha sakın duymasın bacaklarımı kırar sonra. Bilirsin kıskanç adam babam. Hani hatırlıyor musun düğün için bir elbise alacaktın da hafif dar diye kıyameti koparmıştı. Ama sen yine de giymiştin o elbiseyi. Hâlâ kıskanç babam anne. Bazen senin fotoğraflarına bakarken yakalıyorum onu. Bakıyor. Ağlıyor... Bak burda da dar giymiş. Ne inatçı bir kadınsın sen diyor.
Kardeşim mi ? Kardeşimi mi soruyorsun annem ? Nasıl olsun ve annem hâlâ serseri ipte sapta durmuyor. Eve zorla girdiriyorum. Şimdi sen kızarsın bırak çocuk oynasın dersin. Ama akşam ezanı okunuyor girmiyor içeri anne. Tam dayaklık. O da seni çok özledi. Belli etmiyor ama özlüyor. Televizyonda reklamlar çıkıyor anneler günü ile ilgili hemen değiştirip başka kanal açıyor.
Gözlük kullanmaya başladım anne. Senden sonra gözlerim görmez oldu.
Songül abla evlendi. Evet evet doğru bildin hani şu saf olan kız. Sen hep derdin o bile evlenirse sen evde kalmazsın diye.
Hep kızardın ya annem kahveyi çok içiyorum diye. Geçen doktora gittim. Kemik emilimi varmış yasakladı doktor.aman umrumda mı içmeye devam edicem.
Daha çok şey var anlatacağım ama vakit yok annem tıpkı ölürken elini tutmaya vaktin olmadığı gibi...
Vakit yok
Kusura bakma annem çiçekçide papatya kalmamıştı. Sen papatyayı çok seversin ama bu sefer zambak ve gül aldım onlarda sana çok yakışır annem

SESSİZ GEMİ
Artık demir almak günü gelmişse zamandan, meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.
Biçare gönüller. Ne giden son gemidir bu.
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.
Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
bilmez ki, giden sevgililer dönmeyecekler.
Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
Bir çok seneler geçti;dönen yok seferinden.
YAHYA KEMAL BEYATLI

İyi geceler
SESSİZ GEMİ
Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.
Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!
Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.
Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.


Yahya Kemal BEYATLI