Fikret Başkaya

Yazar 8,7/10 · 47 Oy · 31 kitap · 113 okunma ·  16 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

16 okur beğendi.
47 puanlama · 42 alıntı
0 haber · 1.505 gösterim
113 okur kitaplarını okudu.
164 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Fikret Başkaya'nın Biyografisi

Doç. Dr. Fikret Başkaya 1940 Denizli doğumlu, eleştirel yazılarıyla tanınan sol görüşlü yazar.

Lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi'nde yaptı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iktisat ve maliye bölümlerini bitirdi. Paris ve Poitiers üniversitelerinde doktora öğrenimini tamamladı. Yurt dışında bulunduğu süre boyunca; azgelişmişlik, emperyalizm ve kapitalizmden sosyalizme geçiş sorunları üzerine birçok araştırma yaptı.
Türkiye'ye döndükten sonra askerliğini yaptığı Yedek Subay Okulu'nda 'sakıncalı er' sayılarak Erzurum'a (Oltu) sürgün edildi. Askerlik sonrası değişik kuruluşlarda araştırmacı olarak çalıştı. Bir süre Sosyal Hizmetler Akademisi'nde iktisat dersleri verdi. Abant Izzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü öğretim üyesi iken Paradigmanın İflası adlı kitabından ötürü Terörle Mücadele Yasası'na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haymana Kapalı Cezaevi'nde cezasını çekti. 2004'te, 1994 yılında Gündem gazetesinde yayımlanan ve hiçbir adli işleme konu olmayan makalelerine "Akıntıya Karşı Yazılar" adlı kitabında yer veren Doç. Dr. Fikret Başkaya'nın, "devletin manevi şahsiyetine hakaret ettiği" gerekçesiyle 3 yıl hapsi istendi [1]. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Başkaya'nın 'eleştiri sınırları içinde kaldığı'na hükmedilerek hakkında beraat kararı verildi (2005) [2]. 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başkaya'nın 'Paradigmanın İflası' adlı kitabına sesli kitap projesinde yer verdi [3].
Fikret Başkaya 2007 yılı itibariyle Özgür Üniversite'nin başkanlığı görevini sürdürmekte ve bu kuruluşta gönüllü olarak ders vermektedir.

Fikret Başkaya'nın Kitapları Kitap Ekle

6. Ortadoğu (Yalancı Bahar)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  4 Okunma
6,3/ 10  (3 Oy) ·  3 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
19. Küreselleşme mi? Emperyalizm mi? (Piyasacı Efsanenin Çöküşü)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Sny glmz, bir alıntı ekledi.
10 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Sadece insan türunun degil her turlu yaşamin tehlikede oldugu bir dunyada mutlu kuresellesme sarkilarinin ortaligi kaplamasi,çelişik gibi gorunsede sasirtici degil zira sarkiyi soyleyenler yeryuzunde ne varsa hoyratca yağmalayip bolluk icinde şimarik bir yaşam surerler.şarkiyi dinlemesi istenenler cephesindeyse tam tersi bir tablo gecerli;,sefalet, yoksulluk ,manevi yozlaşma ve ekolojik tahribat...

Küreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Fikret BaşkayaKüreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Fikret Başkaya
Barış Ateş, bir alıntı ekledi.
21 Oca 01:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Artık topraklar insanları yaşatmanın değil ,sermayenin daha çok kâr etmesi hizmetinde ...

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 171 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 171 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş, bir alıntı ekledi.
21 Oca 01:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar ucuz fanila , gömlek , etek , ceket , pantolon satın almaktan memnundurlar ama giydiklerinin nasıl üretildiğini ,ne pahasına üretildiğini , onu üreten kadın ve erkek işçilerin çektikleri acıyı , yaşadıkları sıkıntıları dikkate almamak , onların kaderine yabancılaşmak şartıyla ... Domatesin kilosunu 10 kuruşa satın almak , ‘ iyidir ‘ ama onu üreten çiftçinin üretmek için nasıl bir bedel ödediğini , nelere katlandığını dert etmemek kaydıyla ...

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 194 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 194 - Öteki Yayınevi)
Sny glmz, bir alıntı ekledi.
06 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Amaçlarla araçlar ters yüz olup yer degiştirince,sayisiz insani yabancılaşmalar,çevre tahribatı ekolojik dengenin bozulması kaçinilmazdir.

Küreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Fikret BaşkayaKüreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Fikret Başkaya
Sny glmz, bir alıntı ekledi.
06 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Zenginlik artişina yoksulluk artişi eşlik ediyorsa,orada yaşamin anlam kaybina uğramasi kaçinilmazdır.

Küreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Fikret BaşkayaKüreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Fikret Başkaya
Barış Ateş, bir alıntı ekledi.
21 Oca 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şimdiler de soframızın tadı yok... Ne yediğimizi , yediklerimizde ne olduğunu artık bilmiyoruz . İşte genetiğiyle oynanmış gıdalar , pestisit kalıntılı , hormonlu sebze be meyveler , klonlanmadığı zaman antibiyotik yüklü etler ... Uzun zaman saklansın , uzaklara taşınsın diye bir sürü ‘ yabancı ‘ katkıyla üretilen hazır yiyecekler ...

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 174 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 174 - Öteki Yayınevi)
Sny glmz, bir alıntı ekledi.
31 Tem 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Dev çok uluslu şirket yöneticilerinden yilda 5 ila 24 milyon dolar arasinda kazananlar var.birinin yilda 24 milyon dolar kazanmasi için çocuklarin neden günde 13-17 saat çalistirilip 2 dolardan az ucret almasi gerektigini kimse anlamak istemiyor..

Küreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Fikret BaşkayaKüreselleşmenin Karanlık Bilançosu, Fikret Başkaya
Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
18 Şub 22:19 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Milli Mücadele'de Kitle Katılımı Sınırlıydı
Bir harekete halk hareketi olma niteliği kazandıran, halkın(emekçi kitlenin), kendi kaderini tayin etmedeki bilinç ve kararlılığıdır, tarihin öznesi olmada ulaştığı seviyedir. Eğer siyasi harekete yön veren temel güç halk kitlelerinin siyasi tercihleriyse ve hareket kitlelerin yaşam koşullarını iyileştirici bir öz ve mesaj taşıyorsa, o zaman gerçekten bir halk hareketinden söz edilebilir...

Paradigmanın İflası, Fikret Başkaya (Sayfa 45 - Doz yayınları)Paradigmanın İflası, Fikret Başkaya (Sayfa 45 - Doz yayınları)
Barış Ateş, bir alıntı ekledi.
21 Oca 00:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kapitalizm koşullarında her teknik gelişme insanlar daha az emek harcayarak ,daha az yorularak , daha kolay üretsinler ,rahat etsinler , ‘ zorunlu çalışma ‘ dışında daha çok boş zamana sahip olsunlar diye üretilmiyor . Kapitalistler daha çok kar kâr etsinler , sermayelerini büyüterek rekabet güçlerini artırsınlar diye devreye sokuluyor .Gerçek durum böyleyken , teknolojik ilerlemenin sorunları çözeceği söyleminin bir karşılığı olabilir mi ?

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 130 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 130 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş, bir alıntı ekledi.
21 Oca 00:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye ‘de yaklaşık 90 yıldır ‘muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma ‘şarkısı söyleniyor .Oysa ,üzerine çıkılması gereken ‘muasır medeniyet ‘, kapitalist yıkıcılıktan ve barbarlıktan başkası değil .

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 13 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 13 - Öteki Yayınevi)
Bütün Alıntıları Göster

Fikret Başkaya ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.