Cezmi Ersöz

Yazar 7,1/10 · 428 Oy · 34 kitap · 2353 okunma ·  201 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

201 okur beğendi.
428 puanlama · 492 alıntı
0 haber · 9.140 gösterim
2.353 okur kitaplarını okudu.
630 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
20 okur kitaplarını şu anda okuyor.
12 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Cezmi Ersöz'ün Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Cezmi Ersöz'ün Biyografisi

Cezmi Ersöz, (d. İstanbul, 1959) Türk yazar, şair.

Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Yazın dünyasına yayımlanan şiir ve eleştirileriyle girdi. Reklam yazarlığı ve gazetecilik yaptı. Cumhuriyet, Güneş, Özgür Gündem, Aydınlık gibi günlük gazetelerde yazıları ve röportajları yayimlandı. Ardından haftalık 'Deli' dergisinde yazdı. Halen 'Leman' dergisinin yazarları arasında yer almış bir takım sorunlar nedeniyle ayrılmıştır. Şuan "Şizofren" dergisinde yazmaya başlayacaktır. İnsan-dünya ilişkisini, duygular ve olaylar karşılaştırması yaparak anlattığı çoğu eserinde hayatı sorgular. Gündelik zorunluluklardan, en temel ihtiyaçlardan ve insanın vazgeçemediği tutkularından bahseder. Eserlerinde yoğun bir melankoli ve karamsarlık fark edilir. İnsanın iç yolculuğunu melankolik bir dille anlatan bir yazardır.

Cezmi Ersöz'ün Kitapları Kitap Ekle

7,3/ 10  (6 Oy) ·  42 Okunma
8,0/ 10  (4 Oy) ·  36 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
24 Mar 23:16

“ Öyle çok yaşattım ki seni içimde, işte yıllar sonra sana dönüştüm ... “

Hayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi Ersöz (Sayfa 14)Hayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi Ersöz (Sayfa 14)
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
24 Mar 19:09

“ Ben seni, sen doğmadan önce sevdim sevgili ... “

Hayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi Ersöz (Sayfa 10 - Gendaş Kültür Yayınları)Hayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi Ersöz (Sayfa 10 - Gendaş Kültür Yayınları)
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
25 Mar 20:43

Ne olursun sen hep böyle kal,
Varsın ellerim ellerinsiz kalsın.

Hayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi Ersöz (Sayfa 91 - Gendaş Kültür Yayınları)Hayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi Ersöz (Sayfa 91 - Gendaş Kültür Yayınları)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sen de benim gibi, seni sevmeyeni sevdin hep. Sana acı çektireni... Seni aramayanı, telefonlarına çıkmayanı, çıkınca seninle bir küfür gibi konuşanı sevdin... Sen de benim gibi seni incitip, üzeni sevdin hep.

Hayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi ErsözHayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi Ersöz
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sevmek, insanın çok yakın hissettiği birinde kendisine merhamet duymasıydı.

Hayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi ErsözHayallerini Yak Evi Isıt, Cezmi Ersöz
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Oysa seni bir dine bağlanır gibi değil, kendi özgürlüğümü sever gibi seviyorum...

Kırk Yılda Bir Gibisin, Cezmi ErsözKırk Yılda Bir Gibisin, Cezmi Ersöz
Bütün Alıntıları Göster
DUA, Şehirden Bir Çocuk Sevdin Yine'yi inceledi.
 24 Mar 01:17 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Cezmi Ersöz
2001 tarihli kitabımı 17 yıl sonra tekrar buldum. Benim can yoldaşım çocukluk arkadaşım. Aşk nedir bilmeden senin mısralarıyla tanışmış, şehirde hiç tanımadığım, bilmediğim bir çocuğu çok sevmiştim. Ona gitmek onu bulmak istemiştim. Torbama sevinçlerimi doldurup yola çıkmış, hayal dünyamın sokaklarını karış karış gezmiştim. Sarışın mavi gözlüydü ve çok güzel gülerdi.

