Enes Genç, bir alıntı ekledi.
19 Mar 15:16

Kan Nakli
Yıllar önce hastanede çalışırken ağır hasta bir kız getirdiler.Tek yaşam şansı beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi.Küçük oğlan aynı hastalıktan mucizevi bir şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu.Doktor durumu beş yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip vermeyeceğini sordu.Küçük çocuk bir an duraksadı.Sonra derin bir nefes aldı ve "Eğer kurtulacaksa veririm kanımı." dedi.Kan nakli ilerlerken,ablasının gözlerinin içine bakıyor ve gülümsüyordu.Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı;ama küçük çocuğun yüzü giderek soluyordu.Gülümsemesi de yok oldu.Titreyen bir sesle doktora sordu:"Hemen mi öleceğim?"Küçük,doktoru yanlış anlamış,ablasına vücudundaki bütün kanı verip öleceğini sanmış,buna rağmen kanını vermişti.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 117 - Elma Yayınevi)Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 117 - Elma Yayınevi)
buket butti, bir alıntı ekledi.
14 Mar 20:14

Olumsuz düşüncelerin oranı arttıkça hastalıklar da daha ciddi boyutlar kazanıyor. Çünkü olumsuz düşünceler, olumsuz duygulan yaratıyor. Bu düşük frekanslı duygular ise bedenin bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Sonuçta bedenimizde her an mevcut olan virüs ve bakteriler, bağışıklık sisteminin direnciyle karşılaşmadığı için hasta oluyoruz.

Düşünce Gücüyle Tedavi, Louise L. HayDüşünce Gücüyle Tedavi, Louise L. Hay

Tamamı sağlıklı bireylerden oluşan bir toplum, bağışıklık sistemi gelişmemiş bir çocuk gibidir....

VENTUS, bir alıntı ekledi.
08 Mar 18:18 · Kitabı okuyor · Beğendi

"İnsan bu dünyada otuz yıl yaşamışsa eğer ve benim gibi hep yalnız başına savaşmak zorunda kalmışsa, o zaman beklenmeyen olaylara karşı bağışıklık kazanıyor ve bunlar yüzünden çok sarsılmıyor... yalnız insanlar hep alışıktır beklenmeyen olaylara"

Dava, Franz KafkaDava, Franz Kafka
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
 08 Mar 14:11

Şeffaflığın kategorilerin giderek daha çok genelleşerek bütün özgüllüklerini kaybetmelerinin sonucu olduğu söylenebilir. Buna göre her şey cinsel olduğundan, artık hiçbir şey cinsel değildir, zira artık cinsellik anlamını yitirmiştir. Her şey politik hale gelince, siyaset sözcüğünün kendisi de anlamsızlaşır. Her şey estetik olunca, geriye güzel ya da çirkin diye bir şey de kalmaz. Baudrillard, postmodern dünyada, değerlerin birbirlerine karışarak şeffaf kendilikler şeklinde dolaştıklarını, onlara bulaşmış şeffaflık virüsüne karşı mücadele verecek, bağışıklığı olan bir antivirüs aramanın boşuna olduğunu söyler. Ona göre böylesi bir bağışıklık kaybı, hemen bütün varlık kategorilerinin gerçekte yok iken varmış gibi görünmelerine neden olur.

Felsefe Tarihi, Ahmet Cevizci (Sayfa 1283 - POSTMODERNİZM)Felsefe Tarihi, Ahmet Cevizci (Sayfa 1283 - POSTMODERNİZM)
Birgül Albayrak, bir alıntı ekledi.
06 Mar 17:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“İnsan bu dünyada otuz yıl yaşamışsa eğer ve benim gibi hep yalnız başına savaşmak zorunda kalmışsa, o zaman beklenmeyen olaylara karşı bağışıklık kazanıyor ve bunlar yüzünden çok sarsılmıyor… Yalnız insanlar hep alışıktır beklenmeyen olaylara”

Dava, Franz Kafka (Kırmızıkedi Kitabevi)Dava, Franz Kafka (Kırmızıkedi Kitabevi)

Bizler korkunç hayvanlarız. Bence dünyanın bağışıklık sistemi bizden kurtulmaya çalışıyor.

/Kurt Vonnegut/

İnsanlar artık tüm olaylara karşı bağışıklık kazanmış gibi adeta kör sağır dilsiz...

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
27 Şub 17:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

«Yine de bazı şeyleri göze alabilmeli, bir yerden başlamalıyız. Allahtan, kimse ölümsüz değil. Dolana, zorbalığa, hınca koşullanmış kişiler bir gün gelip ölecek. Evet, onlar ölecekler ve iyiliğe koşullanmış kadın ve erkekler alacak yerlerini. Bizde bu iş böyle oldu, sizde de olabilir.»
«Doğru, olabilir,» diye kadına katıldı Will, «Ama bombaları, milliyetçiliği, ve her yıl dünya nüfusuna eklenen elli milyon insanı düşünürsek, olmayacağı kesin.»
«Bu yolda çaba göstermeden nasıl bu denli emin olabilirsiniz?»
«Dünyamızın bugünkü koşulları değişmedikçe kimse çaba göstermez. Ve elbet, bizler çaba göstermedikçe dünyamızın bu günkü durumu değişemez. Çabalayıp, en azından sizin kadar başarılı olmadıkça. Böylece yine soruma döndük: İyi, iyi, iyi, Pala’da bile pek çok kötü, kötü olduğunu anlayınca ne olacak? Bu gerçekle karşılaşan çocuklar büyük sarsıntılar geçirmezler mi?»
«Bu sarsıntılara karşı bağışıklık kazanmalarına çalışırız.»
«Nasıl? Küçüklüklerinde onlara yaşamı zehir ederek mi?»
«Hayır. Gerçekleri göstererek. Onlara sevgi ve özgüven öğretiriz, ama aynı zamanda gerçeğin tüm yönleriyle karşı karşıya gelmelerini sağlarız. Ve onlara sorumluluk yükleriz. Pala’nın cennet bahçesi, ya da Kokain Ülkesi olmadığını iyice anlarlar. Adamız iyidir, güzeldir, ama bu niteliklerin korunabilmesi için herkesin ortak çaba göstermesi, doğru, dürüst davranması gerekir. Hem, yaşam gerçekleri değiştirilemez. Bu adada bile.»

Ada, Aldous HuxleyAda, Aldous Huxley