Emine Karaca, Ma'at'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Emine Karaca
22 dk. · Soma ·
#kitapyorum
#gülmansumrusomer
#Ma'at
Sayfa sayısı:158
Ey kadın sen çok değerlisin Her şey seninle güzel ve yaşanılabilir...
İşte bu yüzden kitabın adı Ma'at
Çünkü Ma'at ''Adalet ve Dürüstlük tanrıçası''
Yazarımız bu kitapta erkek e kadının eşit olmadığını herkesin farklı görevleri olduğunu anlatmış bütün kelimelerine hak vererek okudum.
Kadın kendini değerli hissetmeli herkesden önce kendini düşünmeli kimseye hayatından ödün vermemeli diyor.
Biri sizi terk ediyorsa bırakın gitsin diyor o zaten hiç size ait olmamıştır.
Yazar hayatında yaşadıklarını bir almış bunu da bizimle paylaşmış ki ders alalım.
Kitabı okurken keşke önce karşıma çıksaydı dedim. Sanki bütün yazılanlar bana ders gibiydi.
Bu kitabı okumakta geç kalmayın benim kalanlar da ders alabilir. Yüreğine sağlık güzel insan Gülman Sumru Somer harikaydı kitap.

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güçlü, kuvvetliydi. Pazusuna pazu koyabilen yoktu. Kılıç kullanmada usta olduğu kadar at binmede de ustaydı. Yarışları hep önde götürürdü. Yoluna çıkacak muhtemel engelleri yıka yıka gitsin diye onu seçmişti besbelli. Durmasın, at sürsün diye seçmişti. Padişahın teveccühüne mazhar olmak öyle herkese nasip olur iş değildi. Bununla ne kadar övünse azdı.

"Deeh yavrum, az kaldı, deeh!"

IV. Murad, Yavuz BahadıroğluIV. Murad, Yavuz Bahadıroğlu

Buraya kadar mazinin yükünü taşıdın. Artık kanatların kaldırmıyor bunu. Kurtul o anlamsız yüklerden, at gitsin..

havva, bir alıntı ekledi.
28 Nis 11:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mecnun
Hasta değildi ki iyileşmek için uzak kentlere gitsin
İyi değildi ki at koştursun sürü seğirtsin.

Leyla ile Mecnun, Sezai KarakoçLeyla ile Mecnun, Sezai Karakoç
Yelvenur Cici, bir alıntı ekledi.
23 Nis 11:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

yeniden
Sıkılmadın mı yaptığın hataların altında ezilip durmaktan. Hoş anılar, gülen gözler yerine vicdan azapları hatırlamaktan. Kalp kırmamanın kuralları yok, ki olsa da öğrenmeye ömrümüz yetmeyecek. Diyorum ki, sen gönül almayı bil. En iyi gönül alan kişi sen ol. Bütün o kötü anıları yaz bir bir, sonra yak o kağıdı ya da at çöpe gitsin. Hatalarını doğrudan telafi et veya başka yollarını ara, kurtul onlardan. Aldığın dersleri tekrarla, güzel anılarını hatırla. Çocukluğuna mektup yazabilirsin mesela benim gibi, onunla tanış. Barış. Onu diğer insanlar gibi aşağılamaktan, yok saymaktan vazgeç. Önce sana bağıran insanları çıkar hayatından. Sonra o gürültülü anıları. Sen yok saydığın için yok olmayacaklarını hatırlayarak, inandığın şeyler uğruna yeniden başla.

Kafka Okur Sayı 26, Kolektif (Sayfa 25 - Ezgi Ayvalı)Kafka Okur Sayı 26, Kolektif (Sayfa 25 - Ezgi Ayvalı)

Neydi, At Sineği
bilimsel bir çalışma gelmişti onun analizini yapacaktık, ilk etapta kolay göründü hemen yaparım dedim, sonra düşündükçe karmaşık hale gelmeye başladı, oradan oraya derken, şu hoca, bu hoca en son hocama çalışmayı geri götürmek zorunda kaldım. her defasında benzer çalışmaların içinden çok rahat çıkılmışken bu defa bu çalışmanın neden bu kadar karmaşık hale geldiğini düşünen hocam, kararını açıkladı "sen çok düşünüyorsun RA, dedi ne gerek var bu kadar her şeyi sorgulatmaya, ilk aklına geleni yap gitsin" - haklısınız hocam dedim, kahrolası beyin damarları istemsizce genişliyor, bir daha bu kadar sorgulatmam! (evet bu yaşandı)

Nursu G., bir alıntı ekledi.
09 Nis 21:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yeniden
“Sıkılmadın mı yaptığın hataların altında ezilip durmaktan. Hoş anılar, gülen gözler yerine vicdan azapları hatırlamaktan. Kalp kırmamanın kuralları yok, ki olsa da öğrenmeye ömrümüz yetmeyecek. Diyorum ki, sen gönül almayı bil. En iyi gönül alan kişi sen ol. Bütün o kötü anıları yaz bir bir, sonra yak o kağıdı ya da at çöpe gitsin. Hatalarını doğrudan telafi et veya başka yollarını ara, kurtul onlardan. Aldığın dersleri tekrarla, güzel anılarını hatırla.”

Kafka Okur Sayı 26, Kolektif (Sayfa 25)Kafka Okur Sayı 26, Kolektif (Sayfa 25)
Sefer Fındık, bir alıntı ekledi.
07 Nis 00:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bırak gitsin, dönerse senindir. Dönmezse zaten hiç senin olmamıştır.
"Çok düşünme, atı al, şu aşağı yola bırak gel. At bir daha kapına gelirse, al gene götür. Bunu üç kere böyle yap." dedi Sofi. "At gene gelirse bu senin atındır. Atın sahibi bey de olsa, paşa da, Osmanlı Padişahı, Acem Şahı da olsa, Köroğlu da olsa, kelleni verir de bu atı veremezsin. Ve hem de veremeyiz."

Ağrıdağı Efsanesi, Yaşar KemalAğrıdağı Efsanesi, Yaşar Kemal
Bal, bir alıntı ekledi.
04 Nis 20:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Diyorum ki, sen gönül almayı bil. En iyi gönül alan kişi sen ol. Bütün o kötü anıları yaz bir bir, sonra yak o kağıdı ya da at çöpe gitsin. Hatalarını doğrudan telafi et veya başka yollarını ara, kurtul onlardan.

Kafka Okur Sayı 26, KolektifKafka Okur Sayı 26, Kolektif