Şimdi geçmişten ödünç aldığım bu kısacık zaman diliminde tekrar çocukluğumu yaşadım. O hiç tanımadığım bilmediğim bu çocuk başka çocuklarında hayalini süslemiş midir? Cezmi Ersöz başka okurlarına benim gibi şehirden bir çocuk sevdirmiş midir? Seni hala seviyorum çocuk. Ben büyüdüm ama sen hep aynı kaldın. Anladım ki hayaller hiç yaşlanmıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=IfyrHXJJ_WY

Masal, Şizofren Aşka Mektup'u inceledi.
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Özellikle hayatınızda çoğu şeyin iyi gitmediğini düşündüğünüz ya da kendinizi yalnız hissettiğiniz bir döneminize denk geldiyse -ki genelde bu tarz dönemler çoğumuzun hayatında ne hikmetse daha fazla yer kaplar, melankolizm hastasıysak demek ki...-bir çırpıda okunur bu kitap... En başta sıcak ve samimi gelir her cümlesi sanki kendinizi okuyormuş hissine kapılırsınız fakat kitap bittiğinde içinde bulunduğunuz depresyonun iki kat daha derininde hissedersiniz kendinizi.

Muzaffer Akar, Candı Yüceldi Şarabiydi'yi inceledi.
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Farklı bir "insan" Can Yücel. Kitapta yazarın hayatına ve bazı anılarına, ünlü-ünsüz kişilerle diyaloglarına yer verilmiş güzel bir çalışma olmuş. Ülkemizin yetiştirdiği nadir "Sanatçı"lardan birisinin bu şekilde anılması da ayrıca güzel. Bu kitabı bana öneren Sezen Solhan Hanım'a çok teşekkür ederim.

Can Yücel hakkında derlenmiş anılardan oluşan bu kitabı bir Can Yücelsever olarak büyük bir iştahla okudum. Onun hayata bakışı, şiirleri, aşkı, muzipliği, mizahı ve tespitleri... Belki de Türkiye Cumhuriyeti'nin en aydın Milli Eğitim Bakanlarından olan Hasan Ali Yücel'in oğlu olmak ona büyük bir sorumluluk yüklemişti. Toplumda biçilen rollerin dışında kalan Can Yücel dik duruşunu şiirindeki mizah yoluyla sergilemiştir... Eserin içerisinde tanıdığımız pek çok başka isim de var: Sunay Akın, Duygu Asena,Metin Üstündağ,Eşber Yağmurdereli,Küçük İskender,Cezmi Ersöz,Mahir Çayan... Can Yücel sevenlerin büyük bir zevkle okuyacağını düşünüyorum. Bu güzel derlemeyi hazırlayan Cezmi Ersöz ve Sıddık Akbayır'a teşekkür ediyorum.
Keyifli Okumalar...

Berfin Sare, Hayallerini Yak Evi Isıt'ı inceledi.
 09 Mar 12:11 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

Yazarın kitabını ilk defa okuyorum(arkadaşımdan hediye) bence kesinlikle kalemi güçlü bir yazar.
Sevdiği kadına
"Biliyorum, sen benim için hiçbir zaman ulaşamayacağım annemin hayaletisin"diyor...
Adam Sevgisizlik yaralarıyla dolu belkide içinde sevilmeye muhtaç hiç büyümemiş masum bir çocuk var. Kitap aşk temalı gibi gözüksede, asıl tema "sevgisizlik".
Hissederek okuyabileceğiniz bir kitap öneririm

Tanıdığımız, bildiğimiz yazar, şair, tiyatrocu, sinemacı, müzisyen, gazeteci, ressam, fotoğrafçı, siyasetçi ve mizahçıların beğendiği şiirler derlenmiş ve ortaya bu kitap çıkmış. Mesela bazılarını paylaşayım: Nuri Bilge Ceylan Neyzen Tevfik'ten seçmiş şiirini, Kenan Işık Bejan Matur'dan. Filiz Akın Behçet Necatigil'den, Fatma Girik Can Yücel'den, Serra Yılmaz Edip Cansever'den şiirler paylaşmış. Ece Temelkuran Cemal Süreya'dan, Edip Akbayram Cahit Sıtkı Tarancı'dan, İskender Pala Fuzuli'den şiirler paylaşmış... Herkes kalbinin gizlisindeki şiiri sevenleriyle paylaşmış.

