Evlatlarına özgür ve başı dik bir gelecek bırakabilmek için tüm emperyalist oyunları bozan,inancın silahtan üstünlüğünü kanıtlayan,vatan için savaşan şehitlerimiz ve Çanakkale savaşının en büyük kazanımı Mustafa Kemal Atatürk.Evlatlarınız size minnettar.. #ÇanakkaleGeçilmez

Hüseyin Nihal Atsız / Kömen
Ebedi yiğit!
Adı yok şehit!
Kefenin: Vatan...
Tabutun: Cihan...
Yaşıyor ünün.
Düşünüp övün,
Damarında kan
Bir alev midir?
Yaşaman: Roman;
Ölümün:Şiir.
Sana yok ne taş,
Ne de bir mezar.
Bu hayat: Savaş!
Ebedi uzar.
Eşit olduğun
Şu güneş: Tuğun.
Tabutun: Vatan,
Mezarın: Cihan.
Adı yok yiğit!
Ebedi şehit! ..

Çanakkale Savaşı
- 1. Dünya Savaşı’nın bir parçası.
- Amaçları, İstanbul’u işgal edip, boğazlara hükmetmek isteyen İngiltere ve Fransa donanmalarının Çanakkale Boğazı’nda (denizde ve karada) bozguna uğradıkları bir savaş.
- Yokluk ve yoksulluklar içindeki Türk halkının, cesaret ve fedakârlıkla bu vatan için tek yürek olduğu ve her iki tarafın da sayıları 180 binleri geçen ölümlerin, kayıpların, sakat kalmaların yaşandığı bir savaş.

1915’te Mezun Veremeyen Okullar
Tereddüt dahi etmeden gittiler. Öyle güzeldi ki gittikleri yerler. Gittiler ve bir daha geri dönmediler. Ders yoklama defterinde adlarının yanında VATAN SAĞ OLSUN yazıldı.

Kim Bu Cennet Vatanın Uğruna Olmaz Ki Feda

103 yıl geçti Çanakkale geçilmedi! Ne yapsak hakkınızı ödeyemeyiz. Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun. Vatan sağolsun!

18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Zaferiniz kutlu olsun.
Türk milletinin Çanakkale'de elde ettiği zafer, bütün dünyaya verilmiş bir insanlık dersidir.
Bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır. Çanakkale şehitlerimizi minnetle anmaktayız.
Dur yolcu bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir. Çanakkale zaferimiz kutlu olsun.
Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümünü kutluyor; bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin huzur ve güvenliği için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.
Bir ulus ve vatan meydana getiren bu şanlı günde 18 Mart şehitlerini minnetle anıyoruz.

#18Mart1915
Üzerinde yaşadığımız, Vatan dediğimiz bu topraklar uğruna can veren şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Evren Çakmak, Mecburiyet'i inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insanın duygu ve düşünceleri yine çok güzel aktarılmış. Zweig, diğer kitaplarında olduğu gibi kendinden büyük parçalar katmaya ve bunu yansıtmaya devam ediyor. İnsan psikolojisine hakim bir yazar ve birçoğumuzun bildiği şeyleri kelimelere dökerek adeta hislerimize tercümanlık yapıyor.

SPOİLER İÇERİR

Mecburiyet kitabında, sıkıntılardan dolayı askerlikten muaf olmuş bir adamın tekrar muayeneye çağrılmasıyla yaşadığı psikoloji anlatılıyor. İsviçre'ye taşınıp evlenen ve ressamlık yapan Ferdinand, mutlu mesut yaşarken bir mektup alır. Güncel bir muayene için askerliğe çağrıldığı yazan bu mektup hem onu hem karısını sarsar. İşte kitabımızın ana düşüncesi de burada başlıyor: Eşini, işini, mutlu hayatını bırakmak istemeyen ancak zayıf iradesi ve takıntılarla dolu psikolojisi yüzünden kendini korktuğu ve çekindiği askerliğe, savaşa gitmek zorunda hisseden, bu kararsızlığın içinde zihninde çatışan düşüncelerle eriyip giden bir adamın yaşadıkları.

Her şey çok güzel aktarılmış. Ancak vatan ve millet sevgisi arkaplana atılarak vatandaşlık görevleri şiddetli bir eleştiri yağmuruna tutulmuş. Elbette savaş kötü bir şey, can almak kolay değil. Hatta ana karakterimiz Ferdinand'ın da askerlikten muaf tutulması gerektiğini düşünebilirim ancak milli duygular bu kadar hafife alınmamalı. Yaşadığımız ülkenin halkına karşı sorumlulukları olduğu gibi halkın da bazı vatandaşlık görevleri vardır ve olmalıdır. Hayatta istenmeyen şeyler olabilir. Sırf mecburiyetten yapmamız gereken işler olabilir. Devletlerin verdiği özgürlüğü yetersiz bulup mecburiyet kavramından bahsedersek bir gün başka bir devlet gelir; daha tutsak,daha mecbur hissederiz. İnsanlardan mutlak adalet bekleyemeyiz. Elimizden geldiğince doğru bir birey olmaya çalışmalı ve yapmamız gerekenleri yapmalıyız.

Türk milletinin Çanakkale'de elde ettiği zafer, bütün dünyaya verilmiş bir insanlık dersidir.
Bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır. Çanakkale şehitlerimizi minnetle anmaktayız.