Oktay Akbal

Yazar 8,2/10 · 47 Oy · 40 kitap · 152 okunma ·  25 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

25 okur beğendi.
47 puanlama · 207 alıntı
0 haber · 3.452 gösterim
152 okur kitaplarını okudu.
207 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
6 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Oktay Akbal'ın Biyografisi

Oktay Akbal (d. 20 Nisan 1923, İstanbul) Türk gazeteci, yazar. Cumhuriyet gazetesinde Evet/Hayır adlı köşenin yazarıdır.

20 Nisan 1923 tarihinde İstanbul'da doğdu. Avukat Salih Şehabettin Bey'in oğlu, ilk gerçekçi Türk romancılardan Ebubekir Hâzım Tepeyran'ın ana tarafından torunudur.
Kumkapı'daki Saint Benoit Fransız Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini, 1942 yılında İstiklal Lisesi'nde bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk (1944) ve Edebiyat (1946) fakültelerine devam etti, ancak yüksek öğrenimini yarıda bırakarak kendini yazarlığa verdi. 1943 ve 1944 yıllarında Servet-i Fünun Uyanış dergisinde sekreterlik, 1947 ve 1951 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu'nda memurluk yaptı. Fakat yaşamını asıl anlamda gazetecilik yaparak kazanmıştır.
1939 ve 1940 yıllarında Yeni Sabah ve İkdam gazetelerinde çevirileri ve öyküleri yayımlanmıştır. 1944 ve 1946 yılları arasında Vakit gazetesinde eleştiriler ve tanıtma yazıları yazmıştır. Büyük Doğu dergisinde her hafta Dünya Fikir Sanat Hareketleri sütununu yazmış, 1951 ve 1956 yılları arasında Vatan gazetesinde, düzeltmen, sekreter ve yazı işleri müdürü olarak çalışmıştır. 1956'da köşe yazarlığına başlamıştır. 1985 yılından itibaren Hürriyet gazetesi için köşe yazarlığı yapan Akbal, daha sonra Milliyet gazetesinde çalışmıştır. Halen Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığına devam etmektedir.
Öykü yazmaya ilkokul yıllarında başladı. Çeşitli çocuk dergilerinde öyküleri yayımlandı. 1939'da, henüz lise öğrencisiyken yazdığı bir öykünün İkdam gazetesinde yayımlanmasıyla edebiyat dünyasına girdi. İkdam ve Yeni Sabah gazetelerinde hemen her gün bir öyküsü; Bin Bir Roman, Çocuk Haftası, Yıldız gibi gazete ve dergilerde yazıları, öyküleri ve çevirileri yayımlandı. Akbal'ın asıl anlamda öyküye yönelmesi Sait Faik'in Semaver adlı kitabını okumasından sonra başlamıştır.
Servet-i Fünun Uyanış dergisinde çalıştığı sıralarda başlayan eski yeni tartışmalarının ve yeni edebiyatın içinde yer alan Akbal'ın sanatında böylece asıl edebiyatçı dönemi açılmıştır. Kendi yaşam deneyimlerinden, çocukluk anılarından yola çıkan, küçük kent insanını da gözardı etmeyen duygulu öyküler yazmaya başlamıştır. Bunlar toplumsal olaylarla ilgili gözlemlere değil, anılara ya da düşlere dayalı, içe dönük hikâyelerdir. Akbal hikâyeleri, Behçet Necatigil'in deyişiyle "Konulu hikâyeler değil de, belli konular çevresinde oluşan anılar toplamıdır". Yazın çevrelerinde geniş ve olumlu yankı yapan Önce Ekmekler Bozuldu adlı ilk kitabını 1946'da çıkarmıştır. Onu, 1949'da Aşksız İnsanlar izlemiştir.
Garipler Sokağı ve Bizans Definesi adlı kitapları Rusçaya; Dondurmalı Sinema Sırpçaya çevrildi. Suçumuz İnsan Olmak adlı kitabı Erdoğan Tokatlı yönetiminde 1986 yılında filme çekildi.

