Carlos Ruiz Zafon

Carlos Ruiz Zafon

Yazar
9.1/10
68 Kişi
·
132
Okunma
·
15
Beğeni
·
1.596
Gösterim
Adı:
Carlos Ruiz Zafon
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
Barselona, İspanya, 25 Eylül 1964
Carlos Ruiz Zafón (d. 25 Eylül 1964), İspanyol romancıdır.

Romanları 45 ülkede yayınlanmış, 30'dan fazla dilde tercüme edilmiştir. Javier Sierra ve Juan Gómez-Jurado ile birlikte çağdaş İspanyol edebiyatının en başarılı yazarlarından biridir. 1993 yılından beri Los Angeles'ta yaşamaktadır.
"..Kırık kalpler hakkında en iyi şey nedir bilir misin? diye sordu Eulalia.
-Hayır, bir kere kırılırlar o kadar. Ondan sonra sadece çizikler olur.."
Birini sevip sevmediğini düşünmeyi bıraktığın anda o kişiyi sevmeyi sonsuza dek bırakmışsındır.
Yürürken, bu duvarların ötesinde, dışarıdaki dünyada insanların kendileri için bir şeyler yapmak yerine yaşamlarının her akşam futbol ve pembe dizilerle geçip gitmesini umursamadıklarını, hatta bundan memnun olduklarını, oysa bu kitapların her birinin kapakları arasında sonsuz bir evrenin keşfedilmeyi beklediğini düşündüm.
"..Bir insan inançlarını ve kavramlarını mantık süzgecinden geçirmeden edinmişse, onunla akılcı bir diyalog kurmak mümkün değildir..."
Zamanla zeka neler olduğunu kavrayabilecek duruma geldiğinde, yürekteki yaralar çok derine işlemiş oluyor..
"...annemin boşluğu, sözcüklerle bastırmayı hala öğrenemediğim sağır edici bir sessizlik olarak çevremizde asılı duruyordu."
Carlos Ruiz Zafon
Sayfa 7 - Altın Kitaplar Y.
"Televizyon, sevgili Daniel, Deccal’dır, seni temin ederim ki, yalnızca üç ya da dört kuşak sonra insanlar nasıl yelleneceklerini bile bilemez olacaklar. İnsanoğlu mağaralarda yaşamaya, ortaçağ vahşetine ve buzul dönemindeki aptallığına geri dönecek. Dünyamız kitaplarda yazdığı gibi bombayla yok olmayacak... gülmeyle, bayağılıkla, her şeyi alaya almakla ve alçakça bir şakayla sona erecek."
Herkes kendini bu eserle ödüllendirmeli. Kitabı elimden bıraktığım an karakterlerine saygısızlık ettiğimi düşündüğüm için birkaç gece eseri saatlerle incittim. Anıların ve ümidin nasıl işkence olduğunu bir kez daha acıyla anlamış oldum. Kadim bir yolculuğa ihtiyacınız var Daniel sizi çağırıyor dostlar...
Yazarın okuduğum ilk kitabı “Rüzgarın Gölgesi” bitti.
Kitap ilk başlarda ağır ilerlerken sonradan sizi içine çekmeyi başarıyor. Roman içinde roman okuyorsunuz. Kurgu mükemmel.

Annesini küçük yaşta kaybetmiş olan Daniel, mütevazi bir kitapevi sahibi olan babası ile yaşamaktadır.
Babası bir gün, 10 yaşındaki Danieli, “Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı” adlı kütüphaneye götürür ve istediği bir kitabı seçmesini ve bu kitabı ömrü boyunca saklamasını söyler.

Daniel'in seçtiği kitabın ismi "Rüzgarın Gölgesi" yazarı ise Julian Carax dır. Daniel kitabı okumaya başladığında o kadar çok etkilenir ki, Yazarın hayatını ve ölümünü araştırmaya başlar. Bunları yaparken farkında olmadığı şey ise, aslında tüm hayatını yönlendirecek ve etkileyecek bir hikayenin içerisinde olacağıdır.

Araştırmalarına devam ederken karşısına bir çok isim çıkar, hikayeye ait parçaları bulur ve onları çözmeye çalışır. Geçmiş sır ve gizemlerle doludur. Artık kendi ve dostları da tehlike içindedir.

Danielin seçtiği bu kitap sayesinde, hem Daniel’in hem de Julian Carax’ın ilk aşklarını, acılarını, dostluklarını, heyecanlarını, hayal kırıklıklarını okuyacaksınız. Bu iki insanın birbirlerinin hayatlarına nasıl dokunduklarına şahit olacaksınız.

