Konstantinos Kavafis

Konstantinos KavafisBarbarları Beklerken yazarı
Yazar
7.9/10
135 Kişi
637
Okunma
150
Beğeni
9,7bin
Gösterim

Konstantinos Kavafis Kimdir?

Konstantinos Kavafis (29 Nisan 1863- 29 Nisan 1933) Yunan şair. Çağdaş Yunan şiirinin önde gelen isimlerinden biridir. 1863 baharında İskenderiye`de doğdu. 1850 yılında Mısır`a yerleşen İstanbul-Yeniköy kökenli Pedros Kavafis ile Harikleya Fotiyadi`nin dokuzuncu çocuğuydu. Kavafis 7 yaşındayken babasını kaybetti (1870). Babası arkasında eski sıhhatli günlerine nazaran pek bir şey bırakmadı. Aile 2 yıl sonra 1872`de İngiltere`ye gitti. Konstantinos, eğitimini burada sürdürdü. Babadan kalan şirket 1876 bunalımı sonrasında, erkek kardeşlerin de tecrübesizliğinin etkisiyle batınca aile 1880 yılında İskenderiye`ye geri döndü. Kavafisİstanbul'da yaşadığı 1882-1885 yıllarında, Bizans ve Helen tarihini inceledi, demotiki olarak bilinen halk dilini burada tanıdı. İskenderiye'ye döndükten sonra Su İşleri Bakanlığı'nda uzun yıllar kâtiplik yapmış, İskenderiye Borsası'nda simsar olarak çalışmıştır. Ömrünün son yıllarında gırtlak kanserine yakalanan Kavafis 29 Nisan 1933'de İskenderiye'de yalnızlık içinde ölmüştür. İlk şiirleri 1903'te Yunanistan'da yayımlandı. Bir yıl sonra 14 şiirden oluşan ilk kitabını çıkardı. 1907'de Nea Zoi (Yeni Hayat) adlı edebiyat dergisinin çevresinde toplanan genç sanatçılarla ilişki kurdu. 1910'da birinci kitabını 12 şiir ekleyerek yeniden yayımladı. 1911'den ölümüne dek şiirlerini dergilerde yayımlayan Kavafis'in 154 şiiri toplu olarak 1935'te yayımlanabildi. Bütün şiirleri 1963'te gün yüzü görebildi. En önemli şiirlerini 40 yaşından sonra yayımladığı için kendisini "yaşlılığın şairi" olarak nitelendirmiştir. Kavafis konularının çok büyük bir bölümünü tarihten almıştır. Onun asıl ilgi alanı olan Helenistik dönem ve Bizans, bir kahramanlar çağı değil, karmakarışık olaylar, nedensiz gibi görülen savaşlar, uydu krallıklar, sürgün edilmiş kukla krallar, politik dalgalar, kıskanç, tutkulu sanatçılar çağıdır. Doludizgin bir cinsellik bu örgünün dokusuna işlenmiştir.
Tam adı:
Konstantinos Pedros Kavafis
Unvan:
Şair, Gazeteci, Memur
Doğum:
İskenderiye/ Mısır, 1863
Ölüm:
İskenderiye, 1933

Okurlar

150 okur beğendi.
637 okur okudu.
7 okur okuyor.
320 okur okuyacak.
6 okur yarım bıraktı.

Konstantinos Kavafis Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
En göze çarpmamış davranışlarımdan En kapalı sözlerimden, yazdıklarımdan Yalnız onlardan anlaşılabilirim. Ama belki de değmez bunca çabaya Bunca dikkate, gerçekte kim olduğumu bulmak, Daha güzel bir toplumda, ilerde Bir başkası tıpkı bana benzeyen Çıkar kuşkusuz, yaşar özgürce.
Geri dön sık sık ve al beni, bedenin anisi uyaninca ve bir eski tutku yeniden karisinca kana, dudaklar ve ten hatirlayip ve yeniden bulusmalarini animsayinca eller geri dön sevgili duygu ve al beni. Geri dön sık sık ve al beni geceleri dudaklar ve ten hairladig1 zaman.
Birkaç yıl sonra yurdum Suriye
Kendimi tümüyle yetişmiş, tam, bu ulusa hizmet edecek adam sayıyorum, sevgili yurdum Suriye'ye
Sayfa 130 - Tanrılar Akıl EtselerdiKitabı okudu
Gecenin ortasında, tutarsız ve bozgundan ruhum. Onun dışında, dışında geçiyor yaşamım. Ve bekler hiç gelmeyecek tanı. Ve ben, onun içinde ve onunla birlikte, yıpranırım ve canım sıkılır.
Sayfa 241
BİTMİŞ ŞEYLER Korkular ve kuşkular içinde. kafamız karışmış, gözlerimiz şaşkın. tüketmekteydik kendimizi, hesaplar yapmaktaydık sakınmak için bizi tehdit eden bu mutlak tehlikeden. Ama yanılıyormuşuz bununla birlikte yolumuzun üzerinde değilmiş bu tehlike yanlışmış bize ulaşan haberler (ya iyi duymadık ya da iyi anlamadık). Acımasızca çullandı üzerimize birdenbire hiç akla gelmeyen bir başka felaket. Hazırlıksız - artık yok vakit - sürüklüyor bizi.
Sayfa 23

