Alâeddin Şenel

Alâeddin Şenel

YazarÇevirmen
8.5/10
159 Kişi
·
536
Okunma
·
43
Beğeni
·
1.845
Gösterim
Adı:
Alâeddin Şenel
Tam adı:
Alaeddin (Adam) Şenel
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar
Doğum:
Kütahya, Türkiye, 1941
Alaeddin (Adam) Şenel. 1941'de Kütahya'da zanaatçı-işçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu kentte, esnaf dayılarının yanında çıraklık yaparak tamamladı. AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni burslu öğrenci konumuyla 1963'te bitirdi. 1964'te bu fakültede asistan kaldı. 1968'de doktorasını verip 1980'de doçent oldu. 1983'te istifa edip 1991'e kadar yaşamını çevirileriyle kazandı. 1991'de SBF'ye dönüp 2001 sonunda emekli oldu. Düşünce tarihi ve insanlık tarihiyle ilgili dersler verip çeviriler yapmış olan Şenel'in bilimsel yapıtları yanı sıra Ozmos Kronos ve Teleandregenos Ütopyasında Evlilik Hayatı adlı iki ütopya denemesi bulunmakta.
İnsanın yeryüzünde girdiği hemen her yerde yarattığı güzellikler kadar yol açtığı çirkinlikleri kötülükleri çağrıştırmadan yerinde duramıyor.
“Aynı koşullar içinde bulunsaydım ben de aynı konumda bulunabilir, benzeri şeyleri yapabilirdim” demeyen, ne kendini ne de başkalarını anlamıştır ne de insanlık tarihini anlayabilir.
1110 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Gezegenimizi ve içinde yaşayan bizleri çok güzel bir şekilde, sıkmadan boğmadan, ve konuları dağıtmadan anlaşılacak bir dille anlatan çok güzel bir başyapıt bence.
Okurken çok büyük keyif aldım.
887 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
" A little history of the world" kitabın sonra okuduğum en iyi tarihi kitablardan biridir. Yazar ilk uygarlıktan 2ci dünya savaşına kadar olan tarihe kendi bakış açısıyla yanaşmış ve gayet başarılı olmuş. Tarih bilgisi olan ve olmayan her kesin okunması gerek bi kitaptır. En önemlisi artık tarihe bakış açısının deyiştirilmesidir, tarih artık sosyoloji antropoloji gibi bilim dalları ile ortak olmuştur, hepsi çarkın bir dişi gibi çalışmalıdı. Önemli diyil Rus çarlarını, Japon imparatorlarını saymak,bunlar basit bilgilerdi, neden aynı coğrafyada Japonya ve Rusya nasıl bu kadar farklı inkişaf etmişler, makas ne zaman açıldı? Bu gibi bilgileri incelemeye sahib kapasiteye sahib olmaktı. Yazarında söylediyi gibi olaylar zamanında dikey diyil yatay incelenmelidir.
372 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Alaeddin Şenel, Siyasal Bilgilerden hocamdır. O tarihlerde henüz unvanı sadece Dr. idi. Daha doçent olmamıştı. Siyasal Düşünceler tarihi ile Kamu Hukuku ve Devlet Teorileri dersine girerdi. Bu kitabı yaklaşık 45 yıl önce ders kitabı olarak okumuştum.. Biraz önce Engin Yağmur arkadaşın okuduğu kitaplar içinde görünce aklıma düştü. Kütüphanemden kitabı aldım Yine her tarafı kırmızı siyah ve mavi kalemle içi tren yolları gibi çizik çizik. kenarlara notlarım düşmüş, küçük küçük bloknot yapraklarına bazı notlar almışım. Daha önemlisi teksir kağıdına yazılmış yaz dönemi sınav soruları çıkmazı kitabın arasından. Kitap hakkında detaylar fazlaca olmasa da zihnim de genel anlamda içeriği akımda. Tabi ki okuduğum benzeşik kitaplar harmanıyla...Bu gün sınava girsem sorulara cevap verir miydim. Ben de kalsın... İyi okumalar dileğimle...
887 syf.
·72 günde·10/10
Emrah Safa Gürkan hocanın önerdiği kitaplardan biri. Ben de (kendi çapımda) biraz araştırdıktan sonra kitabı okumaya karar verdim.

Tarihçi değil de bir okuyucu olarak çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Sayfa sayısı sizi korkutmasın. 4 bölümden oluşuyor. Yavaş yavaş okuyabilirsiniz.

