Komitacılık
Komitacılık bazılarının sandığı gibi, soygunculuk, çapulculuk değildir. Aksine vatanseverliğin en uç noktasına komitacılık denir. komitacı, vatan davası karşısında her şeyini feda eden; gözünü budaktan ayırmayan adamdır. Memleket ve mileti için, gerekirse acımadan yakar, yıkar, öldürür.
Sayfa 44
İstiklal Marşımız "Verme, dünyaları alsan da bu cennet ratanı" derken, neden illa dünyaları almaktan söz ediyor? Biz asker olmaktan başka hiçbir işe yaramaz insanlar mıyız? Modern dünyada "Toprak eğer uğrunda ölen varsa satandır" tanımlaması yeterli anlamı vermiyor. Toprağın vatan oluşu üstünde yaşayanların niteliklerine, taşıdıkları hayat tarzına sıkı sıkıya bağlı. Yani toprak, üstünde hayat sürenler, hem de iyi bir hayat sürenler o toprağı vatanlaştırdıkları ölçüde vatandır.
Sayfa 221 - Tiyo yayınlarıKitabı okuyor
Reklam
Niçin Hürriyet, Niçin Vatan?
Mustafa Kemal bu sorulara şöyle cevap verir: "— Ancak hür fikirli insanlardır ki vatanlarına faydalı olabilirler. Onlardır ki vatanlarını kurtarıp muhafaza etmek kudretine malik olurlar..."
Sayfa 89
Bu soykırımı yapanlar kadar sessiz duranlar da suçlu..
Bu kadar çalkantıdan sonra ruhum mavi suların kararılık derinliklerinde hapsolmuştu. Artık vatan toprağımın üzerinde açan değil, solan beyaz bir zambaktım ben. Günlerin neşeli bir şekilde geçtiğini gösteren ve Bosna'nın simgesi olan beyaz bir zambak çiçeği olmaktan çıkmış, yüreğimde açan kan güllerine dönüşmüştüm. Gezip tozmak, sokaklarda özgürce dolaşmak bizim için hayaldi artık. Sadece savaş ve gözyaşı Boşnakların uğursuz kaderi olmuştu. Bu uğursuz kaderi biz yazmamıştık, ama bu uğursuz kaderin senaryosunu yazanlar ne yazık ki bizi başrol oyuncularından biri yapmıştı. Ömrüm boyunca da bu uğursuz kaderin yaftasını boynunda taşıyıp duracaktım. Artık ölülerime dahi ağlayamayan bir ölüye, bir gül olup da gülemeyen kaderi bahtsız birine dönüşmüştüm.
Sayfa 204 - Alfa Basım Yayım, 44-45. Basım: Ağustos 2017, İstanbulKitabı okuyor
hayatından bıkanlara dünyada ölümden kolay bir şey mi olur?
Başbakan Menderes 16 Haziran 1952'de Osmanlı hanedanına mensup kadınların Türkiye’ye gelmesine izin verdi. Haneden kadın mensuplarının yirmi sekiz yıllık vatan özlemi bitti.
Sayfa 478 - KırmızıKediKitabı okudu
Reklam
âh!... dâima o! gözümde o! hayalimde o! aklımda o!
Zira vatan, insanın her şeyiyle benimsediği, uğruna ölmeyi bile göze aldığı bir coğrafyadır.
Sayfa 20 - Ketebe YayınlarıKitabı okuyor
"Sen hiç doğduğun topraklar yüzünden terörist olmakla suçlandın mı? Ana dilini konuşmak istediğini için hapis yattın mı? Anne babanın sana vermek istediği ismi yasak olduğu için değiştirildi mi hiç? Senin memleketin sürgünü oldu mü bu başkasının? Ülkeni gerçekten seviyor olmana rağmen vatan haini ilan ediildin mi?"
Sayfa 33
"Sen hiç doğduğun topraklar yüzünden terörist olmakla suçlandın mı? Ana dilini konuşmak istediğini için hapis yattın mı? Anne babanın sana vermek istediği ismi yasak olduğu için değiştirildi mi hiç? Senin memleketin sürgünü oldu mü bu başkasının? Ülkeni gerçekten seviyor olmana rağmen vatan haini ilan ediildin mi?"
Sayfa 33
Reklam
Ancak, vatan için yaşamak, vatanın ilerlemesi ve yükselmesi için çalışmak da, vatan için ölmek kadar şereflidir.
Sayfa 101Kitabı okudu
Şehit Piyade Uzman Çavuş Halil İbrahim YİĞİT... Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde, 27 Kasım 2022 tarihinde, bölücü terör örgütü üyelerince açılan taciz ateşi sonucu yaralanarak hastaneye sevk edildi. Tedavi gördüğü hastanede yapılan tüm müdahalalere rağmen kurtarılamadı ve 28 Kasım 2022 tarihinde şehit oldu. Rahat uyu şehidim! Vatan sana minnettar! Ruhun şâd, mekanın Peygamber ocağı olsun🇹🇷
Üretmeden mutluluğu, yalnız kalmadan kendinizi, bir amaca bağlanmadan gerçek sevgiyi öğrenemezsiniz. Vatan sevgisi; bilime, sanata, felsefeye ve tüm bu kavramların ötesine geçerek ilerlemeye vesile olmakla eşdeğerdir.
Sayfa 46
Bütün minnetimiz şerefli Türk askerinedir. <3
Vatanımızın düşmanlarıyla dövüşürseniz, Bu bereketli vatan size fazlasıyla öder bedelini; Karılarınızı korumak için çarpışırsanız, Onlar da muzaffer kocalarını şükranla karşılarlar; Bugün düşman kılıçlarından kurtarırsanız çocuklarınızı, Yarın yaşlılığınızda sizinle ödeşir torunlarınız. Öyleyse Tanrı ve haklı davamız uğruna, Açın sancaklarınızı, çekin kılıçlarınızı!
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.