1000Kitap Logosu
Konstantinos Kavafis
Konstantinos Kavafis
Konstantinos Kavafis

Konstantinos Kavafis

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
92 Kişi
304
Okunma
93
Beğeni
4.234
Gösterim
Tam adı
Konstantinos Pedros Kavafis
Unvan
Şair, Gazeteci, Memur
Doğum
İskenderiye/ Mısır, 1863
Ölüm
İskenderiye, 1933
Yaşamı
Konstantinos Kavafis (29 Nisan 1863- 29 Nisan 1933) Yunan şair. Çağdaş Yunan şiirinin önde gelen isimlerinden biridir. 1863 baharında İskenderiye`de doğdu. 1850 yılında Mısır`a yerleşen İstanbul-Yeniköy kökenli Pedros Kavafis ile Harikleya Fotiyadi`nin dokuzuncu çocuğuydu. Kavafis 7 yaşındayken babasını kaybetti (1870). Babası arkasında eski sıhhatli günlerine nazaran pek bir şey bırakmadı. Aile 2 yıl sonra 1872`de İngiltere`ye gitti. Konstantinos, eğitimini burada sürdürdü. Babadan kalan şirket 1876 bunalımı sonrasında, erkek kardeşlerin de tecrübesizliğinin etkisiyle batınca aile 1880 yılında İskenderiye`ye geri döndü. Kavafisİstanbul'da yaşadığı 1882-1885 yıllarında, Bizans ve Helen tarihini inceledi, demotiki olarak bilinen halk dilini burada tanıdı. İskenderiye'ye döndükten sonra Su İşleri Bakanlığı'nda uzun yıllar kâtiplik yapmış, İskenderiye Borsası'nda simsar olarak çalışmıştır. Ömrünün son yıllarında gırtlak kanserine yakalanan Kavafis 29 Nisan 1933'de İskenderiye'de yalnızlık içinde ölmüştür. İlk şiirleri 1903'te Yunanistan'da yayımlandı. Bir yıl sonra 14 şiirden oluşan ilk kitabını çıkardı. 1907'de Nea Zoi (Yeni Hayat) adlı edebiyat dergisinin çevresinde toplanan genç sanatçılarla ilişki kurdu. 1910'da birinci kitabını 12 şiir ekleyerek yeniden yayımladı. 1911'den ölümüne dek şiirlerini dergilerde yayımlayan Kavafis'in 154 şiiri toplu olarak 1935'te yayımlanabildi. Bütün şiirleri 1963'te gün yüzü görebildi. En önemli şiirlerini 40 yaşından sonra yayımladığı için kendisini "yaşlılığın şairi" olarak nitelendirmiştir. Kavafis konularının çok büyük bir bölümünü tarihten almıştır. Onun asıl ilgi alanı olan Helenistik dönem ve Bizans, bir kahramanlar çağı değil, karmakarışık olaylar, nedensiz gibi görülen savaşlar, uydu krallıklar, sürgün edilmiş kukla krallar, politik dalgalar, kıskanç, tutkulu sanatçılar çağıdır. Doludizgin bir cinsellik bu örgünün dokusuna işlenmiştir.
the talking bugs
Barbarları Beklerken'i inceledi.
151 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
İstanbul kökenli olan Çağdaş Yunan şiirinin önde gelen isimlerinden Kavafis'in şiirlerindeki sıcaklığı derinden hissedeceğinizden şüphem yok. Şiirlerinde genellikle tarih konularını ele alan yazarın bu kitabındaki birçok dizeyi kendinizden birer parça gibi göreceksiniz. En önemli şiirlerini 40 yaşından sonra yayımladığı için kendisini "yaşlılığın şairi" olarak görmüştür. Yalnızlık içinde dünya hayatını uğurlayan Kavafis'in şiirlerini mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. " Ölüsü yatarken bu küçücük limanda, büyükleri sanacaklar hep, o yaşamakta."
Barbarları Beklerken
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Zehra San
Barbarları Beklerken'i inceledi.
151 syf.
·
6 günde
Şiirlere geçmeden yapılan incelemeleri ve ön sözü sakin kafayla okumanızı öneririm. Şiirler okunurken de bu sayfalara geri dönülebilir -ben sık sık yaptım- ama başlangıçtaki bu okuma Kavafis'i anlama açısından çok yardımcı olacaktır. Şiirleri anlatmak zordur, birinin hayatının şiiri bir başkası için hiçbir anlam ifade etmeyebilir. O yüzden bu kitap için oldukça çok konuya dokunan ve benim içimde oldukça fazla noktaya dokunmayı başardığı için daha anlamlı olan bir kitap demem doğru olur. Benim için geç kaldığımı düşündüğüm biri Kavafis, belki de zamanlaması hiç bilmediğim bir şekilde mükemmeldir bu dünya insanının. Her incelememin öznel kısmı olmazsa olmaz, bu da böyle olsun.
Barbarları Beklerken
OKUYACAKLARIMA EKLE
8