Kitap kaynakça olarak çok zengin. Emrah hocanın önerdiği diğer kitapları da (aşağıda bu kitapları yazacağım) yazarımız Willam Hardy McNeill'in kaynakça kısımlarında göreceksiniz.

Emrah hocanın önerdiği aynı zamanda kitabımızın kaynakçasını oluşturan birkaç isimi aşağıya bırakıyorum:

İslam'ın Serüveni (I-II-III) - Hudgson (Phoenix)
Sanatın Öyküsü - E. Gombrich (Remzi)
Devrim Çağı - E. Hobsbawm (Dost)
Sermaye Çağı - E. Hobsbawm (Dost)
İmparatorluklar Çağı - E. Hobsbawm (Dost)

Emrah hocama teşekkür ediyorum. Saygılarımla keyifli okumalar diliyorum.
873 syf.
·356 günde·Puan vermedi
Dünya tarihinin kısa bir özeti olması nedeniyle çok faydalı ve en çok okunan kitaplardan. Benim beğenmediğim yönü ise çevirisi. Gerçekten okumayı zorlaştıracak bir cümle yapısı var. Gereksiz uzatılmış cümleler anlamayı biraz zorlaştırıyor ama dili ağır değil.
1107 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
ilk insandan ve onun biyolojik-kültürel evriminden feodalizmin sonuna kadar olan dönem işlenmiş.

şenel hocanın dili güzel. uzun yazıyor ama gereksiz detaylara girmiyor. dipnot olayı da güzel olmuş, sona almış konuyu dağıtmıyor.

aynı içerikte başka kitap ve makaleler de okudum. buna rağmen bağlantısını kuramadığım bazı detaylar vardı. bunların bir çoğunun cevabını bu kitapta aldım. aynı zamanda öğretici olmasından gelen bir avantaj herhalde. çünkü şenel hoca biliyorsunuz aktif bir akademisyen.

feodalizm ve sanayileşmenin ilk adımları olan son konular yüzeysel geçilmiş yer darlığından dolayı. belki o bölümlere hiç girilmeseydi kitap daha kısa tutulsaydı da olurdu.

emsallerine göre başarılı buldum. noah harari'nin homo sapiensten tanrılara diye bir kitabı var biliyorsunuz. bu ve benzer tarzda bir kitap okuyup bütün tarihler hk bilgi edinmek istiyorsanız bence bu kitap tercih edilebilir. şenel'den sonra harari'yi okuyayım dedim. gereksiz buldum. herşey zaten şenel'de var.
1110 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tarım ile birlikte yerleşik yaşama adıldı ve tarımın sağladığı artı ürün ile dinler oluştu ve kadın ile erkek arasındaki ayrıca sınıf kavramının temeleri atıldı
874 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10
Dünya tarihi tarzı kitap okumayalı bayağı bir zaman olmuştu, insan binlerce yıllık geçmişi film şeridi gibi görüyor sanki, tarih tekerrürden ibaret derler ya gerçekten de öyle gibi duruyor olayları insanları ve güç odaklarını yorumlamada dünya tarihinin büyük katkısı olduğu aşikar gerçekten....
887 syf.
·Puan vermedi
Meraklisina oldukca hos vakit gecirtecek kalitede yazilmis bir kitap. En onemlisi savundugu tezde belgeler sunacak kadar da iddiali.. cevirmeni ayrica tebrik ediyorum. Yabanci bilimsel kitaplari cevirmek, edebi romanlara gore daha zor bence... bilimsel terimleri dogru sekilde dogru yerde kullanmak, okuyucuya kitabi daha da benimsetiyor...


Iyi aydinlanmalar
1110 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10
"Aynı koşullar içinde bulunsaydım ben de aynı konumda bulunabilir, benzeri şeyleri, düşünebilir, benzeri şeyleri yapabilirdim." demeyen, ne kendini ne başkalarını anlamıştır ne de insanlık tarihini anlayabilir. İlk sayfada yazılan bu alıntı aslında kitabın özeti sayılabilir. Amacı öyle olmasa bile neden sonuç ilişkilerini, coğrafyanın kaderini apaçık hale getirerek ırk kavramının aslında ne kadar boş ve anlamsiz bir şey olduğunu gözler önüne seriyor yazar.

