Kirpinin Zarafeti

8,3/10  (26 Oy) · 
49 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.684 gösterim
On üçüncü yaş gününde intihar etmeyi planlayan on iki yaşında, son derece zeki ve üstün yetenekli bir kız çocuğuyla, müzik, resim ve felsefe meraklısı, Rus edebiyatı ve Japon sineması tutkunu elli dört yaşında bir kapıcının, kibar bir Japon beyefendisi sayesinde gelişen sıra dışı dostluğunu anlatan Kirpinin Zarafeti, Fransa'da yayınlandığı 2007 yılında 1.100.000 adetlik baskı sayısına ulaşan, göze çarpmayan güzellikleri yücelten, sınıflar ve nesiller ötesi bir dostluğu konu edinen zarif ve etkileyici bir roman.

"Her şeyin, özellikle de hayata dair mutlak olguların ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösteren nefis bir kitap."
-Le Soir-

Barbery hayatın küçük keyiflerini, her şeyin Marcel Proust'un o sonsuz nostaljisi ile dengede olduğu muhteşem anları yakalamayı başarıyor. -L'Express-

"Yılın keşfi"
-Le Figaro-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786054069224
 • Orijinal Adı:
  L'elegance Du Herisson
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Turkuaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kirpinin Zarafeti, hayatımda okuduğum en naif kitap. Kitap okuma alışkanlığı olmayan insanların bile zevkle okuyacağı bir dostluk hikayesi. Birbirinden farklı 3 insanın dostluğu ve ironilerle dolu bir kitap. 12 yaşında, yaşıtlarından farklı çok zeki ve 13. yaş gününde intihar etmeyi planlayan bir kız ile çok ince düşünceli, entelektüel bir kapıcı olan Bayan Michel' in anlatımıyla başlayan hikayeye bunları birleştiren, kibar bir Japon beyefendinin de dahil olmasıyla devam ediyor. Yazar okuyucusuna hiç yormadan, sıkmadan her kelimeye, cümleye özen göstererek yazmış. Birkaç kere daha sıkılmadan okuyabileceğim bir kitap.Kesinlikle okumanızı öneririm.

Aslıhan Alpaslan 
 01 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müthiş duygular içerisindeyim. Kitabın ilk sayfaları belki sizi sıkabilir, farklı anlatımlar olduğu için takip etmek istemeyebilirsiniz fakat lütfen sabredin sonra öyle bir hikaye geliyor ki bitmesini istemeyeceksiniz. Bu kadar mı güzel ve duru anlatılır sonu bu kadar mı güzel bağlanır.
Bu kitap bana şimdiye kadar hiç bir filmine rast gelmediğim yeni bir yönetmen tanıttı, OZU ve hemen bir filmini izledim. İşte bu yüzden kitaplar arasında olmayı seviyorum, her kitap bana yeni yeni ufuklar açıyor. Keyifli okumalar....

Kaonashi 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İncelikli, yumuşak ve felsefe kokan bir kitap. Kitabı da filmi de ayrı birer zevkti benim için. Hepimizin Renee gibi güzel bir saklanma yeri vardır, olmayanlara da bol şans.

Esma Tezgi 
25 Şub 22:47 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Güzel, naif ve etkileyici bir kitap. Özgün diliyle ve kendine has karakterleriyle, değindiği noktalarla bambaşka bir dünya bambaşka bir kitap Kirpinin Zarafeti. İki baş karakter, bir o kadar hayatın içinden bir o kadar da sıradışı.

"Ben, yapılacak tek bir şey olduğu kanısındayım: Doğma nedenimizi bulmak ve bunu elimizden geldiğince iyi, bütün gücümüzle, öküz altında buzağı aramadan ve bizim hayvan doğamızda tanrısallık olduğunu sanmadan yerine getirmek. Ölüm bizi alacakken yapıcı bir şeyler yapmakta olduğumuz duygusuna ancak o zaman varırız. "

54 yaşındaki zeki, kültürlü bir kapıcı Reene, diğer tarafta 12 yaşında zeki, intihar etmeyi düşünen Paloma. Reene, kapıcılık kimliği altında zeki bir entelektüel yatan bir kadın, ama bunu kimseye göstermiyor, kendini kapıcı maskesiyle gizliyor. Paloma ise zengin bir ailenin çok zeki kızı, hayatın anlamını bulamıyor ve kendini minik dünyalarına haps etmiş büyüklerden olmak istemiyor, intihar etmeyi düşünüyor. İşte bu iki karakterin gözünden hem kendi hayatlarını okuyoruz hemde dünya, sosyal hayat ve insanlar hakkında enfes görüşler okuyoruz.

"Dünyanın çirkin olduğunu bilsem de bunu görmek istemiyorum. "

İki farklı hayattan, biri zengin biri yoksulun hayatından kesitlerle, insanı, hayatı eleştiren bir kitap. Güzel, farklı ve sürükleyici. İlk sayfalar kitaba adapte olamasanızda zamanla kitaba ve karakterlere ısınınca kitabın bitmesini istemiyorsunuz.


Okunmaya değer, damağınızda çok hoş tatlar bırakacak bir kitap. Ve iki karakteri de aklınıza kazınacaktır, sonu beklenmedik olsa da sevdim, kitaba yakışmıştı. Umarım sizde okur ve kitabı seversiniz.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...rpinin-zarafeti.html

İlay Yüksel 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

2006 yılında Fransa'da büyük ilgi gören "Kirpinin Zarafeti", hakkında hiç bir şey duymamış olmama rağmen arka kapak yazısının etkisiyle okuduğum bir roman. Çabucak bitmesin diye ağırdan aldığım, geçen pek çok cümleyi teker teker yazdığım mükemmel bir eser.