Konstantinos Kavafis İletileri

Tümünü gör
Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim, dedin. Bundan daha iyi bir başka şehir bulunur elbet. Her çabam kaderin olumsuz bir yargısıyla karşı karşıya; -Bir ceset gibi- gömülü kalbim. Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede? Yüzümü nereye çevirsem, nereye baksam, kara yıkıntılarını görüyorum ömrümün, boşuna bunca yıl tükettiğim bu ülkede. Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın. Bu şehir arkandan gelecektir. Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın, aynı mahallede kocayacaksın; aynı evlerde kır düşecek saçlarına. Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda. Başka bir şey umma- ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte, öyle tükettin demektir bütün yeryüzünde de.
Konstantinos Kavafis
Konstantinos Kavafis
Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın. Bu şehir arkandan gelecektir. Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın. Aynı mahallede kocayacaksın; aynı evlerde kır düşecek saçlarına. Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda. Başka bir şey umma Bineceğin gemi yok, çıkacağın yol yok. Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte, öyle tükettin demektir bütün yeryüzünde de.
Konstantinos Kavafis
Konstantinos Kavafis
2023~Mart
"Okuma edimi, başka bir yönüyle okurun öznel geçmişi,şimdisi, geleceğiyle de ilgili oluyor böylece. Gerçekte her okur kendi kişisel konumuna, duygusal yapısına, düşünsel yetisine göre yaşar bir metni. Bu açıdan her okur kendini okur metinde." #96889080

Konstantinos Kavafis Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
318 syf.
7/10 puan verdi
·
18 saatte okudu
Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede?
youtu.be/mAMKokIlXpk Bu şair ile tanışmam sevgili Çetin Tekindor sayesinde oldu. Aşağıda sizlerle paylaşacağım şiirini o kadar güzel yorumlamış ki aklıma yaşamakta olduğum,her şeye rağmen bırakıp gidemediğim,gidemeyen de birçok insanın,gitse bile ruhundan kalbinden bir parça bırakmış birçok insanin bulunduğu bu coğrafya geldi aklıma. Sonra merak edip diğer şiirleri de okumaya karar verdim şairin. Kendisi istanbul Yeniköy kökenli çağdaş yunan şairiymiş. Şiirlerini genel olarak beğendim. (Yukarıda paylaştığım linkten mutlaka şiirin bu yorumunu dinlemenizi ve şairin diğer şiirlerini okutmanızı tavsiye ederim.) Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim', dedin 'bundan daha iyi bir başka şehir bulunur elbet. Her çabam kaderin olumsuz bir yargısıyla karşı karşıya; -bir ceset gibi- gömülü kalbim. Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede? Yüzümü nereye çevirsem, nereye baksam, kara yıkıntılarını görüyorum ömrümün, boşuna bunca yıl tükettiğim bu ülkede.'Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın. Bu şehir arkandan gelecektir. Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın, aynı mahallede kocayacaksın; aynı evlerde kır düşecek saçlarına. Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda. Başka bir şey umma- Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte, öyle tükettin demektir bütün yeryüzünü de.
Bütün Şiirleri
Bütün ŞiirleriKonstantinos Kavafis · Varlık Yayınları · 2016155 okunma
206 syf.
8/10 puan verdi
En Türkçe haliyle, en muhteşem çevirisiyle bile anlaşılması güç şiirleri barındırıyor.. Bir kişinin "İthaka" yı oku beni anlarsın demesiyle tanıştık Kavafis'le.. Onun Şehir-Kent şiiri ve muhteşem İthaka'sıyla... Bu şiirden sonra anladım herkesin bir İthaka'sı olduğunu.. Ya da olmak zorunda olduğunu.. Kimisi yarı yoldan döner, kimisi İthaka'yla varmak için çaba eder.. Ve unutulur da bazen insanların İthaka'ları.. Günler unutturur, şartlar unutturur! Bu İthaka'yı bana miras bırakan kişi gibi...Onun ithakası farklıydı. Benim ithakam ise hâlâ O...
Bütün Şiirleri
Bütün ŞiirleriKonstantinos Kavafis · İstos Yayınları · 2013155 okunma
136 syf.
·
Puan vermedi
Kavafis Seferis’in dediği gibi “İstanbul’dan,Antakya’dan,İskenderiye’den sayısız mezarlarla dolu,ama hala uçsuz bucaksız bir düşler ülkesinin başkentinden gelir.Kuşkusuz sadece aşk şiirleri ile de ses getirebilirdi ama kendi yarattığı ince işçilik dünyasına bizleri taşımayı tercih etti.Kaldı ki şiirlerinin çoğunu yırtıp atmış bizlere sadece 154 kayda değer şiir kalmış.Şiirlerin üslubundaki o ince alaycılık ,dramatik anlatımı sizleri rahatsız etmeyecekse ustaların son mirasçısı ile tanışma zamanınız gelmiş demektir.Şans vereceklere şimdiden iyi okumalar.
Kavafis'ten Yüz Şiir
Kavafis'ten Yüz ŞiirKonstantinos Kavafis · Sözcükler Yayınları · 201450 okunma