Kurgu, detaylar ve birbirine bağlanan olaylar gerçekten çok başarılı. Daha fazlası için kitabı okumanızı tavsiye ediyorum :)
Çok çok önce aldığım bir eserdi şimdi zamanıymış demek ve elimde de biraz da olsun süründü. Kitabı alma sebebim hem çok beğenilmiş olması hem de üzerinde İspanya'da Don Kişot'dan sonra en fazla satan kitap olmasıydı. İspanya' da satılmasının sebebiyse çok doğal olmuş çünkü kitap İspanya'da ; Barcelona'da ve İspanyol karakterler arasında geçiyor.

Kitabın konusu kitaplar bir bakıma ve bir kütüphane de başlıyor tüm olaylar. Tüm kitapların 1 tanesinin saklandığı gizli bir yer var. Oraya dahil olmak için de güvenilir olmak gerekli. Kitapçı kendi oğlunu bu kütüphaneye hazırlamak için onu gizli kütüphaneyle tanıştırıyor. Oradan seçeceği bir kitabı ömrünün sonuna kadar saklamakla gerekmesiyle başlayan hikaye birden önce aşk romanına, oradan cinayet romanına bir de bakmışsın polisiyeye daha da ilerleyince gerilim, heyecan, olaylar artıyor ve roman sürükleyici bir hal alıyor.

Carax'ın yazdığı son roman herkesi etkiliyor ve ailesinin ve arkadaşlarının da olaylara dahil olmasıyla son derece sürprizlerle dolu ; hele bir nokta var kilit olarak orada ben " hadi beeee ! " diye tepki verince evde hayrola diye bakışma yaşadık eşimle. Neyse Carax'ın romanları derken olaylara aşk girince her şey karışıyor...

Detay vermek istemiyorum. Son derece sürükleyici, duygu yüklü ve öğretici bir kitap. Hak ettiği övgüyü ispatlıyor. Betimlemeler yerli yerinde sizi Barcelona'da gezdiriyor. Kütüphaneye gidiyorsunuz, sevişme bölümleri falan gayet yerli yerli yerinde aşırıya kaçmadan yazılmış ya da çevrilmiş. Tavsiye edeceğim eserlerden yine. Son 170 sayfayı saat 02.50 civarlarına kadar elimden bırakamayarak bitirdim.
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Rüzgarın gölgesindeki karakterlerle devam etmesi çok hoş olmuş özellikle ferminin ön plana çıkması kitabı daha da okunur kılmış. Ferminin o ilginç betimleme ve benzetmelerini özlemişim. Ayrıca konuda da akıcılık ve sürükleyicilik sağlanmış. Tek isyanım fazla kısa olması :) okunmalı, tadına varılması açısıdan önce yazarın diğer kitaplarını okuyup buna geçilmesini tavsiye ederim
Julian Carax. Kavuşamamanın, hayalkırıklığının, hayata karşı öfkenin vücut bulmuş hali. O lanetli kitapların her adedinin izini süren vazgeçmez nefret dolu bir irade. Saygı duyduğum, göklere çıkarılacak bir acı çekme biçimi. Geçmiş nasıl yokedilmeye çalışılır. Yazdıklarını yokederek aşkını, sevgini, anılarını yokedebilir misin? Sanırsam hayır. Kanına zerkedilmiş bir zehirdir anılar, yavaş yavaş zehirler farkında bile olmazsın. Kitapta kurgu içinde kurguyu göreceksin. Film içinde filmi izlemiş gibi, kitap içinde kitabı yaşayacaksın. Kitabı aldığınızda koruyun. Onu yoketmek isteyecekler olacaktır.
Sayfa sayisinin fazla olmasina ragmen hemen bitirdigim kitaplardan biri.. Dili akici anlatim guzel olay orgusu harika diyebilirim. Sayfalar boyu Julien'in hayatini ariyorsunuz. Neyse ki buldugunuz son hayal kirikligi olmaktan cok uzak. Herkese tavsiye ediyorum kesinlikle vakit ayirdiginiza degecek.
Kitabı okurken başlarda sıkıldım ve sonra kendimi öyle kaptırdım ki, etrafimdaki insanların dikkatini çekti, öğretmenler odasinda dönüşümlü okumaya başladık, ailemde bu siraya girdi. Tam gerçeği bulduğunuzu sanıyorsunuz, yeni bir ipucu ve bitmek bilmeyen heyecan. İçerisinde aşk, gerilim ve polisiye...Diğer kitaplarını okumak için sabirsizlaniyorum
Başlangıçta okurken insana ağır ve çabuk bitiremeyeceği hissini uyandırsa da sakın vazgeçmeyin. İlerledikçe muhteşem bir lezzette akıcı hale gelmektedir. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Bulabilirsem diğer kitaplarını da muhakkak okuyacağım. Arkadaşlarıma da tavsiye ettim. Okumaları için elden ele dolaştırdım. Ancak en son kime verdiysem geri gelmedi. Kütüphanemde saklamak istediğim güzellikte bir eser halbuki.
Ve yazarın ikinci kitabı “ Meleğin Oyunu” da bitti. İlk kitabı Rüzgarın Gölgesi de çok başarılıydı ancak bu ondan da şahane. Daha ilk satırlarda kitap beni direk içine hapsetti.

Rüzgarın Gölgesi'nde olduğu gibi yine Barcelona şehri.
Ana karakterimiz yine bir yazar olan David Martin. Ucuz, dökük bir Otelde sefil bir hayat yaşar. Şehrin ileri gelenlerinden Paul Vidal'ın yıllar önce sorumlusu olduğu bir olaydan dolayı suçluluk duygusu ile Martini kanatları altına alır ve bir Yayıncıya onun yazdığı hikayelerden bahseder. Böylelikle Martinin yazarlık hayatı başlar.

Yıllarca beğenerek önünden geçtiği, ve hep ilgisini çeken ancak kimsenin taşınmadığı, lanetli olduğu inanılan bu sırlarla dolu olan Kuleli eve taşınması ile asıl hikayemiz başlar.
Sevdiği kız Christina'nın desteği ile daha sonra iki roman yazar: Vefa borcu olduğunu düşündüğü romanının Paul Vidal imzasıyla yayınlanmasını sağlar, diğeri ise kendi ismiyle yayınlanır. Vidal ismiyle yayınlanan Romana övgüler yağdırılırken kendi adıyla çıkan ise yerin dibine batırılır.
Martin, esrarengiz yayıncı Andreas Corelli den bir kitap yazması için bir teklf alır, kitabı yazmak istemese de, kendisine ödenen yüksek bedelden sonra yazmayı kabul eder. Corelli, Martin'den yeni bir din için bir manifesto, bir kutsal kitap yazmasını ister...
Bir taraftan kitabını yazarken, diğer yandan evin geçmiş hikayesini araştırmaya başlar... Ancak bu araştırmayı yaparken, kendisini nelerin beklediğinden habersizdir.
Yazar yine roman içinde roman yazmış :)

Kitabın finaline doğru yazarımız süper ters köşelerle kafamı allak bullak etmeyi başardı. Herşeyin açıklandığı bir final yerine, gizemlerle örülmüş bir sonla bitiyor kitabımız :)
İkinci kitap da da Sempere ailesinin olması ve 'Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı'nı tekrar ziyaret etmek çok keyifli oldu.
Ben çok beğenerek okudum, herkese tavsiye ediyorum...
Kitabın kapağında''İspanya'da Don Kişot'tan sonra en çok satan kitap.'' cümlesi yazıyor.En çok satan kitaplar beni hep hayal kırıklığına uğratsa da Rüzgarın Gölgesini çok sevdim.İspanya iç savaşı sonrası daha çocuk yaşta olan baş kahramanımız Daniel'i,babası unutulmuş kitaplar mezarlığına götürür. Daniel buradan Julian Carax'ın Rüzgarın Gölgesi adlı kitabını alır. Daniel kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarını bulmak ister fakat yazarın tüm kitapları yakılmıştır.Etrafını saran merakla yazarın geçmişini araştırmaya başlar ve kendisini de kocaman bir serüvenin içinde buluverir.Kitabın sonunda neler olabileceğini tahmin etmeniz çok güç,kurgusu yeterince güçlü.Karakterler hayranlık duyulası ve onları daha çok tanımak istiyorsunuz.Aşk,korku,felsefe ve psikolojik ögelerle donatılmış.Çeviriyi de beğendim diyebilirim.Herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Carlos Ruiz Zafon
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
Barselona, İspanya, 25 Eylül 1964
Carlos Ruiz Zafón (d. 25 Eylül 1964), İspanyol romancıdır.

Romanları 45 ülkede yayınlanmış, 30'dan fazla dilde tercüme edilmiştir. Javier Sierra ve Juan Gómez-Jurado ile birlikte çağdaş İspanyol edebiyatının en başarılı yazarlarından biridir. 1993 yılından beri Los Angeles'ta yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 132 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 91 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.