Bir apartmanda gelişen sıradışı bir dostluk konu ediliyor. Çevresinde olan bitene tahammül edemeyen, kendisini farklı bir dünyadan gelmiş gibi hisseden ve hayatın anlamsızlığı nedeniyle on üçüncü yaş gününde intihar etmeyi planlayan bir kız çocuğu ve aynı apartmanın kapıcılığını yapan; edebiyat, sanat ve felsefe alanlarında kendini son derece yetiştirmiş olmasına rağmen bu bilgeliğiyle kimsenin dikkatini çekmek istemeyen ve bunun için çabalayan Renee'nin birbirlerini tanıma fırsatı bulmaları ve dost olmaları anlatılıyor. Aralarındaki yaş ve statü farkı ne onlar ne de okuyucu tarafından hissedilirken, bu kadar farklı iki insanın birbirlerinde buldukları benzerlikler ve ettikleri sohbetler sıcacık.

Buz gibi bir kış gününde, keyifle, satır satır, sindire sindire okunabilecek edebi ve felsefi bir temel taşı.

Çay sohbetleri ve çay ritueli hakkında çok hoş bulduğum bir paragraf:

"Çay ritüeli, aynı jest ve yudumlamaların bu değerli sürdürülüşü basit, sahici ve rafine duyumlara bu yükseliş; çay, yoksulların olduğu kadar zenginlerin de içeceği olduğundan bir aristokrat zevkine sahip olma izninin pek az masrafla herkese verilişi; yani çay ritüeli, hayatlarımızın saçmalığında dingin bir uyum gediği açmak gibi olağanüstü bir erdeme sahiptir. Evet, evren boşlukla elbirliği yapar, kayıp ruhlar güzelliğe ağlar, anlamsızlık bizi kuşatır. O halde bir fincan çay içelim. Sessizlik olur, dışarda esen rüzgar işitilir, sonbahar yaprakları hışırdar ve uçuşur, kedi sıcak bir ışık içinde uyur. Ve her yudumda zaman iyice yücelir"

Okan Bayram 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okumadan önce filmini izlemiştim. Filmine sevdiğimden kitabını da okudum. Felsefi derinliği olan ve bunu basit bir öyküyle aktaran bir kitap. Sıcacık ve samimi bir havası var.

bibliyowomen 
30 Nis 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı okumam biraz uzun sürdü ama iyiki de kitapla uzun vakit geçirmişim diyorum şimdi. Çok sevdim. Ve çok güzel şeyler öğrendim. Mesela bir kamelyanın yazgıyı değiştirebileceğini. :)
Kitaptan azıcık bahsedecek olursam
Kitaptaki karakterimizden biri kapıcı Renèe. O kendi bilgisini belli etmemeye çalışan,kitap okuyan bir kapıcı. Kitapta kendisini ve apartmandakileri anlatıyor. İkinci karakterimiz de aynı apartmanda oturan küçük kız Paloma. O da ailesinden farklı düşüncelere sahip ve intihar etmek istiyor.Apartmana taşınan, Japon olan Kakuro isminde bir beyfendi ikisinin de hayatlarına etki ediyor. Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitabın üstünde New York Times Bestseller yazısı sizi yanıltmasın. Çok çok beğendim. Kitap çok kısa bölümlerden oluştuğundan akıcı. Fakat biraz entellektüel yazacağım derken anlaşılmayan tarafları da var.

Kitaptan 67 Alıntı

"Yaşam saçmaysa eğer bu yaşamda parlak bir başarı göstermenin başarısızlıktan daha değerli olmadığını belli ki kimse düşünmemiş. Başarılı olmak daha rahat yalnızca. Üstelik bence aklı başında insana başarı acı verir; vasat zekalar ise her zaman bir şeyler umar."

Kirpinin Zarafeti, Muriel BarberyKirpinin Zarafeti, Muriel Barbery

İnsanlar eylemlerin değil sözcüklerin güç sahibi olduğu bir dünyada yaşıyorlar; nihai yetenek, dile hâkim olmaktır. Korkunç bir şey bu!

Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery (Sayfa 46)Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery (Sayfa 46)
Esma Tezgi 
25 Şub 22:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Birbirimize bunca benzer olup da bunca uzak dünyalarda nasıl yaşayabiliyoruz?

Kirpinin Zarafeti, Muriel BarberyKirpinin Zarafeti, Muriel Barbery
Madam Tutli Putli 
09 Haz 15:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Hayatın bir anlamı vardır ve bunu da büyükler bilir" lafı herkesin inanmak zorunda olduğu kaldığı evrensel bir yalandır. Yetişkin olup da bunun yanlış olduğu anlaşıldığında ise iş işten geçmiştir. Sır olduğu gibi kalırken, kullanabilecek bütün enerji de uzun süredir salakça faaliyetlere saçılıp savrulmuştur zaten. Hayatına hiçbir anlam bulamadığını maskelemeye çalışan insanın kendini elden geldiğince uyuşturması kalır geriye.

Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery (Sayfa 14 - Kırmızı Kedi YAY)Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery (Sayfa 14 - Kırmızı Kedi YAY)

En büyük öfke, en büyük yoksunluk, kültürler arasında, bağdaşmaz semboller arasında tereddüt geçirmektir, bir kültüre sahip olmama duygusudur. İnsan nerede olduğunu bilmezse nasıl varolabilir?

Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery (Sayfa 234)Kirpinin Zarafeti, Muriel Barbery (Sayfa 234)
Seda 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ölmek, nazikçe bir geçiş olmalı, dinginliğe doğru pamuklar üzerinde bir kayış."

Kirpinin Zarafeti, Muriel BarberyKirpinin Zarafeti, Muriel Barbery