Francis Bacon

Francis Bacon

Yazar
7.4/10
134 Kişi
·
437
Okunma
·
94
Beğeni
·
4.923
Gösterim
Adı:
Francis Bacon
Unvan:
Filozof, Bilim Adamı, Avukat, Hukukçu, Devlet Adamı ve Yazar
Doğum:
İngiltere, 1561
Ölüm:
İngiltere, 1626
22 Ocak 1561'de doğan Francis Bacon, Kraliçe 1. Elizabeth'in adalet bakanı Nicholas Bacon'ın oğludur. Her ne kadar Francis Bacon'ın ünü babasınınkini gölgede bıraksa da, babası, Nicholas Bacon da sıradan birisi olmaktan çok öte, döneminin ünlü isimlerindendi. Francis Bacon, oniki yaşında girdiği Trinity College, Cambridge'de skolastik felsefeyle tanıştı ve skolastik felsefeye karşıt görüşlerinin tohumları burada atıldı. 1576'da Hukuk okumaya başladıktan sonra, Fransa'daki İngiliz elçisinin yanında çalışması için bir teklif aldı. Teklifi kabul ederek, öğrenimine ara verdi ve Fransa'ya gitti. Bacon'ın felsefeye olan aşkının iyice filizlenmeye başladığı bu yıllarda, ansızın, 1579'da babasının vefat haberini aldı. Cepleri boş bir şekilde İngiltere'ye döndüğünde yapabileceği tek şey hukuk öğrenimine devam etmek oldu. Öğrenimini tamamladıktan sonra avukatlık yapmaya başladı. Çocukluğundan beri alıştığı lüks yaşama özlem çekiyordu, bu yüzden avukatlık yaparken bir taraftan da siyasi bir kariyer için çalıştı. Nitekim 1584'te Parlementoya seçildi.
Essex kontuyla yakın bir arkadaşlığı vardı. Fakat arkadaşlıkları, Essex kontunun Kraliçe 1. Elizabeth'i devirmek üzere kurduğu planlar nedeniyle bozuldu. Kraliçeye olan bağlılığının büyük olduğunu belirten Bacon, uzun süre arkadaşını fikirlerinden döndürmeye çalıştı. Kraliçeye yapılan başarısız bir suikast girişiminden sonra Essex kontu tutuklandı. Bacon'ın da çabalarıyla salıverilen kont, daha sonra Kraliçeyi devirmek için yeni bir girişimde bulundu. Bu sefer tutuklandığında, suçlu bulundu ve idam edildi. Bu sırada Bacon'ın yıldızı parlamaktaydı, her ne kadar Essex kontuyla olan bu ilişkileri sonucu onu hayatı boyu tehdit edecek düşmanlar edinmiş olsa da Kraliçeye olan bağlılığı hiç kuşkusuz ona kariyer açısından büyük fırsatlar vermişti.
1603'de Kraliçenin veliahtı olarak James I tahta geçince hızlı bir şekilde önemli mevkilere geldi. Önce "Sir" unvanı aldı, sonra 1606'da başsavcı, 1618'de ise İngiltere başyargıcı oldu. Kariyerinin zirvesindeyken, çöküşü kapıyı çaldı. 1621'de rüşvet suçuyla tutuklanıp yargılandı. Suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldı. Hapishanede fazla kalmadı ve salıverildi, fakat ne Parlementoda ne de herhangi bir politik konumda bulunması bundan sonra imkânsızdı. Siyasetten kopan Bacon hayatının geri kalan yıllarını felsefi düşüncelerine adadı. 1626'da zatürree olduğu varsayılan bir hastalık yüzünden vefat etti.
Okuma, kişiyi olgunlaştırır ve donanımlı kılar; tartışmalar ve konuşmalar onu kıvrak düşünen, hazırcevap biri haline getirir; yazma ve bilgilerin kaydedilmesi ise onların sağlam bir biçimde saklanmasını, unutulmamasını sağlar.
Gerçek din sağlam bir kaya üzerinde kurulmuştur, bütün öbür inançlar zamanın dalgaları arasında yalpalar dururlar.
Okumak insanı olgunlaştırır, konuşmak ustalaştırır, yazmak ise daha somut bir bilgi sağlar.
Bazı kitaplardan insan yalnız zevk alır; bazılarını olduğu gibi yutar; bazılarını geveler ve hazmeder.
İnsan ilişkilerinde yapmacıklık ne kadar nefret uyandırıcıysa, dini konularda da hurafeler öyledir.
223 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazar kendi dönemine göre iyi iş çıkarmış. Tanrı’lar üstüne adlı denemesi, inancımdan dolayı pek hoşuma gitmesede ve bazı konuların artık günümüzle alakası kalmamış olması haricinde sürükleyici bir kitap olduğunu düşünüyorum
115 syf.
Bilim adamı olan Francis bacon mesleği gereği bilginin gücünü iyi kavramış biri olmasıyla beraber ütopyasında bununla ilgili bir ada ülkesinin modelini anlatmıştır. Zaten kısır bir eğitim olarak gördüğü Aristotelesçi eğitim sistemine karşı çıkmış ve hep yeniliklere açık olmuştur. Rönesans son dönemlerine denk gelmesiyle insanların bilimle daha güzel bir hayat yaşayacağı fikrini yaymak istemiştir. O dönem skolastik düşüncenin bilimin önünü tıkmasıyla bilgiden uzaklaşmanın yanlışlığına karşı çıkmıştır.