Oktay Akbal'ın Kitapları Kitap Ekle

8,0/ 10  (1 Oy) ·  9 Okunma
7,0/ 10  (3 Oy) ·  8 Okunma
9,0/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
9,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Zagor, bir alıntı ekledi.
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu gazeteler niye bir gün de güzel, ferahlık, mutluluk duyuran bir haber vermek istemezler? Hep cinayetler, harpler ardında koşarlar. Katillerin resimlerini ilk sayfalara basarlar da insanlığa güzel şeylerden; aşktan, kardeşlikten söz edenlere, şairlere, sanatçılara kızarlar, onlarla eğlenirler?..

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 74 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Kalabalıktan Biri" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 74 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Kalabalıktan Biri" adlı öyküden)
Zagor, bir alıntı ekledi.
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İleriden bir şarkı geliyordu. Yürüdü o yana doğru. Dumanlı, şarkılı bir istasyon büfesi, öteye beriye dağınık birkaç masa... Plakta tanıdık bir kadın sesi: "Sensiz geçen her gün gecelerden de siyahtır" diyordu.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 134 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Sonra Tren Kalktı" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 134 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Sonra Tren Kalktı" adlı öyküden)
Zagor, bir alıntı ekledi.
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mazi sadece gelmiş geçmiş zamandı. Hatıralar da insanı üzen boş şeylerdi.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 29 - Cumhuriyet Kitapları "Ahşap Ev" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 29 - Cumhuriyet Kitapları "Ahşap Ev" adlı öyküden)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 27 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Özdemir Asaf'ı hatırlıyorum. ..
"Bir şey değil. .
Beni bu telaş öldürecek. ."

Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 165 - Cumhuriyet kitapları. .)Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 165 - Cumhuriyet kitapları. .)
Zagor, bir alıntı ekledi.
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölmek! Bu benim için, adım atmamak, kitap okuyamamak, bir film seyredememek, sevdiğim insanların seslerini duyamamak, onun ışıklı gözlerine dalıp gidememekti.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 70 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Bir Hastalıktan Sonra" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 70 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "Bir Hastalıktan Sonra" adlı öyküden)
Zagor, bir alıntı ekledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İkimizin de cebinde metelik yoktu. Elbiselerimiz yıpranmış, ayakkabılarımız örselenmiş iki çocuktuk. Yalnız, içimizde hayata, dünyaya, her şeye rağmen sevgi besleyen bir şeyler kıpraşırdı.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 117 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "İlk Gençlik Sevdaları" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 117 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "İlk Gençlik Sevdaları" adlı öyküden)
Halil Yavuz KAYA, bir alıntı ekledi.
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Niye böyledir insanoğlu? Önce güvensiz, kendini beğenmiş, ezici, vurucu ama başı sıkışınca sönüveren bir balon!

Tarzan Öldü, Oktay Akbal (Sayfa 65)Tarzan Öldü, Oktay Akbal (Sayfa 65)
Zagor, bir alıntı ekledi.
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama o, iyiydi. İnsanları giysilerinin yeniliğine, eskiliğine göre sevmezdi.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 21 - Cumhuriyet Kitapları "Nuh'un Gemisi" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 21 - Cumhuriyet Kitapları "Nuh'un Gemisi" adlı öyküden)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sen Hiroşima'sın "
"Yaşamak gömülemezki ki yeryüzüne! "

Insanlar gömülür, kentler gömülür, düşler gömülür, istekler,seviler,umutlar,ihtiraslar gömülür ...
Ama yaşamak gömülemez ,fışkırır ölümler, umutsuzluklar ,yıkıntıların arasından.

Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 67 - Cumhuriyet kitapları. .)Hiroşima'lar Olmasın, Oktay Akbal (Sayfa 67 - Cumhuriyet kitapları. .)
Zagor, bir alıntı ekledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçimizde sebebini hâlâ anlayamadığımız, her şeyin bizim olduğuna inandıran garip bir duygunun sevinci, mutluluğu... İlk sevdaların belirsizce yanan ateşi... Çabuk yanan, kül olan bir ateş... Hatta külü bile kalmayan.

Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 119 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "İlk Gençlik Sevdaları" adlı öyküden)Aşksız İnsanlar, Oktay Akbal (Sayfa 119 - Cumhuriyet Kitapları 8.Baskı "İlk Gençlik Sevdaları" adlı öyküden)
Bütün Alıntıları Göster