Tarih Notları Bir Orta Doğu Tarihçisinin Notları

8,0/10  (8 Oy) · 
24 okunma  · 
7 beğeni  · 
626 gösterim
Hiç kuşkusuz, Orta Doğu ve İslam tarihi konusunda yaşayan en önemli tarihçilerden biri Bernard Lewis'dir. Diğer tarihçilerden farklı olarak yaşadığı yüzyıla tanıklık etmekle kalmamış bizzat bu tarihin içerisinde bir aktör olarak da bulunmuştur. Bu açıdan otobiyografik çalışması Tarih Notları: Bir Orta Doğu Tarihçisinin Notları birinci düzey tarihsel bir belge niteliği taşımaktadır. İngiliz Gizli Servisi'ndeki görevi nedeniyle II. Dünya Savaş'ında ve ardından gönderildiği Orta Doğu'nun yeniden şekillenmesinde, Arap-İsrail Savaşı'nda, Afganistan'da, İran Devrimi'nde ve Irak'ın işgalinde tarihin bizzat aktörü olarak rol oynamıştır. Dolayısıyla bu kitap kişisel bir anlatı olmanın ötesinde tarihsel bir belge niteliği taşımaktadır. Örneğin Irak krizi ile ilgili şu anekdot yakın tarihimize ışık tutuyor:

"... konu kaçınılmaz olarak Irak'taki krize gelmişti. Turgut Özal 'Birkaç ay önceki Washington ziyaretimi hatırlıyor musun?' dedi. Birlikte öğlen yemeği yediğimiz için hatırlıyordum. 'Başkanınız ile konuştum. İkircikli bir karaktere sahip; ama sanıyorum bu sefer kararını vermiş. Bir savaş çıkacak,' dedi ve ekledi, 'çıktığında da hızlı, ucuz ve kolay olacak.' Bu şaşırtıcıydı. 'Sizi böyle düşündüren nedir?' diye sordum. Bunun üzerine gizemli bir Türk gülümsemesiyle, 'Komşularımızda neler olup bittiğini bilmek isteriz.' dedi. Diğer bir deyişle, iyi bir istihbaratları vardı. 'Sana bir örnek vereyim.' diye devam etti. 'Hafta geçmiyor ki subaylar da dâhil olmak üzere pek çok Irak askeri, sınırımızı geçip sığınma talebinde bulunmasın. Savaş başlamadan önce subayların kaçtığı bir ordunun durumu iyi değildir.' Katılmak durumundaydım. Sonra, 'Savaş çıkarsa bizim yanımızda yer alır mısınız?' diye sordum. 'Tabii ki' dedi."

Modern Türkiye'nin Doğuşu ve Ortadoğu kitaplarıyla Türkiye'de çok iyi tanınan bu duayen tarihçinin Tarih Notları: Bir Orta Doğu Tarihçisinin Notları tarih yazımı açısından da önemli bir kitap. Onun tarih yazımı konusundaki düşünceleri ve deneyimleri bu alana ilgi duyan ve tarihçiliği bir meslek olarak seçen herkes için ufuk açıcı nitelik taşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789755098241
 • Orijinal Adı:
  Notes On A Century: Reflections Of A Middle East Historian
 • Çeviri:
  Çağdaş Sümer
 • Yayınevi:
  Arkadaş
 • Kitabın Türü:
Yok satan Nihilist 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle okunması gereken bir kitap. 1. Ve 2. Dünya savaşları, Ortadoğu ve batı arası uçurumlar, siyasi eğilimler, devlet ileri gelenleri, akademik kültür ve samimi bir tarihçi olan bu Adamı tanımak için harika bir kitap.

hülya 
18 Şub 02:24 · Kitabı okudu

Oldum olası tarih kitaplarını okurken mesafeli dururum kitaba,şüpheyle bakarım yazarın tarafgirliği var mı yok mu analiz etmeye çalışırım.Bernard Lewisin bu kitabını okurken hiç de öyle ilerlemedi.Yazar samimi açıklamalarıyla okuru arasında bir sıcaklık kurmuş.Zaten yaşının verdiği tecrübeler bizzat tarihin içinde olması belki de yaşamın verdiği yorgunluk onu bu kitaba yazmaya itmiş.Kitap bir tarih kitabının ötesinde yazarımızın tecrübelerini konu almış diyebilirim.

Kitaptan 22 Alıntı

Yok satan Nihilist 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Orijinal olarak "getto" kelimesi bir Avrupa şehrinde Yahudilerin yasa gereği kapatıldıkları mahalle anlamına geliyordu.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 291 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 291 - Arkadaş)

Osmanlı Tarihi
Tarihin çarpıtılmasına büyük enerjilerin sarf edildiği bir dönemde yaşıyoruz. Tarih, kolektif hafızadır ve eğer toplumsal bedeni insan bedeni gibi düşünürsek tarihsizlik amnezi anlamına gelir, çarpıtılmış tarih ise nevroz.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 6 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 6 - Arkadaş)
Yok satan Nihilist 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar nasıl birbirleri ile konuşmak için farklı diller ürettilerse tanrı ile konuşmak için de farklı dinler icat etmişlerdir ve tanrı hepsini anlar. Belki hepsini eşit derecede değil ama hepsini anlar.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 259 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 259 - Arkadaş)
Yok satan Nihilist 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Haşaşiler üzerine
En zor ve ulaşılmaz hedefleri seçiyor ve kurbanını öldürdükten sonra kaçmak için hiçbir çaba sarf etmiyor, kimse de onları kurtarmaya çalışmıyordu. Bilakis bir görevden sonra hayatta kalmak utanç vericiydi. Bu açıdan bakıldığında Haşaşiler günümüz intihar bombacılarının habercileriydi.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 51 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 51 - Arkadaş)