Benim fark ettiğim diğer bişey de eserde George Orwell in 1984 gibi gelecek ile yönetim şeklinden ziyade gelecekteki bilimi kurgulamış gibi geldi bana. Bilim kurgu filmi gibi teknolojinin geleceğini kurgulamış .
223 syf.
·4/10
her deneme kitabında olan konu başlıkları bu kitapta da var.fakat Bacon'da yadsınamaz bir Türk düşmanlığı var. Bazen çok sinir bozucu boyutlara çıkabiliyor bu. Her kötü davranış, barbarlık vs. Türkler üstünden örnekleniyor kitapta. o yüzden ister istemez insanın canını sıkabiliyor bazen.
115 syf.
Yeni Atlantis'ini yazarken Bacon'ın amacı yalnızca doğa felsefesiyle ilgili çalışmalar yapan bir enstitüyü tanıtmak değil, aynı zamanda bütün yaşamını felsefe ve bilime adamış bir filozofun düşüncesindeki ideal devlet yasalarını ve kurumlarını da belirtmek ve adeta felsefi bir devlet modeli yaratmaktır. Bacon'ın felsefe-bilim utopiasını gözler önüne seren Yeni Atlantis, Platon'dan Thomas Morus'a uzanan utopia geleneği içinde ölümsüz bir yer edinmiştir.A.
223 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitap İnceleme Yazısı

Yazarı : Francis Bacon
Kitap bilgisi1: Seçme Aforizmalar/ İşbank Kültür yayınları/138 Sayfa
Kitap Bilgisi2: Denemeler / Yapı Kredi Kültür Yayınları/ 223 Sayfa
Kitap Bilgisi3: Yeni Atlantis/ Alfa yayınları / 112 Sayfa

