Rüveyda Ravza Görüşük, Güngezgini'yi inceledi.
16 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bras in yaşamında her gün bir kitap sayfası gibi her sayfa onu bugünkü Bras yapan seyleri ve insanları gözler önüne seriyor anne ve babasi çocuğu ve en yakın arkadaşı ilk aşkı ve hayatının aşkı ve tabi tüm büyük hikayelerde olduğu gibi her günün Bras i ters köşeye yatiracak kendine has süprizleri var

Ay’ın nur çeşmesini ararken
Gözler, çeşme gibi yol gözler oldu...

-Mutlu Gözler-
Cenaze sahibine, ''Nasılsın?'' sorusunu sormak kadar saçmaydı...
Hala neden onu sevdiğimi sormaları...

-Mutlu Gözler-
''GİTME'' dedi, hüzünlü ve boğuk bir sesle...
Nasıl karşı koyabilirdim ki sevgisine..
Her gün hücrelerime kadar işleyen sevgisine.
Beni seyrederken gözlerindeki mutluluğa...
En büyük mutluluk, sevildiğini hissetmek...
Birinin mutluluk sebebi olduğunu hissetmek değil miydi?
Bende öyle işte ...
Karşı koyamadım.

Kadim Tataroğlu, Köprübaşı'ı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yavuz bahadıroğlu nun radyoda ki tarih anlatımına her zaman hayran kalmışımdir.
Okumuş olduğum köprübaşı eserinde de bir o kadar hayran kaldım. Kendi insanlarımızın bile para mal için düşürdukleri durumu gözler önüne sermiş .bazen hayret edecek hatta onlara vicdansız, alçak, hain demek az bile belki acımak bile faydasızdır . Zulme uğrayan vatan tehtidi, can, namus, din gibi eziyetler varken daha da zulm eden iki kani bozuk karakter...
Teşekkürler Yavuz Bahadıroğlu ...

Berke Can Turan, Bilginin Efendisi'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tarih ve kurgu karıştırılırken iki dala da ayrı dikkat edilmesi gerekiyor. Yakın zamandaki Abum Rabum yazımda bahsetmiştim bundan. Hatta kitabın kurgu ve hikayenin sonu açısından zayıf kaldığını o yüzden tarihi bir roman beklentisinde okunursa daha faydalı olacağını belirtmiştim. Bilginin Efendisi de tarihi gerçeklerin yüzyıllar öncesinden bu yana nasıl domino taşı etkisi kazandığını gözler önüne seren bir eser. Bu etkiyi betimlerken de hem tarihi gerçeklere bağlı kalıyor hem de kurguyu önde tutan okurları fazlasıyla tatmin ediyor.

Osman Hoca'nın ilk Celile'sini okumuştum. Celile'de de karakterlerin dış görünüşü ve iç dünyası birbiriyle ilişkilendirerek o kadar güzel anlatılıyordu ki, bu unsurlar mekanlar ve olay örgüsü ile birleşince büyük bütçeli bir dönem filmi izliyormuşum gibi hissettiriyordu. Bilginin Efendisi'nde de çapraz kurgu sonucu geçmişin alevlerle aydınlanan dünyası ve günümüzün teknolojisi birlikte çok güzel anlatılıyor. Karakterlerin çeşitliliği ve aralarında kurulan köprü detaylı bir çalışmanın sonucu olduğunu fazlasıyla belli ediyor.

Söz konusu geçmişteki sırlar olunca daha gizemli bir atmosferin oluşmaması elde değil. Merak unsurunun kitabın sonuna kadar artarak devam etmesi ve dilin akıcılığı sayesinde sürat severler için hızlı bir roman Bilginin Efendisi. Akıcı anlatımıyla tarihi dolu dolu hissettiren, olay örgüsüyle fazlasıyla tatmin eden bir eser istiyorsanız, Bilginin Efendisi çok doğru bir seçim olacaktır.

Mikail Günsever, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

Tanrı'yı görsek, sonsuzu görsek, aşkı görsek, ne kadar küçülürlerdi. Gönül arştan büyük, gözler minnacık. Görmek taşlaştırır, katılaştırır. Görülen yaşanmaz artık, hatıra olur, resim olur.

Jurnal Cilt 2, Cemil MeriçJurnal Cilt 2, Cemil Meriç