Giriş Yap
Sabitlenmiş gönderi
"İnsan yaratılışı tam bir eşitliğe razı olamaz. Ufak tefek imtiyazların teşvikine de muhtaçtır. Diyebilirim ki, bizzat iyilik dahi, ancak ceza görmesi ve ayıplanması icap eden bir kötülüğün bulunmasıyla kabildir."
derya kaya tekrar paylaştı.
"Olduğumuz gibi" ile "olmak istediğimiz gibi" terazinin iki kefesidir.
Mahur Beste, Ahmet Hamdi TanpınarSayfa 151 - Dergah Yayınları
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
derya kaya tekrar paylaştı.
Ben yalan arayan zekanın gözlere verdiği ağır hareketi bilirim. Çok az yanılmışımdır. Bakış evvela sağa ve sola doğru kayar. Arama başlamıştır. Sonra göz bebeği yukarıya doğru bir kavis çizip aksi istikamete iner. Sonra tam karşı tarafa bakar. Donuktur. Bulamamıştır. İki üç defa kırpılır. Korku çırpınışı. Yalan aradığının sezilmesi ve aranan yalanın bulunmaması korkusu. Nihayet bütün yüzde, gergin çizgileri gevşeten bir kurtuluş hareketi. Yalan bulunmuştur. Gizlenen sevinç, dudakların ucunda belli belirsiz bir gülümseyiştir.
·
derya kaya tekrar paylaştı.
İnsan, çektiği ızdırap nispetinde zevk duyar: Ne kadar acıkırsa yemekten, ne kadar yorulursa dinlenmekten, ne kadar ararsa bulmaktan o derece zevk alır.
·
derya kaya tekrar paylaştı.
Cahilsin; okur, öğrenirsin. Gerisin; ilerlersin. Adam yok; yetiştirirsin, günün birinde meydana çıkıverir. Paran yok; kazanırsın. Her şeyin bir çaresi vardır. Fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur.
Mahur Beste, Ahmet Hamdi TanpınarSayfa 91 - Dergah Yayınları
·
7 yorumun tümünü gör
Kitabı büyük bir heyecanla okumaya başlamıştım ancak çok büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için. Özellikle de kitabın ilk sayfaları beni tamamiyle karamsar bir dünyaya hapsetti sanki. Keşke almadan önce daha iyi inceleseydim. “Yalnızız” dan sonra çok büyük bir hayal kırıklığı yarattı.
Bir Tereddüdün Romanı
8.0/10 · 5,4bin okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
18
175 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.27.30