Ülkü Meryem, Hayallerini Yak Evi Isıt'ı inceledi.
 30 Oca 00:21 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitap yazarın hislerini anlattığı yazılar ve çok az miktarda da şiirden oluşuyor.
İsmini de içerisindeki bir şiirden almış.
Bazı alıntılarını okuduğumda bir çocuk kadar masum hislerle sevgisini anlatan bir adam olarak düşündüm Cezmi Ersöz'ü.

Ne kadar yanıldığımı anlatamam. Bırakın çocuk gibi masum hislerle sevmeyi,ortada gerçek bir sevgi olduğunu bile düşünmüyorum. Ortada olan tek bir şey vardı. Takıntı. Ve yazarda bunun tamamen farkında.

Hep kendi eksikleri onlarda olan kadınlar, kendisini sevmeyecek ve onu incitecek olan kadınları seçiyor. Ve sevmek bir kişinin her şeyini sevmektir, diyerek kendini tamamen sevdiklerine adıyor. Mecazen değil, tamamen.
Bu beni rahatsız etmeye başladığında bırakmayı düşündüm. Ama ilerledikçe önyargılarıma lanet okudum.

Sevdiği kadına 'Biliyorum, sen benim için, hiçbir zaman ulaşamayacağım annemin hayaletisin.' diyor... Yazarın belkide bir çocuk kadar masum hisleri yok.
Ama koca bedeninin içindeki çocuk hiç büyümemiş birisi var ortada.

Sevdiği birisi tarafından sevilmeye muhtaç olan bir insanın yaraları dolu kitap.
Cezmi Ersöz kesinlikle kalemi güçlü bir yazar.
Kitap aşk temalı gibi gözüksede asıl tema sevgisizlik. Hayatında problem yaşamış insanların daha çok zevk alacağı bir kitap, öneririm.

Taner durmaz, Bana Türkçe Bir Ekmek Ver'i inceledi.
04 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir yanımı, burada, bu insanlara bıraktım. Korktum onların yanında kendimi ele vermekten. Yanlarında ruhumu, düşüncelerimi, duygularımı, taslakların içine yerleştirdim. Çerçeveledim… Bir yanım çekip gitti, o ibret verici karanlık öykülere. Bu yüzden, bu ikiye bölünmüşlük ve hiçbir yere tam ait olamayış yüzünden çok aşağıladım kendimi, çok kınadım… Ama farkındayım her şeyin. Ne kadar çelişkiye düşersem, ne kadar çok hissedersem parçalanmışlığımı, aşk o kadar çok birikiyor içimde… Aşk, ölüm gibi bakıyor bana. Her geçen gün güzelleşen bir ölüm gibi… Karanlık öykülerin aydınlığına battıkça…

ARTIK HİÇBİR ŞEY

ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Aslı Öz, Saçlarının Kardeş Kokusu'yu inceledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Bu kitap nasıl tarif edilir bilemiyorum o kadar garip geldi ki bana bi sayfa okuyorum evet ben bir daha okuyamam herhalde Cezmi Ersöz'ü diyorum sonra bir sayfa daha çevirip kesinlikle ikinci kitabını da okumalıyım diyorum. Kitabın çoğunluğu böyle geçti diyebilirim ama sonuç olarak bir kez daha Cezmi Ersöz okurum :)
Kitapların kurgusunu seviyorsanız bence beklentinizi karşılamayacak ama benim gibi özellikle satır aralarını seviyorsanız okuyabilirsiniz. En başta çok karamsar gelecek ama olaya odaklanmayın derim. Zaten hikayelerin çoğu herhangi bir yerde okuyabileceğiniz türden. Lakin o cümleler..o kadar güzel kurulmuş (tabi ki tüm cümleler değil) ve kendini ifade etmek için o kadar çırpınmış ki..
Eleştiri, siyaset, aşk.. Her şeyden bir parça var :)

Alev, Şizofren Aşka Mektup'u inceledi.
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlıktan boğulduğunuz bir anda elinize alıp 1-2 sayfa karıştırmalısınız. Hem kadın gözünden hem de bir erkek gözünden anlatılanlar kesinlikle ilgi çekici. Okurken satırların arasında kayboluyorsunuz. Benimsediğim çok cümle oldu kitap içerisinde, "işte bu" dediğim hisler... Okuduğum ilk Cezmi Ersöz kitabı ve son olmayacağına eminim.

Bütün İncelemeleri Göster