Kitap cansız maddeden canlı maddeye geçiş ile başlayıp organik evrim, ilkel topluluklar, uygar ve barbar topluluklar, uygarlıklar (mısır Roma çin vb), Amerika kıtası uygarlıkları ve endüstri uygarlığına geçişi ele alıyor. İlk kısım olan insan oluşumu, elimizdeki az sayıda bilgi kırıntısı ve bolca kişisel yorum ile geçiyor. Yazarın ve alıntıladığı yazarların tahminlerini okuyoruz. İlkel toplum ve uygar toplumlar bölümüne geldiğimizde ise artan bilimsel kanıtlar ile çoğalan ve çeşitlenen teoriler sayesinde kitaptan aldığım haz artmaya başladı. Yaklaşık 400 sayfa olan bu bölümü okuması gazlı zor olsada kitabın en çok bilgi veren kısmı bana kalırsa. Çünkü eldeki bilgi ve teoriler çok az değil ama genel fikri alabilecek kadar ayrıntılı işlenmiş. Sonraki bölümler çok güzel bilgiler vermekle birlikte çok yüzeysel kalmış. Mesela Mezopotamyadaki ilk medeniyetler ile ilgili köy yaşamına, din adamlarının ekonomik yaşamdaki etkileri bile işlenmişken çin uygarlığı için 50 sayfa ayrılmış. Bunu kitabı eleştirmek için söylemiyorum. Karşınıza ne çıkacağını bilmeniz için yazdım. Şu hâli bile 1100 sayfa hiç resimsiz büyük boyutlara sahip iken her şeye eğilmesi için 10 binlerce sayfa yazması gerekir ki mümkün değil bu tarz bir eser için.

Her bölümün sonunda notlar kısmı var. Kaynakça ve ayrıntılı anlatım için kullanılmış. Çok güzel açıklamalar ve anektodlar var. Genelde bir çok farklı görüş birden alıntılanmış ve aralarında seçme hakkını okuyucuya bırakmış (hepsinin de doğru ve yanlış tarafları olabilecegi anlatılmış). Genel bir fikir sağlaması için güzel bir eser açıkçası.

Yazar çok açık bir şekilde ateist. Bende öyleyim fakat yazar kitap boyunca her şeyde gösterdiği yargılamama tavrını dini bir konuya gelince bir tarafa bırakıyor. Bazen alay bazen taraf tutma şeklinde hoş olmayan bir üsluba geçiyor. Açıkçası kitap tarih kitabı değil felsefe veya sosyoloji kitabı olsa yazılanlar başımın üstüne. Ancak tarih konusunda ben yazarların yorum katma işini kişisel, siyasi etkilerden arındırılmış saf bilimsel şekilde olması gerektiğine inanıyorum.

Kitapta hiç bir resim harita vb yok. Bazen eksikliği hissediliyor ama 2019 yılında cep telefonu sağolsun istediğin resim ve harita anında tam boy karşımızda.

Bir diğer eksiklik ise bana göre yazar iki üç yabancı yazardan çok çok fazla yararlanmış. biraz daha çeşitli kaynak kullanabilirdi.

Genel anlamda çok beğendim bir kitap. Tarih için genel bir bakış açısı kazanmak ve bir yerden başlamak için güzel bir kitap. Zaten eğitimli yada tarih öncesi hakkında çok okumuş birisi değilseniz özellikle ilk 400 sayfa çok bilgilendirici olacak sizin için.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alâeddin Şenel
Tam adı:
Alaeddin (Adam) Şenel
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar
Doğum:
Kütahya, Türkiye, 1941
Alaeddin (Adam) Şenel. 1941'de Kütahya'da zanaatçı-işçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu kentte, esnaf dayılarının yanında çıraklık yaparak tamamladı. AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni burslu öğrenci konumuyla 1963'te bitirdi. 1964'te bu fakültede asistan kaldı. 1968'de doktorasını verip 1980'de doçent oldu. 1983'te istifa edip 1991'e kadar yaşamını çevirileriyle kazandı. 1991'de SBF'ye dönüp 2001 sonunda emekli oldu. Düşünce tarihi ve insanlık tarihiyle ilgili dersler verip çeviriler yapmış olan Şenel'in bilimsel yapıtları yanı sıra Ozmos Kronos ve Teleandregenos Ütopyasında Evlilik Hayatı adlı iki ütopya denemesi bulunmakta.

Yazar istatistikleri

  • 43 okur beğendi.
  • 536 okur okudu.
  • 75 okur okuyor.
  • 1.024 okur okuyacak.
  • 27 okur yarım bıraktı.