Özdemir İnce

Özdemir İnceCumhuriyet’in Şairi Nazım Hikmet, Cumhuriyetsiz Şair Necip Fazıl yazarı
Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
7.5/10
92 Kişi
488
Okunma
237
Beğeni
19,5bin
Görüntülenme

Hakkında

1956'da Mersin Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etti. 1960'ta Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nü bitirdi. Bir yıl Sandıklı Ortaokulu'nda öğretmenlik yaptıktan sonra Yedeksubaylık hizmetini İzmir-Bornova 57. Er Eğitim Tugayı'nda yaptı. Ardından, Aydın Lisesi'nde öğretmenlik yaparken Fransız hükümetinin açtığı sınavı kazanarak 1965-1966 yıllarında Paris'te Sorbonne Üniversitesi’e bağlı ["Institut des Professeurs de français à l'Etranger"]de çağdaş Fransız dili ve edebiyatı ile ["Institut de phonétique"]te fonetik (sesbilim) okudu. Yurda dönüşünde Aydın ve Muğla liselerinde öğretmen olarak çalıştı. 1969’da TRT’ye girdi. 1982’de kurumdan emekli oluncaya kadar Dış Haberler Müdürlüğü'nde çevirmen, televizyonda metin yazarı, Öndenetim ve Redaksiyon Müdürü, Program ve Yayın Planlama Müdürü, Genel Müdürlük Müşaviri ve Uzman olarak çalıştı. 1982-1989 yılları arasında çeviri yaparak hayatını kazandı. 1989-2000 yılları arasında Can Yayınları'nda editör, Telos Yayınları'nda editör ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 14 Ocak 2001'de köşe yazarlığına başladığı Hürriyet Gazetesi'nden 1 Nisan 2012'de ayrılmıştır.23 Nisan 2012'den itibaren Aydınlık gazetesinde yazılarını sürdürmektedir. İlk şiiri 1954'te "Kaynak" dergisinde yayınlandı. Pazar Postası, Türk Dili, a, Değişim, Dost, Şiir Sanatı, Papirüs, Soyut, Türkiye Yazıları, Milliyet Sanat, Yusufçuk, Adam Sanat gibi dergilerde yayınlanan şiirleriyle tanındı. Şiir üzerine kuramsal yazılar ve değişik konularda denemeler, eleştirel denemeler yazdı. Şiirleri, Fransızca (4), Yunanca (2), Bulgarca (4), İtalyanca (1) ve Makedonca (1) kitap olarak yayınlandı. Şiir ve yazıları Almanca, Bulgarca, Çuvaşca, Fransızca, Hinduca, İbranice, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Macarca, Makedonca, Portekizce, Romence, Rusça, Sırpça ve Yunancaya çevrildi.
Unvan:
Türk Şair, Yazar, Gazeteci.
Doğum:
Mersin, 1936

Okurlar

237 okur beğendi.
488 okur okudu.
16 okur okuyor.
283 okur okuyacak.
5 okur yarım bıraktı.
Reklam

Editörlük Yaptığı Kitaplar

Tümünü Gör
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Bu Soruyu Sormadığımız Gün Yok!
"Ruh ve Kafa sağlığı yerinde bir kadın kendisini esaretten kurtaran bir yasa yapan Cumhuriyet'e nasıl karşı olur?"
Sayfa 52 - Tekin Yayınevi, İstanbul - 4.BaskıKitabı okudu
Bana sorarsan -ki sormasan da olur - yüreğindedir yaşamın bütün ipuçları
Söz vermiştin bana: Hoş geldin, sefalar getirdin sonsuza.
Sayfa 346 - ♡
Reklam
"Bir kenti yaşamak ona boyun eğmektir- sözleşmesiz, anlaşmasız-, ne derse tek tek yapacaksın, düşünmeden... ".
Özdemir İnce
Özdemir İnce
Duvarlar
Düşünmeden, acımadan, utanmadan Kocaman yüksek duvarlar ördüler dört yanıma. Ve şimdi oturuyorum böyle yoksun her umuttan. Beynimi kemiriyor bu yazgı, hep bu var aklımda; Oysa yapacak bunca şey vardı dışarda. Ah, önceden fark etmedim örülürken duvarlar. Ama ne duvarcının gürültüsü, ne başka ses. Sezdirmeden, beni dünyanın dışında bıraktılar.
Konstantinos Kavafis
Konstantinos Kavafis
çev.:
Herkül Millas
Herkül Millas
,
Özdemir İnce
Özdemir İnce

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
64 syf.
6/10 puan verdi
Çok az okunan kitaplar okumuştum ama 1K'de bir kitabı ilk defa ben okumuşum bunun şerefine bu incelemeyi yazmayı bir borç bildim. :) Bazı kısımlar ve şiirler dışında ortalama bir kitaptı, benim için yazılmamış sanırım bu şiirler çünkü pek bana hitap etmiyordu. Aynı kişinin bütün kitaplarını veya hep bilindik kitapları okumak yeterli gelmediği için tamamen tesadüf eseri karşılaştığım kitapları da okumaya çalışıyorum, bu kitap o yüzden okuduklarım arasında yerini aldı. En beğendiğim kısımlardan birini de buraya eklemek istiyorum: Mutlak olan bir şey var dünyada: Acı varsa katmerli güller de var karanlık varsa şiirlerimiz de var toprağımızın verimli kökleri direnen omuzlarımız yürüyen ayaklarımız var nisan soluklu kadınlarımız var gözleri güvercin, sabah yapılı terli sıcak ellerin buluşması sessizliği delen dudaklarımız ve çalışkan yüreklerimiz var; Mutlak diye bir şey yok dünyada!
Rüzgara Yazılıdır
Rüzgara YazılıdırÖzdemir İnce · Gölge Yayınları · 19792 okunma
288 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Özdemir Ince'nin toplumsal konulu şiirlerinden oluşan bu eserde şair günlük yaşam, aşk, isyan, umut, umutsuzluk, siyasal baskı, sessizlik, yalnızlık ve doğa temalarını sade bir dille anlatmış bize.
Delta
DeltaÖzdemir İnce · Can Yayınları · 19948 okunma
312 syf.
·
Puan vermedi
·
21 günde okudu
Cumhuriyet’in Üç Fedaisi. Cumhuriyet’in kuruluş öncesi ve sonrası zorluklara, mücadeleye isim veren kahramanlar. Ne yazık ki, günümüzde gerekli ilgiyi, saygıyı, anılmayı unutulmuş kişiler. Dr. Reşit Galip, Mahmut Esat Bozkurt, Şükrü Saraçoğlu, Mustafa Necati ve dahası ismi tozlanmış, isimleri unutulmaya yüz tutmuş Cumhuriyet’in temel taşları. Yazarın sade bir dil ile kitabı yazmış olması ve yapılan araştırmaların okur için ne denli yararlı olduğu anlaşılabilir bir kitap. Okumayı tavsiye etmekle beraber, ileriyi görebilmek adına bazen de geriye bakıp Vatan kahramanları hakkında bilgi edinmek gerekiyor.
Cumhuriyet'in Üç Fedaisi
Cumhuriyet'in Üç FedaisiÖzdemir İnce · Potkal Kitap Yayınları · 201715 okunma