Felsefi Düşünce Tarihine ilgi duyup da, Francis Bacon’u okumamak büyük bir kayıp olurdu.
Afşar Timuçin Bey’in kitaplarından dolayı ilgi duydum bu düşünüre.
Yukarıda listelediğim üç kitabını ayrı ayrı tanıtmaktansa, yazarı hakkında kısa öz bilgiler vermeyi tercih ettim.
O çok yönlü bir düşünür, kolay anlaşılır bir aydınlanmacı.
O bir aile hekimi, sosyal trafik memuru, yaşam uzmanı, iyi bir öğretmen, gözlemci, denetleyici,
çok yönlü bir bilge, bilinç ışığı.
Ahlak, erdem, doğal yaşam ve dayanışmayı baş ilke edinmiş bir filozof.
Eserleri; 400 yıl önce yaşamış bir bilgeden hayat dersleri içeriyor.
Bu fikir, düşünce, niyet ve eylem donanımı, asırlar boyunca, günümüze dek niçin değerler mirası
yolu ile daha da insanileştirilerek, güncellenerek aktarılamamış.
İnsan hayrete düşüyor ve üzülüyor doğrusu. Doğru ve gerçeğin kırk kapısı var ise, kırk kapısını da gösteren yüzlerce gönüllü özverili düşünce insanı varken, insanilik katsayımızın yükselmemesi
ayrıca araştırılmaya değer bir konu.
400 yıl önce yaşamış bu bilge şahsiyetin başka eserleri de var. En azından 30 günde rahatlıkla okuyabileceğiniz bu 3 eserini okumanızı öneriyorum.
21.06.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
320 syf.
Bakıldığında, kendi döneminin verebildiği yeterlilikle halen günümüz dünyasına ışık tutabilen fikirleri, özellikle edebiyat ve felsefe alanında kendini göstermektedir. Ele aldığı konular itibariyle ahlaki değerlerden tutun da toplum içinde önem arz eden pek çok konuyu, edindiği anlayış ile gayet anlaşılabilir, zengin imgelerle donatılmış yalın bir dil kullanarak, hiç değilse bahsi geçen kendine özgü görüşleri birkaç sayfa ile olsa da aktararak, insanlara üzerinden asırlar geçse dahi yılların eskitemeyeceği davranış ve düşünceleri farklı bir perspektif ile sunmaktadır.

Yazar ile ilk defa tanıştığım bu eserde; Bacon, benim için okuyucuya iletmek istediği her bir düşünce ögesini yeri geldiğinde fikri yollarla yeri geldiğinde ham bir şekilde yutmasına vesile olarak ona farklı algılayışlar aşılamak istemiştir.
115 syf.
·Puan vermedi
İyi yurttaş olmanın iyi insan olmaktan ömce geldiğini savunan ayrıca yeniliklerden korktuğundan kralın egemnliğini öven bir yazarın ütopyası yine de güzel
Mitolojiden cok fazla ornek var bu da aciklama kismina bakma geregi duymanizi sagliyor ve okuma hiziniz yavasliyor ama yavas yavas ve araliklarla okunmasi gereken bir eser olmasi sebebiyle okurken baska kitaba firsat vermiyor.Elzem bilgiler var evet ama okur olarak benim bir kitaptaki en buyul beklentim samimiyettir.
Malesef onu hissedemedim.
Bu tamamen benim o anki ruh halim ve bakis acim,algimla ilgili.
Lutfen tecrübe etmeden karar vermeyin.
Denemeler denenmeden olmuyor.
223 syf.
Deneme bireyin kendi düşüncelerini aktarmasıdır. Bu nedenle kitabı beğenmeme gibi bir lüksünüz olamıyor. Yazar size herhangi bir şeyi kanıtlamaya çalışmıyor ki burun kıvırasınız. Kitap içerisinde her metinin sonunda bir dipnot kısmı var ve ustalıkla hazırlamış olduğu belli (YKY). Çevirmen de gayet anlaşılır bir dille çevirmiş. İçerisinde birçok Latince vecize buluyor. Gerek tarihten gerek kutsal kitaptan gerek mitolojiden bahsedilmiş alıntılar mevcut. Genel kültür için birebir diyebilirim. Dönemi içerisinde yazılmış en iyi kitaplardan biri olabilir. Yine de çok işimize yaramayan kısımlar olduğunu söyleyebiliriz örneğin bahçeler üstüne adlı denemesi. Ama yine burada da kimilerinin işine yarar bilgiler vardır. Kitabı uzun bir zamana yayarak okumanız sizin için daha verimli olur. Okuduktan sonra hem öğrendiğiniz birçok bilgi oluyor hem de araştırmak için temel basamağınızı hazır buluyorsunuz. Kitap size yeni bilgiler için verilmiş kapı kilidi gibi ama önce hangi kapıyı açtığını bulmanız gerekiyor.
223 syf.
·6/10
“Güvenilir öğütler ya da meselelerin özü” alt başlığı ile insana ait zaaflar, sömürgecilik ve devlet meselelerine kadar geniş konulara yayılıp dağılmış, boyundan büyük sözler söyleyen ve büyük sözlerin çoğunun alıntılardan ibaret olduğu bir kitap. Öğüt almayı ve vermeyi sevenlerin ilgisini çekebilecek bu kitap gemisini sığ sularda yüzdürmeye çalışılırken bağlayacağı rıhtıma bir türlü varamamakla meselelerin özünü kaçırmış. Her şeye rağmen asırlara meydan okuyarak unutulmamış olmasının gururunu sayfalarında taşıyabilmiş olması değerli kılıyor kibrini.

