Teneke Trampet

8,6/10  (7 Oy) · 
23 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.340 gösterim
Ana meseleyi kağıda dökmek için gerekli ve bir o kadar da lüzumsuz ayrıntıyı, maharetli ve sabırlı parmaklarıma ilham veren trampetim olmasaydı hatırlayamazdım. Hatta hastane bana günde üç dört saat teneke trampetimi konuşturma izini vermeseydi, ebeveynlerini bile tanıyamayan zavallı bir insan olurdum.1900`lerin ilk yarısı. Almanya. Almanların, Polonyalıların ve diğer azınlıkların bir arada yaşadıkları bir kasaba: Danzig. Üç yaşına bastığı gün bir teneke trampet hediye edilen; çevresindeki erişkinlerin mutluluktan yoksun, karamsar, yalan ve suçla dolu, deyim yerindeyse acınası dünyasına katılmak yerine büyümemeyi "tercih eden" bir çocuk: Oskar Matzerath.Teneke Trampet, savaş öncesinde Danzig`den savaş sonrasındaki Düsseldorf`a uzanıyor ve büyümeyi reddeden bir çocuktan bir akıl hastanesi sakinine dönüşen Oskar Matzerath`ın gözünden hem Orta Avrupa hem de Almanya`yı, hiç olmadığı kadar çıplak bir şekilde görmemizi sağlıyor. Grass`ın klasikleşmiş romanında Oskar`ın toplumsal yozlaşmayı, teneke trampetinin vuruşları ve camı parçalayan sesiyle protestosuna tanık olacaksınız.1959 yılında yayınlanan ve acılarla dolu bir dönemin sert bir eleştirisi olarak değerlendirilen Teneke Trampet, Nobel ödüllü Günter Grass`ın en bilinen romanıdır ve dünya klasikleri arasındaki değişmez yerini çok önceleri almıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  727
 • ISBN:
  9789753081782
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Akılçelen Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ermiş Francesco 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zengin bir düşgücünün ürünü olan bu roman, Danzig kentinin Polonya’yla Almanya arasındaki ikili durumunu, sıradan ailelerin giderek Nazi yanlısı olmasını, savaşın yol açtığı ruhsal çöküşü kural tanımaz bir anlatımla dile getirir. Bana kalırsa, yalnızca Grass’ın başyapıtı değil, yirminci yüzyılın başyapıtlarından biridir Teneke Trampet.

Kitaptan 6 Alıntı

serpil kavak 
06 Oca 10:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki cehennem bile katlanilir bir sey olacaktir insan için; çünkü resimlerin en kötüleri düslenir, çekilmez,çekilseler bile banyo yapilip tabedilmezler.

Teneke Trampet, Günter Grass (Sayfa 52)Teneke Trampet, Günter Grass (Sayfa 52)
Kokeshi 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“bir ilâç gibi bana sundukları tasa dolu sevgileri, boş kâğıt gibi sakıncalı bir nesneyi yanlarında getirip benim, durmadan heceler salgılayan kafama al buyur demekten elbet alıkoyardı onları.”

Teneke Trampet, Günter GrassTeneke Trampet, Günter Grass
Kokeshi 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“sessiz bağırdım sadece, bir yıldız nasıl bağırırsa öyle bağırdım belki, ya da suyun dibindeki bir balık gibi suskun bağırdım;”

Teneke Trampet, Günter GrassTeneke Trampet, Günter Grass
Kokeshi 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bir resim albümündeki anlatı zenginliği, bu dünya yüzünde başka nerede vardır? Hamarat bir amatör fotoğrafçı kimliğiyle bizi her pazar yukardan aşağı, yani boylarımızı alabildiğine kısaltıp, ışık durumunu biraz iyi, biraz kötü ayarlayarak resimlerimizi çeken ve kendi albümüne yapıştıran Aziz Tanrı, dilerim elimden tutsun."

Teneke Trampet, Günter GrassTeneke Trampet, Günter Grass
Kokeshi 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Tam içini okumaya ve uyurgezer bakışlarıyla içimi aydınlatmaya başlamıştı ki, ne tuhafsa elini birden ve korkuyla elimden çekti Raguna. Benim on dört yaşındaki aç kalbimden mi öyle dehşete kapılmıştı acaba?”

Teneke Trampet, Günter GrassTeneke Trampet, Günter Grass

Kitapla ilgili 1 Haber