#tarih #tarihnotları #bernardlewis
Tarihin çarpıtılmasına -dalkavukluk etmeye , göz boyamaya ya da başka bir kısmi amaca yönelik- büyük enerjilerin sarf edildiği bir dönemde yaşıyoruz. Bencil olmayan saiklerden ilham aldıklarında bile bu tür çarpıtmalardan hiçbir yarar sağlanamaz. Tarih , kolektif hafızadır ve eğer toplumsal bedeni insan bedeni gibi düşünürsek tarihsizlik amnezi anlamına gelir , çarpıtılmış tarih ise nevroz.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 6 - Arkadaş Yayınları)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 6 - Arkadaş Yayınları)
Yok satan Nihilist 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Siyasi mizah her toplumda ortaya çıkar ama özellikle de baskıcı olanlarda. Bastırılmışlıkların ortaya çıkmasının başka bir yolu yoktur.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 224 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 224 - Arkadaş)
Yok satan Nihilist 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bernard'ın karısı Ruth Bernard'ın Mısırlı öğrencisi ile tanışınca. Mısırlı birinin Mısır tarihi çalışmak için Britanya'ya gelmesini çok şaşırtıcı buldu.

Öğrencim bunu duyunca biraz şaşırdı ve çok isabetli bir cevap verdi. Buraya gelmiş olmamın 3 nedeni var. İlki Kahire'de daha çok materyal olsa da Londradaki materyallere daha kolay ulaşılıyor. İkinci neden, burada modern bilimsel yöntem ile eğitildik. Üçüncüsü Mısır'da İngilitere'den alınmış bir doktora Mısır'da alınmış bir doktoraya göre daha geçerli.

Ruth bu cevap üzerine; "öyle tahmin ediyorum ki Mısır'a geri döndüğünde hem bildiklerini hemde modern bilimsel teknikleri anlatacaksın ve başka Mısırlı öğrenciler doktora yapmak için Britanya'ya gelmek zorunda kalmayacaklar" diye cevap verdi. Ve ekledi söylesene ne kadardır Mısırlı öğrenciler Mısır tarihi öğrenmek için Britanya'ya geliyor diye sorduğunda ölümcül bir sessizlik oldu.

Okur notu: Bu sessizliğin nedeni, Britanya'ya gelip doktora yapan Mısırlı yahut başka uyruklu kişilerin asıl amacı geri dönüp yeni teknikleri öğretmek değil, eğitim sonrası Britanya'da kalabilme amaçlarındandır.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 92 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 92 - Arkadaş)
Yok satan Nihilist 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okuma alışkanlığı
Çok erken yaşta önemli bir keşif yaptım. Kitap okumanın zevki, eğer kişi onun gerçek sahibiyse isteğe bağlı olarak büyük oranda arttırılabilir ve tazelenebilir. Okurken herhangi bir paragrafı beğendiğinizde, ne zaman dönerseniz dönün onun - aynı kelimelerin, aynı satırların- her zaman orada olacağını bilmenin rahatlığını yaşarsınız. Ve hatta kitabı fiilen okumadığınız zamanlarda, ona kitaplıkta bakmak bile güzel ve değerli bir nesneye sahip olmanın zevkini anımsatır.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 17 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 17 - Arkadaş)
Yok satan Nihilist 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir defasında Suriye'de seyahat ederken bir akşam boyunca bir din alimiyle teoloji, hukuk, ve İslam'ın diğer ilgi alanları ile ilgili uzun uzun sohbet etme fırsatı bulmuştum. Bir noktada sohbeti keserek hayretler içinde feryat etti "Anlamıyorum İslam hakkında bu kadar şey biliyorsun neden Müslüman olmadın ?

Hem soru hem cavabı İslam dünyasının bu gününe dair bir çok şeyi gözler önüne serebilir...

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 5 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 5 - Arkadaş)
Yok satan Nihilist 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İbranice öğrendikten sonra birçok şiir ve yazı çevirdim. Ve İngilizce İbrani İncilinin çok bilinen bölümlerinden yani on emirden yapılan yanlışlara örnek vermeme izin verin.

"Öldürmeyeceksin" emrindeki öldürmek şeklinde tercüme edilen kelime aslıda öldürmek değil daha belirli ve sınırlı bir anlamı olan Cinayet işlemek fiilidir. Yani cinayet işlemeyeceksin.

On emirdeki diğer yanlış çeviri. "Zina yapmayacaksın" kısmıdır. İngilizcede zina evli bir kişi ile karısı veya kocası olmayan bir başka kişinin arasındaki cinsel ilişki anlamına gelir. Fakat İbranicedeki na'af eşcinsellik ve mastürbasyonu da kapsayan tüm cinsel suçların yasak oluşunu ifade eden daha geniş bir terimdir.

Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 21 - Arkadaş)Tarih Notları, Bernard Lewis (Sayfa 21 - Arkadaş)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber