• 248 syf.
  Bu zamana kadar okuduğum kitaplar arasında beni en çok etkileyen kitap olduğunu söyleyebilirim. Her kelimesinde her cümlesinde farklı bir duygu vardı. Haksız yere idam edilen Molla Lütfi'nin hayatı... Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı Devleti'nin ilme ne kadar değer verdiğine de ışık tutan Konstantinopolis'in nasıl İstanbul olduğunu anlatan bir kitap. Ben tek cümleyle hayran kaldım. Kesinlikle okumalısınız.
 • Fatih Sultan Mehmet' in bilgisi, görgüsü, dünya görüşüyle son dönem padişahlarının bilgisi, görgüsü ve dünya görüşü arasında dağlar kadar fark vardı.
 • 624 syf.
  ·9 günde·10/10
  Kitabı daha önce bitirmiştim ancak yoğunluğumdan dolayı şimdi incelemesini yazabiliyorum.

  Kitap Fatih Sultan Mehmet'i ve onun yanında bulunan herkesi gerçek olaylara dayandırarak hikayeleştirilmiş bir şekilde anlatıyor.

  Özellikle Fatih'in çevresinde bulunan Molla Gürani, Ak Şeyh ve Molla Hüsrev gibi karakterler çok hoşuma gitti. Ben de hayatımın her döneminde yanımda bulunan bir akıl hocası isterdim. Mollalar Fatih'e akıl verdiği her anda sanki bana da veriyorlarmış gibi seviniyor, heyecanla okuyordum.

  Beni bilen bilir. Sadece olay örgüsü olan kitapları okumaktan pek hoşlanmam. Mutlaka güçlü bir alt metni olmalı. İşte bu kitap da onlardan biri.

  Eğer benim gibi tarihi öğrenmek istiyor, ancak boğucu tarih kitaplarını okumakta zorlanıyorsanız; Akman'ın 5 yıllık Osmanlı tarihi birikimi sonucu oluşan bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

  Not: Tarihi yüzde yüz bir şekilde bu kitaptan öğrenin demiyorum. Yalnızca tarihi hikayeleştirilmiş bir şekilde okumanın çok ama çok keyifli olduğundan bahsediyorum. Arada tabi ki gerçek bilgiler de veriyor. O bilgileri kapmaya bakın.
 • Sütannesi Hundi Hatun'dur.
 • 248 syf.
  ·3 günde·Beğendi·10/10
  Evet... Öncelikle okuduğum 2. İskender Pala kitabı. İskender Pala okumaya yeni kitaplarından başladım Abum Rabum ve itiraf. Iskender Pala hakkında duyduğum ilk şey dilinin ağır olduğu eski kelimleri kullandığı ve okumasının güç olduğuydu. Ama Bu iki kitapda böyle bi sorunla karşılaşmadan baya akıcı olarak okudum diyebilirim. Yazdıklarımda spoiler vardır ona göre okuyunuz :)

  Kitaba gelirsek Fatih Sultan Mehmet yani Büyük Kartal zamanında başlayıp, Sultan Selim döneminde itiraf edilen bir olay. Ornio nami diğer akbaba adında bir hristiyan küçük yaşlarda anne babasını kaybediyor ve bu yüzden Tanrı'ya olan inancını kaybediyor, kaybetmekle kalmıyor Tanrı'ya inanan kim varsa onları yolundan çevirmeye and içiyor. Istanbul'a geliyor ve orda Molla Lütfi Paşa ile karşılaşıyor. Lütfi Paşa onu yanına alıyor ve olanlar bundan sonra başlıyor.Ornio bütün amellerine ulaşıp bütün kötülükleri yaptığı halde kalbi huzura ermiyor burdan çıkardığımız sonuç ise insan ancak iyilik yaparak huzura erebilir,Rabbinin verdiği şeylere şükrederek.Ne zamana kadar diye soruyor Lütfi Paşa durmadan Ornio'ya ne zamana kadar inkâr ? Allah'ın yarattıklarını ne zamana kadar inkâr edeceksin?
 • 240 syf.
  ·3 günde·8/10
  Birbirinden farklı 3 serinin sonuna geldim. Size Bir Sır Vereceğim, Hızır Dokunsun Dualarına ve serinin son kitabı Su Kanunu.

  Size Bir Sır Vereceğim kitabı roman şeklinde yazılmış insanları düşünmeye ve bolca araştırmaya sevk eden kişisel gelişim kitabı da diyebileceğimiz türde bir kitap olmuş. Okurken fevkalade zevk aldım. Bilgilerin ardı arkası kesilmedi. Ben Barış Manço'nun Kayaların Oğlu şiirini ve 2023'e hitaben yazıldığını bilmiyordum, Hz Osman'ın kılıcının Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osmanlı'nın kurucusu olan Osman Bey'e geçtiğini bilmiyordum. Osman Bey'in adının aslında Orhun olduğunu bilmiyordum. Şeyh Edebali yani Osman Bey'in kayınbabasının gördüğü bir rüyadan dolayı Ertuğrul Gazi'nin oğluna :"Senin ismin Osman olsun" dediğini bilmiyordum. Hz Osman'ın kılıcının Fatih Sultan Mehmet ile birlikte kutsal emanetler ile getirilmesi gerekirken Şeyh Edebali'den Osman Bey'e geçtiğini bilmiyordum. Ve en ilginci kılıçta IYI sembolünün olduğunu bilmiyordum. Hz Osman'ın kılıcını yapanın bir Türk olduğunu da bilmiyordum ben. Bu kitap setin içindeki en faydalı ve en yorucu kitap oldu. Zira bunları okuyup oturmadım. Doğruluğunu araştırdım, bulamadıklarımı sordum öğrendim. Mustafa Kaya bu kitapla izlediğimiz Diriliş Ertuğrul dizisinin ne kadar eksik olduğunu 3 sayfada açıklamış oldu binevi. Konular bunlarla sınırlı değildi tabiki. Ledün ilmi, tayyi mekan, tayyi zaman, Dehr, Kuantum fiziği, Hızır vb. etkileyici birçok konuya değinilerek mükemmel nitelikte bir eser çıkarmış yazar...

  Hızır Dokunsun Dualarına kitabına gelecek olursak tamamen Size Bir Sır Vereceğim kitabından bağımsız bir kitap. Ben Tekin'in umre yolculuğunun ve maceralarının devamını okumak isterdim. Yazar bu kitapta Besmele'nin öneminden başlamış konuya ve 90 sayfa boyunca aynı kelime ve cümleleri tekrar ederek katlanılması zor bir metin ortaya çıkarmış. Bu sayfadan sonra da Esma-ul Husna'yı konu alıp Allah'ın 99 ismini tek tek açıklamış ve nasıl dua edeceğimizden bahsetmiş. Ama tamamen aynı cümle kalıpları ile duaya devam etmiş. Bu kitabın bana kazancı da Esma-ul Husna'yı ezberlemeye başlamama vesile oluşu oldu.

  Gelelim yazarın adıyla anıldığı kitap olan Su Kanunu kitabına. 1. serinin devamı niteliğinde olduğunu hatırlatan bu kitaba yazar Su'yun bir hafızasının olduğundan bahsederek başlıyor yazılarına. Suyun mükemmeliyetini anlatırken aslında yediğimiz tüm besinlerin suyla tat bulduğunun altını çiziyor. Su'yun kokusu ve tadı yok ibaresini kabul etmiyor 'ne yiyorsanız işte Su'yun tadı kokusu odur' diyor. Kırmızı acı biber, sirke, zeytin, tahin gibi insan vücuduna yararlı besinler hakkında bilgi vererek aslında ihtiyacımız olanın bu besinlerin öz suyu olduğunu açıklıyor. Bu kitabı okuduktan sonra Su'ya bakış açınızın değişeceğini düşünüyorum. Zira yazar Su kelimesini özel bir isim gibi yazdırtmasını bildi bu kitabında. Bilmeyi ve öğrenmeyi sevenler için faydalı bir seri olduğu kanısındayım. Hayatınızda bir kere olsun bu kitabı okuyarak suyun mükemmeliyetinin farkına varmanızı umut ediyorum. Bol okumalar...