Isimsizokur, Yabancı'ı inceledi.
 16 dk. · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Farklılık farklı olmak herkes gibi olmamak
Bas kahramanimiz herkes gibi degildir farklidir duygulariyla degil mantigiyla hareket eder ve bu onu olume goturur sirf yakininin cenazesinde aglamadi diye.Sirf gozunden yas akmadi diye olume gider...

H. Egemen Akyüz, bir alıntı ekledi.
51 dk. · Kitabı okuyor

Kısacık bir süre gelip geçtiği bu yeryüzünde bir yabancı gibi, tanınmadan ölmüştü.

İlk Adam, Albert Camusİlk Adam, Albert Camus

Türkiye'nin 15 yıllık suç karnesi
Cinayet ve can güvenliği vakalarında 41 ülke arasında türkiye 13. Sırada yer alıyor. Türkiye istatistik kurumunun (tüik) verilerine göre 2016 raporuna göre Türkiye’de kasten adam öldürmeyle ilgili 17 bin 856 dosya açıldı. Bir başka ifadeyle Türkiye’de her gün en az 48 tane kasten adam öldürmeden dava açılıyor. Açılan dosyadaki sanıkların yaş dağılımına bakıldığında, 492 tanesi 12-15 yaş, bin 145’i ise 15-18 yaş aralığında. Bir başka ifadeyle bin 637’si 18 yaş altı. Katil olarak işlem görenlerin cinsiyet dağılımına baktığımızda ise bin 704’nün kadın olduğu ortaya çıkıyor. 705’i ise yabancı uyruklu. Bir yıl içinde 18 bin insan öldürülüyor ise buna tek kelime ile facia denir . buda bir insanın can eminiyetinin olmadığına dair en büyük kanıttır .

mrvc, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Hükümetteki başıbozuklukları ve yetersizlikleri keşfetmek cesaret kırıcı; ama bunları hiç bilmemek daha mı iyi? Görmezden gelmek kimin işine yarıyor? Biz insanlarda kalıtsal olarak yabancı düşmanlığı eğilimi varsa, kendimizi bilmek bunun en iyi ilacı olmaz mıydı? Yıldızların bizim için doğup battığına, evrenin varlık nedeninin insan olduğuna inanma gereksinimi duyuyorsak, bilim kibrimizi boşa çıkararak hatrımızı mı kırmış oluyor?

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan
Umut Görkem Demir, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Leman Gölü Kıyısında Olay
"Ben yine de gideceğim, bayım! Güçlüyüm ben. Yorulmam."
"Ama gidemezsin, Boris. Arada bir sınır var."
"Sınır mı?" Bakışları donuklaşmıştı. Bilmediği bir sözcüktü bu. Sonra yine o tuhaf inadıyla, "Yüzerek geçerim karşıya," dedi.
Müdür gülümser gibi oldu. Ama adama içi acımıştı, yumuşak bir sesle, "Hayır, Boris, olmaz," dedi. "Sınır, yabancı bir ülke demektir. Geçirmezler seni oradan."
"Ama onlara bir şey yapmam ben! Silahımı attım. İsa adına onlara yalvarırsam karımın yanına gitmeme neden izin vermesinler ki?"
Müdür gitgide ciddileşiyordu. İçi acıyla doldu. "Hayır," dedi, "seni geçirmezler, Boris. İnsanlar artık İsa'yı dinlemiyorlar."

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 67 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig (Sayfa 67 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
zeynep yavuzoğlu, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Uzun zamanlar oldu, yabancı sularda sürüklenip durdum, ne bir nota defterine, ne bir çalgıya değdi elim; öyleyken hiçbir an yoktu ki kanımda ve dudaklarımda bir ezgi, nefheres alıp verişimde ve yaşamımda bir ölçü, bir ritim eksik olsun.

Gertrud, Hermann Hesse (YKY)Gertrud, Hermann Hesse (YKY)
Zihnisinir, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Bir ülke Tarih yapıyorsa yirmiden fazlası Tarih’e maruz kalıyor ve bu yirmi ülkedeki her parti, hangisi olursa olsun, milliyetçi olduğunu ilan eden Yabancı partisidir.

Kaos'un Kutsal Kitabı, Albert Caraco (Sayfa 57 - Epub)Kaos'un Kutsal Kitabı, Albert Caraco (Sayfa 57 - Epub)
Sümeyye Arslan, Kuyucaklı Yusuf'u inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın kalemi akıcı olmasıyla birlikte,bu tarz romanlara ve Türk edebiyatına daha çok ilgi duymamı sağladı. Okuma alışkanlığımı genelde yabancı romanlardan kazandığım için oldukça zorlanmam gerekirken,oldukça merak uyandıran hikayesiyle beni kendine çekti

R.T, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

Üç Rejim
Bugün dünyada başlıca üç rejim var: Demokrasi, faşizm, komünizm. Bunları birer terim olarak kullanıyorum. Çünkü faşizm, nasyonal-sosyalizm ve falanjizm birbirinden biraz farklı ve milli sistemler olduğu halde ana prensipleri benzediği için hepsine birden faşizm diyorum. Komünizmi de umumiyetle sol cereyanları anlatmak için kullanıyorum. Komünizmin mütedil şekli olan sosyalizm aşağı yukarı dünyadan kalkmış ve umumiyetle komünizme çevrilmiştir. Bir kısmı da sağa kaçıp nasyonal-sosyalizm halinde millileşmiştir. Bu üç rejimin üçü de yabancı kaynaklıdır. Bundan dolayı bizim memleketimizde bu üç düşünceden birine taraftar olanların diğerlerine taraflar olanları yabancı ajanlığı ile itham etmelerine yer yoktur.

İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 53 - İrfan Yayıncılık)İçimizdeki Şeytan, En Sinsi Tehlike, Hesap Böyle Verilir, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 53 - İrfan Yayıncılık)
Berfin, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti.''

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 206)Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 206)