Okur
Hivdaa
bir alıntı ekledi.
Eğer bir şeyi sırf görev için yapıyorsan —sevmiyorsan ve sadece görev olarak yapıyorsan— er ya da geç yakalanacaksın ve ondan kurtulmakta zorluk çekeceksin.
5
thettr
bir alıntı ekledi.
İnsan her şeyi elinde tutamaz hiçbir zaman Ne gücünü ne güçsüzlüğünü ne de yüreğini Ve açtım derken kollarını bir haç olur gölgesi Ve sarıldım derken mutluluğuna parçalar o şeyi Hayatı garip ve acı dolu bir ayrılıktır her an Mutlu aşk yoktur Hayatı Bu silahsız askerlere benzer Bir başka kader için giyinip kuşanan Ne yarar var onlara sabah erken kalkmaktan Onlar ki akşamları aylak kararsız insan Söyle bunları Hayatım Ve bunca gözyaşı yeter Mutlu aşk yoktur Güzel aşkım tatlı aşkım kanayan yaram benim İçimde taşırım seni yaralı bir kuş gibi Ve onlar bilmeden izler geçiyorken bizleri Ardımdan tekrarlayıp ördüğüm sözcükleri Ve hemen can verdiler iri gözlerin için Mutlu aşk yoktur   Vakit çok geç artık hayatı öğrenmeye Yüreklerimiz birlikte ağlasın sabaha dek En küçük şarkı için nice mutsuzluk gerek Bir ürperişi nice pişmanlıkla ödemek Nice hıçkırık gerek bir gitar ezgisine Mutlu aşk yoktur Bir tek aşk yoktur acıya garketmesin Bir tek aşk yoktur kalpte açmasın yara Bir tek aşk yoktur iz bırakmasın insanda Ve senden daha fazla değil vatan aşkı da Bir tek aşk yok yaşayan gözyaşı dökmeksizin Mutlu aşk yoktur ama Böyledir ikimizin aşkı da
19
Kerem
bir alıntı ekledi.
Kitaptan alıntılar..
–Her şeyin ve herkesin kötü olduğunu düşünmekten daha güçlü bir duvar yoktur.. –Kendinden başka tutunacak neyin var? İçinde taşıdığın o umut kırıntılarından başka ne var elinde?.. s.26 –Beni en çok anlatamamak yordu. Herkes bu kadar konuşurken kime, ne anlatabilirdim?.. –İnsanlar doğar, büyür ve ölürler. Ama yaşamazlar.. –Belki bir yerlerde hâlâ geç kalmadığımız bir hikaye kalmıştır, başlamak için bizi bekleyen. Neden olmasın?.. s.59 –İnsan en çok çocukluğuna kaçar büyüklerin dünyasında hapsolduğunda.
7
zaimoğlu mehmet
bir alıntı ekledi.
Avrupa'nın tam mânâsıyla gelişmemiş 2 memleketinde, Italya ve Almanya'da, faşizm, Bolşevizm'e karşı bir panzehir olarak ortaya çıkar, Bolşevizm'e ve milletlerarası kapitalizme. Almanya birliğini geç kurar. Fichte, Almanya için kurtuluşun bir iktisadî bağımsızlık=otarsi olmasını ister. Otarsi: iktisadi bağımsızlık. Otarşi: siyasî bakımdan kendi kendine yetiş.
Cemil Meriç
Sayfa 133 - / NASYONEL SOSYALİZM
2