Yazarın biyografisi

Adı:
Francis Bacon
Unvan:
Filozof, Bilim Adamı, Avukat, Hukukçu, Devlet Adamı ve Yazar
Doğum:
İngiltere, 1561
Ölüm:
İngiltere, 1626
22 Ocak 1561'de doğan Francis Bacon, Kraliçe 1. Elizabeth'in adalet bakanı Nicholas Bacon'ın oğludur. Her ne kadar Francis Bacon'ın ünü babasınınkini gölgede bıraksa da, babası, Nicholas Bacon da sıradan birisi olmaktan çok öte, döneminin ünlü isimlerindendi. Francis Bacon, oniki yaşında girdiği Trinity College, Cambridge'de skolastik felsefeyle tanıştı ve skolastik felsefeye karşıt görüşlerinin tohumları burada atıldı. 1576'da Hukuk okumaya başladıktan sonra, Fransa'daki İngiliz elçisinin yanında çalışması için bir teklif aldı. Teklifi kabul ederek, öğrenimine ara verdi ve Fransa'ya gitti. Bacon'ın felsefeye olan aşkının iyice filizlenmeye başladığı bu yıllarda, ansızın, 1579'da babasının vefat haberini aldı. Cepleri boş bir şekilde İngiltere'ye döndüğünde yapabileceği tek şey hukuk öğrenimine devam etmek oldu. Öğrenimini tamamladıktan sonra avukatlık yapmaya başladı. Çocukluğundan beri alıştığı lüks yaşama özlem çekiyordu, bu yüzden avukatlık yaparken bir taraftan da siyasi bir kariyer için çalıştı. Nitekim 1584'te Parlementoya seçildi.
Essex kontuyla yakın bir arkadaşlığı vardı. Fakat arkadaşlıkları, Essex kontunun Kraliçe 1. Elizabeth'i devirmek üzere kurduğu planlar nedeniyle bozuldu. Kraliçeye olan bağlılığının büyük olduğunu belirten Bacon, uzun süre arkadaşını fikirlerinden döndürmeye çalıştı. Kraliçeye yapılan başarısız bir suikast girişiminden sonra Essex kontu tutuklandı. Bacon'ın da çabalarıyla salıverilen kont, daha sonra Kraliçeyi devirmek için yeni bir girişimde bulundu. Bu sefer tutuklandığında, suçlu bulundu ve idam edildi. Bu sırada Bacon'ın yıldızı parlamaktaydı, her ne kadar Essex kontuyla olan bu ilişkileri sonucu onu hayatı boyu tehdit edecek düşmanlar edinmiş olsa da Kraliçeye olan bağlılığı hiç kuşkusuz ona kariyer açısından büyük fırsatlar vermişti.
1603'de Kraliçenin veliahtı olarak James I tahta geçince hızlı bir şekilde önemli mevkilere geldi. Önce "Sir" unvanı aldı, sonra 1606'da başsavcı, 1618'de ise İngiltere başyargıcı oldu. Kariyerinin zirvesindeyken, çöküşü kapıyı çaldı. 1621'de rüşvet suçuyla tutuklanıp yargılandı. Suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldı. Hapishanede fazla kalmadı ve salıverildi, fakat ne Parlementoda ne de herhangi bir politik konumda bulunması bundan sonra imkânsızdı. Siyasetten kopan Bacon hayatının geri kalan yıllarını felsefi düşüncelerine adadı. 1626'da zatürree olduğu varsayılan bir hastalık yüzünden vefat etti.

Yazar istatistikleri

  • 94 okur beğendi.
  • 437 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 260 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları